search engine optimization paraqesë website nxjerrës email


Kur Jacques Bollinger vdiq në vitin 1941, e veja e tij Lily Bollinger mori shtëpinë e saj të famshme shampanjë gjatë viteve të vështira të pushtimit gjerman të Francës. Ajo vrapoi të kompanisë deri në vdekjen e tij në vitin 1977. Blollinger shkoi mbarë nën udhëheqjen e tij, duke e dyfishuar në madhësi. Ajo ishte një të dashur në shampanjë, ku ai u pa hipur një biçikletë nëpër vreshtat çdo figurë ditë. Në vitin 1961, kur një gazetar e pyeti Londër kur ajo piu shampanjë, Madame Bollinger u përgjigj: "Ashtu pi shampanjë, kur unë jam i lumtur dhe kur unë jam i trishtuar. Ndonjëherë, unë pi kur jam vetëm. Kur unë jam në kompani, unë e konsideroj të detyrueshme. Pini një gllënjkë në qoftë se unë nuk jam i uritur dhe të pijë, kur unë jam i uritur. Përndryshe kurrë nuk e prek atë, nëse nuk janë të etur. "

Fenomenal Madame Lily Bollinger vdekur të moshës 78, me sa duket asgjë e keqe për shkak të gjithë atë Champagne!

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter


Në Brazil, vera kilian janë më të konsumuar. Historia e verë kilian, më e konsumuar nga brazilianët, fillon në 1551, të korrat e parë të rrushit të bëra nga Francisco de Aguirre, në qytetin e Copiapó. Vreshtat ishin të një të thjeshtë, vendi i quajtur, bojë të njëjtin varietal mbjellë nga Calif fetare, të quajtur mision.

Në atë kohë, verërat janë përdorur në ceremonitë fetare, por shpejt u bë zakonet e tyre të konsumit, dhe suksesi i verë kilian, në 270 vitet e dominimit spanjoll, krijoi një konkurrencë e pavullnetshme me verëra nga Spanja. Dhe së shpejti doli dekretet ndalojnë mbjelljeve të reja të rrushit dhe rritjen e taksave për të frenuar konkurrencën.

Spanjisht Crown gjithashtu ka vepruar në mënyrë drastike, duke ndaluar eksportet dhe duke tërhequr vreshtat. Këto masa ndihmoi të ndezë revoltë kundër kolonizatorëve, të cilat, të kombinuara me ngjarjet politike në Spanjë dhe luftërat e Napoleonit, duke kulminuar në vitin 1810 me ​​luftën për pavarësi.

Lufta do të zgjasë deri në 1818, me fitoren e Bernardo O'Higgins dhe José de San Martín forcave, kjo e fundit një gjeneral argjentinas i cili shërbeu në çlirimin e Kilit.

NDIKIMI FRËNGJISHT

Ndikimi i Francës në drejtim të verës kilian erdhi ardhshëm. Ndryshimet në verës që pasuan pavarësinë janë kredituar të pronarëve të pasur minave.

Shkuarja në Francë, u bë njohës të verërave franceze, veçanërisht ato të prodhuara në Bordo, dhe çoi në Kilit bordalesas rrush, veçanërisht Cabernet Sauvignon varietal, Carmenere, Malbec, Merlot, Blanc Sauvignon dhe Semillon.

Jam i pari ishte Silvestre Ochagavía në 1851; ai u pasua nga themeluesit e tjera ende kantinat e verës aktivë: Vina Concha y Toro, Vina Errázuriz Vina Carmen, Cousino-Macul Vina, Vina San Pedro Vina Santa Carolina dhe Vina Santa Rita etj.

Me rrushi erdhi teknikat franceze dhe ka pasur fitimet në cilësi. Një tjetër faktor që e diferencuar vreshtat kilian ishte mungesa e murtajës filokserë se asgjësuar vreshtat e gjithë bota, përveç në Kili në fund të shekullit 19, për arsye që nuk kuptohen plotësisht. Sot, territori i saj është një vend të shenjtë e, rrushi shekullore të vjetra origjinale, mbjellë në ungrafted, pa përdorimin e shartim.

Periudha e prosperitetit solli nga eksportet në Evropë, të cilat në atë kohë nuk mund të prodhojnë verë, vreshtat revitalizuar.

Rifillimin e prodhimit në vendet tradicionale si Franca dhe Italia, pas të akuzuar tarifat rënda për importin e verërave, të miratuar në vitin 1902. Si pasojë, Kili ka humbur tregun ndërkombëtar dhe periudhën e stagnimit jetuar.

Në vitin 1970, qeveria e Salvador Allende nisur një proces për reformën agrare, shpronësimin e tokës dhe ndarjen e pronave të mëdha dhe e goditi industrinë e verës. Për të përfunduar, eksportet ra në nivelin minimal në periudhën Pinochet.

Kohë të vështira u tejkaluan, dhe në mes mes të viteve 1980 dhe 1990, Kili frymëzuam ajër të pastër, me investimet në kantinat e verës dhe vreshta, duke kërkuar faqet mbjelljen. Studimet e "terroir" drejtuar nga emra si Pedro Parra dhe Marcelo Retamal rezultojë në rajonet në rritje dhe vera e reja me stil dhe të reja po lindin.

Gjithashtu i lindur më turizmit të verës Kili, aktiviteti lulëzuar që tërheq të dashuruar: shumica e tyre janë braziliane.

Author: Arthur Azevedo, mjekësore dhe Winemaker, ishte president i Shoqatës braziliane e sommeliers (PS) dhe boton revistën " Style Wine "dhe faqen Artwine .

Via: Floripa Journal

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter


Për ata që ende nuk e di filokserë, filokserë vastatrix, Dactylosphaera vitifoliae, Viteus vitifolii ose thjesht filokserë është një lloj i aphid, madhësia e të cilit shkon nga 0.3 mm deri 3 mm në gjatësi, në përputhje me fazën e ciklit të tij të ndërlikuar të jetës. Kjo e keqe e sulmon pjesë të ndryshme të hardhisë në kohë të ndryshme të vitit. Aphid shkatërron gjethet e bimëve (të cilat janë të verdha dhe të bien para kohe), në rënie aftësinë e tyre për të bërë fotosintezën. Por ajo që është zakonisht vret sulmin e insekteve të rrënjëve të tij, të cilat janë thithur nga aphids. Kështu, plagët e hapura të pësojë veprimin e kërpudhave që prodhojnë kalb - fatkeqësi e vërtetë e hardhisë.

Sulmi keqe e ndodhur në Evropë ngjashme me epidemitë e sjella nga spanjollet për kolonitë e tyre amerikanë shfletues mënyrë. Popujt Aboriginal janë asgjësuar nga virusi padëmshme Evropian. Është shumë e rëndësishme për të kuptuar kontekstin në të cilin ata i dhanë filokserë. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, ekonomia evropiane është drejtuar verë: jo më pak se 80% e popullsisë së Italisë që jetojnë direkt ose indirekt nga ai. Në Francë, rreth 20% e të ardhurave të shtetit erdhi nga fermentuara dhe 30% e njerëzve të punuar direkt me produktin. Në Portugali, verë port ishte numri një artikull në bilancin tregtar të vendit ... të vazhdojë leximin ... .

I vetmi rajon i Evropës që rezistuar Filorexera ishte Colares në Portugali:

Duke u lidhur me verë Colares është humbur në kohë, por ka njohuri se në kohën e pushtimit romak tashmë të bërë verë në këtë rajon, më vonë, në 1230, Mbreti Afonso III, i dha vendin për të parisë në gjendje për të zbatuar kultivimin vresht.

Rajoni i necklaces bërë e famshme në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, më saktësisht në vitin 1865, kur bota u shemb mbi të vreshtarisë më të madh të tyre kërcënim, filokserë. Ky insekt i vogël nga Amerika, filluan të vijnë të gjallë në Evropë kur kohëzgjatja udhëtimi është zvogëluar për shkak të futjes së motorëve me avull në anije.

Interesante, vreshtat e necklaces rajonit ishin ato që mbijetuan epideminë filokserë, që nga insekti sulmuar rrënjët e rrushi dhe nuk futem në vendin e rërës, për shkak të thellësinë e rrënjëve, të cilat ndonjëherë erdhi në 8 metra.

