На покана на мојот пријател Роберто Џуниор, доцна во средата, 25, присуствуваше на дегустација на вина Шпански увозник Б-коцка на ENOTRIA, во која тој е тука во Светиот Дух. Тоа беше многу интересна турнеја на Шпанија, каде што би можел да се одржи од 7 различни региони на вино: Penedes, Навара, Ribera дел Duero, Торо, Риоха и Somontano, вистинска лекција за личноста на секој регион. Во видео над комерцијален директор на увоз Валерија Ролна зборува малку за увозникот и вина почувствувале.

Шпанија е планинска, топла и сува земја, со повеќе земјиште за лозја од која било друга земја во светот. Таа е трета во производството на светското производство на вино по Франција и Италија.

Шпански вино разбуди долго хибернација период со потпросечна изведба. Во моментов, Шпанија е повеќе енергична земја во однос на виното, со одличен квалитет цена сооднос х. Со децении, само најпознатите регион на Шпанија за своите црвени вина, Риоха и класичната регионот на укрепени вино, Херез, стоеше надвор меѓу меѓународната вина.

Во моментов, многу други вински региони, како што се оние наведени погоре во дегустација вина се произведуваат навистина квалитет, некои дури и изненадувачки.

Ал закони вина од Шпанија имаат QWPSR категорија на две нивоа: деноминација на потекло (DO), повисок пласман (DOC), создадени во 1991 година досега, Риоха и Priorat се единствените региони со DOC ниво (исто така познат како DOCa). Вина кои не се квалификуваат како дел од DO категорија на трпезно вино наречен Вино де Тиера (еквивалент на Vins де плаќа на Франција).

Во моето мислење, за нагласување на вечерта беше Кава Мастерс 1312 (датум на почетокот на своите активности) - Penedes - 12% - Xarel неа; Parellada - Р 129,00 $ - ST (91)

Кава е официјален термин за традиционалниот метод пенливо вино, произведени главно во Penedes, иако постојат неколку производители во остатокот од Шпанија.

Визуелен медиум интензитет слама жолта, тенки, упорни и големи, јасни и светли perlage. Интензивните ароми, белешки личи на шампањ тост, Brioche, путер, суво овошје (лешници и бадеми), и допир на свежо овошје и малку минерална подлога. Непце врши сува, добро тело, добар киселост и голема свежина. Крем пена, упорни, долг завршеток со мека текстура и арома на тост леб, бели овошје, и.

Проследено над 10 вина воопшто многу задоволен, освен во моето мислење првата бела (СБ), која беше миризлива со "мачка пишам" силна, Inurrieta ORCHIDEA "Совињон Бланк Навара" (13%) ST (84) £ 76,00 (Penin Водич 2011: 91 и Златен медал - Concours Mondial de Bruxelles 2008). Според бели: Laus цвет на Шардоне "Somontano" 13,5% ST (90) £ 89,00. Стана првиот: Inurrieta MEDIODIA Garnacha; Мерло "Навара" (14%) ST (88) R $ 76,00 - Според зголеми :. Laus ЦВЕЌЕ НА Мерло (Мерло, Каберне Совињон, Syrah) "Somontano" (13,8%) R $ 89,00 Прво црвена : Laus OAK Мерло; Каберне Совињон; Tempranillo Somontano 13,8% ST (86) £ 89,00. Според Црвена: IUVENE "Tempranillo" Риоха (13%) ST (86) Ra 59,00 $.

Трета црвена: Tempranillo DARDANELOS 04 месеци во новиот француски дабови буриња (13,8) ST (89) £ 89,00 - Шишето е многу убава, модерен дизајн. Црвената Соба: Inurrieta SUR "Garnacha; Syrah; Graciano "(06 месеци во американски дабови буриња) (14,5%) ST (89) Ra 76,00 $. Петтиот црвена: Tempranillo Риоха LORIÑON CRIANZA 14 месеци во американски дабови буриња (13%) ST (88) R $ 76,00. Шестата и последна вино: CARODORUM својата "Tinta де Торо" (10 месеци во француски дабови буриња) (15%) ST (92+) Р 129,00 $, полно тело крем, за оние кои сакаат стил, е vinhaço!

Вината ќе бидат достапни во иднина ENOTRIA авенија Рио Бранко, 1383, Виторија - Шпанија, 29.055-643

Телефон: 27 3345-8696 / 27 3345-8696

www.enotria-es.com.br

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук