Importuesi Magnum sjellë Verëbërësit Brazil Rafael Tirado i Laberinto Kilit verës (foto majtas) dhe Meinard Bloem edhe kilian Lagar de Bezana (foto lart shumë të drejtë). Qyteti i parë ishte vizituar Victoria, dhe pastaj do të jetë Rio dhe São Paulo.

Në darkë Bristro mbajtur nga du Vin Ville në Praia bëjë Canto, Verëbërësit marrë krijuesit e opinionit publik për provë, ku vera Laberinto Sauvignon Blanc Cenizas Barlovento 2011 u prezantuan Labyrinth Pinot noir 2010 Lagar de Bezana Cabernet Sauvignon 2008 Lagar de Bezana aluvioni dhe Grand Reserva 2007 Lagar de Bezana Limited Edition 2007. Verërat janë të shoqëruar nga enët speciale të përgatitura nga Chef domate si carpaccio oktapod, tartare biftek dhe Leg verës pilaf me lëng pule CONFIT me mish qengji Funghi. Harmonizimi i enëve me verën e bardhë dhe e kuqe ishte e përsosur! ", E dytë me". Së fundi, një ëmbëlsirë e veçantë i është shërbyer: Panna Cotta çokollatë.

Sipërmarrës dhe pronari i importimit, Raphael Zanette (foto lart qendër), gjithashtu mori pjesë në këtë ngjarje dhe të thekur me të ftuar. Verërat janë tani në dispozicion në dyqan Ville du Vin.

Ndiqni vlerësimin tim personal si më poshtë:

E vendosur në para Andet, 600 metra mbi nivelin e detit, breg liqeni Colbun, ky projekt fantastike Rafael Tirado, një nga Verëbërësit më të famshëm dhe të respektuar kilian është vetëm 18 hektarë dhe një sërë çmimesh dhe njohje. Emri Laberinto portretizon vreshtat e Raphael, të cilat ishin mbjellë në kthesa të ndryshme dhe drejtimet, për të shijuar shumëllojshmërinë e tokave dhe për të rritur ekspozimin. Me këtë rrushit dhe verës të fituar në strukturën dhe kompleksitetit.

Laberinto Sauvignon Blanc Cenizas Barlovento 2011-12,5% R $ 94,00 - ST (93) Kjo është një e mirë, ose më mirë, kilian Sauvignon Blanc kam shijuar deri tani. Tashmë kishte provuar 2007 korrave, e cila është importuar nga Casa Port, unë ende kam një shishe pak dhe është Vivinho da silva. E tanishme 2011 cilësisë së mirë 94 pikë udhëhequra (Descorchados 2012), tregoi të njëjtat karakteristika, por me një aciditet më të theksuar me moshën. Visual të gjelbër aromas llokum verdhë, pushtoj, bar të lehta dhe kopër. Qiellëz është i freskët, i pastër dhe agrume me disa minerale dhe një cilësi të pazakontë për një Blanc Sauvignon.

Octopus carpaccio x Sauvignon Blanc

Labyrinth Pinot Noir 2010 - ST (90) - 13.5% - R $ 120,00 - Këtë Pinot ishte hera e parë që unë shijuar. Visual rubin qartë, hunda intriguese popping një shënim të tymit, rrëshirë, dëmtuar pak fruta duket. Megjithatë shije tregoi ajo erdhi. Aciditeti i madh, duke gjeneruar një shumë të freskët fruta, të pastër dhe të freskët. Ekuilibër të mirë dhe një të përfundojë e gojës të këndshme.

Biftek tartare x Pinot Noir

Historia e pijetoren Lagar de Bezana, ka filluar në vitet '90, kur sipërmarrësi Ricardo Benzanilla sipërmarrje në botën e vreshtave dhe verërave. Zgjidh një vend ndodhet në Alto Cachapoal, në rrëzë të Maleve Andeve, 87 km në jug të Santiago. Klima dhe temperatura ndryshim të butë në mes të ditës dhe natës, verëra të veçanta origjinën, vreshtat unik. Të Holandezi që shkuan në Kili me 15 vjet Meinard Bloem, një vit më parë Winemaker verarisë së. Kjo ishte vizita e tij e parë në Brazil.

Mill Bezana Cabernet Sauvignon Cabernet 2008-85% dhe 15% Syrah - 14.4% - ST (88) - US $ 62,00 - Lagar de Bezana aluvioni Grand Reserve 2007-63% Syrah dhe 47% Cabernet - 14.5 % - ST (90) - US $ 105,00 - Lagar de Bezana Limited Edition 2007 - ST (90 +) - 100% Syrah - 14.5% - R $ 145,00.

  • Rreth verërave nga Lagar de Bezana, gjeti shumë të ngjashme. Hundë rrëshinor, me shënime të frutave të zeza në shurup, ekstrakt dhe alkoolit mjaftueshme. Të gjitha me 14.5%. Kur këto karakteristika tregojnë paktën ventilim e parë 1 ore, për të eleminuar shumë i alkoolit. Së dyti, të kërkojë për të harmonizuar me enët vajor, me juiciness mjaftueshme. Një faktor tjetër interesante, dhe pozitive është jetëgjatësi e dukshme e këtyre verërave. Duke pasur parasysh se alkooli është një komponent thelbësor në evoluimin e një verë, përveç taninet dhe aciditetit, recomento, pavarësisht se tashmë qenë në një moshë tashmë të avancuar, një bodrum të mirë kohë, të nxehtë natyrisht !!!.

Kofshë qengji me Funghi verë pilaf me lëng pule CONFIT x Reds e Lagar de Bezana, i përsosur, siç thashë më lart, duhet enët vajor ... hehe!

Ndiqni jetojnë jetën në Twitter Blog

Gëzojnë e faqes Blog Living Jeta në Facebook