пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

Пионер во производство на пенливи, со повеќе од еден век на искуство, австрискиот производител Карл Inführ KG бара совршеност, стекнати на други компании, и стана лидер на пазарот во земјата.

Неговиот пенливи Österreich злато е чувството на моментот за оние страстни за луксузни вино светот. Тоа е затоа што оваа пенливи снегулки се додава во 23 мамат, злато производ. Снегулки суспендирани во контраст со perlage пенливи, истакнување на брилијантноста на злато, генерирање на навистина волшебно дејство.

Внесувањето на јадење злато обично не се штетни за здравјето. Тоа протерани без да предизвика било штетно влијание на телото. Според европското право, не постои ограничување на количината на злато да биде проголтано, но идејата е да се генерираат гламур, и не се користат како храна.

Лична Преглед: ST (90) - продуцент: Карл Inführ KG - Потекло: Австрија - Регион: Klosterneuburg - Грозјето: 86% Gruner Велтлинер и 14% Welschriesling - содржина на алкохол: 9,5% - Р 190,00 $ - Во Победа е на располагање во ENOTRIA - 27 3345-8696.

Стакло како што е прикажано на фотографијата погоре, има многу светло жолта изглед, многу интензивен perlage (вулкан) да се отвори, многу фини меурчиња со просечна упорност. Носот има овошен карактер со цитрусни ноти. Свежо непцето, добри киселост, балансирана, овошен, потврдувајќи носот, со бавни заврши и без горчина. А производ со многу добар квалитет, луксузни, совршен за давање на подарок или за да го прослават специјални прилики и празнично.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На 28 септември имав можност да се исполнат многу бразилски етикети во КИЦ (Центар за индустрија, трговија и услуги на Бенто Gonçalves) настан со наслов "Назад во Бразил вино во шеесет минути." Таму покрај кратко време јас бев во можност да се докаже на вниманието на линија и пенливи Шардоне од винаријата Quinta Дон Бонифацио.

Quinta Дон Бонифацио е семејна винарија, предводена од браќата Gonzalo и Марина Libardi (на сликата погоре). Се наоѓа на 800 метри надморска височина во Caxias Сул, Рио Гранде до Сул проект се роди во 2000 година со изградбата на Хавана Санта Лучија и Сан Франциско Хавана.

Производство започна во 2007 година, а денес се врти Траш 150.000 шишиња годишно, се фокусираше на производство на пенливи, која доминира со 80% од овој вкупен износ, покажувајќи она што е најдобро во нашата terroir.

Основната линија се состои од 4 етикети, Мускат, Brut, роза, Brut Роуз. Вкуси две етикети, нека:

Quinta Дон Бонифацио Brut - 12% - ST (87)
- Подготвено од Charmat метод, е дел од Мерло и Шардоне. Претставува јасна и светла визуелни слама, интензивна perlage, мали и упорни меурчиња. Арома има забелешки на овошје како диња и јаболко, со позадина на квасец. Непцето со кадифена чувствувам, добри плодови, урамнотежен и упорни финиш. Искри убавина. Р 39,00 $.

Quinta Дон Бонифацио Brut Роуз - 12% - ST (87)
- Еден вид необична намалување Шардоне, Мерло и Sangiovese. Визуелни тенденција цреша, јасен и светол, со парична казна perlage и pesistente. На носот нагласува белешки на црвено овошје како што се јагоди и малини. Непцето е свеж со овошни тонови.

Живеалиште на линија се состои од 6 етикети, Каберне, Мерло, ликер, Champanoise, Brut Роуз и Шардоне. Вкуси две етикети, и Champenoise Шардоне (тивко).

Quinta Дон Бонифацио Brut Champenoise 2009-12% - ST (90)
- Подготвено од Champenoise метод, исто користи од страна на пенливи регионот Шампањ, со 50% шардоне и 50% Пино Ноар грозје. Остана за 18 месеци во контакт со квасец. Тоа беше врв ExpoVinis во 2012 година се класифицирани како првите десет. Претставува јасна и светла визуелни слама, интензивна perlage, многу фини и упорни меурчиња. Комплексно и деликатно арома слична бадеми, мед, квасец и печење. Убаво устата чувствувам, свежи, избалансиран со белешки потврдува носот. А пенливо вино што импресионира со својот квалитет. £ 65,00.

Quinta Дон Бонифацио Шардоне - 13,5% - ST (88)
- Направени со 100% шардоне грозје и ферментирано во нерѓосувачки челик резервоарот. Претставува јасен, прозрачноста и светли изглед. На носот белешки на тропско овошје и лесно маслен и бадем тонови. На непцето е медиум тело со добар баланс на алкохол и киселост, добра концентрација на овошје, со добра упорност. Пријатно изненадување. £ 55,00.

Еспирито Санто
линија на Quinta Дон Бонифацио куќа може да се најде во пристаништето на Вила Velha, разговарајте со Гил. Champagnat Avenue, 107, Praia da Costa Вила Velha - Шпанија, 29.100-010 - Телефон: 27 3329-3518

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На Кампос де Cima винарија е во сопственост на семејството повеќе од 150 години, познат како "вино жените" за нејзините три сопственици се жени, а има повеќе од 50% од работната сила сила на составена од жени. Таа се наоѓа во источниот кампања на Рио Гранде до Сул, Itaqui (РС). Регионот е поврзан со паралелна 31, една замислена линија меѓу земјите како Австралија, Нов Зеланд, Јужна Африка, Чиле и Аргентина, која се смета за најсоодветен за садење грозје, со презентирање на добро дефинирани климатски услови.

Меѓу вина вкуси од винарската визба на неодамнешната посета на Јужна, пенливи полиња Зголемено Екстра Brut ме повика многу внимание. Тој е разработен со Шардоне и Пино Ноар сорти од традиционалниот метод (methode Champenoise), каде што вториот ферментација се случува во шише.

Лична Преглед: ST (90) - 12,5% - Шардоне и Пино Ноар - Р 35,00 $ - Мапа на винарската визба ( ).

 • Визуелни слама жолта боја, со мала, упорен меурчиња. Арома на квасец, минерална вода, со навестувања на мед и суво овошје. Елегантен и построг. Непцето со добро тело и добри киселост. Избалансиран. Упорност долго ароматични, со белешки од суво овошје и квасец.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Минатата недела за време на активностите во Сера Gaucha, би можеле да се сретнат во бразилски производител со многу личност. Членство на винарската визба ѕвезда Бразил, Irineo Dall'Agnol, дипломирал во Агрономија и земјоделски науки, со специјалност во винарство во Италија.

Името ѕвезди на Бразил е посебна почит на откривач на Dom Perignon во 1670 година во регионот Шампањ, по замрсуваш овој прекрасен пијалок излезе вреска "Јас сум дегустација ѕвезди".

Неговата вина се произведуваат во две лозја, со 9 хектари во областа на Faria Лемос, Бенто Goncalves, висок 525 метри, со речиси сите пергола систем. Од друга се наоѓа во Ashland, исто така, во Сера Gaucha, 12 хектари, со половина од област во пергола систем и други espalier.

Систем на спроведување е исто така, повика пергола пергола. Тоа е систем најмногу се користи во Сера Gaucha, РС и Вале до Рио направи Peixe, Кометал. Јужна Америка има некои израз во Аргентина, Чиле и Уругвај. Во Европа, се појавува во одредени винарски региони, особено во Италија, со различни имиња и форми.

Клучни придобивки

 • Таа обезбедува енергични развој на винова лоза, добро што може да се сместат количини на депониран материјал, како што се скроб;
 • Овозможува површина од широка крошна со големи оптоварување на камења. Ова обезбедува голем број на кластери и висока продуктивност;
 • Според нивната продуктивност, има добри економски враќа, особено на малите фарми;
 • Тоа е лесно да се прилагодат на топографија на планинските региони, како што се Сера Gaucha и Вале до Рио направи Peixe;
 • Помага движењето на лозарите, кои може да се направи во сите правци.

Главните недостатоци

 • Трошоците за спроведување и одржување на систем на поддршка се високи;
 • Позицијата на крошна и овошје се наоѓа хоризонтално над работник нарушувања спроведување на културни практики;
 • Хоризонталната положба на балдахин и прекумерна употреба на сила може да предизвика засенчување вино, да влијае негативно на микроклимата, плодноста на пупки и квалитетот на грозје и вино;
 • Високата лист површина индекс, ако крошна не е добро управувани, може да обезбеди повисока влажност во регионот на гроздовете и листови, кои го поттикнува развојот на габични заболувања;
 • Системот на поддршка треба да биде силен за да ја издржи тежината на крошна и производството и влијанието на ветрот;
 • Препорачаната максимална површина од секоја парцела на лозје пергола е спроведена во 4 ха.

Со годишно производство од 25.000 шишиња, Irineo Dall'Agnol, проценува раст на 60.000 во 10 години. Во моментов производството на триесет тони грозје, само мал процент оди во развој на сопствени вина. А голем дел е наменет за другите винарски визби, како што Chandon, Valduga, меѓу другите компании. Праша тој, исто така, верува во органски или биодинамички производство во регионот. Тој рече: "Ова е историјата да се управува спиење", не постои можност за развивање на таков проект тука во долината на лозјата, влажност и други климатски карактеристики не, треба употребата на пестициди.

На продажба, ми рече да не имаат повеќе интерес во продажба на нивните производи во трговијата ", ќе сакате да вклучите мајмун ако тоа се случува, повторно," вели тој. Една од причините и недостиг на посветеност на купувачот и отсуство на такво место за конзервација, со што оксидирање на вино оцрни имиџот на винарската визба. Има сега со еден канал продажбата на веб-сајтот винарија.

Вечерата се одржа во хотелот Спа се Vinho, почна со доказ на пенливи, направен од страна на традиционалните метод (methode Champenoise), со врзуваат квасец, која ја елиминира чекор на "remuagem", другите 100% Prosecco а, добиени од страна на метод Charmat со еден пијалак, и две природата (без додаден шеќер), една розе 100% Пино Ноар, многу деликатна. Секој беше пријатно без очигледна дефект во бразилската стандард на квалитет. Цените се движат 25-35 вистински сајт. Dall'Agnol, вели дека имаат сон да се произведе пенливо вино со грозје Совињон Бланк, ќе чекаме!

Врв на ноќта во моето мислење беше DALL'AGNOL Superiore 2005 £ 70,00, намалување на Каберне Совињон, Мерло, Каберне Франк и Tannat, на возраст од 24 месеци во американски дабови буриња. Само 1000 шишиња беа произведени и е исцрпена. Визуелни интензивна рубин, тенки солзи и бројни. Носот има арома на црвено и црно овошје, ментол, допири на дрвени предмети (кедар) во мера. Непцето е сува сува со добро тело. Добра киселост и добро балансирана содржина на алкохол. Танини на одличен квалитет. Вкус на црвено овошје, дрво и зачини. Среден упорност. Домот вино, доста се допадна.

Вториот вино е најголемиот бран, тоа е Dall'Agnol DMD 2005 САД $ 35,00, еден вид на "бразилската Amarone", црвено вино произведени од страна на техниката на Режија Двоен созревање (DMD), пионерски техника развиена од страна на Irineo Dall'Agnol во своите лозја од 1999 година. техника се состои, покрај природните технолошки созревање на грозјето, предизвикувајќи втор созревање со сечење дел од гранките кои го поддржуваат кластери, предизвикувајќи силен природен passificação бобинки уште во лозјето, а со тоа концентрацијата на сите составни делови на грозје.

Визуелни доста весел во боја, виолетова, средни интензитет ароми: црна и црвена овошен џем, зачини, тутун и кожа. Непцето е сува, добро киселост, алкохол интегрирани, фирма танини, со некои asperity. Мислев дрво малку одвоен, се крие на овошје. Не знам дали тоа ќе се интегрираат. Но, тоа е личен вкус, многумина ќе сакаат стил.

За повеќе информации во врска со винарската визба, посетете ја страницата: www.estrelasdobrasil.com.br

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Не се сомневам, пенливи вина се совршен пијалок за да заличи духот. Јас го предизвикувам секој да има една чаша пенливо вино без отворање насмевка.

Минатата ноќ имав добро искуство знаејќи сад во текот на еден избор на пенливи, Чиле Undurraga Brut. Подготвени од страна на "Charmat" метод (Виното се подложува на вториот ферментација во нерѓосувачки челик тенкови ", наместо шише себе" и полни под притисок) со грозје 60% шардоне и 40% Пино Ноар Вале дел Maipo.

Лична Преглед: - Чиле - Maipo - ST (88) Внесување на Abflug - Р 50,00 $ - се уште не е достапен во capixaba пазарот.

 • Жолта визуелен медиум интензитет, со средна меурчиња, бројни и упорни. Носот со ноти од бели цвеќиња комбинирање со бели овошје и цитруси тонови. Непцето е богат, мека, со доволно свежина. На овошен вкус доминира. Забележите мала горчина, без да му наштети на убаво собата. Среден упорност.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Spumante е италијанскиот збор за "пенливи"

Околу 1960 година, големите индустриски Ломбардија Шампањ љубовници одлучи да произведе неговата пенливи. Во тоа време во регионот беше подобро познат по индустриска активност отколку за нејзината вина. Инвестирање во лозје бил во регионот Franciacorta, каде изграден модерен кантина, енолог, а исто така финансирани обуки за нови техничари. Така е роден на Franciacorta.

Својата втора ферментација се одвива во шише мора во традиционалниот метод и не е во Куба како наједноставен пенливи. Содржина на алкохол е најмалку 11,5%. Белата де Blancs или Salen (Crémant) верзија е добиен исклучиво од бело грозје и розе со најмалку 15% Пино Ноар. На Franciacorta safrado има 85% од година на вино во прашање.

Денес, 1700 на лозовите насади да дадат 10 милиони шишиња годишно. Бараат повеќе од тоа на шампањско, ознака ограничува родот 9000 кг / ха и бара созревање на талог за најмалку 18 месеци. Да не се меша со Terre ди Franciacorta DOC, работат надвор уште вина.

Лична Преглед: ST (91) Franciacorta DOCG Tenuta Вила Crespia Dosagio Нулта (Природа - до 3grs шеќер на литар) - Не можам да се најде Адреси во Бразил, ниту нејзината цена. Но, ако најдете ги купат, ќе бидете изненадени.

Визуелни слама жолта боја, со недооценено verdeal, светли, многу мали и бројни меурчиња; интензивен и постојан perlage. Носот покажува интензивна арома квасец, зрели бели плодови, ванила, пријатно затоплен допири. Непцето со добро тело, добар киселост, добро балансирана со содржина на алкохол. Вкус на квасец и печење. Долг и пријатен финиш.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Дали знаевте дека во Германија (и Австрија) пенливо вино се нарекува Sekt? Постојат околу 800 винарии подготвуваат околу 500 милиони шишиња Sekt годишно. Само може да се етикетирани како Deutscher Sekt е грозјето се одгледуваат 100% во Германија, каде што можете да најдете неколку квалитетни вина. Речиси сите Sekt, индустриското производство се продава многу евтини со името на брендот. Само Sekt имот (Winzersekt) подготвени во мали производство од малите фарми, се продава за висока цена. Постојат поголем број на Sket ред се направени со Пино во јужниот дел на Германија.

Вино вкуси беше Zahringer "Sekt" Edelgräfler Brut 2010 бил испратен од страна на клубот winelands вина на Блан де Blancs (само бело грозје) образложени со грозје Пино Блан, Chasselas и Johanniter, методот Champenoise, каде што вториот ферментација се случува шише, во овој случај, тоа остана за 9 месеци на зреење со квасец "сур лага".

Лична Преглед: Германија - Баден - 12% - кај производителите (Weingut Zäringer) - Пино Блан, Chasselas и Johanniter - Увозник: Клуб Вино Winelands - ST (87)

Визуелни слама жолта со средна интензитет, и упорни perlage средна големина. Добра ароматични интензитет, ананас и цитрус, плус пушеле интригантна цветни допири, се развива во минерална на крајот. Непцето има умерена киселост, средно тело и светлина сладост. Упорност просек крајот без горчина.

Усогласување: може да се вкуси само како аперитив или придружни некои canapes, но станува совршена со морска храна како остриги и школки надвор јапонски храна. Тоа е пенливи себе да се ужива со температура помеѓу 6 º C и 8 ° С

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На покана на мојот пријател Роберто Џуниор, доцна во средата, 25, присуствуваше на дегустација на шпански вина од увоз Б-коцка на ENOTRIA, каде што тој ги претставува тука во Светиот Дух. Тоа беше многу интересна турнеја на Шпанија, каде знам од 7 различни вински региони: Penedes, Навара, Ribera дел Duero, Торо, Риоха и Somontano, вистинска лекција за личноста на секој регион. Во видео над комерцијален директор на увоз Валери Ролна зборува малку за увозникот и вина почувствувале.

Шпанија е планинска, топла и сува земја, со повеќе земја за лозја од која било друга нација во светот. Таа е на третото место во светското производство на производството на вино, зад Франција и Италија.

Шпанската вино разбуди долго неактивниот период со потпросечна перформанси. Моментов, Шпанија е повеќе енергична земјата во однос на вино, голема врска со квалитетот на X цена. Со децении, само најпознатите регион на Шпанија за своите црвени вина, Риоха и регионот на класичниот збогатена вино, Херез, стоеше надвор меѓу меѓународните вина.

Во моментов, многу други вински региони, како што се оние наведени погоре во дегустација вина се произведуваат навистина квалитет, некои дури и изненадувачки.

Ал закони вина од Шпанија имаат QWPSR категорија на две нивоа:. Деноминација на потекло (се), повисок рејтинг (DOC), основана во 1991 година Досега, Риоха и Priorat се единствените региони со DOC ниво (исто така познат како DOCA). Вина кои не се квалификуваат како дел од НЕ категорија на трпезно вино наречен Вино де Тиера (еквивалент на Vins де плаќа во Франција).

Во моето мислење, за нагласување на вечерта беше Кава мајстори 1312 (денот на почетокот на своите активности) - Penedes - 12% - Xarel неа; Parellada - Р 129,00 $ - ST (91)

Кава е официјален термин за традиционалниот метод пенливо вино, произведени главно во Penedes, иако постојат неколку производители во остатокот од Шпанија.

Визуелен медиум интензитет слама жолта, тенки, упорни и големи, јасни и светли perlage. Интензивните ароми, белешки личи на шампањ тост, Brioche, путер, сушено овошје (лешници и бадеми), и допир на свежо овошје и малку минерална позадина. Вкус пупки се појави суво, добро тело, добар киселост и голема свежина. Мус крем, упорни, долг завршеток со мека текстура и арома на тост леб, бели плодови, и.

Проследено над 10 вина обично се многу задоволни, освен во моето мислење првиот празно (СБ), кој беше зачинет "мачка пишам" силна Inurrieta ORCHIDEA "Совињон Бланк Навара" (13%) ST (84) £ 76,00 (Penin Водич 2011: 91 и златен медал - Concours Mondial de Bruxelles 2008). Според Белата: Laus цветот на Шардоне "Somontano" 13,5% ST (90) £ 89,00. Прво Роуз: Inurrieta MEDIODIA Garnacha; Мерло "Навара" (14%) ST (88) Ra 76,00 $ - Според Роуз: Laus цветот на Мерло (Мерло, Каберне Совињон, Syrah) "Somontano" (13,8%) Ra 89,00 $ Прво црвено. : Laus OAK Мерло; Каберне Совињон; Tempranillo Somontano 13,8% ST (86) £ 89,00. Според Црвена: IUVENE "Tempranillo" Риоха (13%) ST (86) £ 59,00.

Трето црвени: Tempranillo DARDANELOS 04 месеци во новиот француски дабови буриња (13,8) ST (89) £ 89,00 - Шишето е многу убав, модерен дизајн. Црвената Соба: Inurrieta SUR "Garnacha; Syrah; Graciano "(06 месеци во буриња од американски даб) (14,5%) ST (89) R $ 76,00. Петтиот црвени: Tempranillo Риоха LORIÑON CRIANZA 14 месеци во американски дабови буриња (13%) ST (88) R $ 76,00. На шеста и последна вино: CARODORUM својата "Tinta де Торо" (10 месеци во француски дабови) (15%) ST (92 +) Ra $ 129,00 врска крем, за оние кои сакаат стил, е vinhaço!

Вината ќе бидат достапни во иднина ENOTRIA авенија Рио Бранко, 1383, Виторија - Шпанија, 29.055-643

Телефон: 27 3345-8696 / 27 3345-8696

www.enotria-es.com.br

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Ништо подобро од фер вино со цел да се добие вести што угодно нашите непцето. И тоа е она што се случи во Викторија ExpoVinhos 2012 година. По дегустација околу 300 куќи, означете национален пенливо вино, на Brut Viapiana 192 дена. Подготвени од страна на традиционалниот метод (Champenoise), со Prosseco, Viogner и Шардоне грозје. Ова пенливо вино помина низ фаза на 192 дена во контакт со квасец и remuage рачен процес. Учествувале во Топ пет оди на работа.

Вината и лозја Viapiana се појави во 1986 година со развојот на првата трпезни вина во индустриски ниво. Но нејзината историја е познато за многу години пред тоа, кога првиот италијански имигранти пристигнаа во земјата и произведува, со рака, нивната сопствена вина. Доказ за тоа е медал освои Viapiana семејство во Порто Алегре, во 1925 година за време на педесеттата годишнина на имиграцијата.

Се наоѓа во Траверс Алфредо Chaves, Флорес да Куна, во североисточната падина од Рио Гранде до Сул, винаријата започна својот процес на модернизација и промени во 1999 година, кога беше направен првиот убаво вино. Помеѓу 2004 и 2005 година, линијата се зголеми со производство на пенливи и парична казна бели вина. Една година подоцна, Viapiana го направи првиот чекор кон спроведување на модерна целокупна дизајн на винаријата и исто така, маркетинг, со создавањето на четири нови линии на производи: Ricieri, дел V, Via Viapiana и 1986 година.

Површина од 2800 м ², на Viapiana има структура со најнова технологија и модерни системи за обука. Постојат 30 хектари сопствени лозови насади кои добиваат особено внимание на ниско производство на грозје, со цел да се квалификува на производот. Вината имаат целосна контрола на температурата и да остане во буриња од американски и француски даб.

Лична Преглед: ST (90) - Најдобар Купи - Р 29,00 $ - www.portomediterraneo.com.br

Во чинијата покажа визуелни слама жолта со мали меурчиња и пена погоден, во добра количина и упорни. Доминантна ароми се на цитрус, бела овошје, допир на квасец, тенок и елегантен. Во устата покажа соодветна киселост, добар баланс, средни тело, средна упорност и ретро-olfaction на агруми со цветни ноти. Неговите најдобри атрибут е неговата личност и извонреден финес.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Имам само доаѓаат од хотелот Senac Ilha направи Boi, каде беа откриени наградната вино на "Топ пет" Победа ExpoVinhos 2012 година. Низ фер вино, откровението на победа вино е еден од најочекуваниот настани, опкружен со многу страв. 30 вина поделени во шест категории беа наградени.

