Пребарување Engine Optimization поднесе веб -маил екстрактор

Подготвени од страна на семејството Lurton, голема референца кога станува збор за квалитет и иновации, Kawin, збор кој значи "партијата", е Каберне Совињон со грозје од Чиле централна долина, каде што климата се залага за подобар созревање на грозјето. Предлогот на винарската визба производство на квалитетни вина по пристапни цени, со користење на секундарни региони во подем како Чиле е потврдено во садот.

Kawin Каберне Совињон 2010 - ST (86) - Чиле - 100% Кабернет Совињон - Централна долина - 13% - R $ 33,00
- Увозникот: братството.

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен и мек. А добар избор за забава или за оние денови кога ние само се пие без понатамошни претензии, здравје!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Повеќе доказ дека португалските вино што едвај ги разочараме крем чаша. На Quinta da Bacalhôa е Каберне Совињон една, се развива во изненадувачки начини. Неговата прва берба беше во 1979 година Bacalhôa Вина на Португалија, која е основана во 1922 година, под името Џоан Смит & Sons, измина долг пат, афирмира како еден од најиновативните производители на вино во Португалија. Сместен на брегот на запад јужно од Лисабон (Terras направи садо), е во овој вински регион кој произведува познатиот и така ценети Moscatel.

Лични Оценка: ST (93) - Фарм Bacalhôa 1999-12,5%.

Визуелна граната (тули), што претставува зголемување од хало, малку облачно. Добар интензитет мириси, суво овошје, мед, старо дрво, и прополис. Непцето покажа целосно на вкусови, со кој се потврдува нос, голема киселост, интегриран алкохол, полиран, зрели и свилени танини, добро тело и долг финиш. А вино која не воодушевува гуми! Верувам дека беше во најдобро светло, иако поврзани издржи уште неколку добри години на стража.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Вината кои ја изразуваат terroir, ова е најдобрата дефиниција за вината на Viña Tarapaca. Навистина Чиле вина воопшто ми се однесуваат на почетокот на мојата прошетка со вино, со големи спомени. , uma mini feira de vinhos, para apresentar algumas vinícolas de seu catálogo. Оваа недела на увоз Épice промовираше вино Road Show , мини саем на вино, да ви презентирам неколку винарии од вашиот каталог. Во нив Вина Tarapacá. Бев изненаден позитивно и да се опише некои од нејзината историја и моето мислење за некои етикети подолу:

Tarapaca, еден од најважните винарски визби во Чиле, е основана во 1874 година во Maipo долина, со силна посветеност на квалитетот и конзистентноста на вино. Со добро познати брендови како Tarapaca Gran Reserva или резерви. Тоа е еден од главните претставници на Новиот свет винарии. Окупаторската 2.600 хектари во Maipo долина, се смета за лулка на Чилеански вино, со 600 хектари лозови насади, има уникатна terroir за раѓањето на вина со висок квалитет.

Tarapacá е член на Viña Сан Педро Tarapacá Вино група, кој ги собира заедно винарии во Чиле и Аргентина, на голем меѓународен престиж. VSPT Вино група е втор по големина извозник на Чилеански вино, присутна во повеќе од 60 земји и е на прво место во убаво вино сегмент во Чиле пазар.

Од пребарувањето за подобрување на нивните вина доведе до Tarapaca тест различни terrois по своите вина "бела". До 2009 година, нејзината грозјето своите бели вина беа од Maipo долина, се преселила во Казабланка во 2010 година и го нашле својот совршен terroir во 2011 година, Вале де Leyda, каде што грозјето најде неверојатна здравје, која се изразува во сад!

Tarapaca Gran Reserva Совињон Бланк 2011 - Вале де Leyda - 100% Совињон Бланк - £ 63,00- ST (90)

Визуелна жолта проѕирен, како одраз verdeal, овошни ароми (Caja, манго) и благо тревни. Вкусот суво, со средна тело. Велика киселост, урамнотежена со содржина на алкохол. Вкус тревни и овошје. Просечна упорност.

Tarapaca Gran Reserva Шардоне 2011 - 100% Шардоне - Вале де Leyda - R $ 60,00 - ST (91)

Визуелна слама жолта, интензивна арома, путер, овошен (ананас и манго компот) и деликатно дрво (наздравија и ванила белешки). Непцето со добра киселост, масти, evemente алкохоличар, упорност средна до висока. Овошен вкус, тост со путер и дрво. А убави Шардоне!

Tarapaca Gran Reserva Carmenere 2011-97 Carmenere% и 3% Syrah - Maipo - R $ 60,00 - ST (89)

Визуелна граната, речиси непробоен, зрели арома на црвено овошје, кедар, со чили и балсамик допири. Сува вкус, добро тело; добар баланс помеѓу киселините и алкохол и меки танини. Retrosto на црвено овошје, со дрво акценти и светлина тост. Просечна упорност. Еден воодушевува на вино. Лесно да пијат и да се разбере вашиот предлог!

Tarapaca Gran Reserva Мерло 2010 - 100% Мерло - Maipo - R $ 60,00 - ST (87)

Визуелна граната со рубин позадина, интензивна арома на овошје, зачини, белешки од карамел и животни. На непцето со средна тело, добра киселост и меки танини. Лесно алкохоличар, со многу овошни и долг завршеток.

Tarapaca Gran Reserva Black Label CS 2010-85% Каберне Совињон, а 15% Каберне франк - 100,00 $ - ST (90)

Визуелна рубин носот со интензивни ноти од црвено овошје, растителни и ментол. Непцето е сува и добро тело. Добар киселост, елегантна, урамнотежен и меки танини. Вкус на црвени плодови, дрво и зачини. Просечна упорност.

Завала 2008 - Каберне франк 41% Каберне Совињон, а 31% Syrah 28% - Maipo - R $ 230,00 - ST (91)

Завала, премиум вино, е намалување на супериорни сорти, се произведува само во исклучителни вина од најпознатите здраво грозје Maipo. Визуелна виолетова, лесно нијансирање на стакло. Интензивна арома, многу овошје, цреша, балсамик допири, некои чоколадо; цветни ноти, зачини и ванила. Вкусот сува, стројно, со голема балансирана киселост за алкохол, многу изразена танини, но многу добро. Големата концентрација на вкус. Постојана. Тенка!

Tarapaca Доцна Жетва 2011 - Совињон Бланк, Ризлинг и Gewurstraminer - £ - ST (87)

Просечна злато за добар интензитет. Арома на зрели тропско овошје, страст овошје, мед и допир на карамела. На непцето покажа просечна greasiness, една мала киселост и двете, со право на доминација на алкохол. Просечна постојаност, со наздравија крајот.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Докажи дека како една зрела вино со Метеорит? Размислувајќи за привлекување на посетителите на вашиот астрономски центар, Иан Хачион, произведувач на вино и астроном приклучи неговите најголеми страсти: астрономијата и вино, еден од водечките подготовка на вино со метеорит. Идејата имал помош на Tremonte и американски пријател, метеорит колектор.

Се наоѓа на падините на планината Rekewa, јужниот брег на Cachapoal долина, Чиле, Tremonte вино има стекнато многу внимание во медиумите со приказната. На кратко, метеорит парче со 4,5 милијарди години беше ставен во неговата созревање, каде што остана за 12 месеци во дабови буриња. Метеоритот се користи е 3 инчи и падна во пустината во Чиле пред околу 6.000 години.

Во метеорит, на Tremonte развива понатаму одличен квалитет. Сите тие се полни под будното око на Иан Хачион, кој исполирана своите вештини во различни Чиле винарии, вклучувајќи Casa Силва, пред да се пресели Tremonte како партнер.

Иан Хачион неодамна лансираше уште еден од своето вино се полее со добра доза на маркетинг: неговото име е "жртва", која се полни, а потоа закопани во една планина на возраста. Ќе се зборува за тоа утре на блог.

Имав можност да се сретнат во чаша оваа недела, во друштво на пријатели, некои од етикети Tremonte вино се увезуваат исклучиво од мрежа Carone супермаркети.

Почнавме ноќта тест со три вина резерви Tremonte. Сите цени во R $ 32,80
реални и се веќе достапни во Carone.

Tremonte резерви Мерло 2010: Многу овошни, со гуава флеки евидентно во носот. Сува непцето, со средна тело, со добри плодови, а просечната упорност. ST (84)

Tremonte Malbec 2010: полно тело, со помалку овошје и уште потешка и посува отколку аргентински Malbec, ме потсети на вино Chaors (Францускиот регион што потекнува Malbec). Сметам дека е вино кое може да издржи стража. ST (87)

Tremonte Каберне Совињон 2010: повеќе пријатно и сложени (Фед панел) покажа белешки на камфор, еукалиптус и црн пипер. Префинет вкус, урамнотежен, овошје и како убав крај на просечната упорност. ST (88)

Иан Хачион, произведувач на вино и астроном.

Метеорит Каберне Совињон 2010 - R $ 41,90: типичен Чилеански вино, добри плодови, ванила, затворен тревни тонови, суптилни поим ментолот и гуава. Средно тело, со балансирана киселост и алкохол. Добар крај на постојаните устата. ST (88)

Сега вина на двете врвни на винарија:

Црна Rekewa Gran Reserva 2010 - R $ 41,90: намалување од 50% Каберне Совињон, Carmenere 25% и 25% Каберне Совињон, најзаслужен за 8 месеци во дабови barrilde. Во сад покажа добар интензитет ароми, зрели црвени плодови, тост и животински белешки. Непцето со добра киселост, алкохол и покрај своите 14,9%, не се чувствува интегриран, со средна тело, цврст, со добар квалитет танини, овошен и средни упорност. ST (89)

Оро Лос Coipos 2010 - R $ 62,80: намалување од 55% Malbec, а 45% Каберне Совињон, најзаслужен за 12 месеци во дабови буриња. Визуелна Руби интензивна арома на зрели захаросани овошје, зачини, флорални и светлина ванила. Маст вкус, добра киселост, топло, меки танини, овошен, средни упорност. ST (90)

Друга новина е Вино Продавница Carone на Вила Velha е сега, исто така, бистро. Тоа е вредно да присуствуваат и да уживаат во кулинарски задоволства подготвени од готвач Арлет Нуњес. Погледни Spaguetti јагнето ragu ние вкусиле во дегустација, drooling !!!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Доцна во вторникот присуствуваше на хармонизирани вечера спонзорирана од страна на динамичен дуо Helio Massoni и Simey Сантос на Enotria, во партнерство со увоз Винчи во испомешани ресторан овде во главниот град на државата. За прикажување на вино беше во победата претставници на увоз, Рафаел пристаниште и Ederson Possatti, тие дадоа на работа.

Ќерката на големиот Никола Catena, главниот и најпочитуваните име на Аргентина вино, Лаура Catena е познат во целиот свет како амбасадор на Malbec грозје. Студирал биологија на Харвард и медицина на Универзитетот Стенфорд, но се откажа медицина да се посвети на viniticultura во десната рака Bodegas Catena Запата татко средината на 90-тите години во како потпретседател и сепак наоѓа време да се кандидира сопствен винарии, Лука (почит неговиот син со истото име) и Ла пошта.

Позицијата на вино Лаура Catena

Менито беше развиена од страна на ресторан персонал се пресели, заповеда готвач Ана Беатриз Seguchi, со сомелиер на ENOTRIA Helio Massoni. Тоа беше квалитетот шоу, каде што кујна формираше партнерство со совршена вина.

Антена: Мини Златна Brie со салата и мандарини редукција - (Забелешка 1000)

Почнавме на ноќта со Лука Шардоне 2009 (грозје на Бургундија), 149,00 американски долари, СТ (91). Тој помина 12 месеци во дабови. Нос со зрели ананас белешка, путер, кајсии и мед. Крем вкус, дебели, со голема киселост поддршка на тежина, со долга завршница. Според Роберт Паркер, овој врвен бело е кандидат за најдобар Шардоне од Аргентина влегува година, во и надвор година, ја освои 92 последователни поени во жетвата 2009 година.

Панел: Камерун да остриги и ѓумбир сос (зачинета)

Лука Пино Ноар 2009 (грозје овоштарник регион на Франција), американски долари (149,00), СТ (91). Традиционалните вкусови на цреша, флорални, Питу, меки танини, добра киселост, избалансиран. Ја издржа многу зачинета антена. Доби 93 поени од Роберт Паркер во оваа 2009 жетва, највисок рејтинг доделен врз основа на критичка Аргентинскиот Пино Ноар!

Панел: Смеа Ал Салто (говежда опашка ИСЕЦКАНИ) - да се јаде на колена!

Лука Laborde Двоен Одберете Syrah 2009 година, R $ 142,00, СТ (92). Визуелна пропаѓа масло, зрели плодови мириси, кожа и полутрајни сувомеснати наздравија со белешки од даб и зачини. Непцето е богат, бујна, со добро-структуриран танини, со овошје компот и црн пипер. Многу долги и упорни.

Панел: escalope црна (јаглен), со churrasqueados зеленчук и пире од маниока. Топ

Четвртиот курс е усогласен со двајца врвни вина од винарската визба; BESO на Данте 2009 (по името на синот на Лаура Catena средината), САД $ 189,00, СТ (94), намалување на Каберне Совињон (45%) и Malbec (55%), со Uco долина грозје 3 различни лозја, а Gualtallary со 1500 надморска височина. Во чинијата покажува необична елеганција на аргентинската вина, многу крем, моќно, една vinhaço.

Другата е на врвот Лука MALBEC 2009 100% Malbec, САД $ 180,00, СТ (91+), моќен, покажува многу структура, масти, но со одличен дрво, се крие на овошје и на носот и устата . Повеќе чекаме, мислам дека повеќе од 2 aninhos шише што дрво ќе се интегрираат.

Банана parfait со чоколадо, да се затвори вечер со доза на glicolse!

Испомешани ресторан - Р Affonso Клаудио 259 LJ 4 - Распеани плажа - Виторија, Шпанија | CEP: 29.055-570 - Тел: 3315.80.92

Enotria - AV Рио Бранко, 1383 -. Пеење плажа - Виторија-ES - 55 (27) 3345-8696 -

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

По веста директно на југот на Бразил, денес се зборува за бразилски вино Гаучо кампања, која ги зема доза на маркетинг и рекламирање, по трендот во Бразил и во светот. Во овој случај, како што може да се види во видеото, виното зема обврска да имаат изјава на етикетата на регулаторното тело, и е главен допир и она што е во мода, бидејќи на забрана. На етикетата вели: Ако пиете, оди вози! Без сомнение, тоа е важен совет да содржат високата стапка на несреќи кои вклучуваат моторни возила во Бразил.

Создавањето на лозови насади Routhier & Darricarrère, во Росарио Сул, на Гаучо регион е кампања започна во 2002 година од страна на браќата Жан Пјер и Даниел Darricarrère -French, подигната во Уругвај, дојде во Бразил во 70-тите да учат.

Заедно со засадување на проектот цитрус, засадени 6 хектари на винова лоза на Шардоне и Каберне Совињон.

Реализирање на потенцијалот на вино Гаучо кампања, семејството Routhier одлучи да оди понатаму во нивната страст за вино и да се следи Darricarrère семејство во овој проект исто така.

Виното чини 65.00 и тоа му одговара на стакло. Повеќе информации, посетете http://www.redvin.com.br .

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук   

За оние кои го следат блог знаат за мојата страст за еволуирале, старите вина. Во оваа фаза, тие покажуваат уникатни карактеристики, танини се заоблени и букет развива, стекнување на комплексност. Тешко е да се знае тим, вистинско време да го отворите шишето. Во последно време сум се обидел и ме изненади многу со изјави еволуирале вина поедноставно. Откако ми се допадна на истиот, или повеќе, односно Топ вина од голема винарски визби. Едно такво искуство се случи овој викенд за да докаже Montes Алфа Каберне Совињон 1995 година во врвот на својата речиси 18 години, покажа живот и способност да ми ве молам во садот.

Точно класика во Јужна Америка, Montes Алфа беше првата голема Чиле црвена, инспириран од најдобрите Бордо вина. Беше прогласен за "најдобар Чиле Бордо" од страна на списанието Декантер, и се еднакви во квалитетот на "CRU буржоазија" цена три или четири пати.

Лични Оценка: ST (88) - Моменталната култура се продава за 98,00 reais во увоз на Мистрал

  • Во визуелната покажа доста atijolada боја, носот со балсамик забелешки (бор и кедар), каранфилче, и пушеле светлина. Непцето е светлина, подготвени на одредени сувост, покажувајќи дека танини уште преживее. Потврдува забелешките на носот, со завршен просек со упорност. Сега се сеќавам, добро вино, пред сé, вино што ќе уживате доволно да пијат, бидејќи главната цел на виното е да предизвика општо задоволство на лицето кое го пие.

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Една од главните вина од Чиле, а на врвот на чилеански винарија Санта Рита, беше прогласен за "Кралската куќа" во 1880 година од основачот, Доминго Фернандез конха. Неговото лозје во Buin, Maipo долина, јужно од Сантијаго беше засадат во 1950 година, формирање на основа на оваа ретка сече црвени Чиле, Чиле, навистина, не се дел од било која од било заедничко вложување, стојат од страна на странци. Марката беше надгледуван од пред две децении од Сесилија Торес, првата жена да стане винар високо ниво во Чиле, со цел квалитативните еволуцијата на Кралската куќа, која го имаше својот стил врз основа на дабот од 1993 година и менување на стилот од 1997 со повисока концентрација на овошје.

Лични Оценка: ST (94) - Чиле - Maipo долина - 100% Кабернет Совињон - 14% - 15 месеци во дабови буриња - R $ 350,00 - Внесување на Гранд Cru

Визуелно многу темно виолетова, интензивна арома на зрели многу темно овошје (сливи и капини), чоколадо, Питу и домот цветни ноти (виолетова), и наздравија даб позадина. Непцето е богата, со добар баланс, многу концентрација, многу фини танини и долг завршеток. На вкус е елегантен со дрво прави совршен контрапункт на овошје. А vinhaço!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Увозник Capixaba
Братството промовиран во неговото седиште вчера, 30 јули (понеделник), на дегустација со 12 вина. Настанот беше во насока на официјалниот почеток на Чиле вина линија
Франсоа Lurton Hacienda Araucano , сите под команда на sommleier Cleber Алвес, опишувајќи малку за увозникот и винарска визба во видеото погоре.

Винаријата има само доби сертификатот за "биодинамички вина", што не е ништо, но благодарност на почвата и растенијата во својата природна средина, преку употреба на препарати и соединенија од растително, животинско и минерално (биолошки дел) во определен временски период, водејќи сметка за астрална влијанија и циклусите на природата (динамичен дел).

Семејството има Lurton вино вени: двајца татковци, браќа, генерирани потекло од околу 15 лозарите, винарите, négociants, накусо: една генерација посветени на виното. Жак и Франсоа Lurton деца на Андре, легенда во Бордо. Секогаш имаше револуционерни идеи за француската конзервативна стандарди, експеримент со нетрадиционални грозје во нови региони, поддршка на употребата на Screwcap, лансирањето храбар дизајн рака мешани регионалната култура да ги промовираат своите вина. Започнале своите кариери како консултанти, кои работат низ целиот свет како летање винарите. Неговиот меѓународно искуство ги заработил контакти и интересна идеја за географија на вино од неколку земји во кои постепено почнаа да ги реализираат сопствените производство. Тие одлучија да се произведуваат квалитетни вина по пристапни цени, со користење на секундарни региони во пораст во земји како Чиле, Аргентина и Шпанија, како и воспоставување на партнерства со производители во Уругвај, Австралија и Португалија.

Фото кредит погоре: Arismario Оливеира

Искачувањето класа за да се оцени вината: Постојаниот; Сидни Сантијаго, Андре Андрес, Леонардо Conick (сопственик), јас, Том (кормиларот ресторан) и неговиот пријател Седи .; Фред, Хулио Лемос (Papaghut), Elvecio FAE (директор ExpoVinhos Викторија), Премиер сомелиер Соња Ајело, Cleber Алвес и Рафаел Dias (DOC простор).

Вината од стакло изненади, најмногу покажа голема цена корист со цени кои се движат 29,00-329,00. На врв во моето мислење доби најевтиниот вина, како најскапиот беа потребни за да биде добро. Од 12 вина 4 класифицираат како "Добар и евтини".

Бело вино Kawin Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Централна долина (Казабланка долина, Curico и Lolol) - 12,5% - R $ 29,00
- ST (88)
- "Добар и евтини"

Најдобар кост-бенефит на ноќта, овој СБ покажа типичен ароми на тропско овошје чаша и мало тревни. Непцето е светлина, овошен, балансирана киселост и освежувачки. Лесен вино да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Бело вино - Araucano Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - долина Lolol - Colchagua долина - 12,5% - R $ 69,00 - ST (86)

Овој други СБ 5% се ферментира во буриња, покажа заостанува во носот, помалку темпераментен од првиот. Непцето е крем, помалку овошен, со повеќе минерални карактеристики, добар баланс, добра киселост, со пријатен финиш.

Бело вино ГРАН araucano Шардоне 2007 - Чиле - 100% Шардоне - Colchagua долина - 14% - R $ 129,00 - ST (88)

На Шардоне покажа дека "дегустација шарм" визуелно жолто злато, јасен, светол, многу интензивните ароми, сеќавајќи се на путер пуканки, мед, кајсија, ванила. Вкусот и дебеличка, овошен, добра киселост, но згреши во рамнотежа, дрвото може да има помалку внимание, се скрив малку овошје. А прашање на личен вкус.

Црвеното вино Kawin Каберне Совињон 2010 - Чиле - 100% Кабернет Совињон - Централна долина - 13% - R $ 29,00 - ST (86)

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен, без многу претензија, одличен избор за партијата.

Araucano РЕЗЕРВА Каберне Совињон Црвено вино 2009 - Чиле - 100% Кабернет Совињон - Colchagua долина - 14% - R $ 49,00
- ST (88)
- "Добар и евтини"

CS резерви веќе покажува поголема комплексност, бибер ароми на свежо земјата, црно и црвено овошје. Вкусот покажа фирма танини, добро тело, овошен и соодветна киселост. Одлично место за скара.

Araucano Црвено вино РЕЗЕРВА Carmenere 2010 - Чиле - 100% Carmenere - Colchagua долина - 13,5% - R $ 49,00
- ST (87)
- "Добар и евтини"

На Carmenere исто така ми задоволство, карактеристични ноти на пипер, зачини и бобинки. Непцето е овошен, добро тело, добра киселост и добро упорност.

Araucano Црвеното вино Пино Ноар РЕЗЕРВА 2010 - Чиле - 100% Пино Ноар - Централна долина - 13,5% - R $ 69,00 - ST (88)

Многу зрела јагода, рибизла и цреша. Свеж вкус, светлина тело, лесно да пијат и да се молам.

Црвеното вино Хумо BLANCO 2008
- Чиле - 95% Пино Ноар и 5% Syrah - долина Lolol - 15,5% - R $ 109,00 - ST (90)

Повеќе воздржани во носот, но со вкусна устата, крем, овошен, дрво многу добро позиционирани, урамнотежен и долг финиш.

Araucano Црвено вино РЕЗЕРВА Syrah 2011 - Чиле - 100% Syrah - Colchagua долина - 14,5% - R $ 65,00
- ST (88) - "Добар и евтини"

Вино многу пријатен, многу круг, подготвени, Docinha овошје, вистински "женски вино."

Црвеното вино Клос DE LOLOL 2009 - Чиле - 38% Carmenere, 28% Каберне - Совињон, 20% Syrah, 14% Каберне франк - долина Lolol - 18 месеци во буриња на вториот употреба - 14,5% - R $ 109,00 - ST (90 +)

Во овој дел се претставени анасон ноти, цветни и црвени плодови. Непцето има добро тело, парична казна танини, добра киселост и добро упорни финиш.

Црвено вино Каберне Совињон ГРАН araucano 2009 - Чиле - 100% Кабернет Совињон - Colchagua долина - 18 месеци во буриња (70% нова, 30% втор употреба) - 14,5% - R $ 149,00 - ST (90 + )

Првата забелешка на носот е Ade црна маслиново, кој потрошил отворање на многу овошје, пудинг, гуава и ванила позадина. Непцето е густа, добра киселост, создавајќи пријатна свежина, овошен, минерални светлина со пријатна завршница.

Црвеното вино АЛКА CARMENERE 2009 - Чиле - 100% Caemenére - Colchagua долина - 18 месеци во дабови буриња - 15% - R $ 329,00 - ST (92+)

Со сите обврска да бидат добри, Алка, на врвот на винарската визба, презентирани бујна белешки на носот, печено кафе, цигара кутија, дрвени предмети, црвено овошје и ванила. Непцето потврдува квалитетот и носот белешки, многу крем, овошен, урамнотежен, кои имаат потреба од неколку години во шише да се воведе поголема комплексност. Прекрасна вино!

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук

Сите производителот прави тоа, од изборот на лозјето и сорти грозје како да се подготви на виното, е да се одреди стилот на виното да се произведува. При купувањето на пијалакот, на различни брендови и производителите можат да не остават збунет, па затоа е добро да се идентификува стилови вино ви се допаѓа и да ги користат како почетна точка. Без сомнение, да се стави носот во сад и се чувствуваат ароми на Дон Melchor 2000 година, е пренесен во мојата почетна точка, на почетокот на сите страста која ме возеше до мојот расказ дванаесет години во светот на виното, што во комбинација со култура во прашање.

Винаријата икона вино конха y Торо, Дон Melchor е дел од историјата на Чиле вино. За него, тоа значи ексклузивен простор со претежно Каберне Совињон. Го имаше своето прво жетвата во 1987 година, и има екипаж и директор на акциите.

Во првите пет години, имаше силна концентрација на плодот, кој од своето 5-ти до 15 година, работела малку повеќе од ароми, елеганција, кои бараат поголема комплексност. Од оваа година, имаше една голема револуција. Дури и со сета негова сложеност, плод е повеќе воздржани.

Според производителот на сајт, сезоната беше обележан со убаво време, ладно и дождливо зима го означи почетокот на годината. Подоцна, во текот на пролетта и летото, иако температурите беа доволни за рамномерен развој на лозјето, температурите беа благо пониски од историскиот просек за регионот. Вториот плус некои дождови во средината на април, беше продолжен период на наплата во потрага по зрел плод на Каберне Совињон.

Во светот, Бразил е 8% до 10% од продажбата на вино. Ова ја става земјата во третото место, веднаш зад Канада и Чиле.

Лични Оценка: ST (98) - Дон Mechor 2000

Во сад покажа кафеава визуелни, веќе покажува еволуцијата на хало, со парична казна и бројни солзи. Интензивна арома на овошје црна, црна слива и капини, зачини, лековити билки, ментол допир, вклучен во текот на времето. Непцето е со полно тело, добра киселост и парична казна танини. Затворање со многу долга завршница. А вино што треба да се развива како добро, но јас верувам дека е во најдобра светлина!

Чиле - На Puente Алто - 100% Кабернет Совињон - Увозник: ДСТ

Следете Блог живеење на Твитер

Уживајте на блогот страница живеење на Фејсбук