пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Дамка облека или крпи со куќа вино секогаш е многу досадно. Ако ние сме во секој случај или партиски обично стануваат лути и засрамени, но ако сме дома кандидира во резервоарот за гориво, но често не знаат што да прават. Но, земајќи црвено вино дамка е полесно да се зборува таму. Само користење на правото производи, а не само се мие со сапун и вода, како што многу се. Ова само се шири во дупка дури и повеќе! Да се ​​отстрани црвено вино дамки, прво на сите следете ги овие совети:

Следниот ден на несреќата:

 • Вари еден (1) чаша млеко;
 • Играат врие млеко на врвот на дамката;
 • Се чека на млеко да се излади;
 • Потоа мелез и измијте нормално.
 • Резултатот е чиста облека без дамки.

Проверете видео:

Извор: Viticultura.org

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

На располагање на корисниците на iPhone, iPad и iPhod допир друга апликација за оние страстни за вино. Со тоа ќе ги споделите белешки и искуства кои повеќето фатени вашето внимание, како дневник.

На прекрасна, делува како Instagram. По дегустација на вино, се слика на етикетата (тој, исто така, се наведува и идентификува) и објавите на вашиот социјална мрежа, класифицирање тоа според изрази на лицето кои се движат од тажен човек до најсреќни. Класифицирани задоволство, можете да оставите коментар. Тогаш сликата се дели на временска рамка, каде пријатели можат да уживаат и да пишувам коментари. Најдобро од сите, тоа е бесплатно!

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

По минува низ главните градови на Јужна и Југоисточна, Goiânia членови добиваат 21 винарии коло и Бразилија е фаза на Vinum Brazilis

Бразилецот коло Дегустација достигне Среден Запад регион на 12 август. По собирање на повеќе од 2700 луѓе во три градови на југот, во Рио де Жанеиро и Бело Оризонте, станува збор за Goiania добијат на настанот. Во вкупно 21 различни винарии произведуваат региони на земјата, покрај проектот 100% сок од грозје од Бразил, ќе презентираат своите производи на публиката. Настанот се одржува во место Оливеира е (Улица и Т-36, 3588, Bueno сектор). Веќе во 14-ти и 15-ти, бразилскиот вина ќе биде претставена во Brazilis Vinum, што се одржа во Бразилија, паралелно со 25-ти Национален Конгрес на бразилскиот Здружението на барови и ресторани (Abrasel), со поддршка од бразилски Институт за вино (Ibravin).

Активностите на колото со почеток во 16 часот, и 19 часот се резервирани за професионалци на трговијата со вино и новинари. Потоа, помеѓу 19 часот и 21ч, на колото е отворена за крајните потрошувачи гости кои се направени на потврда за присуство. Во Goiânia, присуство мора да бидат потврдени од страна на телефон (62) 8167.5161 или e-mail , до 8 август.

Маркетинг менаџер Ibravin, Диего Bertolini, се сеќавам дека Среден Запад добива првото коло, вклучувајќи го и учеството, исто така, на уникатен вино на Гојаш "е знак на благодарност на микро региони кои коло обезбедува а исто така шанса за да се поврзете со многу перспективен пазар ", додава таа.

Bertolini наведе партнерство со бразилскиот Здружението на барови и ресторани (Abrasel) и Здружението на Гојаш Супермаркети (Агос) во случај како стратегија за пуштање во пракса акциите на трговската промоција договор со кој, меѓу другото, има за цел да се прошири на продажни канали во секој регион на земјата. "Овој приод кон регионалните ентитети супермаркет е многу важно за развојот на овие пазари. Ние сме исто така потрагата партнерство со дистрибутери и дилери во Среден Запад, кои имаат голема покриеност во сите региони на земјата ", објаснува тој.

Заедно со Коло дегустации, ќе има две предавања. 17ч, Deise Новакоски зборува за бразилскиот пенливи предавање со наслов Дуел мозолчиња. Смета на земјата првата жена сомелиер, Deise е формирана од страна на бразилскиот deSommeliers (ABS), во моментов служи во ресторанот ЕЦА, во Рио де Жанеиро, е содржината координатор за постдипломски Вино и култура на Универзитетот во Кандидо Мендес и колумнист О Глобо весникот.

Втората лекција се одвива во 19 часот и ќе се предава од страна на новинарот Александар Lalas. На тема акценти на Бразил ја наговестува презентација на разновидноста на бразилската вино. Lalas потпиша колона вино и други Cachaças, Jornal do Бразил, 2006-2010, кога тој започна и уредник на весникот на интернет Вино извештај. Во моментов, тој пишува за списанија и учествува во натпревари и конференции во Бразил и во странство, како и спроведување на дегустации и да обезбеди обука, курсеви и предавања за вино. Тој е член на Confraternity на вино Alentejo општество и Витез на Братство на Vinho Verde, како во Португалија.

6. Vinum Brazilis

Во согласност со стратешките откривање прошири и отворање на нови пазари за Бразилската вино, Ibravin поддржува на шестото издание на Vinum Brazilis, се случуваат на 14 и 15 август, во Бразилија (DF). Идентификувани како најексклузивните трговијата на бразилската вина, таа ќе се одржи на 25-ти Национален конгрес на Abrasel. Оваа година, главната новина е продажба на вино директно на јавноста за речиси 30 винарии кои ќе бидат присутни.

На Vinum Brazilis е консолидирана настан во федерален округ, успехот постигнат во своите најнови изданија, правејќи откривање на вината на Бразил познавачите и луѓе поврзани со филијалата. На публиката од околу 1800 луѓе е составен од професионалци кои се вклучени во синџирот на дистрибуција на големо и мало, како и новинари, trendsetters и потрошувачите се разликуваат.

Бразилецот коло Дегустација

Со цел за покренување на информации и подобрување на формирањето на сликата за бразилскиот вина во домашниот пазар, коло дегустација е можност да се соберат групи на винарските визби да ги промовираат своите производи во различни градови на земјата. На посетителот добива чаша и почнува текот дегустација на различни винарии. Како резултат на тоа, бројот на настани обезбедува директен пристап компаниите со потрошувачите и индустриски професионалци преку експериментирање, проширување на знаењето за домашни вина и олеснување на спроведувањето на бизнис.

Во април оваа година, Куритиба, Флорианополис и Порто Алегре беше домаќин на првата акција чекор. Во јули, тоа беше крајот на Рио де Жанеиро и Бело Хоризонте sediarem патуваат настан. Во септември, на колото завршува со посета на североисточниот град на Салвадор (10-ти), Ресифе (12) Божиќ (17) и Форталеза (19).

Промовирани од страна на бразилскиот Институт за вино (Ibravin), на колото се реализира во партнерство со бразилскиот Здружението на барови и ресторани (Abrasel) и Секретаријатот за земјоделство, сточарство и Агробизнис на Рио Гранде до Сул (Seapa / РС) и поддршка daOxfordCrystal.

Винарии присутни на Автоматски де Goiânia:

 • Aracuri квалитетни вина
 • Куќа Valduga
 • Кооперативни Винарија Гарибалди
 • Courmayeur Вината на Бразил
 • Dal Pizzol квалитетни вина
 • Domno на Бразил
 • Dunamis Вина и лозови насади
 • Gran Наследството и пенливи вина
 • Хозе Sozo Вина
 • Лидиски Carraro Бутик Винарија
 • Luiz Argenta квалитетни вина
 • Кернели Вино група
 • Perico Вина
 • Пиринеите лозја и вина
 • Pizzato лозја и вина
 • Четврток снег
 • Aurora Винарија
 • Винарија Херман
 • Винарија Perini
 • Salton Винарија
 • Vinibrasil
 • Проектот 100% сок од грозје од Бразил

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Класа подучени од консултант Нора Favelukes производи покажа девет бразилски винарии да trendsetters Американците

Помогне шират она што е Бразилец вино на пазарот во САД. Ова беше главната цел на класа подучени од консултант Нора Favelukes за време на семинарот на Друштвото на вино Едукатори (Друштво на вино Едукатори) во Орландо, Флорида, која се одржа минатата среда (31). Акција дел од проектот стратегија Вината на Бразил, спроведено од страна на бразилскиот Институт за вино (Ibravin) во партнерство со бразилската Агенција за промоција на извозот и инвестиции (Апекс-Бразил) да се промовира на бразилскиот вино во странство. На публиката беше составена од околу 60 водачи на мислењето, членови на братства и индустриски професионалци.

Директорот на трговска промоција Ibravin, Andreia Џентилини Милано, верува дека настаните со овој профил се од фундаментално значење за конечниот влез на бразилската вина на пазарот во САД. "Тоа е многу важно што луѓето знаат нашите производи и оваа директна акција за да се водачи на мислењето треба да донесе значителни резултати за бразилската вино на пазарот во САД," вели тој.

Менаџерот Промоција Проект Комерцијални Вината на Бразил, Роберта Baggio Каменолом, исто така, ја истакна важноста на презентирање на бразилскиот вино за некои од водечките американски експерти. "Тоа им помага да се создаде перцепција на Бразил како производител на парична казна вина со одличен квалитет во главите на највлијателните едукатори во пазарот во Северна Америка", забележува тој.

Од крајот на август, според вината на Бразил, околу 25 нови етикети бразилски винарии ќе биде достапен на пазарот во САД. Ова е шести настан промоција на бразилскиот вина направени во САД оваа година. До крајот на годината, уште пет се планирани во распоредот на активностите треба да се извршат во земјата на Чичко Сем.

Кој е Нора Favelukes

Вкоренети за повеќе од 20 години во САД, Аргентина Favelukes Нора е претседател на консултантската фирма Qw Вино експерти. Дела во помош на зградата брендови, производи и позиционирање, маркетинг и планирање посветена на промоција на вина увезени во САД и Европа.

На вина презентирани

 • Куќа Valduga - Duetto-Мерло Каберне Совињон 2011
 • Дон Guerino и пенливи вина - Ancellota 2007
 • Дон Guerino и пенливи вина - Мерло 2011
 • Лидиски Carraro Бутик Винарија - Шардоне 2012
 • Кернели Вино група - Португалски Раси 2011
 • Pizzato лозја и вина - Concentus 2007
 • Aurora винарија - карневал Пинк Moscato
 • Geisse Винарија - пештерата Geisse природата
 • Винарија Perini - Macaw Moscato 2012
 • Salton винарија - Volpi Пино Ноар 2010

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Пријатели, Вилијамс Рибеиро испратени збор дека Nederburg винарија, од Јужна Африка, има само лансиран во Бразил Фондацијата на семејството вино. Се 5 вина, четири varietals: Pinotage, Шираз, Каберне Совињон и Совињон Бланк, се зголеми пошироко. Сите се дистрибуираат преку увозниците Casa Флора и Порто Порто. За Nederburg, лансирањето зајакнува вашата врска со потрошувачите и го зајакнува своето присуство во бразилскиот пазар. Затоа, винарската визба залог на цена цел да ја нагласи категорија етикети Јужна Африка. Вината на Фондацијата доаѓаат на пазарот на Р 29,90 $.

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Живеење колумната објавена денеска, 02/08, во Книгата на задоволство и Cia Во весник весник

Во време на тесни пари, работата на panning вина за ден-за-ден покажува во сад добар кост-бенефит станува важно.

Носителот на најголемиот областа на лозовите насади во светот, трети во производство и седмото место во потрошувачката, Шпанија е земја која нуди вина чесни цени на пазарот. Нејзини главни вински региони се Риоха, RIAs Baixas, Ribera дел Duero, Penedes - Кава, Priorat, Навара, Торо, Bierzo, Хумила и Херез - каде што тие се произведени пенливи, бели и црвени вина со многу карактер, весели и структурирани.

Во услови на различни мајчин грозје, оние кои стојат надвор се меѓу бело Albariño, Verdejo, бела Garnacha, Godello, Macabeo, Palomino Фино, Parellada, Педро Ximenez и Xerel неа. Помеѓу мастила, Tempranillo, Cariñena, Garnacha Tinta, Graciano и Mazuelo, како и меѓународни грозје како што се Каберне Совињон, Мерло, Шардоне и Malvasia.

Главната грозје на Шпанија е Tempranillo, исто така познат како Aragonese, Tinta де Торо Tinta Дел Земја и Tinto Fino, кој, во прилог да ја води комплексни и елегантни вина, е можност за долготрајно стареење. На патот белците, особено, е неверојатен. На Albariño стана бренд за шпански вина.

На пенливо вино таму се нарекува кава. Произведени во регионот на Penedes (на фотографијата) за повеќе од 250 години и користи сечење автохтоно грозје Macabeo, Parellada и Xerel неа. Таа е подготвена од страна на традиционалните метод Champenoise или (со втората ферментација во шише). Обично тоа е сосема сува, со меко овошје вкусови.

Херез е еден од најпознатите, кој се наоѓа јужно од Севиља. Произведува збогатена вино со истото име, која добива додавање на ракија, станува алкохоличар и структурирани.

Шпански вина се класифицирани од страна на ред во три нивоа на квалитет: Табела Вино, вино Вино де ла Tierra и ознака за потекло (DO) - квалитетно вино произведено во регионот одвоени и се предмет на строги правила со кои се регулира неговите карактеристики.

Како на стареење време, правилата кои беа првично се користи од страна на регион Риоха, и сега се усвоени од страна на повеќето ДОС, постојат следниве имиња на етикети на шишиња: или Вино Joven Roble, Crianza, Reserva и Gran Reserva.

Вино Joven или Roble: кој е пласиран на пазарот веднаш по неговата подготовка; без минува низ барел, или со недоволно време за да се класифицираат како Crianza.

Crianza: за црвена, тоа значи дека виното возраст за две години, со најмалку шест месеци во дабови, за белците и рози, што значи crianza вина на возраст од една година, со најмалку шест месеци во дабови.

Резервација: Резервацијата мора црвена возраст од најмалку три години, вклучувајќи една година во дабови; резерви на белците треба возраст за две години, вклучувајќи и шест месеци во дабови.

Gran Reserva: треба возраст барем најмалку пет години, вклучувајќи минимум две години во дабови, голем бел резервации мора возраст од најмалку четири години пред објавувањето, вклучувајќи и шест месеци во дабови.

Еве некои добри шпански избрани од овој колумнист.

Luis CANAS Tinto де Ano 2010 - Р 53,90 $
- Extraplus

Направени со 90% Tempranillo, 10% Viura, со брз престој во нерѓосувачки челик тенкови. Визуелни Руби разбира. Свеж мирис, чисти, со белешки од свежо овошје сливи и капини, со мала допир тревни и цветни. Медиум работноспособни непцето, со парична казна танини, со 13% алкохол, свежи и избалансиран. Не гумата на непцето. Прашува друг голтка.

Монте Торо Млади 2010 - Р 70,00 $
- Zanatta Вино Продавница

Направени со 100% Tempranillo грозје, беше подложен на 12 месеци во американски даб. Визуелни длабоко рубин, виолетова. Интензивна арома, малина и Тасев биле. Медиум работноспособни непцето со слатки танини, добра киселост, 14% алкохол. Избалансиран, широк крајот и елегантен. Главен белег.

Соларни Viejo Crianza 2.009-72,00
- Ville du Vin

Направени со 100% Tempranillo грозје, минува низ 6 мензи дрво уште две години во шише. Визуелни граната, и примамливата арома на црвено овошје, зачини, тутун и ванила. Медиум работноспособни вкус, сладок танини, со 13,5% алкохол, добра киселост. Балансирана со убав крај.

Mas Martinet Menut 2009 - R $ 73, ОО
- Гранд Cru

Направени со 50% Garnacha, 15% Cariñera, 15% Syrah, 10% CS и 10% Мерло, е за 18 месеци во француски дабови. Визуелни темно рубин, ароми со добра концентрација на овошје и minerality. Добар вкус тело, зачин и дабови, меки танини, 14.5% алкохол, киселост и добар сет точни.

Tarima Monastrell 2.011-42,00
- Гранд Cru

Направени со 100% грозје Monastrell (Mourvèdre), без да поминува низ дрво. Визуелна виолетова, несовладливи. Носот експлодира со свежо овошје мешавина, црна и црвена. Непце со полно тело, со кадифена текстура. Фирма танини и слатко, со 15% алкохол, добра киселост, добра рамнотежа.

Miguel Torres Altos Пиринејскиот Crianza Tempranillo 2008 - R $ 51, 85 - www.wine.com.br

Направени со 100% Tempranillo, одејќи за 12 месеци во буриња од француски и американски даб. Визуелни темно рубин, овошна арома со белешки ментол, зачини и тутун. Непце со полно тело, парична казна танини, со 14% алкохол. Модерна, овошен и домот, без губење на каста typicality.

Здравје!

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Предизвик IWC 2013 година, еден од најпрепознатливите вино натпревари во светот, награден со тројно португалски вино.

Виното доби Специјалната награда Џејмс RogersTrophy 2013 којшто ги наградува најдобрите вино во првата година од производството на винарската визба, беше избран за најдобар црвено вино од регионот DAO со златен медал и најдобрите португалски црвено вино со трофеј.

Виното Дона Георгина 2005 Quinta де Лемос беше дури и именуван како еден од петте најдобри вина во светот.

2005 година беше првиот производство на вина од Quinta де Лемос, и г-ѓа Георгина особено се карактеризира со тоа што се две варијанти на "мешавина": Touriga Национал и Tinta Roriz.

На дегустација белешки на IWC ја опишуваат како многу сложен вино, со присуство на телото, и вкусна белешки помеша соја сос и кора од портокал со цреша многу присутна, има кадифена текстура и бавни по вкус.

Стареење е направено во француски дабови за 15 месеци, а потоа во шишиња прави стажирање во шише околу три години.

Хуго Чавез, произведувач на вино на Quinta де Лемос, коментира со задоволство разлика добиени во IWC: Тоа е енормно горд да победи на овие награди и разлики со нашето прво вино. Прави да веруваме дека имаме потенцијал за многу повеќе. Нашата цел е да се направи упатување португалски вина и Дан. Овие награди не мотивираат да работат посилно и подобро.

Секоја фарма произведува вино под интегрирано производство систем за контрола на производство балансирана помеѓу органско земјоделство и конвенционалните повик.

Додавајќи дека "г-ѓа Георгина 'е алузивна на името на мајката на производителот, а во чест на матриарх на семејството.

За Лемос Фарм:

Роден е во средината на 90-тите години од раката на Целсо де Лемос, со сонот за создавање на единствена вина. А вино посветени на неговите најблиски пријатели и семејството, кој служи да ги зближи луѓето од целиот добри разговори и да се зајакне врската меѓу луѓето. На фармата се наоѓа во долината на Дан, скриени на надморска височина од 340 милиони, каде што има 25 хектари лозја и маслинови 3000. Секоја година Quinta де Лемос има две или три мешавини кои, во чест на семејството предци се крстени со имиња на семејството и четири моно-сортен вина од различни сорти грозје Хаен, Tinta Roriz, Touriga Национал и Alfrocheiro.

Извор: Дигитални весник

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Индустрија продажби беа позитивни во 2,54%, мало зголемување во трпезно вино и повлекување на вина и пенливи вина. Грозје сокови одржува поволни резултати на проширување на пазарот

Во првата половина на 2013 година, бразилскиот домашниот пазар забележа благ пораст од 2,54% во продажбата на вина, маса и пенливи, во вкупна вредност од 107.900.000 литри. Овој резултат се однесува на истиот период минатата година, кога беа продадени 105.200.000 литри. За бразилската винската индустрија, оваа претстава се одразува на стагнација во продажбата, со индекси срамежлив висок трпезно вино, на 3,21%, со речиси ист процент намалување на убаво вино, -3,10%, а мал се повлечат во пенливи од -1,97%.

Маркетинг на сок од грозје 100% природни, пак, ја задржа позитивната перформансите на последните неколку години. 100% природни сокови подготвени за потрошувачка и концентрати беа до 32,83%, до 50.800.000 литри. Главниот белег беше природни сокови подготвени подготвени за потрошувачка кои ја зголемија комерцијализацијата во 42,94%. Оваа бројка претставува зголемување од 9.970.000 литри во првата половина на 2012 година.

За претседател на Управниот одбор на Ibravin, Alcaeus Dalle Molle, период резултати го рефлектираат ладење на економијата и фрустрирани индустријата очекувања. "Ако се земе во предвид економската состојба, не сте имале лоша изведба. Продажбата на пиво, исто така, повече и паѓање на увозот беше уште поголема. Но изминатата година не е поволна, и имаше изгледите за подобра продажба поради договорот со мало ", забележува директор.

Во сегментот трпезни вина, на семестарот забележа благ пораст од 3,21% повеќе од истиот период минатата година, со продажба од 94.700.000 литри. Во оваа категорија, продажбата на шишиња покажа најдобри резултати, со зголемување од 8,77%, што претставува обемот на 39.600.000 литри во споредба со 36.400.000 во 2012 година. Овој тренд на миграција меѓу трпезни вина во рефус за флаширање се зголемува од 2011 година.

Претседателот на Федерацијата на задруги Винарските визби од Рио Гранде до Сул (Fecovinho), Оскар Лот, предупредувајќи дека овој резултат, иако позитивни, не е на задоволително ниво. "Бизнис пописи се многу високи, а за шест месеци имаме нова култура на патот. Растот на вино (табела) флаширање е многу добро смета, но голем волумен е сé уште на слобода. Па ние се уште треба поддршка од владините мерки за да им помогне во маркетинг тома чуваат ", тврди Лот

Ефикасноста на природни сокови се слави од страна на индустријата, бидејќи на производот е алтернатива за обработка американски и хибридни грозје се користат за трпезно вино. Сепак, лидерот на пазарот Fecovinho објаснува дека, иако поволна, не може да се компензира за тома обработени од овој материјал. "Додека сок пазар е околу 50 милиони литри, трпезни вина се меѓу 200 милиони евра", тој забележува. Лидерите исто така, наведуваат дека во овој период имаше влијание купувања на сок од грозје од страна на Националниот Набавка компанија (Conab) со заеднички Министерството за Аграрната развој (МЛД) во рамките на храна Набавка програма (ПАА), износот 5.000.000 литри.

Да се ​​отстранат индустрија резултати, вина и пенливи покажа пад во продажбата на домашниот пазар. Добрите вина се намали за 3,10%, со продажба на 8.760.000 литри, и пенливи 1,65%, со 3.470.000. Увозот имаше поголем пад од речиси 4,14% во добрите вина, и 17,78% во газирана. Додавајќи дека двете категории на увезени, резултатот беше негативен 4,96%, со вкупна продажба од 31.250.000 литри. Оваа претстава значи дека 1,6 милиони литри увезени вина лево за да влезат во земјата во овој период.

"Генерално пазарот е заклучена. За жал надеваше дека ќе имаат повеќе простор на полиците со промоција договорот потпишан минатата година со супермаркети, увозници и дистрибутери, но тоа не се случи ", се жали Dirceu Scotta, претседател на бразилската унија на виното (Uvibra). Тој објави дека минатата година на мало дипломирал пописи на увезените производи, како што се гледа во долниот стекнување оваа година и го оправдува опаѓање во периодот презентирани. Но поентата на продажба, овие етикети 'уште доминираат на пазарот.

Во втората половина е традиционално покажува подинамичен од првата, е можноста за обновување на индикатори. Dalle Molle верува промоција стратегии кои се усогласени со супермаркет индустрија и дистрибутер почнат да стапи на сила, зголемување на изложеност на бразилската вина во малопродажните места. "Ние имаме изгледи за зголемување на продажбата и поголемо намалување на увозот. Ако акциите дека ги градиме со мало промоција во рамките на договорот да стапи на сила, ситуацијата може да се подобри. Како и да е, во случај на трпезни вина, ние сеуште треба да се поддржи продажбата на акциите ", заклучува директорот.

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN

Една американска компанија оваа недела започна додаток револуционерни за љубителите на вино. Тоа го прави далеку со кавга на отстранување на плута. Да, можете едноставно да се прелива вино во вашата чаша, без да го отворите. Тоа не е магија, туку тенка игла која се користи за да пирс на плута за да стигнат до скапоцени течност во внатрешноста. Но тоа е само половина од приказната. На голема предност на Coravin 1000 систем ($ 299)
дека кислородот не е во контакт со вино, со што се елиминира проблемот на оксидација. Дури и критичар Роберт Паркер беше импресиониран.

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN


И да се зборува на Cousino Macul винарија, сопственик на една од најстарите лозови насади во Maipo долина, отвори неколку пријатели во текот шише од познатиот Antiguas Резервации 1999 сезона смета фуснота 10 во Чиле.

Во чашата беше повеќе полн со секој кој пробал оваа сезона. Затка во совршена состојба, се уште изгледа темно, искрен и комплексна арома со балсамик забелешки, кожа, зачини и печење, кој беше одржан во текот на времето на судскиот процес. На непцето покажа добро тело, creaminess, киселост сегашноста без претерувања со благи танини. А многу здрав и модерен вино (12,5% алкохол), на врвот на своите 14 години. Верувам дека ние се уште може да се развива. Здравје!

Следете ме -> Фејсбук | Instagram | Твитер | Скопје | Радио CBN