Nëpër Evropë, me përjashtim në rajon filloi të përdoret bimët amerikane (insekt rezistente), varietete të shartohen evropiane.

Në vreshtat e këtij rajoni, ne përdorim varg shkëmbinjsh kallam për të mbrojtur erërat detare e dhëna afërsia e detit. Terrenit dhe mikroklimë të këtij rajoni, ku dallimet temperaturës midis dimrit dhe verës nuk e kalon dhjetë gradë celsius, nuk lejojnë një shkallë të lartë dhe t'i jepte një aromë të veçantë.

Verë e prodhuar në tokë me rërë është e famshme Colares Kati verë Sand, ka të drejtën e emrin "DOC-varëse" dhe Ramisco kastës në të kuqe dhe të bardhë Malvasia, kanë një përfaqësim minimal prej 80%.

Rrushi mbjellë në tokë argjilore, duke i dhënë të rritet në verë "Chao Rijo" të drejtë të përcaktimit "Rajonal Estremadura."

Burimi i kërkimit: j, baeta dhe Bodrum Magazine

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter

Vinho_Madeira

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter


Tannat u prezantua rreth 1870 në Uruguaj nga emigrantët Baske, duke u bërë kështu "rrushi kombëtare", përshtatur mirë në tokën tuaj dhe të klimës. I konsideruar një shumëllojshmëri ekzotike, kërkesa po rritet me shpejtësi.

Uruguaj është prodhuesi i vetëm në botë ku ka vreshta të konsiderueshme në vlerë edhe më të gjatë se sa në atdheun e tyre: Irouléguy dhe Madiran në jugperëndim të Francës. Tannat është rreth një të tretën e sipërfaqes së vreshtave mbjellë në vend.

Me rrushit Tannat mund të përpunuar verë të kuqe me potencialin më të madh në ngjyrë të trupit dhe mund të transmetohet. Kjo është një verë të preferuar për të shoqëruar ushqim, sidomos mish i pjekur në skarë. Kjo është një verë e fortë dhe i rreptë që do të papritur ju.

Wineries uruguajan të prodhojë cilësi të Tannat Reserve nëpërmjet plakjes në fuçi lisi, të arritur në mënyrë të konsiderueshme zbus ngurtësinë e saj, me rezultate të shkëlqyera. Kompleksiteti i saj dhe struktura solide na lejon për të përpunuar assemblages pazakontë. Është duke u përdorur me Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah së të njëjtës.

Wineries kushtuar edhe veten e tyre me numër nëntë të zhvilluar frëngjisht varieteteve vera e rrushit më të mira të tilla si Cabernet Sauvignon dhe Merlot, të moshës në fuçi lisi, apo verërat e bardha Chardonnay Blanc eSauvignon, me cilësi të lartë.

Burimi: winesofuruguay

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter

"Unë kam thënë shumë të pakuptimta në lidhje me verërat se për çdo subjekt, me përjashtimin e mundshëm të orgazmës femërore dhe jetës së përjetshme. Kjo është për shkak se është e pamundur për të vënë në fjalë të cilësive apo defektet e një verë, apo ndjenjat që provokon, pasi është e pamundur, për shembull, të përshkruar një erë dhe një shije. Përpiqen për të përshkruar shijen e një ferrë. Përveç kategori të gjëra dhe të paqarta si "ëmbël", "e hidhur", "i lagësht", etj., Asnjë fjalë për të interpretuar përshtypjet e shije. A jemi të dënuar të pasaktësia dhe terrenit të rrezikshme të metaforave. Çdo gjë është letërsia "

Në vështirësi të përshkruar ndjenjat e ofruara nga provë verë.

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter

Brazili është vendi më i madh në Amerikën Latine dhe konsiderohet prodhuesi i pestë më i madh i verës në hemisferën jugore Vjen elaborimin verëra që nga fillimi i kolonizimit, në fillim të shekullit të gjashtëmbëdhjetë. Aktualisht, rajone braziliane verë arrin në 83.700 hektarë, të ndarë në gjashtë rajone: Serra Gaucha, Fushata, Sierra Juglindore dhe Campos de Cima da Serra, në Rio Grande do Sul, Santa Catarina Plateau, Santa Catarina, dhe Luginën San Francisco, në verilindje të vendit.

