Пребарување Engine Optimization поднесе веб -маил екстрактор

На Рафаел Dias повик ( увоз DOC Површина ) учествуваше во хармонизиран вечера во Vile du Vin ресторан за лансирање во Бразил на нов проект вино во Чиле, Viña Вик. Името "Вик" се однесува на сопственикот, Александар Вик, норвешки милијардер сопственик на неколку компании, како што Универзална Гарсониери и Лего.

На Viña Вик , се наоѓа во Cachapoal долина, поточно во "Millahue", "Златна Место", како што се бара од страна на домородните народи, на северните падини на Чиле. Дали 4325 хектари, поделени во осум долини, туку токму на 12 subvales, со географски, климатски и почвени многу различни. Има Carmenère винова лоза се сади, Каберне Совињон, Каберне франк, Мерло, Syrah, Петит Verdot. Винаријата произведува само еден вино, ВиК.

Тимот на производство на вино е предводена од страна на француската Патрик Valette, со долгогодишно искуство, работел во Шато Pavie, исто така учествуваше во Viña Ел директорот. Освен него, се грижи за произведувач на вино вино Кристијан Валехо.

Друга новина е влезот во винаријата во хотелот бизнис. Изградбата е во полн замав, ќе биде 12 соби, спа и ресторан.

Лична процена на култури:

Вик 2009 - Carmenère (60%), Кабернет Совињон, Каберне франк, Мерло, Syrah, Петит Verdot - 18 месеци во дабови буриња - 14,5% - R $ 450,00 - ST (94) - Внесување простор DOC

  • Руби, јасна и светла. Еволуирале ароми изненадувачки по вкус. Многу интензивно, прикажување на суптилен цветни црти, пури кутија и тутун. Црвено овошје. Многу сложено. Добро тело, кадифена текстура, совршен баланс помеѓу алкохол и киселост. Парична казна танини, зрели плодови, безалкохолни и долг завршеток. Слепите зборува несомнено биде голем педигре на Бордо. Најдобар ноќ во моето мислење.

Вик 2010 - Carmenere, Каберне Совињон (54%), Каберне франк, Мерло, Syrah, Петит Verdot - 23 месеци во дабови буриња - 14,5% - R $ 450,00 - ST (91+) - Внесување простор DOC

  • Визуелна рубин, јасна и светла. Ароми уште затворени, со светло балсамик карактер, црвено овошје и цветни. Нејзините нагласи е во устата, каде што тој претставува моќен и елегантен, добра концентрација на овошје и минерални белешки. Одлично киселост, ослободувајќи многу свежина. Балансиран, но се уште не се развила и со долг пат да одат. Ветувачка иднина, тоа подрум!

Вик 2011 - барел Пример - ST (93+) - Внесување простор DOC

  • Визуелна непробоен виолетова, црна, со многу солзи, покажувајќи вашата изјава. Отвори носот, многу зрели темно овошје, растителни светлина, растителни и минерали. Непцето е моќен и елегантен, покажувајќи извонредна иднина. Многу концентрација на овошје, голема киселост, многу фини танини и зрели. Рамномерен и долг завршеток. А vinhaço!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Признавам дека вината произведени со Пино Ноар грозје тешко се жалите до мене, дури и во рамките на границите на бургундец. Можеби и мојата сопствена вина. Никогаш не сакав да истражувам, се докажува неколку куќи. Но, оваа приказна се менува. Јас ветувам дека ќе биде повеќе примени во ова прашање, lol.

Во една неодамнешна вечера со пријателите сретнав Сол Сонцето Пино Ноар 2008 година, Јужна Америка ми примерен она што ме натера да се предомислам. Да се ​​биде најдобар Пино Ноар дека почувствувале до денес. Таа се подготвува од страна на Aquitania, во јужниот дел на Чиле, околу 650 километри од Сантјаго во Traiguén.

Лични Оценка: ST (93) - Чиле - Traiguén - 13% - 100% Пино Ноар - стареење во француски дабови буриња за 12 месеци - R $ 118,00 - Внесување Zahil

  • Визуелна презентирани темна рубин боја, без еволуцијата на ореол. Нос со сложеност, црвено овошје (цреша), цветни ноти, ментол, и домот, даб допири. Вкусот елегантна, со голема киселост, добро тело и рамнотежа. Еволуираше многу во чаша, со различни нијанси на вкус и арома. Како млад човек, покажа многу на карактерот и голем потенцијал стареење. А vinhaço !!!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Чилеански вино "бабаитство вина" знаеше само Софија, убав Пино Ноар. Но, паднав во љубов, тоа беше Марина еден Совињон Бланк Казабланка долина. Вината имаат имиња кои не се одобрени од страна на мајката, Констанца Shwaderer (произведувач на вино) или од таткото на Фелипе Гарсија (произведувач на вино) да биде имиња на децата кои требаше да дојде.

Марина е подготвен во посебен избор на различни клонови на Совињон Бланк од најстудените делови од Казабланка долина. Дали младите виновата лоза, поставена во 2000 година Совињон Бланк Производство: 8 тони / ха

Лични Оценка: ST (93) - СБ 100% - 13,5% - не ставајте во буриња. 3 месеци од нерѓосувачки челични резервоари - R $ 86,00 - www.buywine.com.br.

  • Многу светло жолта визуелни, речиси транспарентна со одблесоци verdeal, јасна и светла. Носот експлодира со минерали и многу овошни тонови со "Caja" јасна и убава. Непцето е многу свежа, со жив и добро балансирана киселост со содржина на алкохол. Добро тело, потврдувајќи носот на овошје и минерали. А убава СБ !!!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Еразмус 2007

Проектот дизајниран од страна на италијански Франческо Marone Cinzano и Маурицио Кастели, на Viña Ла резерви Caliboro е роден во 1997 година во Долината на Maule (Чиле), каде што по ригорозен процес на селекција на францускиот грозје клонови даде само виното на винарската визба, Еразмус.

Номинална 95 поени од вино Водич Descorchados 2012 година, од најпочитуваните на Чиле, вино
Еразмус 2007 генерирана многу очекувања. Have've следи вашата кариера откако првата сезона, ако не се лажам 2001. Во 2010 година се слави на блог, јас спроведе вертикално со дегустација на вина 2001-2006 на мојот подрум, видете тука . Пречитувај пост покажа дека во 2007 година жетвата е различен од сите други.

Лични Оценка: ST (87) - Каберне Совињон, Мерло и Каберне франк, 14,4% ALC - 18 месеци во француски дабови буриња, по 12 месеци во шише пред се продава.

  • Рубин црвена, носот со добар израз појавуваат со текот на времето еден смолести карактер, црвено овошје и светлина ванила. Вкусот презентирани средни тело, дава добри плодови, со средна / ниска киселост, без живост. Просечна упорност. Беше под моите очекувања. Шишето може да биде лошо или можеби И. Ќе го земам доказите против и да ги открие тука.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Подготвени од страна на семејството Lurton, голема референца кога станува збор за квалитет и иновации, Kawin, збор кој значи "партијата", е Каберне Совињон со грозје од Чиле централна долина, каде што климата се залага за подобар созревање на грозјето. Предлогот на винарската визба производство на квалитетни вина по пристапни цени, со користење на секундарни региони во подем како Чиле е потврдено во садот.

Kawin Каберне Совињон 2010 - ST (86) - Чиле - 100% Кабернет Совињон - Централна долина - 13% - R $ 33,00
- Увозникот: братството.

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен и мек. А добар избор за забава или за оние денови кога ние само се пие без понатамошни претензии, здравје!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Увозник Магнум донесе на Бразил винарите Рафаел Tirado на Чилеански вино Laberinto (далеку лево слика) и Meinard Bloem, исто така, чилеанскиот Lagar де Bezana (на сликата погоре десниот раб). Првиот градот беше посетена Викторија, а потоа ќе биде Рио и Сао Паоло.

Во вечера одржана од страна на Bristro Ville du Vin во Праја направи Пеење, винарите добиено мислење лидери за дегустација на кој беа прикажани на вина Laberinto Совињон Бланк Cenizas Barlovento 2011 Пино ноар Laberinto 2010 Lagar де Bezana Каберне Совињон 2008 Lagar де Bezana Aluvión Гранд Фед 2007 година и Lagar де Bezana Limited Edition 2007. вина беа придружени со специјални јадења подготвени од страна на готвач Томато, како октопод Карпачо, стек тартар и јагнешко месо confit Хем вино со funghi рижото. Усогласувањето на јадења со бели и црвени вина беше совршено! ", Вториот по мене". Конечно, посебен десерт била доставена: panna Cotta чоколадо.

Бизнисменот и сопственик на увоз, Рафаел Zanette (на сликата погоре во средината), исто така присуствуваше на настанот и ги нудат со гости. Вината се достапни во продавницата Ville du Vin.

Следете Мојата лична Преглед подолу:

Се наоѓа во пред Андите, 600 метри над нивото на морето, езерото маргините Colbun, овој фантастичен проект Рафаел Tirado, еден од најпознатите и почитувана Чиле винарите, има само 18 хектари и голем број на награди и признанија. Името на Laberinto отсликува лозја Рафаел, кои беа засадени во кривини и различни правци, да уживаат во разновидноста на почви и зголемување на изложеност. Така на грозје и вино се добие во структура и комплексност.

Laberinto Совињон Бланк Cenizas Barlovento 2011-12,5% R $ 94,00 - ST (93) Ова е еден од најдобрите, или подобро, Чиле Совињон Бланк сум вкусил до денес. Јас вкуси од 2007 година гроздобер, кој е увезен од страна на Домот на Порто, јас се уште имаат неколку шишиња и е многу жив. Сегашната култура во 2011 година зеде 94 поени (Descorchados 2012), покажа истите карактеристики, но со поизразен киселост од возраста. Визуелна зеленикаво жолта, биче слива ароми, светлината трева и анасон. Непцето е свежа, чиста и цитрус, со некои минерални и необична текстура за Совињон Бланк.

Октопод Карпачо x Совињон Бланк

Пино ноар Laberinto 2010 - ST (90) - 13,5% - R $ 120,00 - Ова Пино е прв пат јас вкуси. Визуелна јасно рубин, интригантна носот појавува белешка од чад, смола, оштетувајќи некое овошје се појави. Сепак во вкусот покажа дека дојде. Велика киселост, генерирање на многу свежа, чиста и свежо овошје. Добар баланс и конечна пријатен устата.

Бифтек тартар x Пино Ноар

Историјата на винарската визба Lagar де Bezana, започна во 90-тите години, кога на претприемачот Рикардо Benzanilla вложување во светот на виновата лоза и вино. Избра земјата се наоѓа во Алто Cachapoal, во подножјето на Андите, 87 километри јужно од Сантијаго. На блага клима и температура варијација помеѓу ден и ноќ, потекнуваат специјални вина, единствен terroir. Холанѓанецот кој отиде во Чиле 15, Meinard Bloem, една година е произведувач на вино од винаријата. Ова беше прва посета на Бразил.

Lagar де Bezana Каберне Совињон Каберне 2008-85% и 15% Syrah - 14,4% - ST (88) - САД $ 62,00 - Lagar де Bezana Aluvión Гранд резерви 2007-63 Syrah% и 47% Каберне - 14,5 % - ST (90) - САД $ 105,00 - Lagar де Bezana Limited Edition 2007 - ST (90 +) - 100% Syrah - 14,5% - R $ 145,00.

  • На вина од Lagar де Bezana вино, го најдов многу слични. Смолести носот, со ноти на црно овошје во сируп, наместо да се извлече и алкохоличарите. Сите со 14,5%. Кога овие карактеристики укажуваат барем првиот аерација 1 час да се отстрани голем дел од алкохол. Второ, бараат да се усогласат со unctuous јадења, со изобилство на juiciness. Уште еден интересен фактор, и позитивни, е очигледна долговечноста на овие вина. Со оглед дека алкохолот е суштинска компонента во еволуцијата на вино, во прилог на танини и киселост, recomento, покрај веќе се во веќе напредната возраст, добар визба време, загрева, се разбира !!!.

Нога на јагнешко confit со вино рижото funghi x црвените на Lagar де Bezana, совршени, како што реков погоре, треба unctuous јадења ... LOL!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Опкружен со мистерија, вино Caballo Loco не донесе на жетвата и неговата етикета или грозје. Тоа е всушност намалување на неколку грозје и вина, која почна да се користи во 90-тите години под Хорхе Coderch команда, "Caballo Loco", кој позајми своето име на виното.

Во тоа време имаше неколку барели на сорти Cabenet Совињон, Каберне франк, Мерло и Malbec на жетви 1990 и 1993 година, но во намалени количини доволни за да се сортен линија. Така на винарската визба одлучи да го создаде својот врв, на Caballo Loco.

Во 1994 година, половина од барел беше искористена за локацијата на Caballo број 1, а другата половина се меша и го постави настрана за број 2 и така натаму. Секој соберат 50% од претходната додава на струја.

На бр.12 дека почувствувале е од 50% од 2007 жетва и 50% од култури во периодот меѓу 1990 и 2006 година.

Лични Оценка: ST (93+)
-
Чиле - Maipo долина, Colchagua и Curicó - 14,6% - Каберне Совињон, Carmenere, Malbec и Мерло - 18 месеци во дабови буриња - Увозник Ravin
-
R $ 260,00

  • Јас вкуси # 9 и се допадна многу, но се чини дека тоа е дури и подобро. Визуелна интензивна рубин, интензивна овошни вкусови како цреша, манго, слива сос, кожа, и прекрасен карамел. Непцето покажа добро тело, концентрирани, свилени танини, добра киселост, добро избалансирана, со добро стокмено дрво, што не се поклопуваат со плод. Доста долго. Дефинитивно една vinhaço!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Марсело Retamal, еден од најкомпетентните винарите на Чиле дојде заедно вашиот тим речиси секоја земја за стари и загуби лозјата, некои со сорти, кои ниту тие би можеле да се идентификуваат.

Ова пребарување е роден Де Мартино Viejas Tinajas 2011 година, подготвен со Cinsault грозје од лозовите насади на 30 години Долината на Itata,
. Guariligüe, 400 километри јужно од Сантјаго, спроведена во gobelet, без наводнување и засадени во ungrafted . Нејзините ферментација беше спроведена со цел боровинки за 15 дена во tinajas (амфори) глина векови. На виното во шишиња, без филтрирање на сите. Не биле додадена било енолошки влез (ензими, танини, избраните квасци), со исклучок на мала доза на SO2 за зачувувањето на вино.

Виното беше прогласен за најдобар на "другиот" бои притисоците Descorchados Вино Водич 2012 година, од најпочитуваните на Чиле, добивањето на 92 поени.

Лични Оценка:
ST (91)
- Де Мартино Viejas Tinajas 2011- 100% Cinsault - 13% - Внесување Декантер / Во Викторија DOC Површина - R $ 134,00

Во чаша вино надмина моите очекувања. Визуелен медиум интензитет рубин, многу чисти плодови, вишна, малина, и цветни дискретно. Непцето има среден тело и убаво киселост. Ароматични упорноста на добар интензитет, потврдувајќи носот, со свежа и балансирана завршница. Вино кое не гума на непцата. Ако тоа се вкуси слепи зборува биде Пино. Велика купува!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Вината кои ја изразуваат terroir, ова е најдобрата дефиниција за вината на Viña Tarapaca. Навистина Чиле вина воопшто ми се однесуваат на почетокот на мојата прошетка со вино, со големи спомени. , uma mini feira de vinhos, para apresentar algumas vinícolas de seu catálogo. Оваа недела на увоз Épice промовираше вино Road Show , мини саем на вино, да ви презентирам неколку винарии од вашиот каталог. Во нив Вина Tarapacá. Бев изненаден позитивно и да се опише некои од нејзината историја и моето мислење за некои етикети подолу:

Tarapaca, еден од најважните винарски визби во Чиле, е основана во 1874 година во Maipo долина, со силна посветеност на квалитетот и конзистентноста на вино. Со добро познати брендови како Tarapaca Gran Reserva или резерви. Тоа е еден од главните претставници на Новиот свет винарии. Окупаторската 2.600 хектари во Maipo долина, се смета за лулка на Чилеански вино, со 600 хектари лозови насади, има уникатна terroir за раѓањето на вина со висок квалитет.

Tarapacá е член на Viña Сан Педро Tarapacá Вино група, кој ги собира заедно винарии во Чиле и Аргентина, на голем меѓународен престиж. VSPT Вино група е втор по големина извозник на Чилеански вино, присутна во повеќе од 60 земји и е на прво место во убаво вино сегмент во Чиле пазар.

Од пребарувањето за подобрување на нивните вина доведе до Tarapaca тест различни terrois по своите вина "бела". До 2009 година, нејзината грозјето своите бели вина беа од Maipo долина, се преселила во Казабланка во 2010 година и го нашле својот совршен terroir во 2011 година, Вале де Leyda, каде што грозјето најде неверојатна здравје, која се изразува во сад!

Tarapaca Gran Reserva Совињон Бланк 2011 - Вале де Leyda - 100% Совињон Бланк - £ 63,00- ST (90)

Визуелна жолта проѕирен, како одраз verdeal, овошни ароми (Caja, манго) и благо тревни. Вкусот суво, со средна тело. Велика киселост, урамнотежена со содржина на алкохол. Вкус тревни и овошје. Просечна упорност.

Tarapaca Gran Reserva Шардоне 2011 - 100% Шардоне - Вале де Leyda - R $ 60,00 - ST (91)

Визуелна слама жолта, интензивна арома, путер, овошен (ананас и манго компот) и деликатно дрво (наздравија и ванила белешки). Непцето со добра киселост, масти, evemente алкохоличар, упорност средна до висока. Овошен вкус, тост со путер и дрво. А убави Шардоне!

Tarapaca Gran Reserva Carmenere 2011-97 Carmenere% и 3% Syrah - Maipo - R $ 60,00 - ST (89)

Визуелна граната, речиси непробоен, зрели арома на црвено овошје, кедар, со чили и балсамик допири. Сува вкус, добро тело; добар баланс помеѓу киселините и алкохол и меки танини. Retrosto на црвено овошје, со дрво акценти и светлина тост. Просечна упорност. Еден воодушевува на вино. Лесно да пијат и да се разбере вашиот предлог!

Tarapaca Gran Reserva Мерло 2010 - 100% Мерло - Maipo - R $ 60,00 - ST (87)

Визуелна граната со рубин позадина, интензивна арома на овошје, зачини, белешки од карамел и животни. На непцето со средна тело, добра киселост и меки танини. Лесно алкохоличар, со многу овошни и долг завршеток.

Tarapaca Gran Reserva Black Label CS 2010-85% Каберне Совињон, а 15% Каберне франк - 100,00 $ - ST (90)

Визуелна рубин носот со интензивни ноти од црвено овошје, растителни и ментол. Непцето е сува и добро тело. Добар киселост, елегантна, урамнотежен и меки танини. Вкус на црвени плодови, дрво и зачини. Просечна упорност.

Завала 2008 - Каберне франк 41% Каберне Совињон, а 31% Syrah 28% - Maipo - R $ 230,00 - ST (91)

Завала, премиум вино, е намалување на супериорни сорти, се произведува само во исклучителни вина од најпознатите здраво грозје Maipo. Визуелна виолетова, лесно нијансирање на стакло. Интензивна арома, многу овошје, цреша, балсамик допири, некои чоколадо; цветни ноти, зачини и ванила. Вкусот сува, стројно, со голема балансирана киселост за алкохол, многу изразена танини, но многу добро. Големата концентрација на вкус. Постојана. Тенка!

Tarapaca Доцна Жетва 2011 - Совињон Бланк, Ризлинг и Gewurstraminer - £ - ST (87)

Просечна злато за добар интензитет. Арома на зрели тропско овошје, страст овошје, мед и допир на карамела. На непцето покажа просечна greasiness, една мала киселост и двете, со право на доминација на алкохол. Просечна постојаност, со наздравија крајот.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

За оние кои го следат блог знаат за мојата страст за еволуирале, старите вина. Во оваа фаза, тие покажуваат уникатни карактеристики, танини се заоблени и букет развива, стекнување на комплексност. Тешко е да се знае тим, вистинско време да го отворите шишето. Во последно време сум се обидел и ме изненади многу со изјави еволуирале вина поедноставно. Откако ми се допадна на истиот, или повеќе, односно Топ вина од голема винарски визби. Едно такво искуство се случи овој викенд за да докаже Montes Алфа Каберне Совињон 1995 година во врвот на својата речиси 18 години, покажа живот и способност да ми ве молам во садот.

Точно класика во Јужна Америка, Montes Алфа беше првата голема Чиле црвена, инспириран од најдобрите Бордо вина. Беше прогласен за "најдобар Чиле Бордо" од страна на списанието Декантер, и се еднакви во квалитетот на "CRU буржоазија" цена три или четири пати.

Лични Оценка: ST (88) - Моменталната култура се продава за 98,00 reais во увоз на Мистрал

  • Во визуелната покажа доста atijolada боја, носот со балсамик забелешки (бор и кедар), каранфилче, и пушеле светлина. Непцето е светлина, подготвени на одредени сувост, покажувајќи дека танини уште преживее. Потврдува забелешките на носот, со завршен просек со упорност. Сега се сеќавам, добро вино, пред сé, вино што ќе уживате доволно да пијат, бидејќи главната цел на виното е да предизвика општо задоволство на лицето кое го пие.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук