Прашања колона првично се појави во Живеење | преносни компјутери Задоволство & Co | Во весник весник на 25/10/2013

Авторот на вино. Изразот дефинира многу едноставна филозофија, игра винарите бараат да се произведуваат најдобрите terroirs во мали количини, и мали винарии, приватната потрошувачка вина за дегустација со семејството, пријателите и колегите; кои може или не може да биде на продажба. На кратко: не се во потрага по финансиска добивка, туку да го презентира најдоброто квалитет во купот дека произведувач на вино е во состојба. Оваа состојба ги става своите вина, поголемиот дел од времето, над големите винарски визби. Повторувам дека во лозарството, едвај изнесува квалитетот оди рака.

Јас присуствуваа пред неколку недели, трка со некои аргентински копии capixaba доаѓа на пазарот во квантитет ограничен на 240 шишиња, само за сорта. Швајцарската вина се на вино Хуберт Вебер, кој произведува вина на една од најстарите винарии во Аргентина, Weinert Cavas, за 20 години пред да се зголемуваат соло. "Сакам, покрај моето семејство и пријателите, Бразилците може да се чувствуваат во светот на сензации на мојот вина", вели Вебер.

Веќе во својот прв гроздобер во подножјето на Андите во Мендоза, именувана по него, произведувач на вино постави стандард дека повеќето винарски визби во Аргентина треба да се стремиме да го следат. Вина богати со концентрација, но елегантен, балансиран со киселост која може да содржи сласта на зрел плод. Не гума непцето, добар резултат од даб стареење и привилегија во шише - за околу шест години пред продажба.

Постојат вина кои се на ниво на пример, дека во голема мера се подобри во шише за период од пет до десет години или повеќе. Многу важно: во прилог на рачно изработени вина се многу гастрономски Вебер. Усогласат со играта месо и зачинета сосови.

А признание дојде од "Descorchados" најважно пласман на Јужна Америка водич, дека во изданијата на 2013 и 2014 година даде високи оценки за своите вина, 90-93 поени. Мојот фокус е да визбата Избор Каберне Совињон 2007 година, што морам да признаам дека сум ентузијаст - подвиг голтки со оваа цена, £ 79, не сме во можност да се постигне. Како добро тоа е да се најде вина кои се вклопуваат во вкус и џеб!


Хуберт Вебер Хавана Избор Мерло 2006 - Визуелна рубин јасно. Комплексни ароми, црвено овошје и Питу белешки. Моќен, овошен, со означени танини. Многу пријатен и упорни. 14% алкохол. Каде што: Село Frutti | Р $ 49

Хуберт Вебер визбата Избор Каберне Совињон 2007 - Најдоброто вино во чаша. Свилен, неверојатни носот и устата, со интензивна белешки на црвено овошје, кокос, тутун, карамела и ванила. Постојана финиш. Каде што: Кралот на Вино | Р $ 79

Хуберт Вебер Хавана Избор Malbec 2007 - Таа има арома на зрело овошје црна, цветни ноти и светлина зачин белешки. Непце со добра структура и упорност. Лесно да се напие. 14% алкохол. Каде што: Buywine.com.br | Р $ 49

Хуберт Вебер Хавана Избор Каберне Совињон 2006 - овошни ароми со цитрус, свежи и нешто тонови на ванила. Круг, избалансиран, со добра киселост. Бара храна. 14% алкохол. Каде што: Куќата на Кулинарен плажа | Р $ 49

Хуберт Вебер Винарите Слеј Избор 2007 - На премијата вино од потребите на најмалку 1 час во утаителни да се покаже дека дошол. Широка и комплексна во устата. Белешки на зрело овошје, црн бибер царство, ванила и светлина пушеле. Каде што: Buywine.com.br | Р $ 139

Cavas де Weinert Гран Вино 2004 - виолетова комплекс, со цветни ноти, зачин, цреша, кожа и Питу допир. Во устата статив совршен, елегантна, сочни и долго. 14,5% алкохол. Каде што: www.imigrantesbebidas.com.br . | R $ 120