Sot atje janë mbi 1100 wineries në të gjithë vendin, të instaluar në shumicën e fermave të vogla (mesatarisht nga 2 hektarë për familje). Zinxhir të prodhimit të rrushit dhe verës blends teknikat që garantojnë cilësinë e etiketave të tyre, të tilla si korrjes manuale, me teknologjinë më të fundit në proceset e vreshtarisë dhe verës. Në këto kushte, Brazil mund të japin verëra të freskëta, me shije frute dhe të balancuara me përmbajtje të moderuar të alkoolit dhe shumë të këndshme.

1532 - Fillimi

Rrushi e para janë sjellë në Brazil nga Martim Afonso de Souza, i cili vjen nga Portugalia me qëllim të përhapjes së bujqësisë në koloni të re. Fidanë janë mbjellë në Vitis vinifera Udhëheqja e São Vicente, në juglindje, por klimës dhe tokës kushtet e pafavorshme të parandaluar përvoja të shkojnë përpara. FOTO: Fragment i punës Fondacionit të San Vicente Benedito Calixto.

1551 - Këmbëngulja Lusa

Anëtar i ekspeditës kolonizuese te Martim Afonso de Souza, i ri Brás Cubas thekson kultivimin e rrushi, transferimin prodhimet e tyre nga bregu në malore atlantike. Në 1551, ai arrin të nxjerrë lëng i rrushit viniferas Vitis, zhvillimin e verë e parë Australian. Nisma e tij, megjithatë, nuk është i qëndrueshëm, për shkak të klimës dhe tokës. FOTO: Fragment i punës Nègres Cangueiros, Jean-Baptiste Debret.

Stimul e Zotit - 1626

Ardhja e misioneve jezuit të rajonit drejton industrinë e verës në Brazil jugore. Futja e rrushi në Rio Grande do Sul ka meritën për At Roque Gonzalez de Santa Cruz, që enlists ndihmën e indianëve Guarani në ruajtjen e bimëve dhe përgatitjen e verës, një element kyç në festimet fetare. FOTO: Portret i At Fragment i Roque Gonzalez de Santa Cruz.


1640 - Sigurimi i cilësisë

E para udhëzuar provë në Brazil, raportoi në Procesverbalit të 1 Kamera São Paulo është kryer. Qëllimi është që të standardizohet verërat tregtohen në vend nga discarding ndonjë që nuk i përmbushin cilësi minimale. Veprimi është drejtuar kryesisht për prodhuesit e Juglindore, duke ndjekur gjurmët e bra Cubas dhe vazhdojnë në rrushit në rritje në vende të papërshtatshme. FOTO: aksionare Xchng.

1732 - shpërthime të reja në jug

Emigrantët portugalisht, kryesisht fillim Azorean të populloj zonën bregdetare të Rio Grande do Sul, duke formuar koloni në qytetet e Rio Grande, Pelotas dhe Porto Alegre, në një proces që shtrihet deri në 1773. Bagazh ata sjellin në fidanëve të Vitis vinifera ishujt e Azores dhe Madeira, por mungesa e stimujve dhe teknikave të përshtatshme të kultivimit të bërë plantacione nuk fitojnë shprehje. FOTO: Fragment i panelit pikturuar nga Luiz Augusto de Freitas.

1789 - Libri Tregut

Duke kuptuar shumëzimin e iniciativave rreth vreshtarinë në Brazil, gjykata portugez ndalojnë kultivimin e rrushit në vend në mënyrë që të mbrojë prodhimin e tyre të verës. Si pengon marketingut të pije në koloni dhe kufizon aktivitetin në mjedisin e brendshëm. FOTO: aksionare Xchng.

1808 - popullarizimin e Gjykatës

Në vitin e transferimit të kurorës portugez në Brazil, me ardhjen e familjes mbretërore, është e përmbysi jo vetëm ndalimin kultivimin e rrushit si zakonet marrin formë rreth verës. Pije është e përfshirë në ushqim, tubimet shoqërore dhe festimet e shumta fetare. FOTO: portret Fragment i Dom pikturuar nga Jean-Baptiste Debret.

1817 - Southern Pioneer

Verës Gaucho pioniere materializohet në figurën e Manuel Macedo, prodhuesit e vendosur në afërsi të qytetit të Rio Pardo. Në një periudhë që shtrihet deri në 1835, ai regjistron përgatitjen e deri në 45 fuçi në vit, e cila fiton atij kartën e parë për prodhimin e pijeve në vend, të lëshuar nga Dhoma e Tregtisë e Rio de Janeiro. FOTO: aksionare Xchng.

1824 - Landing Evropian

Vendbanim i hershëm gjerman zgjeron numrin e emigrantëve të interesuar në rritje rrushit. Në të njëjtën kohë, italiane Jean-Baptiste Orsi zgjidh në Serra Gaucha dhe me dhënien e Dom Pedro unë për të kultivuar rrushi evropiane, bëhet një nga pararendësit e zinxhirit prodhues të verës në rajon. FOTO: kuti Fragment Ernst Zeuner

1840 - Alternative Resistant

Duart e tregtarit angleze Thomas Messiter, janë futur në kulturat Gaucho lambrusca Vitis vinifera rrushit dhe bourquina, me origjinë amerikane. Më rezistente ndaj sëmundjeve dhe dëmtuesve, bimët ishin mbjellë fillimisht në ishullin e marinarë, të vendosura në Lagoa dos Patos, por u përhap shpejt në të gjithë shtetin. FOTO: aksionare Xchng.

1860 - Përhapja e kulturës

Rrushi Isabel, një nga varietetet amerikane futur në Rio Grande do Sul, shpejt fiton simpatinë e fermerëve, për rezistencën e tyre sëmundjes. Ka njoftime se, në 1860, ajo ka formuar vreshtat në Pelotas, Aberystwyth, Gravesend, Mali i Zi dhe komunave në Vale dos Sinos. FOTO: Mbledhja Ibravin.

1871 - Eksportet e para

Familja mbretërore Portugalisht fillon për të realizuar prodhimin enologjike në jug. Udhëtim në Evropë dhe në Lindjen e, Dom Pedro II embarks një pagesë të vogël vere të brendshëm për të treguar pret. Eksportet, megjithatë, janë vetëm duke filluar vitin e ardhshëm, në sasi të vogla, nën titullin e Kombëtare Wine São Leopoldo. FOTO: Foto të Dom Pedro II pikturuar John Maksimian MAFRA fragment.

1875 - Marco italiane

Kërcim i madh në prodhimin kombëtar verës ndodh me ardhjen e emigrantëve italianë në Rio Grande do Sul Sjellja atdheun njohuritë e tij teknik të hartimit dhe të kulturës së konsumit të pijeve, ata të rritur cilësinë e pije dhe të japin rëndësi për të ekonomik Aktiviteti. Shumë sjellë fidane të rrushit në Evropë, por braktisin ato për shkak të vështirësisë së përshtatjes. FOTO: fragment sprovë Italian stimuluar emigrimin në Brazil.

1881 - lind një TERROIR

Viti i procesverbalit të vjetër të verës në Luginën e Vreshtave në Rio Grande do Sul, me emërimin e 500,000 litra të prodhuara në qytetin e Garibaldit. Numri përfshira në një raport të bërë në vitin 1883 nga Konsulli i Italisë, Enrico Perrod pas vizitës në rajon. FOTO: Riprodhimi.

1912 - Bashkimi rreth verës

Vështirë të negociojë çmimet me tregtarët dhe industrialistëve të sektorit të parë, kolonët përdorë sistemin e kooperativës. Kjo fazë e parë e iniciativës është shënuar nga krijimi i Bashkimit Bashkëpunuese të Porto Alegre. Bojkotuar nga ata që duan të tregtisë, propozimi nuk ka jetë të gjatë. FOTO: Riprodhimi.

1928 - Rregullimi për Sektorin

Konkurrenca Front çrregullt, luhatje të cilësisë dhe rëndësinë në rritje të aktivitetit është krijuar Bashkimin e verës, një përpjekje për të organizuar sektorin. Nisma e koordinon Oswaldo Aranha, atëherë sekretar shtetëror i guvernatorit Getúlio Vargas. FOTO: portret Fragment i Oswaldo Aranha.

Vala e dytë e bashkëpunimit - 1929

Shoqata është marrë nga fermerët. Në një periudhë prej 10 vjetësh, 26 kooperativat janë themeluar, duke përfshirë edhe disa që vazhdojnë të veprojnë sot. Modeli i jep konkurrencën e prodhuesve të vegjël dhe i drejton ato në një situatë ekuilibri të arritur në dekadën e ardhshme. FOTO: Koleksioni Veraria Cooperativa Garibaldi.

1951 - Interesi i jashtëm

Vitin e transferimit të verës Georges Aubert e Francës në Brazil shënon fillimin e një cikli që leveraged e industrisë kombëtare verës. Interesi i kompanive të huaja në vend, të cilat do të konsoliduara në vitet '70 me ardhjen e sektorit shumëkombëshe, kontribuar teknika të reja në vreshtat dhe në bodrumet dhe ngritur cilësinë e prodhimit dhe për të zgjeruar fushat e rrushit në rritje. FOTO: Riprodhimi.

1990 - Ndryshimi Model

Përmirësimi i wineries, të cilët gjatë gjithë viteve '80 u shënuar nga konvertimin e vreshtave (kafaz zëvendësim sistem për varietetet kafaz dhe kultivimin e evropiane dhe jo amerikane), fiton vrull nga hapja ekonomike e Brazilit. Qasja në stile të ndryshme të verërave dhe konkurrencës me të importuara prodhuesve vendas të çojë për të rritur cilësinë. FOTO: Ibravin acquis.

Identitetet rajonale - 2002

Me industrinë e verës të konsoliduar në rajone të ndryshme të jugut në veri-lindje të vendit, çdo zonë produktiv investon në zhvillimin e një identiteti për verërat e saj. Pionier në këtë drejtim është Lugina e vreshtave, e cila pushton caktimi i origjinës në vitin 2002 Duke ndjekur gjurmët e tyre, Pinto Bandeira arrin të njëjtin certifikimit në 2010 Foto: .. Ibravin acquis.

Via: Verërat e Brazilit

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter


Në Evropë mesjetare, zhvendosja e zotërve dhe princat për të pushtuar territore të reja apo për të gerra u pasua gjithmonë nga një rrethim të madh.

Pjesë e këtij rrethim, gjithmonë në prapavijë, u formua nga underlings mbante ushqim dhe pije, enë dhe pans, takëm, gota dhe pllaka. Këto mallra erdhi në bales dhe përbënin shumën, Somme, në frëngjisht, që është, grupin e ushqimit që hani fisnikët e shpurë e tij. Pra, edhe kafshët Transport dhe automjetet u thirrën bazat krevat (SIC).

Me një evolucion natyral gjuhësor, zyrtarët e ngarkuar me transportin e tilla quheshin fillimisht sommierliers.

Më vonë ky emër u bë paraqesin funksione më të sofistikuara. Fillimisht pallatet, më vonë në restorante, emri i është dhënë në krye të ushqimit dhe pijeve, dispozitë e saj, të shërbimit dhe mirëmbajtjes.

Në ditët e sotme, ajo është sommelier dhe dispozita adekuate, dispozitë, kujdes dhe, në veçanti, me verëra të përputhen për të shërbyer, me nxënës të tij për të bërë deklarata ose Diners udhëzuese në këtë drejtim:

Burimi: (Euclid Penedo Borges op.cit.p-28)

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter

Cili është dallimi në mes Syrah, Shiraz dhe Petite Sirah rrushit? Në shikim të parë, duket se ka dallime midis tyre, sepse ajo është e emra të ndryshëm apo ekzistues për të njëjtin varietet të rrushit.

Legjenda e ka atë që Shyraz zhvilluar fillimisht në rajonin e Shirazit, qytetit të lashtë të Persisë, tani Shekuj Iran më vonë sollën në luginën Rhône, frëngjisht përshtatur gabimet ortografike dhe shqiptimin në gjuhën tuaj. Në Australi sot prodhuesi më i madh dhe më të rëndësishme të këtij lloji mbetet tradita e përdorimit të emrin e saj origjinal.

Pavarësisht se nga të njëjtën cilësi botanik, frëngjisht Syrah dhe australiane Shiraz zakonisht reflektojnë stile të ndryshme të verës. Operacionet Australiane janë kryer kryesisht në Luginën e Clare, Barossa dhe McLaren, ku vera vjen nga Ngrohta më të madhe të pasurisë dhe të klimës thata e Luginës Ródno. Verëbërësit Australian ndonjëherë bëjnë fermentimin e rrushit tank Shiraz, para kohe të tërheqë më shumë peels duhet, madje edhe para se të fermentimi është përfunduar. Vera është tharë pastaj ose fundi i fermentimit vendosur në fuçi lisi amerikane, ku prerë më agresive dhe e zhvillon më shumë dendësia dhe struktura. Së fundi verë transferohet në lisi franceze për të përfunduar pjekjen.

Sigurisht jo Syrah francez tregon një mungesë të maturimit ose pasurisë, paraqet një TERROIR më shumë dhe karakteristikat e ndryshme të Australian.

Francezët preferojnë një kontakt më e madhe të leh për nxjerrjen përmbajtje të lartë tanine të rrushit në vend të tannins druri. Janë të moshës në lisi nga vendin e tij, për të marrë një amadeiramento të qetë dhe të arrirë, nuk dominon testin shije. Mishërim i cilësisë, E.Guigal dhe Vetmia La Chapelle Paul Jaboulet Aine.

Të gjitha vendet e prodhimit të përpiqen për të kultivuar Shiraz. Disa verëra janë me të vërtetë të shquar. Vlen të theksohet se Italia ka arritur rezultate të shkëlqyera në një rajon jo tradicionalisht një prodhues të verërave të mëdha, të tilla si Sicili. Shembulli më i madh është vera e jashtëzakonshme të quajtur Solinero i nje force alkoolike prej rreth 15 °, kompleksitetit intensive aromatike, druri delikate, por nuk mbizotërues, dhe strukturën e madhe për roje të gjatë.

Kili prodhon Montes budallallëqe midis Valle Apalta ri dhe EQ prodhuar nga punishte vere Matetic Valley Del Rosario. Të dy me një përmbajtje të alkoolit prej 14%.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës së Veriut Shirazit është gjithashtu shumë i kultivuar dhe prodhon verëra të paharrueshëm. Verërat më prestigjioze janë vinified me mënyrën franceze të Rhône, dhe emrat e Araujo Syrah Napa, Arrwood Syrah, Syrah Joseph Phelbs si shembuj maksimale. Vinified në mënyrën Australian prodhimin e verërave të mira, jo më shumë i të njëjtit shtat.

Një brez i Verëbërësit dhe tregtari menduan se ishte një Syrah I imët, e cila është më e zhvilluar në Kaliforni, SHBA, të njëjtën Shyraz ose Syrah. Hulumtimi i ADN-së, i kryer nga Carole Meredith në Universitetin e Kalifornisë tregoi se janë të lidhura, por jo identike. Doli se ai është i llojit mesme Durif, i zhvilluar në Francë në 1880.

Origjina e rrushit Durif është i njohur si Peloursin. Kjo është një i afërm i Syrah, por identiteti gjenetik mund të provohet vetëm mund të vërtetohet vetëm me testimin e ADN-së. Kjo rrushit është rritur gjerësisht në Kaliforni që nga fillimi i shekullit të kaluar dhe prodhon verëra nga ngjyrë shumë të errët, tannins fortë. Ajo është përdorur edhe në shumicën e rasteve si rrush dhe struktura me kohën për të kujtoj ngjyrë të verës. Kur përdoret për verërat varietal, prodhon verë të gjatë-jetuar, por pa kompleksitetin dhe cilësinë e një Syrah.

Author: José Carlos Vieira

Ndiqni Blog Living Jeta në Twitter