оптимизација на веб-сајтот поднесе e-mail екстрактор

Архива за месец јануари, 2011

1 видео: Во Azeitão, директор за производство на вино на Bacalhôa, Filipa Томаж da Costa покажува на стакленички Мускат.

2. Видео: Filipa Томаж da Costa, директор на производство на вино Bacalhôa, докажува Moscatel и Moscatel Roxo, и 1999 година.

3. Видео: Во Палатата на Bacalhôa, еден од најсимболичните споменици на регионот Сетубал, Васко Пења Гарсија има некои од најпознатите вина на компанијата.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Мануел Мореира, сомелиери и соработник на списанието ВИНО - Суштината на вино, ја претставува суштината на вино ТВ вина кои најдобро се комбинираат со суши.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Американското Џеј Милер соработува со Роберт Паркер за повеќе од 20 години. Од 2009 година му била доверена на вкус и оценување на вина од регионот од Орегон, Вашингтон, Шпанија, Австралија и Јужна Америка.

Критичните белешки обично служат за мене кога ќе се најде некој профил кој одговара на мојот личен вкус. Обидете се да ги почитуваат она што критичар има ист вкус како твое и да имаат подобро искористување на нивните изјави. Добрата ќе имаат можност да ги вкусите сите овие вина подолу и издаде проценка, повеќе ... .. $$$$$ rsrsrsr

Дозволете ни да знам што вина и што забелешките беа доделени на Аргентина вина од Џеј Милер / Вино адвокат.

Следете го блогот го живее животот на Твитер


Ou gósdevinho?


Дегустација на вино во Минас

- Хмм ...

- Хмм ...

- Yuck !!!

- Yuck! Кој рече дека yuck?

- Јас сум јас, така! Мислите дека виното е со чуден gostim?

- Што е тоа?! Тој потсетува Дамаск суво овошје, со нежен допир на
бели тартуфи, откривајќи упорни вкус, но суптилен, fogging папилите на тропски атавистичка спомени ...

- Putaquepariu така! И ти сето тоа мирисаше таму во чаша!

- Се разбира! Јас сум победник произведувач на вино. А вие?

- Cebesta, јас не! Јас не ви !! Но, ова here're ми мириса iguarzinho на мојот egüinha Гертруда по дожд, таму се во ред!

- Ох, што ерес! Јас valei ми се Мутон Ротшилд!

- Дали ми прости, но видов ви тресење на стакло и бутане на голем нос таму. Ти си ладна, е тоа?

- Не, мојот пријател, се меѓународни технички дегустација се разбере? Ако сакате, можам да бидам својот господар во енолошки уметност. Ќе научите како да се одржи на шише, отстрани плута, изборот на вино, истурете на вино, а потоа ...

- И intão МВР колаче, нели? Сум надвор, ја Дамаск Бери!

- Дарлинг не го разбираат. Она што сакам е да ве запознаам со ...

- Повеќе ќе воведе повеќе никогаш не е! Desafasta, лоша работа!

- Мирна! Вие треба да знаете нашата дегустација група. Денес, на пример, ние го цениме секој млад француски ...

- Ух-нели ... Знаев дека францускиот lazarenta оваа приказна ...

- Можете да започнете со Beaujolais!

- Во бакнеж чита, или бакнеж таму! Јас така е дом, safardana!

- Значи, како за повеќе полно тело?

- OIA таму, ou're brincano со оган ...

- Или, кул мека!

- Твојот слуга, јас се обидувам да се земе, дека мојата рака веќе гребење на ќе добие шлаканица во лицето бесрамно!

- Јас знам: да почнеме со брут, кратко и тешко. Ќе ви се допадне!

- Во дедо не, жица куче! Но, дедо, messs! Тоа е прашање на големината и силата, а не неговата Fiote на brabuleta. Мојот бизнис е уште еден кни Ши рими со brabuleta ...

- Така можеме да видиме дека таквите кадифена и лизгава?

- Како за рака на pédovido, нели, вашиот Fiote на Велзевул?

- За што сето ова нервоза? Знам, ќе претпочитаат тврди и меки хит?

- Јас се Chi дедо погоди еден Tapao во нивните Venta, долна куче! Проголтани од Roia!

- Меки и круг, со силна букет?

- Сега, ou се фрлиш на corguim! И дека еден ... и два ... и тоа е treis! А трчање, не, fiodaputa! Vorta тука јас ќе ви пукна, можете смрдлива педер! ...

Луис Фернандо Veríssimo - Следете Блог живее животот на Твитер

Минатата недела се врти во Carone супермаркет тука во Еспирито Санто Капитал, јас земам уште една ѕиркаат во нивните пенливи сесија. Најдов два кои не знаат ниту еден од нив беше Ortigão Грос, пенливи регионот Португалија, Bairrada.

Таа се подготвува од страна на класичниот метод (ферментација во шише). На "remouage" рачно и "disgorging a la volée", рачен и традиционалните оперативен шампањ.

Вино Ortigão Quinta е веќе во својата четврта генерација, мотивирани од страна на знаења лево од нејзиниот основач Џастин Сампајо Алегре, кој го виде земјите на Bairrada одлични услови за квалитет во бело грозје, производство на првата пенливи Португалија.

Лични Оценка:

Како што се гледа на фотографиите подолу покажува богата perlage, квасец мириси, суво овошје и цветни светлина. Во сигурни вкус е неговата повисок квалитет, прилично сува, покажувајќи многу добра киселост, свежина, упорност, супер убаво. А одлична опција. Ако не сум грешка цената е под 40.00 reais.

Португалија - Bairrada - Arinto, Bical, Марија Гомез и Cerceal - 12% ALC - ST (88) - Carone Супермаркет - винар: Osvaldo Амадо

Следете го блогот го живее животот на Твитер


Таа започнува денес и ќе трае до 6 февруари долгоочекуваниот РЕСТОРАН НЕДЕЛА Светиот Дух. Тоа е одлична можност да се запознаат со гастрономијата на добри ресторани Capixabas плаќаат една цена на ручек право влез = 27,50 = десерт и главното јадење на вечера 39.00.

Ова гастрономски настан е роден во Њујорк пред 18 години и ќе во Бразил работи многу успешно од 2007 година.

Види ја целата листа на 40 ресторани и нивните јадења:

Следете го блогот го живее животот на Твитер


Аргентинецот вина расте продажбата со скокови и границите во 2010 година се зголеми своите приходи од 650 милиони долари, што надминува 17% од 2009 година.

Во последните 12 месеци 400 винарии беа во можност да ги извезат своите вина на 125 пазари со 2300 марки, се наметнува од страна на високи оценки како Вино адвокат критична Американецот Роберт Паркер доби 98 поени до три Аргентина вина, кои влијаат повеќе на пазарот.

Уште еден детаљ привлекува внимание, од 2400 20 етикети издвоите со учество од 30% во вкупните приходи од извозот.

Следи горната листа на 20-те извезува вредности и процентот графиконот подолу од најголемите купувачи и процентот на касти.

Извор на информации: Iprofissional

Следете го блогот го живее животот на Твитер

На весник е еден од најпрестижните весници на Capixaba град. Таа има легијата на такт читатели, каде сите зборуваат постои огромен обем.

  Љубителите на вино и познавачи на вино и нејзината култура има секоја недела извор на знаење, да се прочита на колоната "пие, се јаде и живеењето" Во весник / AG, чија одговорен Андре Andrés. Неговото писмо е уникатен, оние кои се обрне внимание ќе се школуваат не само на вино, повеќето, исто така, на животот.

Недела на тема беше "Да се движите низ вино." И на мое изненадување, бидејќи јас не знам, Enoblogs и некои блогери, се наведува како извор на истражување за дневно ажурирање на тема, вино и гастрономија.

Александар Frias, зеде за слобода на испраќање на е-маил до него, заблагодарувајќи им се на име на Enoblogs и исто така поканети да се присоединиш во групата. Се надевам дека ќе ја прифати, ќе биде голем извор на знаење и култура за сите наши читатели.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Бирото за списанието задоволства е уште еден кој се предава на iPad. Издание "специјално вино" во јануари со 200 етикети коментира од страна на експерти, досие на Vinho Острови, турнеја на Quinta do Crasto, и сите на неговата содржина во целост е за продажба, во App Store. Сумата е 3,99 $.

http://itunes.apple.com/br/app/prazeres-da-mesa/id398225768?mt=8

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Петок да уживаат во оваа прекрасна вино зелено зборуваше со еден пријател, бидејќи троши малку бело вино во Бразил и покрај тропска клима. Мислам дека ти си пропуштаа дека луѓето знаат добро белците.

Во Декантер виновник имав можност да разговарам лично со произведувачот на ова вино, Anselmo Мендез, која по мое мислење е едно од првите 10 производители и винарите да се осврнам бели вина во светот.

Регионот на Minho, дом на зелени вино, е во екстремни североисточниот дел на Португалија и на границата со регионот на RIAs Baixas во Шпанија. Страда големо влијание на Атлантскиот Океан корист од морето ветрови. Почвата е granitic и камената.

Ова вино се подложува на 3 месеци во резервоари од нерѓосувачки челик.Лични Оценка:

Еден од бело подобро отколку јас вкуси до денес, нос покажа во живо со цветни и минерални ароми. На непцето прекрасен балансирана киселост, во комбинација со голема свежина, потврдувајќи добри плодови, кои престојуваат за некое време во устата. Многу пријатно !!!

Усогласување беше совршена со чинија подготвени во Саборот D Шпанија да се стави на риба.

Португалија - Minho - Vinho Острови - подрегион Мусон - 100% Albariño - 13% ALC - ST (94) - Декантер / Ville du Vin - Следете Блог живее животот на Твитер

"Причината да се создадат вина се признава и основно изразат оригиналноста на земјата, каде што тие се родени. Оваа земја е и Португалија, каде сакам уште прават одлични вина кои додаваат вредност и како културен производ да влезат во меѓународниот Галерија на португалски култура. GROUND, виното и живот. "Anselmo Мендес