СОБА 01 - (стариот свет црвено / бело нов свет / збогатена и десерт)

Жирито: Александар Santucci (новинар трибјун) - Џеси Tabachi (Медицина) - Андре Andres (На весник) - Луис кола (Блог Вино и повеќе вино) - Alcio Araujo (Oenophile) - Пол Gaudio (Oenophile) - Мариана Fae (Enófila)

СОБА 02 (Искри / ЦРВЕНО бела и нов свет Стариот Свет)

Поротници: Рикардо Кастиљо (списание Prazeres де Меса) - ​​Евклид Болдер (ABS директор Рио) - ​​Рената Rasseli (На весник) - Alcio чекори (Oenophile) - Aroldo Божиќ (Oenophile) - Силвестер Tavares Gonçalves (блог живеење) - Карлос Хозе (пластичен хирург)

Пред да открие да им честитам на организаторите, г-дин Fae и г-дин Vanderlei Мартинс кој се покажува надлежност во секој поглед. Саемот е многу пријатен без пропусти и многу нови функции. Јас исто така би сакал да им честитам Geraldo кои мајсторски подготви убаво скара морска храна, на сликата погоре.

Следниве е листа на победници:

Бело Новиот свет

 • Гранд Cru Победа: BN08 - Matetic EQ, Крајбрежните Совињон Бланк 2011 - Чиле
 • Ремек-дело: BN14 - Casas дел Боске Совињон Бланк Reserva 2010 - Чиле
 • Порта до порта: BN15 - Ironstone симфонија Bsession 2010 - Калифорнија
 • Abflug: BN29 - ти Совињон Бланк 2011 - Чиле
 • Inovini: BN30 Лос Vascos Шардоне - Чиле

Бел Стариот Свет

 • Визба Alentejo: BV01 - Quinta da Alorna резерви Белата 2011 - Португалија
 • Ervideira: BV08 - Конде Ervideira Reserva 2010 - Португалија
 • Interfood: BV11 - Ла Chablisienne CHABLIS 1er Cru Milleu 2009 - Франција
 • Вински брендови: BV23 - Cevaro Ла Sala Шардоне IGT 2009 - Италија
 • Qualimpor: BV24 - шпора Приватен Избор 2010 - Португалија

Пенливи

 • Визба Alentejo: ES01 - Искри Роуз Теме 2010 - Португалија
 • Гранд Cru Победа: ES09 - Castellroing Кава - Шпанија
 • Interffod: ES11 - Carttier Brut Блан де Блан Премиер Cru - Франција
 • Аурора Винарија: ES25 - Аурора Brut Пино Ноар 100% - Бразил
 • Vinos и Vinos: ES28 - V FR Bulle Cremant Chocola TN - Франција

Новиот свет вино

 • Барови: TN01 - Zardoz Каберне Совињон 2007 - Чиле
 • Costazurra: TN04 - Lacruz Carmenere, Syrah и Каберне Совињон 2007 - Чиле
 • Јужна вино: TN22 - Д Donoso 2007 - Чиле
 • Аурора Винарија: TN23 - Аурора Millesime 2009 Каберне Совињон - Бразил
 • Vinos и Vinos: TN26 - Peñalolen Tez 2009 - Чиле

Стариот Свет вина

 • Costazurra: TV04 - Farninto Каберне Совињон - Тоскана / Италија
 • Гранд Cru Победа: TV09 - Besllum 2008 - Шпанија
 • Interffod: TV11: Велики follies 2004 - Португалија
 • Макс Бренд: TV14: Corvina Веронезе GEMA 2007 - Италија
 • Порт Медитеранео: TV19: Montecastro 2006 - Шпанија

Десерт вина

 • Визба Alentejo: SO01 - Moscatel Roxo 2006 - Сетубал
 • Inovini: SO08 - Мускат Alambre 2007 - Португалија
 • Макс Бренд: SO12 - Мускат Passito Batassiolo - Италија
 • Salton: SO18 - Salton Интензивни - Бразил
 • VCT: SO19 - Concha y Торо Доцна Жетва 2007 - Чиле

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук