пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

На вторник навечер, присуствуваше на вечера спонзорирана од страна на хармонизирани динамичен дуо Helio Massoni и Simey Сантос на ENOTRIA, во партнерство со увоз Винчи, ресторан Scrambled овде во главниот град на државата. Да ги достават вина Been да победи на претставници на увоз, Рафаел Порто и Ederson Possatti, тие дадоа работа.

Ќерка на големиот Никола Catena, главниот и најреномираните име во аргентинската вино, Лаура Catena е познат во целиот свет, како амбасадор на Malbec грозје. Студирал биологија на Харвард и медицина на Стенфорд, но се откажа медицина да се посвети на viniticultura во средината на 90-тите години. Е десната рака на таткото во Bodegas Catena Запата како потпретседател и сепак наоѓа време да се кандидира свој винарија, Лука (наречен на својот син со истото име) и Ла пошта.

Позицијата на Лаура Catena вина

Менито беше развиена од страна на ресторан персонал се пресели, заповеда готвач Ana Beatriz Seguchi, со сомелиер ENOTRIA Helio Massoni. Тоа беше квалитет шоу, каде што кујна е формирана партнерство со совршен вина.

Плоча: Златна Brie со салата и намалена мандарина мини - (Забелешка 1000)

Почнавме ноќта со Luca Шардоне 2009 (грозје од Бургундија), САД $ 149,00, СТ (91). Помина за 12 месеци во дабови. Носот со ноти на зрел ананас, путер, кајсија и мед. Крем вкус, дебел, со голема киселост поддршка на тежината, со долга завршница. Според Роберт Паркер, овој врвен бело е најдобар кандидат за Шардоне од Аргентина влегува година, во и надвор година, ја освои 92 последователни поени во сезоната 2009.

Антена: Ракчиња со остриги сос и ѓумбир (Зачинета)

Luca Пино Ноар 2009 (градина грозје од регионот во Франција) (149,00 £), ST (91). Традиционалните арома на цреша, флорални, Питу, меки танини, добро киселост, балансирана. Издржале доволно добро зачинета антена. Доби 93 поени од Роберт Паркер дека жетвата 2009 година, највисок рејтинг доделена од страна на критичар на Пино Ноар Аргентина!

ТВ: Смеењето Ал Salto (рендан од говежда опашка) - да се јаде колена!

Luca Laborde Двоен Изберете Syrah 2009, R $ 142,00, СТ (92). Визуелни пропаѓа масло, арома на зрело овошје, кожа и пушени меса, со навестувања на тост даб и зачини. Непцето е богат, бујна, добро структурирани танини, со овошје компот и бибер. Многу долго и упорни.

Плоча: фестонирам црна (јаглен), churrasqueados со зеленчук и пире од маниока. Топ

Четвртиот сад е усогласен со двете највисоки вина од винаријата; BESO DE DANTE 2009 (чест на син преку Лаура Catena), САД $ 189,00, СТ (94), намалување на Каберне Совињон (45%) и Malbec (55%), со грозје од uco долина 3 различни лозја, еден од Gualtallary со 1500 надморска височина. Во чинијата покажува необична елеганцијата, многу крем, потентни, еден vinhaço Аргентина вина.

Од друга е на врвот LUCA Malbec 2009 100% Malbec, 180,00 £, СТ (91 +), моќно, покажува многу структура, масти, но со самостоен дрво, се крие на овошје и на носот и во устата . Повеќе чекаме, мислам дека повеќето 2 годишна возраст во шише која ќе се интегрираат дрво.

Банана parfait со чоколадо, да се затвори на ноќта со доза на glicolse!

Испомешани ресторан - 259 £ Affonso Клаудио LJ 4 - Брегот катче - Виторија, Шпанија | CEP: 29.055-570 - Телефон: 3315.80.92

ENOTRIA - Avenida Рио Бранко, 1383 - кантон Beach - Виторија-ES - 55 (27) 3345-8696 -

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Меѓу настаните што се врти околу победата ExpoVinhos 2012 уживање посета од големите производители град, беше еден од привилегираните "шест" кои би можеле да го цениме во присуство и со водство на сопственикот на винаријата себе, Pulenta Диего, развојот на настаните во стакло голем аргентински вино, Pulenta Gran Corte VII, увезени во Бразил од страна Гранд Cru. Имаше шест вина, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 и 2008 година.

На Pulenta семејство се поврзува со аргентинската лозарството за три генерации. Децата произведувач на вино Антонио Pulenta и потомци на италијански емигранти, Едуардо и Хуго Pulenta, даде живот на оваа винарска визба во 2002, со искуство и повеќето квалификувани работна сила. Вашата цел е да се постигне највисок квалитет, чување ексклузивни производство и трајно згрижување на природата.

Своите вина се резултат на посебен стил на производство на вино врз основа на комбинација од деликатноста на мануелна работа и модерната технологија. Сите вина се на возраст во француски дабови буриња. На тој начин, ако може да одговара на секој сортен искуство и мудрост, добивање на деликатната рамнотежа во конечниот резултат.

Фото: Диего Силвестер Pulenta и Tavares

Што е Вертикална дегустација?

Вертикалната дегустација е кога неколку реколти од истото вино се докажани секвенцијално. Се поставени на маса од 50 ml на секоја култура во нумерирани чаши, обично пет на број и вина обично имаат присуство на еден "експерт" или производителот за водење на доказ. Тестери анализира технички како климатските услови на секоја година, техничките аспекти на производство на вино и лозарство може да влијае на ароми и вкусови на вино. Во доказ може да се почувствува разлика во мирисот и вкусот на култура на друг, кои се, исто така, под влијание на години на притвор.

Персонал Вертикална разгледа

Pulenta VII Gran Corte 2003-43% Каберне Совињон, 29% Malbec, 21% Мерло, 4% Petit Verdot и Tannat 3% - 18 месеци во новиот француски дабови - Р 180,00 $ - ST (91)

 • Визуелни кафеава, сјајна, без ореол, брзо и бројни солзи. Арома на добар интензитет, со овошје, капини и сливи, зачини, билки и допир на ванила и карамела. Непцето покажа сува, добро тело, соодветна киселост, забележлива алкохол, меки танини и добро упорност.

Pulenta VII Gran Corte 2004-30% Malbec, 27% ​​Мерло, 21% CS, 16% Tannat и PV% 6-18 месеци во новиот француски дабови - ST (90)

 • Визуелни темно рубин, арома на задушени овошје (Cassis, капини и сливи), нешто млечни производи, зачини, ванила и карамела. Вкусот впечатлива, забележлива алкохол, меки танини, овошни вкус и добар упорност.

Pulenta VII Gran Corte 2005-30% Malbec, 27% ​​Мерло, 21% CS, 16% Tannat и PV% 6-18 месеци во новиот француски дабови - ST (89)

 • Темно рубин визуелни, бавно солзи и бројни вкусови, повеќе здржано овошје, млечни цртичка, исто така, зачини, ванила и светлина печење. Маст непцето, меки танини, вкус потврдува носот и добар упорност.

Pulenta VII Gran Corte 2006-45% Malbec, 34% CS, 15% Мерло, Tannat PV 3% и 3% - 18 месеци во новиот француски дабови - ST (92 +)

 • Визуелни интензивна рубин со пурпурни одраз со парична казна и бројни солзи. Нос покажа арома на зрело црвено овошје, флорални, зачин, печено кафе, парична казна дрво, со навестувања на сладунец. Сува непцето со добро тело, добар киселост, добро балансирана со содржина на алкохол. Многу фини танини. Ретро-olfaction црвено овошје, флорални, зачини, скапоцени дрво. Долго упорност.

Pulenta VII Gran Corte 2007-37% Malbec, 27% ​​Мерло, 21% CS, PV, 7% каберне франк и 5% - 18 месеци во новиот француски дабови - ST (91 +)

 • Руби компактен, интензивни, виолетова рефлекси. Интензивна, со животински белешки, Питу, темно зрел плод, ментол белешки. Многу убаво и елегантно. Меки и елегантна непцето со добра киселост, голем баланс, добра танинов структура, парична казна танини, мека, експанзивна. Среден тело со многу долго вкус и сложени.

Pulenta VII Gran Corte 2008-43% Malbec, 31% CS, 16% Мерло, 6% PV и CF 4% - 18 месеци во новиот француски дабови - ST (90 +)

 • Интензивна пурпурна, виолетова рефлекси, брилијантен. Арома доста затворен, дури и по повеќе од еден час отворени. Убав вкус со добра киселост, танинов, добро тело, со крајна просек устата.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Во Аргентина, заедно со Совињон Бланк и Torrontes, Viognier е еден од видовите кои се ставени на развојот на младите, многу овошен и свеж вина. Тоа е неодамнешното распоредување, и иако не постои голема површина од оваа сорта, некои винарски визби имаат лансираше својата подготовка и сортен. Нејзиното потекло е француски, кон долината на Рона. Релативно нов вирус во Аргентина, воведен од страна на американски нога.

Историјата на вино во минатиот век започна со Дон Мигуел гасконски Escorihuela, многу визионерско човек со голем упорност, даде еден од најпрестижните компании во Аргентина вина: Вино-Escorihuela објекти. Од самиот почеток, целта беше да се направи топ квалитетни вина. Па секогаш ги земе предвид избор и нега на лозјето, рачно изработени во методите на подготовка и континуирано вклучување на технологија со квалификуван тим на професионалци од Аргентина и на одборот на познатиот вински експерти и странски експерти, кои може да се задржи на високо нивото на меѓународните квалитет. Значи оваа куќа со текот на времето, на своите производи заземаат привилегираното место во националниот и меѓународниот пазар со висок степен на лојалност од клиентите.

Земја: Аргентина - Регион: Мендоза - Грозјето: 100% Viogner - Алкохолни Дипломирање: 13,8%

Изглед: Златен жолта со средна интензитет, јасни и светли.

Арома: многу интензивна, зачини, праска, диња, кајсија и слатка белешки на "слатки млеко."

Непцето: непцето покажува unctuous, лесна сладост, грешејќи во отсуство на киселост да се балансираат. Вкус потврдува носот, со просечна крајот без горчина. Тоа е виното да се осети соло, без придружба.

Стареење: Инокс

Адреси: www.grandcru.com.br

Каде да се купат во Викторија: Еспирито Санто Винарија / Гранд Cru

Винарија веб страница:

Цена: 54.00

Добра ST (84): Персонален Преглед

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Земја: Аргентина - Регион: Medoza - 50% и 50% Ла пребарување Agrelo - Грозјето: 50% Каберне Sauv, 40% каберне франк и 10% Petit Verdot - Алкохолни Дипломирање: 14,3%

Визуелна: интензивен, јасни и светли црвено.

Арома: Многу интензивна букет со белешки на чоколадо, црвена и црна боја овошје со навестувања на ванила и смола.

Вкус: Прикажува медиум тело, меки танини, добро киселост, малку слатка и пријатен финиш.

Стареење: 8 месеци во втора употреба даб.

Спарување: црвено месо.

Каде да се купат во Викторија: ENOTRIA

Адреси: http://www.terramatter.com.br

Винарија веб страница:

Цена: 50,00

Лична Преглед: ST (89) многу добар

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Пријатели, сте слушнале за Encabezado Malbec? Вечерта на Сабота се запознав со овој десерт вино и јас бев изненаден со својот квалитет, обезбедување на големо задоволство во чашата.

Тоа се прави со многу зрели грозје кои се минува низ процесот каде фортификација се додава во сооднос на винен алкохол (ракија) Висок пласман да се запре ферментација и да се зголеми со содржина на алкохол и концентрација. Во светот постојат суво и слатко збогатена, најпознатиот доаѓа од регионот на Порто во Португалија, каде што овој тип на вино сјае за квалитет и квалитет. Во Аргентина постои голем напор да развијат слични производи, но со свој идентитет, како што го почувствувале, направени со иконата грозје од Аргентина, Malbec.


Лична Преглед: ST (92) - 24 месеци во буриња од француски даб - 100% Malbec - 20% ALC - Не е во каталог увоз на винарница (Trapiche) во Бразил, Interfood - uco долина - Мендоза - $ 75 - Аргентина .

 • Визуелни несовладливи масло, вкусови експлодира во сад, Cassis, ванила, чоколадо, карамела и пушеле. Непцето е слатка и концентрирана, кадифена тело, мазна, голема киселост можност да се надомести својот сладост и висока алкохол, завршувајќи со многу долго финиш. Појавување беше тестирана со Petit Gateu и комбинирани многу добро.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Основана во 1975 година, Bodega y Cavas де Weinert се наоѓа во Lujan де Cuyo, Аргентина, родното место на вина од висок квалитет. Старата зграда во шпански стил, потсетува на еден стар семејство до 1920 година привлекува внимание, поканувајќи оние кои поминуваат низ неа да се знае што го спаси внатре.

Бернардо Weinert, основач и сопственик на винарница, роден во едно мало германско колонија во јужниот дел на Бразил, се возеле по историја во меѓународната транспортна компанија во Јужна Америка фасциниран од светот на виното, одлучи да започне свој винарија во Аргентина, со хардкор филозофија: да се произведуваат високо квалитетни вина.

Пред да се започне на оваа задача, направи обемна студија на Мендоза: клима, почва, виновата лоза, и се најде во Lujan де Cuyo идеално место да се преземат. По интензивна работа на реставрација на зградата стекнати во 1974 година, донесе најновата технологија на вино, тоа време и се приклучија со реномираните винарите. Во тоа време сите веруваа дека тој е луд, но времето покажа него право. По својот прв комерцијален жетвата во 1976 се случи во 1977 Weinert Malbec Estrella 1977 престижниот вино дегустатори признати во целиот свет.

Лична Преглед: ST (95)

По дегустација Мерло 1980 минатата недела во која бев импресиониран од неговиот интегритет, доаѓа 1983 судот на Каберне, Мерло и Malbec и претставува дури и подобро.

Виното во чашата почнаа intaliano "Топ", кои изобилуваат со ноти на слива, рибизла, благородно дрво, зачини, ванила и суво грозје. Непцето со скротен танини, урамнотежен и жив киселост, вкус на овошје компот со долги упорност. А вино, кој без сомнение ќе биде во мојата меморија.

По 45 минути во чаша виното почнаа да паѓаат, но остана многу добар!

Аргентина - Мендоза - Каберне Совињон, Мерло и Malbec - 13%

Следете ги Блог живеење на Твитер

Мислам дека повеќето луѓе кои ме следат тука на блог знаат за мојата страст за старите вина. Јас сум секогаш во потрага по овој стил, вишок од резерви, антички визби продажба, продавници надвор Бразил и така натаму. Минатата недела влегов во увозник, неколку шишиња од Cavas де Weinert Gran Вино Мерло 1980 и намалување на ист винарница 1983 година. Секогаш хитови тој страв, и ако не се добри? Но ....

Прочитај го остатокот од овој запис

Ништо како почетна нова година со добар печењето шампанско. Јас не сум како различен од било кој друг, јас бев во иста балада. Меѓу пенливи вина и кампањи "или concours" вкуси ноќта вознемирени и недела ручек, аргентински Brut фатени моето внимание и подароци. Таа доаѓа од винарската визба Zuccardi Fuzion Brut.

Прочитај го остатокот од овој запис

Со темата на новиот свет, освен вино "шардоне и Совињон Бланк" во било која цена опсег почетокот на 2012 година. Индикација за # CBE (бразилски Confraternity на Enoblogs) беше блогер Деко Роси http://entretenimento.r7. Com / блогови / enodeco / .

Мојата изјава е Ikella Torrontes, бела убава Аргентина.

Melipal значи Јужниот Крст во домородните јазик, соѕвездието кои најдобро ги идентификува нашата хемисфера.

Прочитај го остатокот од овој запис

Минатата ноќ јас присуствуваа на покана на увоз Увоз Ана, државата претставена од страна на неколку Патрик и Дебора Рибеиро Veronez, вечера вино да го претстави ресторан Bodega Finca Decero Soeta во главниот град на државата тука. Настанот беше присуството на заменик-претседателот маркетинг и продажба на вино, на пријателскиот Стефани Мортон-Мали и национален менаџер на продажба на увоз, Рикардо Portela.

Во краток преглед, finca "Decero", што значи "од нула" е највисок во регионот во подножјето на Андите нови Bodega се наоѓа во регионот на Agrelo во Аргентина, во 1050 метри надморска височина. Името "Remolino" Лозја доаѓа влезен, ветровит ветрови спирално бараат отстапи помеѓу лозите. Инвестицијата е огромна спонзорирана од еден од 140 најбогати луѓе во светот и страст за вино, швајцарскиот Томас Schmidheiny, кој исто така има вина во Австралија, Калифорнија и Швајцарија. Мапа на вино ќе имаат долгогодишно информации во врска со винарија> www.decero.com .

Ноќе имав можност да ги вкусите сите вина на линијата и се потврди усогласеноста со гастрономијата на Soeta, кои покажаа квалитет не само во исхраната, туку и во служба.

Подолу се опише мојата лична проценка дека simboliso со "СВ". Имаше како партнери на маса Карлос Оливеира и парот Muiño Кондензација Лопез, во кој се разменуваат информации за вина почувствувале.

Finca Decero Remolino Хавана Syrah 2007 - 100% Syrah - 14,5% ALC - цена 90,00 - ST (87)

 • Визуелни рубин, арома на црвено овошје, изгорени шеќер и благи зачини. Непцето покажува среден тело, меки танини, урамнотежен киселост, овошен ретро-olfaction, со убав доработка.

Decero Finca Malbec 2008 Лозје Remolino - 100% Malbec - 14,5% ALC - цена 90,00 - ST (90)

 • Визуелни интензивна рубин, арома на црна овошје, кафе, папаја, со цветни совети и Тасев биле. Непцето има добро тело, слатко, со добра киселост и алкохол имаат добро балансирана дрво. Финиш е долго.

Finca Decero Cbernet Remolino Хавана Совињон 2008 - 100% Кабернет совињон - цена 90,00 - ST (86)

 • Ова вино, Каберне, според мое мислење беше оштетен од страна confrunto повеќе слатка, овошна вина, губење малку.
 • Визуелни граната, малку цветни и растителни ароми, вкус сува, построг, елегантен, средни тело. А вино да се вкуси, без конкуренти, почвата, за повеќе остроумниот непца.

Finca Decero Мини Ediciones Petit Verdot Хавана Remolino 208-100% Petit Verdot - цена 180,00 - ST (93 +)

 • Како што сугерира името, Мини Ediciones, се високо ограничени парцели на вина кои се смета мали накит. Gula беше опремен за списанието како Најдобри купува на годината
 • Визуелни интензивна и светли виолетова, експлозивни мириси, јасмин и се сети мешавина на црвена и црна овошје. Непцето претставува масти, широк, го исполнува устата со парична казна танини и убав киселост, минерали, овошни ретро-olfaction прилично долг завршеток. А vinhaço!

Finca Decero Амано 2008 Remolino Хавана - 64% Malbec, 30% Каберне Совињон, 4% Petit Verdot, 2% Tannat - просечна цена 300,00 - ST (95 +)

 • Амано значи страна, е на врвот на вино покажува сите намерата на винарница да го изразат својот квалитет. Поминува за 20 месеци во нови дабови буриња.
 • Визуелни violácio интензивна рубин, арома на зрело овошје, Cassis и рибизла, придружуван од ванила, тост и кожа. Непцето воодушевува на првиот контакт, кадифена текстура, execelente киселост, свежина, минерална вода, чист плод на одличен квалитет и крај тоа не е доволно ....

Супер резервирани назад маса!

Рикардо Portela, Стефани Мортон-Мали, Дебора и Патрик Рибеиро Veronez

Следете ги Блог живеење на Твитер