пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

Признавам дека вината произведени со Пино Ноар грозје тешко жалите до мене, дури и во границите на бургундец. Можеби и мојата сопствена вина. Никогаш не сакав да истражувам докажува неколку куќи. Но оваа приказна се менува. Јас ветувам дека ќе се применува во ова прашање, lol.

На неодамнешната вечера со пријателите се сретнав Сол Сол Пино Ноар 2008 година, Јужна Америка примерок кој ме натера да се промени мојот ум. Да биде најдобар Пино Ноар јас вкуси денес. Таа се подготвува од страна на Aquitania на југ во Чиле, околу 650 километри од Сантијаго во Traiguén.

Лична Преглед: - Чиле - Traiguén - 13% - ST (93) 100% Пино Ноар - стареење во буриња од француски даб за 12 месеци - AUD $ 118,00 - Внесување Zahil

 • Визуелни претстави темно рубин боја, без ореол на еволуција. Комплексноста на носот, црвено овошје (вишна), флорални белешки, ментол, и домот допира на даб. Елегантен непцето со добра киселост, добро тело и рамнотежа. Еволуирале многу во чаша, со различни нијанси на вкус и арома. Уште млад, покажа многу на карактерот и голема стареење потенцијал. А vinhaço!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На Еспирито Санто увоз
Братство организирани во неговото седиште вчера, 30 јули (понеделник), дегустација на 12 вина. Настанот беше во насока на официјалниот почеток на Чилеански вина онлајн
Франсоа Lurton Hacienda araucano , сите под команда на sommleier Cleber Алвес, опишувајќи малку за увозник и винарија во видео погоре.

Винаријата само го доби сертификатот "биодинамички вина", што не е ништо повеќе од вреднувањето на почвата и растенијата во својата природна средина, преку употреба на минерални соединенија и препарати на растенијата, животните и (органски дел) во прецизни пати, водејќи сметка за астрална влијанија и циклуси на природата (динамичен дел).

На Lurton семејство има вино во неговите вени, два татковци, браќа и сестри, потомци генерирана за 15 лозарите, винарите, négociants, на кратко: една генерација посветени на виното. Жак и Франсоа, синови на Андре Lurton, легенда во Бордо. Секогаш имаше револуционерни идеи за францускиот конзервативна стандарди, експеримент со нетрадиционалните грозје во нови региони, промовирање на употребата на screwcap, се направи употреба на храбар дизајн меша со локалната култура да ги промовираат своите вина. Ја започна својата кариера како консултанти, кои работат низ целиот свет како се вее винарите. Неговата меѓународно искуство и контакти ги освои интересна идејата за винаријата географија на многу земји, кои постепено почнаа да ги направат своите сопствени производство. Тие одлучија да се произведуваат вина на квалитет, но прифатлива, користење на секундарни региони во пораст во земјите како Чиле, Аргентина и Шпанија, како и воспоставување на партнерства со производители во Уругвај, Австралија и Португалија.

Фото кредит погоре: Arismario Оливеира

Класа качување да се оцени вина: Постојаниот; Сидни Сантијаго, Андре Andres, Леонардо Conick (сопственикот), Јас, Том (кормиларот ресторан) и неговиот пријател седи.; Фред, Хулио Лемос (Papaghut), Elvecio Fae (директор ExpoVinhos Победа), Премиер сомелиер Соња Ајело, Cleber Алвес и Рафаел Dias (DOC Површина).

Вината од страна на стакло изненадени, главно претстави голема цена корист со цени кои се движат 29,00-329,00. Осветлувањето во моето мислење доби најевтиниот вина, бидејќи најскапиот имаше обврска да биде добро. 4 од 12 вина се класифицираат како "Добар и евтини".

Kawin Бело вино Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Централниот долина (Казабланка Долина, Curico и Lolol) - 12,5% - Р 29,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

Најдобрите трошоците и на придобивките на ноќта, овој СБ, покажа типичен чинија тропски овошни вкусови и мало тревни. Непцето е светлина, овошен, урамнотежен киселост и освежувачки. Лесен вино да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Бело вино - araucano Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Lolol долина - Colchagua долина - 12,5% - Р 69,00 $ - ST (86)

Оваа други СБ дека 5% се ферментира во буриња, беше повеќе скромен носот, помалку темпераментен од првата. Непцето е крем, помалку овошен, повеќе минерални карактеристики, добар баланс, добра киселост, пријатен финиш.

Бело вино ГРАН araucano ШАРДОНЕ 2007 - Чиле - 100% шардоне - Colchagua долина - 14% - Р 129,00 $ - ST (88)

Шардоне покажа дека "поставен дегустација" визуелна жолто злато, јасен, светол, многу интензивна арома, потсетува на пуканки путер, мед, кајсија, ванила. Вкусот и дебеличка, овошен, добра киселост, но згрешија во рамнотежа, дрво може да се помалку видливи, stashed некои овошје. А прашање на личен вкус.

Kawin црвено вино Каберне Совињон 2010 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Централниот долина - 13% - Р 29,00 $ - ST (86)

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен, без многу претенциозност, одличен избор за партијата.

Вино araucano РЕЗЕРВА Каберне Совињон 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 14% - Р 49,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

CS веќе резервации покажува поголема комплексност, арома на црн пипер свежо земјата, црна и црвено овошје. Непце покажа фирма танини, добро тело, овошен и соодветна киселост. Одлична опција за скара.

Вино araucano РЕЗЕРВА 2010 Carmenere - Чиле - 100% Carmenere - Вале де Colchagua - 13,5% - Р 49,00 $
- ST (87)
- "Добар и евтини"

На Carmenere исто така ми задоволни, типична белешки на пиперка, зачини и црвени плодови. Непцето е овошен, добро тело, добар киселост и добро упорност.

Вино Пино Ноар РЕЗЕРВА araucano 2010 - Чиле - 100% Пино Ноар - Централниот долина - 13,5% - Р 69,00 $ - ST (88)

Многу зрели јагоди, црна рибизла и цреша. Свежо непцето, светлина тело, лесно да се пијат и префинета.

Вино Хумо BLANCO 2008
- Чиле - 95% Пино Ноар и 5% Syrah - Lolol долина - 15,5% - Р 109,00 $ - ST (90)

Повеќе здржано на носот, но со вкусна, крем, овошен, дрво многу добро поставени, урамнотежен и долг завршеток устата.

Вино araucano РЕЗЕРВА Syrah 2011 - Чиле - 100% Syrah - Colchagua долина - 14,5% - Р 65,00 $
- ST (88) - "Добар и евтини"

Вино многу пријатен, многу круг, подготвени овошни docinha, вистински "girly вино."

Вино Клос DE LOLOL 2009 - Чиле - 38% Carmenere, 28% Каберне - Совињон, 20% Syrah, 14% каберне франк - Lolol долина - 18 месеци во втората употреба барели - 14,5% - Р 109,00 $ - ST (90 +)

Овој суд имаше забелешки на анасон, флорални и црвени плодови. Непцето има добро тело, парична казна танини, добро киселост и добро упорност крај.

Вино ГРАН araucano Каберне Совињон 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 18 месеци во буриња (70% нови, 30% вториот употреба) - 14,5% - Р 149,00 $ - ST (90 + )

Првата белешка во соодветната носот беше црно маслиново, кој потрошил отворање многу овошје, слива, гуава и позадината на ванила. Непцето е густа, добра киселост, создавање на пријатна, овошен, светлина минерални свежина, со пријатен финиш.

Вино АЛКА CARMENERE 2009 - Чиле - 100% Caemenére - Colchagua долина - 18 месеци во дабови буриња - 15% - Р 329,00 $ - ST (92 +)

Со никаква обврска да биде убаво, Алка, на врвот на винарската визба, презентирани темпераментен белешки на носот, печени кафе, пури кутија, дрвени предмети, црвено овошје и ванила. Непцето го потврдува квалитетот и забелешките на носот, многу крем, овошен, урамнотежен, потребна неколку години во шише да покаже поголема комплексност. Убава вино!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Минатата ноќ, во понеделникот (4), во продавницата Ville du Vin доби избери група на oenophiles за вечера усогласена со линија на Чилеански вино Undurrada, terroir Хантер (ловци terroir), промовирани од страна на увоз Abflug и нејзините претставник во државата, Леонардо Dantas.

Вкуси седум вина од еден од најинтересните проекти во Чиле, наречен ТИ (terroir Хантер) линија.

Грижи за млади произведувач на вино Рафаел Urrejola, која консултантски Педро Пара, со TH линија, на кратко, филозофија е од пребарувањето за мали парцели на лозја од север кон југ на Чиле, каде што terroir можат да ги изразат нивните карактеристики на одреден начин . За да добиете идеја за потрагата по совршенство, сателити се користи за да им помогне на точноста на најдобрите terroir. Многу интересно да се види стакло што е terroir може да влијае на ароми и вкусови на вино, па дури и на областите кои се толку блиску.

Менаџер за продажба João Батиста Силва презентирање на концептот terroir Хантер

Фокусирани на градење на брендови со уникатен модел на услуги пазар на вино во Бразил, пристигна Abflug увоз пред три години со мисија да се зголеми релевантноста на националните пијалок потрошувачка. Од страна на група на професионалци со докажано искуство во водечките компании на вина и жестоки пијалаци, кој одлучи да започне сопствен бизнис индустрии искуство беше замислен. Врз основа на најдобрите практики во пијалок дистрибуција и производи за широка потрошувачка на пазарите, во комбинација со страст за вино, партнерите на abflug предложи нов начин на лекување на вино во Бразил.

Има во своето портфолио, винарски визби, како Жолта опашка Австралија, Аргентина, Жан Busquet, врати Лисабон португалски, италијански и Чиле Cascin Аделаида Undurraga.

Вина:

Започнуваме со Совињон Бланк линија, вклучувајќи го докажува бела победник во Новиот свет Топ десет ExpoVinis 2012 година.

TH - terroir Хантер Совињон Бланк 2011 - Вале Казабланка - 100% Совињон Бланк - стареење Инокс - RP (90) - ST (90) - Р 100,00 $

 • Интензивна носот, осврнувајќи се на забелешките на зрели тропско овошје (страст овошје, диња) и цитрус (лимон и мандарина). Непце покажа многу свежо, светлина тело, овошен, со убав доработка и средни упорност.
 • Вајтинг да кисело сос маслиново масло, суво грозје и ореви

TH - terroir Хантер Совињон Бланк 2011 - Ло Abarca - 100% Совињон Бланк - стареење Инокс - RP (91)-СТ (90) - £ - шампион Топ десет ExpoVinis 2012 - Најдобар Нов Светски Вајт. - Р 100,00 $

 • Тревни интересно, потсетувајќи анасон, зелено јаболко, биче слива, манго и минерална позадина. Среден телото, добра киселост, добро дело, избалансиран алкохол. Долго упорност.

Круши пече во морска сол со црвени лисја

TH - terroir Хантер Совињон Бланк 2010 - Leyda - 100% Совињон Бланк - стареење Инокс - RP (90) - ST (91) - Р 100,00 $

 • А вино со голема ароматични интензитет, нагласи аспарагус зеленчук плус допира на минерални и овошје, како што се праска и круша. Лесен и висока киселост, тело добро ароматични упорност во овошјето белешки. Крајот на свежина. Најдоброто од трите во моето мислење.
 • Ceviche на лосос и Меџит срна Musuol

2 црвено грозје Пино Ноар destintos terrois:


TH - terroir Хантер Пино Ноар 2010 - Leyda - 100% Пино Ноар - Стареење 10 месеци во barriques 20% од првата употреба - AWOCA (најдобар Чиле Пино)-СТ (90) - Р 99,00 $

TH - terroir Хантер Пино Ноар 2009 - Казабланка - 100% Пино Ноар - Стареење 10 месеци во barriques 15% од првата употреба-DES (91)-СТ (91) - Р 99,00 $

 • Двете Pinots беа многу добри, ароматични. На Вале на leyda особено на овошје чист. На Казабланка сојузничките црвено овошје со тен позадина, прекрасен карамел. Вкусот на две истакна свежина, поддршка робустен чинија како рижото, на сликата подолу.
 • Рижото Bourguignon - Коцки од филе мињон, црвено вино, билки де Прованс, свежо мајчина душица, кромид и печурки бебе Париз.

2 вина од грозје Syrah destintos terrois:


TH - terroir Хантер Syrah 2010 - Limari - 100% Syrah - Стареење 12 месеци во barriques 25% од првата употреба-DES (91)-СТ (89 +) - Ау 99,00 $

TH - terroir Хантер Syrah 2010 - Maipo - 100% Syrah - Стареење 10 месеци во barriques 30% од првата употреба-DES (91)-СТ (88 +) - Ау 99,00 $

 • На Syrah покажа примарна линија. Носот малку затворен, надомести со мека, овошен вкус без додавање на сложеност. Веруваме дека ќе победи со голема време.
 • Седлото на јагнешко noisette путер, рузмарин и лук confit со компири о гратин.

Десерт

 • Panacota чоколадо, бисквити вкус на чоколадно млеко со црвени овошја и чоколадо и лешници.

Класа која се претвори во чаша:

Борис Azevedo (сомелиер), Амадеу Масиел (Ville du Vin, командант) и Дон Oleari (мајстор)

Vanderlei Мартинс (Супермаркети Carone)

Marli Смит и г-дин Андре Andres (На весник)

Густаво Buteri (# мелница) и Helio Massoni (# moedorzinho) ENOTRIA Вина

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Патагонија е најјужниот на сите аргентински регион, благослови со многу специјални климатски услови кои резултираат во зрелите вина и компактен, но испрекината со живост на плодот.

На Шредер семејство, еден од пионерите во овие високи ширини, се соочи со претприемачки страст и визија да ги извршуваат на проектот во оваа одлична terroir вина, и за среќа се најде во неговата 140 хектари во ветувајќи долината на Сан Patricio Дел Chañar во северозападната провинција Neuquén, не само фосил од џиновски диносаурус, но способноста да се создаде единствена вина. Во 2002 година заврши изградбата на винарница со сите достигнувања кои технологијата им овозможува на.

Заедно со живописни произведувач на вино Леонардо Puppato на Шредер, исто така, ќе имаат мудри совети од реномирани Пол Хобс, во наредните сезони.

Лична Преглед: ST (90 +)

Знаеш дека кога ќе се стави вино во носот нè прави попуштат насмевка, ова е еден од нив. Визуелни светла црвена рубин, експлозивни арома на црвено овошје, тост, и bananada, не cloying неверојатни, што ме задоволство во голема мера. Непцето покажува добро тело, супериорен во однос на новиот свет Pinots веќе пробав, кадифена, потврдувајќи го носот со многу овошје, урамнотежен киселост со добар крај на долгите и пријатни устата.

Аргентина - Патагонија - Neuquén - Вале де Сан Patricio Дел Chañar - Избор на лозје - Cuartel # 14-100% Пино Ноар - 14,5% - 13.000 шишиња - Увозник Декантер

Следете ги Блог живеење на Твитер


Колку би било убаво да се зборува со вистински квалитетни вина од стакло. На вторник навечер, 31/08 слета во Виторија-ES класа на продавницата за вино
од страна на сопственикот на Чиле вино Calyptra . Лице на парична казна манири, весели, не на расположението на вечерта и да останат опуштено. За разлика од винаријата сопственик, Хозе Zarhi е одличен пластичен хирург таму, Pitangui стил, ѕвер.


Jose Zarhi (сопственик на Calyptra)

Место за презентација на вина беше во ресторанот Ла тестенини Gialla кој се нарекува ништо помалку од голема готвач и сопственик на брендот Sergio Arno
да се подготви јадења исклучиво за гостите.

Rogerio Salume (вино), Серхио Арно (готвач) и да Луз (сомелиер вино)

Винаријата беше две години од националниот пазар и за враќање со ветување за работа се фокусираше исклучиво продаваат за вино, сега најголемиот веб продавница на Латинска Америка.

На почетокот дегустација, читање на Лавара, јас бев изненаден од времето на барел, која е уникатна за сите нивни вина, 24 месеци. Го прашав како ова може да се направи без вино се претвори сок дрва. Rogerio Salume еден од партнерите на вино и познавач на вина во клин објасни дека буриња се собраа таму, нивните произведувач на вино, Франсоа Massoc, составува и подготвува лично, со посебен допир, прилагодување на тост за секој тип на вино. Две вина, Совињон Бланк и Каберне Совињон Захир Descorchados 2007 година беа вклучени во 2011 водич, добивање на многу високи оценки. Производството е супер ограничен, со мал производство, навистина бутици.

Лично се најдов на вина обично се многу искрен, многу балансирана со добро поставени дрво, не се случува во текот на овошје, но зголемена своите квалитети. Нагласи Шардоне Gran Reserva, вино што велам е обврзувачка во било визба Бразил. На Захир најдобрите Каберне Совињон од Чиле покажува одличен квалитет, неверојатен потенцијал стареење и заслужува добри години од притвор.


Calyptra Шардоне Gran Reserva 2007 - 100% шардоне - £ 90,00 - ST (92)

Calyptra Rserva Gran Пино Ноар 2007 - 100% Пино Ноар - £ 90,00 - ST (87)


Calyptra Каберне Совињон Gran Reserva 2007 - 100% Кабернет совињон - £ 60,00 - ST (88)

Необјавени Calyptra Limited Edition - Мерло 85% Каберне Совињон и 15% - Р 180,00 $ - ST (90)


Calyptra Захир 2007 - 100% Кабернет совињон - Р 390,00 $ - ST (91 +)

Парови на екипите за ноќ!

Честитки за сите тимот на вино, Рожериу Salume, Anselmo Endlich. Мануел Луз, Heringer Елена и Дијана Падова.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Купи Шампањ цени во опсег од 80 reais е непознат, даде козар да остане со нивниот квалитет. Во петокот вечер пријател го зеде да се отвори агендата, Montaudon Brut, на пазарот во Бразил од страна wine.com.br, каде имав можност да го оцени нивниот квалитет во купот.

На Maison Montaudon започна својата историја во 1891 година, кога Огист Луис одлучи да ја користат својата експертиза да се развие сопствен шампањ, во регионот на Epernay. Денес на винарската визба е LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), една од најголемите во светот.

Лична Преглед: ST (86)

Визуелни Строу жолта, парична казна и упорни perlage. Нејзините мириси потсетам бела овошје и благо цветни. Непцето открива мала creaminess, урамнотежен и соодветни киселост, ослободувајќи добра свежина, овошен со пријатен финиш. Недостигаше малку на typicality, слепи ретко зборува биде шампањ, но не разочара, погоден рамките на вашата цена опсег.

Франција - Шампањ - Пино Ноар (45%), Шардоне (25%), Пино Meunier (10%) и различност (20%) - 12% - Wine.com.br - Р 80,00 $

Следете ги Блог живеење на Твитер