пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

Во едно неодамнешно дегустација настан спонзориран од страна Dunamis вино во Школата за храна   Универзитетот на Caxias Сул вкуси од прва рака многу љубопитни австралиски вино, Мерло Dumamis "бели" 2012.

Ох мене ме прашувате: На Мерло не е грозје? Julio César Кунц, извршниот директор на Dunamis и Емилио Кунц, вино консултант кој беа присутни објасни дека виното е направено од грозје од сортата Мерло. По метод Ноар Блан, сок од грозје е одвоена веднаш, со што се спречува екстракција на боја и танини од кора. Виното надополнува онлајн ќе ние танц, која се 'уште има Пино Grigio, каберне франк, Мерло и црвена боја.

Презентацијата е слеп со други вина. Чашата презентираше различни вкусови, како што папаја. Вкусот свежа, светлина, со добра киселост и долготраен финиш. Просечната цена на Р 39,00 $.

На Dunamis лозовите насади се наоѓа во Gaucha кампања на Рио Гранде до Сул, во општина Дон Pedrito, на 18 километри од Bage, а исто така и во Cotiporã во Сера Gaucha, кои произведуваат пенливи.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Вино на мртвите е еден од најтрадиционалните и приказни од светот на виното во Португалија. Започнува во времето на француската инвазија на Португалија, датиран во 1807 година. Производителите на вино Boticas (Tras-os-Montes, северно од Португалија), се плаши од губење на вина на француските војници, одлучи да ги закопа во земја под буриња и буриња. Кога војници се повлекоа и жителите повторно своите домови, имаше убаво изненадување, да се ископа вината, покажа дека вината се многу подобри отколку што беа порано. Потоа локални вина почна да биде погребан за 1 или 2 години пред потрошувачка, и биле наречени "Вино на мртвите".

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Друга алтернатива начин на пакување на вино хитови на пазарот, "Женски платно торба-во-кутија". Насочени кон модерна женски публика, шведскиот дизајнер Софија Blomberg создаде една кеса на вино и софистициран практика која го задржува вкусот на виното се отвори по 1 месец. На Vernissage претставува некои опции: Шардоне / Viognier на Syrah / Каберне Совињон мешавина, и Syrah розе од грозје одгледувани во Пеи Слоновата Oc Вин. Чини 12,99 $ долари, Погледнете тука .

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Филмот "животот на Дуро", документарен филм за регионот Дуро во Португалија, беше премиерно прикажан во септември на Дуро филм Жетва фестивал, а во ноември, се појавува во Лос Анџелес и Сан Франциско во САД. Поинаку не е предвидено деби во Бразил.

90-минутен документарен на отсликува 300-годишната историја на пристаништето и на луѓето од регионот, освен укажува хипотези за иднината на долината производството на вино.

Филмот е Zey Робинсон, и идејата за тоа го правам дојде кога тој го посети Португалија и се чувствува тој "има многу да се каже за Дуро," вели тој.

"На Дуро е постојана изненадување (...), како човекот и природата се обединети, како што луѓето се втемелени ... На моделите креирано од лозовите насади се еден од светски чуда и нешто што секој треба да го видите на барем еднаш во својот живот. "

Снимањето траеше 15 месеци и се евидентираат локални винарски визби, како Гаја и Порто, во прилог на производство на Порт процес вино, реката и пејзажот се врти текот на годишните времиња.

Zey Робинсон живее во Шпанија за дваесет години и таму веќе има направено некои документарци за културата и историјата на вино.

Преку: визбата списание

Следете ги Блог живеење на Твитер

Секој ден што поминува Јас сум повеќе сигурни ... знаеме многу малку на светот на виното. Минатата недела пријател зеде во мојата куќа бело вино да се вкуси слепи. И да видиме што тоа беше ....

Опис Маркос Фонсека: "Бев љубопитен да се обиде оваа бела, направени од грозје јас никогаш не слушнале. Според веб-сајтот на производителот, ова вино има медитеранска корени, со единствено потекло Nascetta на Vermentino. Признавам дека на прв виното ме предизвика некои чудни. Штом ќе зеде чашата на неговата носот не забележите многу карактеристичен мирис, да ми даде некои референца за она што беше за пиење порано. Во устата, истото. Сите средства недефинирано. Тоа е моментот кога сфатив дека оној кој мораше да се прилагоди мојот фокус на она што беше таму во тој момент, без тврдејќи дека виното ќе се вклопат во аудитивни референци од претходни искуства. Од таму нешто стана многу повеќе интересен. Нејзините мириси се суптилни, нежни, и многу разновиден. Дискретна овошје, со тревни мала, речиси незабележлива слатка напад, дискретна барут цитрус нијанси, и така натаму. Устата следи истиот пат, со минерали и добра доза на соленоста. Љубопитна што јас нормално се дружат со minerality и соленоста киселост. Но, во овој случај работите не се случува заедно, бидејќи киселоста на ова вино не е најизразено, со само доволно да ги задржи на вино во совршен баланс. Дефинитивно "мозокот" вино, која бара некои внимание на време за да се пие, така што неговата очигледна едноставност може да стане многу интересно искуство. Не беа доволно, исто така прочитајте ги коментарите на тоа вино се развива убаво интернет и може да се чуваат за една деценија со одлични резултати. Секако не е "голема вино", оние ravening вас и предизвика страсни воздишки, но и оние кои, претенциозност, заработува нејзиниот "вечното пријателство".

За оние кои сакаат повеќе информации:
http://j.mp/ndCdTr

Следете ги Блог живеење на Твитер

Шпански научници откриле дека супстанции во грозје штити клетките од оштетување предизвикано од ултравиолетови (УВ) зраци емитирани од сонцето, кои денес се водечка причина за предвременото стареење, изгореници, па дури и рак на кожата.

Истражувачите набљудувале хемиска реакција која се јавува во кожата кога е погодена од УВ зраци. Тие откриле дека флавоноиди во грозјето може да го запре хемиската реакција што го прави предизвикува клетките да умре, и оштетување на кожата.

Козметички компании се веќе регистрирање на нивните интереси во истражување, надевајќи се да се направи креми или апчиња кои го копирате процес.

Marta Cascante, биохемија на Универзитетот во Барселона и директор на истражувачки проект, се вели во студијата покажува дека грозјето може да се заштити кожата од изгореници и рак на кожата. Така, резултатите може да всушност да доведе до развој на кожата креми и други производи за да ги заштитиме нашите телото од сонцето штета.

Виното е типичен за Медитеранот исхрана. Оваа диета се смета за најздрав во светот. Новата студија е уште една, која придонесува за популарната слика на здрава и пржен луѓето од регионот. Претходните истражувања рече дека луѓето имаат пониски стапки на рак и добро здравје во целина, бидејќи на домати, маслиново масло, па дури и црвено вино.

Извор: hypescience

Следете ги Блог живеење на Твитер