пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

Попладнето на Вторник отиде во Вила Velha, поточно на булевар Референци знаејќи служба на првата единица на земјиштето држи во Еспирито Санто Бразил Foodservice група (BFG), на Porcão гурмански. Куќата, која беше отворена кон крајот на ноември е синоним со голема гастрономски разновидност и квалитет, кој има направено меѓународна мрежа Porcão референца Steakhouse. Просторот е широк, удобен, компактност за 500 луѓе.

Првата слика која ми доаѓа на нашиот ум, кога мислиме на Porcão, е дека тежината на месото одење пред нас во системот рициново. Па, на Гастрономски Porcão предлогот е друга. Наместо традиционалните carvery единици присутни во различни вклучена со различни јадења. Вистински гастрономски маратон.


Во два острови, топла и уште ладно, професионалци се подготви вкус на корисникот, скара месо, тестенини, пици, јапонска храна, морска храна и салати монтирани со посебни состојки и сосови.

Пица топло време.


Листата на вино има некои 100 етикети, особено оние во Аргентина и Чиле, плус некои опции на Стариот свет. Цените се движат од £ 25,00 и до R $ 1.350,00. Врв на писмото е Porcão винарска визба, веќе се коментира тука на блог. Произведени во Дуро, жетви 2005 година, е ексклузивна мрежа. За оние кои сакаат да се земе вашата шише, куќата е дозволено, сепак опфаќа реалната вредност на 50,00 во затка услуга.

Суши, sashimi и други сорти на јапонската кујна.

Октопод, лигњи и ракчиња.

Треска

Рижото на различни вкусови санираат во времето. Ова беше ракчиња.

Сочно говедото филе. Куќата, исто така, нуди и други намалувања.

Должам десерт немавме повеќе простор. Вие разбирате во право! Повеќе од 20 предмети, вклучувајќи го и лавина, гигант првенство на шлаг мелба опфатени во сос и опкружен со топло чоколадо и ореви, и разни cheesecakes.

На кратко, беше добро посетени, јаделе многу добро и платени 65,00 reais вкупно веќе вклучени ладење, кафе и традиционалните 10%. Препорачувам.

————————————-XXXX——————————-XXXX——————————–XXXXX———————————XXX—————————————————————-

 • Булевар Референци Вила Velha - автопат на Сонцето, 5000-Itaparica
 • Време: Од понеделник до четврток: 12h до 0h - петок и сабота: 12:00-01:00 - недела и празници: 12h до 22h
 • Цена: Буфе самообслужване (пијалаци, десерти и услуги се наплаќа одделно):
 • Понеделник до петок за ручек и вечера: A 42,00 $ (по лице) - сабота и недела и празници на ручек и вечера: Ау 52,00 $ (по лице)
 • Угостителство за деца: Деца до пет (5) години се поканети - Шест (6) на десет (10) години плаќаат половина - од 11 години плаќаат полна вредност.
 • Телефон: (21) 3389.8989

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Се смета за еден од најпознатите ригорозни и важно вино натпревари во светот, Vinitaly само признати со голем Спомнувањето три бразилски вина: бело и две пенливи. Одржа 12-16 ноември во Верона, Италија, оценува натпреварот и награди доделени на вина од целиот свет во текот на месец април 2013 година, ќе бидат прикажани на меѓународниот саем за вино Vinitaly важна акција за подобрување на пијат со голема важност за посета на јавноста.

Претседателот на бразилскиот Здружението на винарство (основното образование за возрасни), произведувач на вино Кристијан Bernardi, учествуваше во жирито претставуваат Бразил, како и сомелиери и новинар Алберт Záckia Aguinaldo. Во ова издание, 105 дегустатори оценува 2300 примероци од повеќе од 40 земји. Секој панел на судии беше составена од пет професионалци, двајца италијански винари, странски произведувач на вино и два странски новинари.

Конкуренцијата, координирана од страна на Италијанското здружение на винарите, е поврзан со фер, смета најголемите и најважните во Европа.

НАГРАДИ

Голема Спомнувањето

 • Дома Valduga Корени Совињон Бланк 2012 - Куќа Valduga квалитетни вина
 • Пенливи Мускат Гарибалди - Гарибалди соработка Винарија
 • Zanotto Искри Мускат - Винарија Campestre

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Виното е претставен во шише италијанската со суптилна и деликатна за да одговара на опуштена стил на дизајн сорта. Вино, 100% Пино Ноар, е резултат на преработка на грозје се одгледува на винаријата имот во регионот на Лос Altos Хилс, Флорес да Куна. За време на жетвата, се направи рачно, во февруари оваа година, изборот на кластери и бобинки (зрна) беше направен за да почнат да прават вино изработени целосно од гравитација, избегнување на транспорт и штити интегритетот на грозјето.

На алкохолна ферментација и мацерација беа направени со контролирана температура 24 ° C, со користење избрани квасци. По притискање, виното најзаслужен за три месеци во девица француските дабови буриња, каде што ја заврши својата малолактичната ферментација, враќајќи се од нерѓосувачки челик тенкови за завршување на созревање, филтрација и флаширање процес. Резултатот е вино со 12,5% дипломирањето алкохоличар.

Според винарија, 2012 Пино Ноар Лос Анџелес Младите претставува деликатна боја типични за различни со виолетово нијанси. На носот, интензивна арома на црвено овошје, со светло пријатно затоплен допир поради поминување низ барел. Индициран за хармонизација со благи сирење и месо, risottos и тестенини со црвени сосови, треба да се вкуси со температура од 16 º. 3000 илјади шишиња ограничено производство.

Место: www.boutiqueluizargenta.com.br

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Подрумот на ресторанот Ел Bulli кој затворен во јули минатата година, ќе бидат дадени на аукција во Хонг Конг на 3 април 2013 година, а потоа во Њујорк на 26 април, 2013 година.

Од затворање, стана Bulli Фондацијата Ел, центар за експериментални за готвење. Сите пари собрани на аукцијата ќе оди на фондацијата.

Еве неколку вина на располагање. Некој би се квалификувале?

Шпанија - Повеќе од 2.000 шишиња на шпански вино се проценува на повеќе од 200.000 $ - $ 300,000

 • Околу 100 шишиња и шест различни вина од Вега Сицилија Слободен 1987-1996
 • Седум различни вина од Вега Сицилија Valbuena from 1995-2002
 • Девет различни култури и 157 шишиња од Pingus
 • Шест различни вина од Клос Еразмус
 • Четири различни вина од Клос Mogador
 • Над 225 шишиња од Bodegas Artadi, со своите големи и añadas Платени Viejos
 • Осум различни култури Алваро Паласиос Finca Дофи from 1994-2007
 • Тринаесет различни вина од Алваро Паласиос L'Ermita from 1993-2007

Рона - 415 шишиња Шато де Beaucastel вклучувајќи:

 • осум реколти од Шато де Beaucastel Блан
 • осум реколти од Шато де Beaucastel Блан Vieilles Vignes
 • тринаесет реколти од Шато де Beaucastel Руж 1983-2004 иам шишиња, magnums и Јеровоама.
 • Четири вина на Шато де Beaucastel, чест à Жак Перен, со шишиња и magnums.
 • Други нагласува вклучуваат повеќе реколти од Ермитаж Л Chave, Ермитаж La Chapelle Пол Jaboulet Брегот Rotie Ла Aine и Landonne, Ла Mouline и Ла Turque на Guigal

Бордо

 • Сите пет растат се присутни во неколку извонредни сезони од кутии полни со шишиња и magnums на Шато Latour 2005
 • Над 20 случаи Duclot Асортиман Groupe 2002, 2004, 2005, 2006 и 2007 година, сите на располагање во количини од наредби
 • Пет реколти од Yquem from 1989-2001 со пет различни формати

Црвени Бургундија - Над 1.400 целосна шишиња процена: $ 340,000 - $ 486,000

 • Повеќе од 124 шишиња од ДРК, вклучувајќи:
 • Седум жетви Echezeaux
 • Пет жетви Grands Echezeaux
 • Пет жетви на Richebourg
 • Седум реколти од романе Св Vivant
 • Седум вина од Ла Tache
 • Пет реколти од романе конти, вклучувајќи и три шишиња 1990
 • Над 500 Lucien Ле Moine шишиња, вклучувајќи романе Св Vivant, Richebourg и Chambertin Mazis со повеќе вина, форми и количини на рати на Pommard, Beaune Хосписи на, Cuvee Dames де La Charite и Corton Клос du Roi, Хосписи на Beaune, Cuvee Baronne du Залив.
 • Многу дополнителни придонеси на големите производители, вклучувајќи и други: Bouchard Père et Fils, Domaine Лерој, MEO-Camuzet, Маркиз Слоновата Angerville Domaine des Comtes Lafon и

Бел Бургундија - Над 1.000 шишиња - Проценка: $ 166,000 - $ 228,000

 • 28 шишиња од Montrachet ДРК 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004
 • Над 600 шишиња од Corton Lucien Ле Moine вклучувајќи Карло Велики и Шевалие Montrachet, како и неколку берби, форми и количини на рати на Corton Vergennes, Хосписи де Beaune, Cuvee Пол Chanson.
 • Многу дополнителни понуди од други производители Domaine Leflaive истакна, Анри Мезон де Comtes Lafon и Domaine Boillot

Други моменти

 • 1300 шишиња Вин де плаќа de l'Hérault, Domaine De La Grange des Перес достапни во количини од парцели за покривање вина 1992-2001
 • Повеќенаменска нуди ретки oloroso Шери solera која датира 1830
 • 70 шишиња од Silex и Пур Sang доцните Дидие Dagueneau

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Тенисер Роже Федерер е најновата амбасадор на Moet & Chandon, луксузни шампањ бренд.

Избор Федерер беше еден натпревар помеѓу стил и успех, вели официјалното соопштение на компанијата. Рекламни кампањи ќе почнат март 2013 година.

Брендот веќе има силно присуство во светот на тенисот, да се биде голем спонзор на АТП светска турнеја (Ролан Гарос и УС Опен) и Шангај мајстори.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Престижен вински на Уругвај Гименез Mendez станува дел од портфолиото на увоз
Vinoteca Бразил . Производителот и извоз менаџер на винарската визба ќе бидат прикажани целата нејзина спектар на производи на тим за продажба vinoteca Бразил следниот викенд за вечера во традиционален ресторан Madalosso во Куритиба.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На Вино ( www.wine.com.br ), повеќето е-трговија вино во Латинска Америка, штотуку доби Латинска Америка Институтот за електронска трговија (eInstituto) e-commerce ДОДЕЛУВАЊЕ куќа на годината награда во нови актери на е- трговија во Бразил на настанот Е-трговија самит за новите пазар.

Изборот на победниците беше направен од страна на група на национални и меѓународни експерти и поротниците кој спроведе внимателен избор на победничкиот кандидат во секоја земја. Наградата се состои од шест категории во девет земји во Латинска Америка.

Победниците на изданија на Чиле, Костарика, Уругвај, Еквадор, Перу, Колумбија, Аргентина, Мексико и Бразил се натпреваруваа оваа година, откако беше референца во своите категории. Финалниот натпревар ќе биде во март 2013 година.

На "eInstituto", заедно со регионалните партнери низ Латинска Америка, предвидуваше оваа награда, со цел да се препознае на луѓето и компаниите кои го прават на интернет е можно бизнис за вашиот напор и работа.

Да Rogerio Salume, основач и претседател на вино ", наградата претставува признание за сите напори кои тимот е вршење на вино. Наша основна цел е да обезбеди квалитетна услуга со клиент фокус. Ние утврди дека Бразилците сакаат да имаат пристап до добра селекции од сите вински региони на светот и купи вина и ги добиваат своите WineBox со сигурност, удобност и комфор ", вели тој.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

ПОВИК ЗА ЈАВНА е специјализирана публикација, на секои два месеци, кои се соочуваат јавните службеници на судскиот силата на Светиот Дух, фокусирајќи се на признавање на овие агенти и најдобри практики за управување и објавување на материјали со содржина насочена кон интересите на јавноста. 10.000 примероци се испечатени и 4mil 6000 електроника. * Ви помогне (Асоцијација на судскиот силата на Светиот Дух, сервери).

* Помеѓу вина и јадења

Комбинираат овие два елементи може да се чини едноставна, но без знаење на основните принципи мешавина може да се невешт и поинтензивни сигурно ќе доминира на други.

Да се ​​усогласат овој прекрасен дуо, вино Blogger Силвестер Tavares Gonçalves, будала за храна и вино, како што самиот го дефинира, ќе пишуваат за нивните впечатоци и да даде важни совети за ветерани и за оние кои се само на почетокот во оваа уметност.

Покрај прашањето за усогласување, исто така, ќе се зборува за вести и навестувања на винен светот.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Во последните години продажбата на вино преку сајтови на интернет "е-трговија" доби значителен пораст. Неколку онлајн продавници се раѓаат. Со недостатокот на време, луѓето бараат утеха во нивните секој ден шопинг.

, um novo conceito de loja de vinhos on-line . Во последниве вечера во ресторан Aleixo беше презентиран група новинари предлогот www.buywine.com.br , нов концепт во онлајн продавницата за вино. Новата компанија е една рака на почитуваниот Brascomex група (меѓународната трговија и логистика) во која congregates други компании како елити Подови и Обложувања и EuroLigth.

Со дистрибутивен центар со околу 5700 квадратни метри во Сера во Еспирито Санто, на Buywine ќе понуди комплетна линија на производи за љубителите на вино. Постојат околу 400 куќи од најдобрите винарии во светот во партнерство со главните увозници на Бразил; Abflug, увоз Ана, Дел Maipo, Terramatter, Викторија храна, Јужна Вино и Vinos & Vinoteca Vinos. На BuyWine ветува најдобра цена, флексибилност во плаќање и испорака во рок од 48 часа до главните градови на Бразил.

Фредерик Vassem (Комерцијален директор BuyWine), Силвестер Tavares (блог живеење) и Фабио Laperrière (CFO BuyWine)

Со методот на продажба, BuyWine, исто така, ќе дејствува како " Вино клуб " .

Предности Вино клуб, "Bwclub" е името на вашиот винско витештво. Ќе има два модели, еден традиционален, а друг со само испрекината вина. Од членовите ќе имаат попуст од 15 до 20% да купат остатокот на страницата. Во прилог на неколку други бенефиции.

Компанијата, исто така ќе дејствува во корпоративниот канал (On-тргување), се грижат за компаниите кои ги исполнуваат правилата во BuyWine сегменти на ресторани, delicatessens и специјализирани продавници.

Маријана Nascimento Коста (новинар), Kely Couto (Генерален директор) и Андре Луис Travaglia (Менаџер BuyWine)

Diogo Coura (Маркетинг аналитичар BuyWine)

За поголема близина на клиенти BuyWine ќе го користи блог алатка наречена "Вино во проза", емитување во партнерство со квалификувано колумнисти што вклучуваат светот на виното. Да се зборува за начин на однесување, готвач и консултант Giovana Moyzes. Дизајнер во областа, архитекти и Карла Симоне Serrao Bunjes.

Alessandro Eller, координатор на храна, Универзитетот на Вила Velha, домаќин на вкус програма Onboard SBT ES, формирана во Ле Екслузивно готвач, готвач на отворањето барови на ОУ мрежа, ќе бидат одговорни за усогласување.

Само Латинска Америка сомелиер Conseil, Алекс Ordenes Соларна, е одговорен за изборот на пијалаци, како и оценка на нив, коментираат на нив и означете нив, со цел да се обезбеди квалитет и совршеност на Buywine услуги. Чиле, Алекс е единствениот професионалната титула во Латинска Америка на Универзитетот ду Вин со Сузе ла Русе (Франција).

Овој шпански црвени наречен Beso де Вино, намалување од 85% две грозје Syrah и 15% Garnacha, чини 39,00 на веб страната и беше промовиран на ноќта неговата голема почит за квалитет х цена. А вино, кој има добро тело, меки и вкусни во овошје компот.

Дел од вечер мени во ресторан Aleixo (@ silvestretg Instagram)

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Роза пенливо вино од Сера Gaucha е меѓу елементите кои го сочинуваат комплет лансирање 50 Нијанси на слобода, последната книга на еротски трилогија инаугуриран за 50 Бран која стана најголема продажба феноменот на последните неколку години. Пенливи во прашање е Бразилец, Perini Винарија, кој се наоѓа во долината на Трентино. Етикетата Brut Роуз Casa Perini беше избран од страна на издавачот Внатрешни инспириран од страста на карактерот Кристијан Греј за пијалок.

Младите претприемач, и енигматичен милијардер - платонски страста на милиони жени низ целиот свет - е за шампањ aficionado Brut Роуз, поконкретно, со Bollinger Гранд ANNEE Роуз, 100% Пино Ноар. Да го застапува во Бразил беше избрана пенливи од грозје Chardonnay, Gamay и Пино Ноар, преку Charmat метод (втора ферментација се одвива во автоклави, односно во резервоари под притисок). Со боја и арома на цреша, може да се земе во неколку наврати, и е совршен за стимулирање на роман. "Casa Perini Brut Роуз е секси, нејзината боја и арома се идеално гориво за страст", вели Пабло Perini, маркетинг менаџер на вино на државата.

Педесет Нијанси на сива серија хроники односот помеѓу скромен студент по книжевност Анастасиа Стил и христијански Греј. Безнадежно привлечени кон оваа, успешни и шармантен човек возачот, Анастасија гледа охрабруваат да ја преиспита својата граници и предрасуди. Сè под моментумот на меур Brut Роуз, по сите, како фраза испратени во винаријата Perini вели: "bruts исто така сакам".

Слично на она што се случува во светот, продажбата на фигури од трилогијата импресивен: за помалку од два месеци, речиси еден милион книги се печатени и дистрибуирани. Во просек, 500 копии се продаваат на час. Со седиште во Лондон писател, кој е поранешен телевизиски извршната и домаќинка, стана најголем издавачки феномен на денешнината со своите 50 нијанси.

Целосно, 450 шишиња од Casa Perini Brut Роуз интегрираат рекламниот материјал кој почна да се дистрибуира оваа недела на печатот, влијатели, блогери и книги. На официјално деби на 50 Нијанси на слободата ќе биде на 8 ноември. Над 600.000 копии ќе бидат достапни во текот на Бразил.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук