пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

"Производител на годината за 2009" во вино списание, Јулиј одржува Tassara Bastos две убедувања: при рака најубавите фарма во Alentejo регионот Estremoz, сегашниот крал Џон V до вашиот љубовник Дона Марија, во тоа време наречен Quinta do Carmo, и дека тоа може да се произведуваат некои од најдобрите вина од Португалија, во стил моќ убедливо, но славно свежи и минерали. Да го вратите на партнерство со Domaines Barons де Ротшилд, Јулиј не се двоумеше, retooled на винаријата кои произведуваат вина 130 години и купи лозјата 40 години. Достигна врвот повторно, овој пат да се остане.

Климата е умерено и континентална со медитерански карактеристики, се карактеризира со пружини и лета премногу топло и суво. Годишни врнежи изнесуваат 500-650mm, фокусирајќи се главно во зимските месеци. На бројки за мозочен удар се многу високи, особено во четврт пред жетвата, придонесувајќи за совршен созревање на грозјето и виното квалитет.

Претежно глина варовнички почви, богата со минерали (шкрилци, гранит и мермер). А чудна карактеристика е дека лозовите насади не се наводнуваат, па често се подложени на контролирани вода стрес. Што придонесува да се добие помал кластери во ниски приноси и со висока концентрација на екстракт и киселост.

Лична оценка: ST (87) = многу добро

Енергична црвена, арома на овошје компот, црна и црвена, флорални, зачин и светло дрво. На непцето е медиум работноспособни, избалансиран киселост, меки танини, интегриран дрво, со овошен вкус завршувајќи со добар упорност.

Португалија - Alentejo - Борба - Estremoz - 30% Syrah, 30% Petit Verdot, 30% Каберне Совињон, 10% Touriga Национал. - 14,5% ALC - Увозник Декантер

Следете ги Блог живеење на Твитер

Tommasi Винаријата е семеен бизнис основан во 1902 година. Таа се наоѓа во Pedemonte, во срцето на Valpolicella Classico, дел од земјиштето што се протега северозападно од Верона.

Ридовите на Valpolicella е одличен земјиште не само за историјата, културата и традициите, но, исто така, од страна на убавината на пејзажот и вонредни вокација за лозарството.

Од една мала лозјето на неговиот дедо Џејмс, Tommasi е консолидирана во текот на годините и денес се протега на 135 хектари лозови насади во DOC зони на провинцијата Верона и 66 хектари во Maremma Тоскана.

"Ca 'Флоријан" е мала лозје со наклон особено погоден за одгледување на грозје, со голема изложување на сонце.

Од сезоната 2001 Tommasi Amarone "Ca 'Флоријан" беше продуциран од околу 70% Corvina Веронезе, 25% Rondinella и 5% Molinara. Што поминува низ стареење 2,5 години во словенечко дабови буриња од 35 хектолитри и дополнителни 6 месеци во "буриња" 500 литри, пред да бидат ставени во шишиња за дополнителен период на стареење од најмалку една година.

Лична оценка: ST (91 +) = Одлично

Визуелни кафеава, комплексни ароми на суво грозје, цреши, чоколадо, печени слива, кожа и кафе. На непцето потврдува носот, многу концентрација, избалансиран со долг после вкус и многу вкусна. А вино за медитација.

Италија - Верона - 70% Corvina Веронезе, 25% Rondinella и Molinara 5% - 15% - £ Подарок од д-р Флавио Maraninchi

Следете ги Блог живеење на Твитер

Историјата на лозарството во Ribatejo, Португалија, изгубени во времето, од постоењето на винова лоза во Ribatejo е многу претходни националност, како што беше потврдено од страна на пожолтени папирус ракописи, од римско време, кои биле главните Воведничари на културата дојде во овој регион.

Нејзината географска област што одговара на името на контролирано потекло Ribatejo, покрива површина од неговите под-региони: Almeirim, Carterton, Chamusca, Coruche, Santarem и Томар, на 21 март 2000 година. Пред тој датум, секоја од под-региони кореспондира со независна правата на интелектуална сопственост.

Вино вкуси е Ерл од Vimioso Подрегион Almeirim потпишан од João Португалија Рамос големо име на винската индустрија на Португалија, произведувач на вино консултант и од 1992 година како продуцент bottler. Регионот Alentejo беше избран за да се произведе својот прв вина, и по многу успешни етикети дојде Ribatejo, со примарна цел да го зголемува вина на оваа ветувачка регионот.

Роден е во 2004 година Falua вашиот проект со најсовремени објекти опремени со најсовремена опрема, каде João Португалија носи грозје од најдобрите лозја на Tagus - нова ознака Ribatejo - да ги трансформираме во светска класа вина.

Лична оценка: ST (90 +) Многу добар

Визуелни светла виолетова, основно ароми кои го воодушеви дури и покажува некои комплексност, нане, бибер, флорални, црна овошје со сладост само десно. На непцето е елегантен, мека, потврдува носот, со белешки од пиперките и нане, жив киселост, вкусна и долг завршеток.

Португалија - Ribatejo - 50% Touriga Национал, 30% Aragones, 20% Каберне Совињон - 14,5% - Увозник Декантер - www.falua.net

Следете ги Блог живеење на Твитер

Португалски вина некогаш ме плени повеќе, толку многу за нивната способност да се развива со голем квалитет. Во петокот вечерта некои confreres се собраа за дегустација тематските Иберија 99-2003. Трчаше на винаријата и одлучи да се дел со ова, Spur Приватен Избор Вино 2003, убава претставник на Alentejo. Ова Alentejo, која произведува вино, помек supermaduros полесно да се напие.

Поттикне има најголем лозје во земјата, како резултат на години на инвестициски банкар и претприемач João roquette. Лозарството е одговорност на Дејвид Baverstock, Австралиец со 20 години искуство во Португалија.

Лична оценка: ST (92 +) Одлично

Затка во совршена состојба, покажувајќи мала визуелни промени и талог очигледна. Нејзините мириси функција поставен арома на кокос, ментол, флорални, старо дрво, темни овошје. На непцето е домот, нежен, кадифена, широк работноспособни, со жив киселост и долг завршеток полн со вкусови. Тоа беше многу добро со филе да Poivre Vert.

Португалија - Alentejo - Аликанте Bouschet и Aragonez - 15% - Увозник Qualimpor - Ср 200,00 во тековната култура

Следете ги Блог живеење на Твитер

safra 2007 do Chile está sendo considerada a melhor de todos os tempos, com condições climáticas super favoráveis. Само моите очекувања, минатата сабота го запознав во чашата на последното намалување на еден од најпознатите восхитуваат вина од Capixabas на Спомени (2007). Чиле од 2007 година гроздобер се смета за најдобар на сите времиња, со супер поволни климатски услови .

Бербата се случи во април рачно и внимателно во кутии од 13kgs со ниска продуктивност (5.400kg / ха). На кластерите се одбрани, destemmed и лесно уништен. Виното беше подложен на Cryo-мацерација од 8 ° C за 5 дена со доцен почеток на ферментација на 16 дена. Мацерација рок од 15 дена, а доколку се соберат да созреат во буриња.

Тогаш на возраст од 14 месеци во новиот француски дабови буриња (30%) и (70%) во буриња на 2-ри употреба. Една година во шише пред да замине на пазарот.


Лична оценка: ST (90 + / 93)

Затка во совршена состојба, визуелна виолетова речиси непремостлива, прекрасна арома на тутун, емајл, кафе, билни и еукалиптус традиционалните светлина. Непцето претставува со значително повисока концентрација од претходниот култура, гломазен, фирма танини, жив киселост, со вкусна овошна вкус и долго. А утаителни на вино што заслужува барем еден час и добра игра месо да се усогласат. Таа ги има сите карактеристики на еден долг вино стража.

Чиле - Maipo - 80% Каберне Совињон и 20% Carmenère - 15% - Декантер, просечната цена на Р 120,00 $


Следете ги Блог живеење на Твитер

Најди вина со личност не е лесна задача, ние треба да се претвори многу стакло наоколу. Понатаму се бели, каде што ние сме навикнати да винско грозје Совињон Бланк и Шардоне. Овие денови се сретнав со еден бел различни и пријатно. Овоштарници е воведната реченица на португалски Винарија Quinta Nova , направени од грозје автохтони и чудни имиња Дуро: Viosinho, Gouveio и Rabigato.

На надморска височина од 297m, постојат три овоштарници осумнаесеттиот век - градина Африка , на Orange градина и градина Pombalino Марко - чија вредност плодноста и инспирација за создавањето на ова вино, а остатокот на линијата. Во непосредна близина на водотеци и хармонично врамени во нивоата на лозовите насади кои го карактеризираат пејзаж на Дуро, овие три овоштарници на еднина убавина и голема историска и културна вредност, се симбол на просперитет и виталност.

Лична оценка: ST (88)

Визуелни слама жолта, покажувајќи добра комплексноста ароми, цитрус, минерали и билни. На непцето е љубопитен и волшебна, во исто време, добра киселост, балансирана, ослободувајќи добра свежина, со пријатно чувство на соленоста, маслиново, вреди да се знае!

Португалија - Дуро / Подрегион До Corgo - 13,5% - Viosinho, Gouveio и Rabigato - Гранд Cru
Р 44,00 $

Отворете шише Mouchão е вистинско задоволство. Тоа е несомнено еден од најдобрите и повеќето традиционални вина од Португалија, дизајниран од страна на никој друг, од Пол Laureano во многу специфични terroir и невозможно да се репродуцира. Каста Аликанте Bouschet, кои се наоѓаат во регионот на условите кои им овозможуваат оптимална развој енолошки со одлични резултати. Од Франција, оваа грозје е на француски вистинска главоболка. Топла, сува клима на Alentejo обезбедува бројот на часови на сонце што Аликанте Bouschet треба низините почви, длабоко, со слој од глина тлото под него што продавници вода, релјефни услови околните лозја и состојбата своите микроклима, им овозможи на грозјето од оваа сорта се берат на оптимална зрелост. Во Mouchão, исто така, се садат грозје Trincadeira и Aragonez и во помала мера бело Antao Vaz, Arinto и гардероба.

  • Грозјето се винифицира во бочви со нога газејќи и контрола на температурата. По ферментацијата, виното е на возраст од 2 до 3 години во дрвени буриња повеќе од 40 години и повеќе од 2000 литри капацитет.

Лична оценка: ST (90 +)

Со отворање на шише ние откривме дека плута беше обелоденета, што предизвика запленувањето група. На почетокот на стакло покажа ароми избришани со време + - 1 час подоцна почна ослободување на својот сексапил, ментол, зрел плод, старо дрво и зачини. Непцето беше масти, големи, меки, жив киселост, балансирана, ја придружува бакаларот и ...

Португалија - Alentejo - Аликанте Bouschet и Trincadeira 70% 30% - 15% - 24 месеци во француски дабови + 12 месеци во шише - Увозник: визбата Alentejo Р 120,00 $

Следете ги Блог живеење на Твитер

Друга вино од Pascual Тошо, по дегустација на нивните пенливи и Топ Магдалена Тошо, живиот живот докажува Finca Pedregal 2006 Barrancas регионот Maipú, Мендоза, се сече 80% Malbec и 20% Каберне Совињон, кој поминува низ 18 месеци во буре со Malbec во американски даб и француски дабови Каберне Совињон. По одмара уште 10 месеци во шише пред да замине за пазарот. Алкохол 14,5%.

Лична оценка: ST (91 +)

Неговата боја во чашата се чинеше толку темно масло. На вкусови беа дури и основно, ванила, кокос и дрвена еден Mouco претерани дека мора да се интегрираат со текот на времето. На непцето е цврста, стабилна, буквално тропање, ние се чини дека се џвакање на вино. А одличен избор за да го придружува намалување на месо! Просечната цена на Р 170,00 $.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Pascual Тошо - Осврти

По разочарувачки ме со истата гроздобер аргентинската Malbec, зборуваат сега на Клос де Лос Мапа 2006 година, Мендоза, намалување на 50% Malbec, 30% Мерло, 10% Syrah, а 10% Каберне Совињон. Ова вино се произведува од страна на Мајкл Rolland една од најпознатите баран консултанти во светот. Беше минатата недела во Бразил каде што тој одржа прес-конференција за новинари и блогери , каде што тој зборуваше за иднината и моменталната состојба на бразилскиот вино. Тоа е многу критикуван од страна на методите кои се користат во подготовката на нивните вина, форматирање диктатура квалитет, елиминирање на побавно уште регионални typicality на која било земја што работи.

На седум партнери на Клос де лос Siete проектот се: Laurent Дасо, исто така од Бордо, чие семејство се сопственици на Дасо Авијација, добро познат во Франција за изградба на авиони, вклучувајќи го и познатиот Џет сокол и lMirage; Бенџамин де Ротшилд, на Шато Кларк во Бордо, и финансирање компанија, Едмонд де Ротшилд, на Cuvelier семеен имот во Санкт Џулиен Шато Léoville Poyferre; на Слоновата Aulan семејство шампањ куќа Пајпер Heidsick; Кетрин Пере работ, поранешниот сопственик на кристално производителот Кристал г "Arque, но, исто така, со интереси во comChateau Montviel Бордо и Шато Ла Gravière.

Лична оценка: ST (90)

Визуелни уште е многу темна, ароми, многу зрел плод непцето потврдува овошје, добро тело, урамнотежен танини, киселост моментов, со просечна финалето упорност. Не се сомневам добра цена-корист, ако не се лажам во опсег од 60,00 reais.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Што можеме да очекуваме од вино добиено од страна на произведувач на вино, кои во своето детство имаше својата прва контакт со дегустација на вино Шато d'Yquem на маса со својот татко и почна да произведува својата прва вино во вашиот дом градината? Тоа беше почетокот на приказната на Пол Хобс во светот на виното. Денес Пол сега е еден од најголемите произведувачи во светот, пионерски методи кои се користат во подготовката на нивните вина и се доделува од страна на критичарите со високи ноти.

На Магдалена Тошо 2006 ST (91 +) е проект на твое, во партнерство со Аргентина Pascual Тошо винарија, еден од најценетите во регионот. Тоа е намалување од 70% Malbec и 30% Каберне Совињон, која најзаслужен за 18 месеци во новиот француски.


Во чашата вино е претставен со арома на ванила, нане, кокос и многу зрел плод. Непцето покажува вино да биде повеќе рафинирано, не очекувајте дека супер тело, но медиум тело, танини се скроти, со кадифена текстура, добра рамнотежа, добро поставени дрво и заврши со добар упорност. Тука доаѓа едно прашање во вредност од 290,00 reais во која се продава? Мојот одговор е: зависи од џеб! Тоа беше супер свадба со стек Мислам готвач Сезар Иван ди ...

Следете ги Блог живее живот Twitte R

Magdalena Тошо