оптимизација поднесе веб -маил екстрактор

Минатата ноќ беше победата на Џон Строу, комерцијален директор Qualimpor, увозник на португалски винарии Herdade Esporão и Quinta do Crasto. Неодамна го презеде дистрибуцијата на шпански гигант Freixenet вино, кава најголем производител во светот.

Средбата многу опуштено за селектирана група со цел да се воведат нови вина на некои етикети Spur и Quinta do Crasto, плус јама која ќе зборува одделно.

Quinta do Crasto е
се наоѓа во Дуро, беше првиот да се признае официјално како производител на вина. Постои од кога Маркиз на Pombal демаркирана регионот. Подготвува не зајакнати вина инспиративна прилог на пристаниште вино. Успеа да го скроти танини тешко дека им штети и на вина од регионот, достигнувајќи неверојатен успех. Hoje70% од производството се извезува во 32 земји, од кои 25% доаѓа во Бразил, нејзиниот најголем пазар.

Поттикне во Alentejo имаше рана живот полн со подеми и падови, но под водство на сопственикот, Жоао roquette, инвестицијата е профитабилен сега. Поттикне е главната етикета, но Монте Velho е знак на голем успех во Португалија. На сортата вина и Приватни Избор резерви се највозбудливите. Многу кредит за успех се должи на Spur австралиски произведувач на вино Дејвид Baverstock.

Привилегирани од лево кон десно: Леонардо Dantas (Qualimpor-ES), Џон Palinha (Qualimpor), Андре Andres (на весник), Vanderlei Мартинс (Carone), Борис Azevedo (Ville du Vin) и Сидни Сантијаго (Ville du Vin)

Вина на ноќта:

Белата Spur Приватни Избор 2011-80% Семијон, 10% Marsanne и 10% Roussane - 14,5% - 6 месеци во буриња - 120,00 $ - Carone и Ville du Vin - ST (94)

 • Завршувањето 11 сезони, со првата во 2001 година, е еден од повеќето редовни бели вина знам. Во визуелен жолта стакло, јасни и светли. Мириса убави и шармантни мириси експлозивни овошје во сируп, кокос, карамел и некои тост. На вкус и дебеличка, крем, со убав киселост даваат поддршка. Домот, со голема завршница. Непобедлива!

Quinta do Crasto Touriga Национал 2010 - 100% Touriga Национал - 14% - 18 месеци во дабови буриња - 350,00 $ - Carone и Ville du Vin - ST (92)

 • Подготвени само во големи реколти започна во 1995 година во висина од 10 сезони. Визуелни пурпурни доста концентриран. Светла со солзи боење на тенка чаша. Арома на црна плодови, флорални, пријатно затоплен и парична казна дрво. Сува вкус, добро тело и добар баланс, парична казна танини со мека текстура. Вкус доста овошје. Долго упорност.

Quinta do Crasto Tinta Roriz 2010 - 100% Tinta Roriz - 14% - 18 месеци во дабови буриња - 350,00 $ - Carone и Ville du Vin - ST (92)

 • Оваа црвено беше сезони само пет, 97, 99 2003, 2009 и emprova; 2010 година. Визуелни доста концентриран виолетова, светло со солзи боење на тенка чаша. Интензивна арома на темно овошје, зачини, ванила, флорални акценти и позадина емајл. Вкус работноспособни, голема киселост и добро структурирана танини. Добра рамнотежа помеѓу овошје и дрво.

Кула Esporão 2007 - Икона на вино - Шише од 3368 произведени 2620-14% - Aragonez, Аликанте Bouschet, Touriga Национал и Syrah - 18 месеци во дабови буриња + 36 месеци во шише - САД $ 760,00 - Ville du Vin и Carone. - ST (93 +)

Произведени само во годините кога природата нуди исклучителни услови, Кула 2007 изразува најдоброто од она што се произведува во Homestead Spur.

Првиот произведен во 2004 година, сега е лансиран во 2007 година жетва. "Како што се случи во 2004 година, 2007 година беше речиси совршен во однос на условите и зреење на грозјето берба себе - на месеците јули и август прилично блага со кул ноќи и убаво време во текот на жетвата во септември", вели Дејвид Baverstock, Директорот на винарство Spur, СА.

Лозовите насади кои довеле до 2007 КУЛА расте во почвите на транзиција помеѓу гранит и шкрилци, имаат просечна возраст од 20 и принос од 25 хл по хектар. На касти кои се дел од ова вино се Aragonez на Аликанте Bouschet, Touriga Национал и Syrah.

По рачна жетва, ги собереш на грозјето и стебленца, грозјето се винифицира одделно, со алкохолна ферментација во резервоари и малолактичната ферментација одвива во буриња каде вино одморени 18 месеци.

По се направи последниот мешавина, виното најзаслужен за три години во шише. Од 2007 жетвата Кула беа произведени 3000 литри.

 • Визуелни рубин со виолетова рефлекс, без ореол еволуција. Арома на зрело црвено овошје, печени даб, балсамик, со цветни детали. Суво бело вино со киселост и алкохол во совршен баланс. Добро тело, танини од одличен квалитет, што му дава кадифена текстура пријатно. Овошен вкус, со навестувања на дабови и цветни. Долго упорност. Но, сепак еволуираше малку и со долг пат да одат. Ова вино е навистина стража.

Quinta dos Murças Tawny 10 години - жолта боја, мастило Roriz, мастило и боја барок пес - 19,5% - САД $ 180,00 - ST (91)

За да го затворите вечер со процветаат докаже Порт вино произведено од грозје со супериорен квалитет, собрани од винова лоза со просечна возраст од 20 години. По ферментација во традиционалната мелница процес "нога газејќи," беше додаден ракија. На многу биле на возраст во користени буриња, за просек од 10 години.

 • Визуелни гранат, арома на суво овошје, смолести и чадат тонови. Добро тело, точно киселост, мека и добар ароматични упорност. А задоволство!


Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На покана на Рафаел Dias ( Importadora простор DOC ) присуствуваше на вечера во ресторан усогласени Vile du Vin во Бразил за лансирање на ново вино проект во Чиле, Viña Вик. Името "Вик" се однесува на сопственикот, Александар Вик, норвешки милијардер, акционер на неколку компании како Универзална Studios и Лего.

На Viña Вик , кој се наоѓа во долината Cachapoal, поточно во "Millahue", "Место на злато", како што се нарекува од страна на домородните народи во северниот дел на падините на Чиле. 4325 хектари се поделени во осум долини, но токму на 12 subvales, со географски, климатски и почвени сосема поинаква. Постојат лозја насадени Carmenère, Каберне Совињон, Каберне франк, Мерло, Syrah, Petit Verdot. Винарската визба произведува само еден вино, Вик.

Тимот е предводен од францускиот произведувач на вино Патрик Valette, со долгогодишно искуство, работел во Шато Pavie, исто така учествуваше во Viña Ел директорот. Покрај него, се грижи за вино винар Кристијан Валехо.

Друга новина е влезот на вино во хотелот бизнис. Конструкција е во полн замав, ќе има 12 соби, спа и ресторан.

Лична оценка приноси:

Vik 2009 - Carmenère (60%), Каберне Совињон, Каберне франк, Мерло, Syrah, Petit Verdot - 18 месеци во дабови буриња - 14,5% - 450,00 £ - ST (94) - Простор Importadora DOC

 • Rubi, јасни и светли. Ароми еволуирале во изненадувачки начини во текот на дегустација. Многу интензивно, прикажување суптилни цветни карактеристики, пури кутија и тутун. Бобинки. Исклучително сложени. Добро тело, кадифена текстура, совршен баланс помеѓу алкохол и киселост. Парична казна танини, зрел плод, мека и долго упорност. Слепи зборуваат несомнено биде голем педигре на Бордо. Најдобро ноќ во моето мислење.

Vik 2010 - Carmenère, Каберне Совињон (54%), Каберне франк, Мерло, Syrah, Petit Verdot - 23 месеци во дабови буриња - 14,5% - 450,00 £ - ST (91 +) - Простор Importadora DOC

 • Визуелни рубин, јасни и светли. Ароми се уште затворени, со светло балсамик карактер, црвени овошја и цветни. Нејзините белег е во устата, каде што претставува моќен и елегантен, добра концентрација на овошје и минерални белешки. Одлично киселост, свежина многу ослободување. Избалансиран, останува слабо развиен и со долг пат да одат. Ветувачка иднина, визба тоа!

Vik 2011 - Пример барел - ST (93 +) - Простор Importadora DOC

 • Визуелни непробоен виолетова, црна, со многу солзи, покажувајќи вашата изјава. Отворен носот, многу зрели темно овошје, лесна хербални, флорални и минерали. Непцето е моќен и елегантен, покажувајќи извонредна иднина. Големата концентрација на овошје, одлична киселост, многу фини танини и зрели. Избалансиран и долго упорност. А vinhaço!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Признавам дека вината произведени со Пино Ноар грозје едвај ме привлече, дури и во рамките на Бургундија. Можеби моја вина. Никогаш не се обидел да истражувам, дегустација на неколку куќи. Но таа приказна се менува. Јас ветувам дека ќе бидам повеќе примени во ова прашање, lol.

На неодамнешната вечера со пријателите сретнав Сол де Сол Пино Ноар 2008 година, копија од Јужна Америка за мене што ме натера да го промени мојот ум. Да биде најдобар Пино Ноар Јас вкуси денес. Тоа е произведен од страна Viña Aquitania, во јужниот дел на Чиле, на околу 650 километри од Сантијаго во Traiguén.

Лична оценка: ST (93) - Чиле - Traiguén - 13% - 100% Пино Ноар - стареењето на француски дабови буриња за 12 месеци - САД $ 118,00 - Внесување Zahil

 • Визуелни претстави темно рубин боја, без ореол на еволуција. Носот со сложеност, црвено овошје (цреша), цветни ноти, ментол, и домот допира на дабот. Елегантен непцето со добра киселост, добро тело и рамнотежа. Еволуираше многу во чаша, со различни нијанси на вкус и арома. Уште млад, покажа многу карактер и голем стареење потенцијал. А vinhaço!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Еразмо 2007

Проект дизајниран од страна на италијанскиот Франческо Marone Cinzano и Маурицио Кастели, на Vina Ла резерви Caliboro е роден во 1997 година во долината на Maule (Чиле), каде по ригорозен процес на селекција клонови на грозје се единствениот француски вино од Еразмус.

Отценети 95 поени од вино Водич Descorchados 2012 година, од најпочитуваните на Чиле, вино
Еразмо 2007 генерирана многу очекувања. Already've следи неговата кариера, бидејќи првата сезона, ако не се лажам 2001 година. Во 2010 година, слави една година на блогот, јас не вертикална дегустација со вина 2001-2006 од мојот подрум, видете тука . Rereading пост јас забележав дека во 2007 година е за разлика од било кој друг.

Лична оценка: ST (87) - Каберне Совињон, Мерло и Каберне франк, 14,4% ALC - 18 месеци француски дабови буриња, проследено со дополнителни 12 месеци во шише пред да бидат продадени.

 • Рубин црвена носот со добар израз новите текот на времето карактер смолести, црвено овошје и светлина ванила. Непце имале среден тело, добри плодови, киселост со среден / низок, без Енергија. Упорност просек. Беше под моите очекувања. Шишето може да биде лошо или можеби I. Јас ќе се доказите против и открие тука.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

По дегустација на 1983 гроздобер, неодамна во домот на својот пријател Андре Андрес, имав можност да ги вкусите 1991 гроздобер на вино што нема потреба од вовед, легендарниот Барса Velha. Жетвата на 1991 се смета од многу како најдобар во 15 години. Совршенство во секој поглед.

Виното во чашата покажа повеќе темни во споредба со претходната берба, со означаваме. Носот со ноти од слива, дрвени предмети, Питу сосема евидентно, зачини и маслинки. Построг непцето со добро тело, балансирана помеѓу киселините и алкохол содржината и структурата на танини цврста и сува. Вкус потврдува носот со навестувања на слива, зачин и дрвени предмети. Упорност доста долго. А вино каде овошје акции простор со високо белешки, во добар момент да се осети, иако некои појави да издржи повеќе долги години во шише. Здравје!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Подготвени од страна на семејството Lurton, голема референца кога станува збор за квалитет и иновациите, Kawin збор што значи "веселби", е Каберне Совињон со грозје од Чиле централна долина, каде што климата е погодна за подобро зрее на грозјето. Предлогот на винарската визба за производство вина на квалитет, прифатлива, со користење на секундарни региони расте како Чиле потврдува чаша.

Kawin Каберне Совињон 2010 - ST (86) - Чиле - 100% Кабернет совињон - Централниот долина - 13% - R $ 33,00
- Увозникот: На Братство.

Вино служи вашиот предлог, лесни, мека и овошна. А добар избор за забава или за оние денови кога едноставно сакате да се пие без поголеми претензии, здравје!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Специјализација на мало нема враќање назад. Доказ за ова е загриженост и динамиката со која супермаркет Carone администрира разновидност и квалитет на вино етикети понуди на своите клиенти.

Не само што е веќе богата листа на домашни и странски брендови (многу авто увоз) се најде во нивните штандови, Carone инвестираат во диверзификација. Соодветно на тоа, Vanderlei Мартинс, мрежа менаџер, предводена дегустација кои воведоа нови француски етикети, сите увезени од страна на братство.

Со учество на новинари во индустријата, потрошувачите и influencers, настанот имаше за цел да воведе вино етикети кои се веќе дел од портфолиото на супермаркет Нека.:

За да почнете со дегустација на вино вкуси две кампањи Ј Telmont на Гранде резерва Brut и Brut Роуз. Две специјални производи, ниско производство, со цени во супермаркетите гондола R 178,00 $, пониска од директен увозник. Шампањ нема грешка во било која од двете опции се отворени лесно насмевка.

Првата црвена беше Шато Haut Montaud 2009-13,%, основните Бордо, направени со 90% Мерло и 10% Каберне Совињон. За оние кои сакаат да знаат и се плашат од француски вина ова е добра опција, добри плодови, меки, поради неговата висока концентрација на Мерло, задоволен непцето на сите докази. И најдобро од сите, тоа чини само 38,00 reais. Цена x корист.

Ние скокна на второто француски црвена, на врвот Бордо - Шато Matalin 2009-14%, 34% Мерло, 33% Каберне Совињон, 33% Каберне франк. На чоколадо, ванила и чудна позадина од чад. Трошоци 54,00.

За оние кои мислат дека грозјето Tannat е по потекло од Уругвај, е многу погрешно. На Tannat, историски беше само одгледува во југозападна Франција во Madiran AOC и сега е еден од најистакнатите грозје во Уругвај, каде што се смета за "национален грозје". Тоа е исто така се користи како намалување во неколку други земји.

Вино вкуси Шато Laffitte Teston беше Reflet du terroir 2008 -13,9%, 80% Tannat, 10% Каберне Совињон, 10% Каберне франк. Не е лесна вино да имаат фирма танини и растителни белешки. Но овој одредено rusticity и контрабалансирано од жив киселост и избалансиран со неа мора да алкохол, што доведува до голем избор за повеќето јадења зачинети месо-базирана. Трошоци £ 54,00.

Сега најдобар на ноќта. Мислам дека ако имавме повеќе време проветрување оваа голема Saint EMILION Гранд Cru Шато Cantenac име 200 8 - 13%, 70% Мерло, 30% Каберне Совињон, ќе се развива со текот нејзините мириси и вкусови. Но тоа дојде покажа стабилна и деликатна во исто време, многу слива во сируп, ванила и кожа белешки. Киселост даваат фино поддршка. Вино за медитација. Трикот е да седат за најмалку 1 час пред почетокот на трката. Бидејќи сè е подобро е поскапо, овој трошоците САД $ 154,00. Вреди секој денар.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Друга вино Winelands испратена од страна на клубот. Овој пат тоа беше елегантно португалски црвена (Дуро), продуцент Коимбра де Mattos. Таа беше подготвена со 100% грозје Жолта мастило (Trincadeira) и помина 12 месеци во француски дабови буриња.

Кога зборуваме за Дуро вина наскоро се однесуваат на густа, тешко и топло (алкохолни). Но разговорот беше во друг сад.

Лична оценка:
ST (87)
- Quinta dos Mattos резерви Ink Жолта 2006-13% - R $ 89,00 и R $ 49,75 за членови на клубот Winelands.

 • Визуелни тенденција да се кафеави, без талог, чисти и светли. Носот со ноти од црвено овошје, флорални, растителни (неподготвен грозје) и мала Питу позадина. Непце покажа елегантен, лесни, меки, и овошје, како добар баланс помеѓу киселините и алкохол. Упорност конечниот просек. А вино што никогаш гуми, лесно да се пијат и гастрономските.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Сите придружува блог знаат за мојата огромна страст за старите вина, еволуирале. Нормално ние сме навикнати да имаат референца на вината на стариот свет, што теоретски се подолг животен век, а не давање на кредит на бразилски вина, мислејќи дека има способност да се развива со квалитет. Овој концепт или пред-концепт може да се промени со посета на винарската визба ретки Дон Laurindo долината на лозјата (РС). Има Адемир Brandelli грижи многу наивно на завидна визба со вино од неговата визба, кои живеат стари и ретки вина, некои повеќе од 30 години.

На 26/09 оваа година го посетив на винаријата и вкуси по втор пат неговиот прв Tannat, кој беше подготвен во 1995 година. ), Morgana Miolo ( Diretora de Marketing da Miolo ), Marina Rossi ( IstoÉ Dinheiro ) e Gilmar Gomes ( Fotógrafo ). Трката се одржа во раните утрински часови со пријатели Гил џамија ( блог вино за сите ), Орест Andrade Џуниор (Ibravin), Morgana Miolo (Главен маркетинг директор Крамб), Марина Роси (IstoÉ готовина) и Гилмар Гомез (Фотограф). Тоа беше уште еден неверојатен ноќ, во која виното ја потврди својата способност да возраст со квалитет. За повеќе вкус некои вина таму, јас ќе се опише тука постепено.

Лична оценка: ST (91) Дон Laurindo Tannat 1995

Визуелни кафеави со прекрасни ореол еволуирале (портокалова). Ароми кои се однесуваат на вина "Риоха", забележува на месо, старо дрво, мед, во комбинација со сушено овошје и зачини. На непцето покажа мека, овошен карактер со потврдување на носот, круг, добро киселост и долго упорност. Еволуирале многу добро. Здравје!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Повеќе докази дека Португалски вино што едвај disappoints крем чаша. На Quinta da Bacalhôa Каберне Совињон е еден, се развива во изненадувачки начини. Неговиот прв гроздобер беше во 1979 година. На Bacalhôa Вината на Португалија, основана во 1922 година, под името Жоао Пирес & Sons, направи долго патување, тврдејќи себеси како еден од најиновативните производители на вино во Португалија. Се наоѓа на западниот брег на југ од Лисабон (Terras направите Sado), ова е вински регион, кој произведува познати и ценети како Moscatel де Setúbal.

Лична оценка: ST (93) - Фарм Bacalhôa 1999-12,5%.

Визуелни граната (тули), со ореолот на еволуција, малку облачно. Арома на добар интензитет, суво овошје, мед, старо дрво, и прополис. Непцето е полн со вкусови покажа, потврдувајќи носот, голема киселост, алкохол интегрирана, полиран танини, зрели и свиленкаста, добро тело и долг завршеток. А вино што никогаш гуми, задоволства! Верувам дека тоа беше во своите најдобри момент, иако повеќе слично издржи некои добри години во притвор.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук