search engine optimization website paraqesë nxjerrës email

Arkivi per 'Syrah' Category

MOVI - Lëvizja e Verëbërësit Pavarur e Kilit - www.movi.cl   - Kjo është një shoqatë kilian prodhuesit, i cili që nga viti 2009, ndan të njëjtin pasion dhe mendim: për prodhimin e verërave me cilësi të mëdha, në prodhimin e kufizuar, freeform, i qëndrueshëm dhe pasqyron personalitetin e terroir lokale. Verërat e saj mund të quhet autor apo Garage Verërat. Kjo është një alternativë për prodhuesit të mëdha të verërave nga Kili. Për këtë, ata përpiqen për të përhapur mesazhin e tyre, dhe të tregojnë vera në të cilën personaliteti i prodhuesit dhe toka është në çdo shishe.

Vetëm të bashkohet me një tjetër takim virtual në www.winebar.com.br ku përfaqësuesit e movi shpjegoi projektin. Unë gjithashtu kishte mundësinë të shijojnë një verë. Kjo është Polkura (guri të verdhë në gjuhën Mapuche, duke iu referuar sasi të madhe të granitit të verdhë të pranishëm në tokat argjilore të rajonit) Syrah 2010, të përgatitur në rajonin e kuqe Marchigüe në fund perëndimore të Luginës Colchagua, me lartësi, Klima pije freskuese dhe të tokës të varfër në shpatin, duke gjeneruar grup që ofron kushte ideale për ripening e rrushit. Tas tregoi një shumë të përqendrimit fruta, strukturën dhe përmbajtjen e alkoolit. Për ata të cilët i vlerësojnë stilin pancadão. Ju duhet të marr frymë për të paktën 1 orë. Duhet të zhvillohet në shishe. ST (87+).

Almaúnica Syrah 2012, një verë e kuqe e bërë në vreshtat e rajonit Luginës (RS), ku gjithashtu lënë disa prej verërave më të mira të kuqe të Brazilit, është java ime e verës. Kantina Almaúnica ka prodhuar verëra gjobë, si ky Syrah, e rrumbullakët, e butë, komplekse, duke kaluar për 18 muaj në fuçi lisi, e cila dukej hartuar shumë mirë, nuk e pengojnë fruta. Charms aroma, e zezë dhe të kuqe fruta, karamel, çokollatë, duhani, erëza dhe gjithashtu pjekje. Ajo pasuar në të njëjtin nivel në gojës. Gjithmonë me nuancat e drurit dhe fruta. Një verë e madhe e trupit që nuk do të mërzitem dhe të përdoret për të thyer paragjykimet kundër verës braziliane. R $ 56. Ku mund të gjeni: DZ Emporio (Qytetin e Vjetër) - Telefoni: 3.062-7.070

Importuesi Portus, i njohur në fushën e marketingut në tregun e verës e etiketave portugeze si Quinta da Bacalhôa dhe Romaneira, ka rritur katalogun e saj. Risia janë verërat e verës Argiano italiane, prodhuesi i Brunello di Montalcino, një nga etiketat më të vjetra të rajonit dhe i pari për të marrë DOCG certifikimit (Emërtimi i origjinës i kontrolluar dhe i garantuar).

E themeluar në vitin 1580, Argiano italiane, e vendosur në rajonin e Toscana, ishte urdhëruar nga konteshë Noemi Marone Cinzano 1992 deri kohët e fundit - mars 2014 - pas blerjes nga ana brazilian Andre Esteves, BTG Pactual. Me 100 hektarë vreshta dhe ullishte, ajo është një nga kantinat më tradicionale në Montalcino, kanë marrë pjesë në krijimin e Konsorciumit Brunelllo.

Për të paraqitur etiketat e tyre, Roberto Rodrigues Jr (përfaqësuesi lokal - 98.168-1.718 / 99.874-2.727) u takuan në Carone Wine Store të Vila Velha, Espírito Santo, një grup i udhëheqësve të opinionit kohët e fundit gjithë të harmonizuar me enët nga Chef Arlette, e cila Kjo është një hit. Verërat impresionuar nga cilësi të lartë, sidomos hijeshi, shumë e vështirë për të gjetur kohët e fundit.


L'o Rosato 2009 - R $ 115: Kjo verë rozë trëndafili ngjyrë koral, sjell aromas delikate e qershi, luleshtrydhe dhe ferrë të kuqe. Qiellëz konfirmon përshtypjet nuhatjes, me aciditet të shkëlqyer dhe freski. Të lehta dhe të këndshëm, të përshtatshme për të pirë me appetizers ose si një shoqërim për salads dhe entrees tjera. Harmonizon të përkryer me ushqim deti, peshk dhe ushqime të tjera të lehta. Prodhuar me 100% rrushit Sangiovese. Edhe pse jeta 5-vjeçar provoi të mrekullueshëm të freskëta. ST (88)

Kungull i njomë i mbushur me nenexhik, arugula dhe djathë!

NC 2008 - R $ 130: CN, e cila në latinisht do të thotë unike dhe të pagabueshme, është një personalitet i madh i verës, trup të mirë, me tannins butë dhe një fund të gjatë. Përzierje e Cabernet Sauvignon (40%), Merlot (20%), Syrah (20%) dhe Sangiovese (20%) tregon forcën e Cabernet Sauvignon, Merlot ëmbëlsia e bërë urë mes veti prej dheu të fortë e rrushit Sangiovese, dhe erëza, fruta të kuqe dhe e zezë e Syrah. ST (90)

Medalion i viçi fileto shoqëruar nga burynxhuk Baroa dhe arra shqeme


Rosso Di Montalcino 2010 - R $ 130: Një verë mesme trashë, përqendrim të mirë dhe rubin intensive ngjyra e kuqe. Qiellëz është elegant, i balancuar me flavors fruta të kuqe, violet, mente dhe tokë. A nice, e butë dhe kadifeje verë, i prodhuar me rrushit Sangiovese. Mund të harmonizohen me të kuqe mish, mish viçi, bruschetta, djathë dhe makarona. ST (90)

Brunello Di Montalcino 2007 - R $ 290: Nga intensive ngjyrë rubin, aroma e frutave të kuqe dhe lule, dhe një shije më elegante, thonë lloji. Një Brunello për të provuar në gjunjët e tij. Rrushi: 100% Sangiovese ST (94).

Solengo 2008 - R $ 460: Një verë me karakter freskët moderne, të ekuilibruar dhe me koncentrim të madh. Ngjyra e saj është intensive me një tufë lulesh e frutave pjekur si rrush pa fara e zezë dhe ferrë, me tipare thekur lisi. Enchants strukturën butë. Shumë e hollë. Ai e pyet për një pije pas tjetrit. Rrushi: 45% Cabernet Sauvignon, Merlot 30% dhe 25% Syrah ST (95+).

Importimin Magnun sjellë në Verëbërësit Brazil Rafael Tirado e Laberinto kilian verës (tani e la foto) dhe Meinard Bloem gjithashtu Lagar kilian de Bezana (foto lart skajit të djathtë). Qyteti i parë u vizitua fitore, dhe pastaj do të jetë Rio dhe Sao Paulo.

Në darkë të mbajtur nga Bristro Ville du Vin në Praia bëjë Canto, Verëbërësit marrë liderët e opinionit për provë verërat të cilat janë të paraqitura Laberinto Sauvignon Blanc Cenizas Barlovento 2011 Laberinto Pinot Noir 2010 Lagar de Bezana Cabernet Sauvignon 2008 Lagar de Bezana Aluvión Grand Rezervë 2007 dhe Lagar de Bezana Limited Edition 2007. Verërat janë shoqëruar nga enët speciale të përgatitur nga Chef domate, si carpaccio oktapod, tartare biftek dhe CONFIT qengji pilaf me lëng pule verë Pernil me Funghi. Harmonizimi i pjatave me verën e bardhë dhe e kuqe ishte e përsosur! "Dytë mua". Së fundi, një ëmbëlsirë e veçantë i është shërbyer: Panna cotta çokollatë.

Sipërmarrës dhe pronari i importimit, Raphael Zanette (foto lart qendër), mori pjesë gjithashtu në këtë ngjarje dhe të thekur me të ftuar. Verërat janë në dispozicion në dyqan Ville du Vin.

Ndiqni vlerësimin tim personal si më poshtë:

E vendosur në malet e Andeve para, 600 metra mbi nivelin e detit, kufijtë Liqeni Colbun, ky projekt fantastike Rafael Tirado, një nga Verëbërësit më të famshëm dhe të respektuar Kilit, ka vetëm 18 hektarë dhe një sërë çmimesh dhe njohjeve. Emri Laberinto portretizon vreshta Rafael, të cilat ishin mbjellë në kthesa dhe drejtime të ndryshme, për të përfituar të diversitetit të tokave dhe për të rritur ekspozimin diell. Kështu rrushi dhe vera e fituar në strukturën dhe kompleksitetit.

Laberinto Sauvignon Blanc Cenizas Barlovento 2011-12,5% R $ 94,00 - ST (93) Kjo është një e mirë, ose më mirë, Sauvignon Blanc kilian të cilët kanë provuar deri më sot. Ai e provoi cilësisë së mirë 2007, e cila ishte importuar nga Shtëpia e Porto, unë ende kam një shishe pak dhe është shumë i gjallë. Kulture aktuale në vitin 2011 mori 94 pikë (Descorchados 2012), tregoi të njëjtat karakteristika, por me një aciditet më të theksuar me moshën. Vizuale të gjelbër aromas llokum verdhë, pushtoj, bar të lehta dhe kopër. Qiellëz është i freskët, i pastër dhe agrume, me disa minerale dhe një cilësi të pazakontë për një Blanc Sauvignon.

Oktapod carpaccio x Sauvignon Blanc

Noir Laberinto Pinot 2010 - ST (90) - 13.5% - R $ 120,00 - Pinot Kjo ishte hera e parë që kam shijuar. Rubin vizuale qartë, hundë intriguese shfaqur një shënim të tymit, rrëshirë, duke dëmtuar disa fruta duket. Megjithatë në shije tregoi se erdhi. Aciditeti i madh, duke gjeneruar shumë freski, fruta të pastër dhe të freskët. Ekuilibër i mirë dhe një gojë përfundimtar këndshme.

Biftek tartare x Pinot Noir

Historia e verës Lagar de Bezana, ka filluar në vitet '90, kur sipërmarrës të ndërmarrjeve të Ricardo Benzanilla në botën e rrushi dhe vera. Ne kemi zgjedhur një vend ndodhet në Alto Cachapoal, në rrëzë të Andeve, 87 km në jug të Santiago. Klima e butë dhe variacioni të temperaturës mes ditës dhe natës, e kanë origjinën verërat speciale, vreshtat unik. Holandezët që shkuan në Kili me 15 vjet Meinard Bloem, një vit më parë Winemaker verës së. Kjo ishte vizita e tij e parë në Brazil.

Lagar de Bezana Cabernet Sauvignon 2008-85% Cabernet dhe 15% Syrah - 14.4% - ST (88) - R $ 62,00 - Lagar de Bezana Aluvión Grand Reserve 2007-63% Syrah dhe 47% Cabernet - 14.5 % - ST (90) - R $ 105,00 - Lagar de Bezana Limited Edition 2007 - ST (90 +) - 100% Syrah - 14.5% - R $ 145,00.

  • Në verërave nga punishte vere Lagar de Bezana, kam gjetur shumë të ngjashme. Hundë rrëshinor, me shënimet e frutave të zi në shurup në vend të ekstrakt dhe alkolikët. Të gjitha me 14.5%. Duke pasur parasysh këto karakteristika tregojnë në ajrim pak e parë të 1 ore, për të eliminuar pjesën më të madhe të alkoolit. Së dyti, të kërkojë që të harmonizojnë me enët vajor, me shumë juiciness. Një tjetër faktor interesant dhe pozitiv, është jetëgjatësi e dukshme e këtyre verërave. Duke pasur parasysh se alkooli është një komponent thelbësor në evoluimin e një verë, përveç taninet dhe aciditetit, recomento, pavarësisht se tashmë duke qenë në një moshë tashmë të avancuar, një kohë e mirë bodrum, të nxehtë natyrisht !!!.

Leg i CONFIT qengji me pilaf me lëng pule verë Funghi x Reds e Lagar de Bezana, i përsosur, siç thashë më lart, ju keni nevojë për enët vajor ... lol!

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook


Nga Marcos Fonseca - Louis Bernard Gigondas 2003-14%.

Konfliktuale informacion në faqen prodhuesit në datasheet e verës dhe në etiketë mbrapa. E vërteta është se ai ka në shumëllojshmërinë e saj shumica Grenache rrushit, e ndjekur nga Syrah, e cila mund ose nuk mund Mourvèdre dhe Cinsault dhe Mourvèdre dhe Carignan.

Nga ajo që kam lexuar, "fytyra" është një négociant blerja e rrushit dhe vinified pothuajse pa dru, për të ruajtur karakterin e frutave dhe, unë mendoj se, për të ruajtur një dindin.

Përzierje të frutave të zezë dhe të kuqe me një estrebariazinha shumë diskrete, një dritë tym dhe një pimentinha turpshëm. Çfarë qëndron është në të vërtetë fryt, ende mjaft të plotë në krye të nëntë vjet të saj. Në gojë, një verë të butë me taninet padëmshme, aciditetit të saktë dhe këmbëngulje të mesme. Ekuilibër të mirë. Pavarësisht nga fruta relativisht i ri, unë nuk e di nëse ajo ka strukturë për një roje shumë më të gjatë. Po të kisha një shishe, pije në 2 ose 3 vitet e ardhshme.

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook

Vonë të martën mori pjesë në një darkë të harmonizuar të sponsorizuar nga duo dinamike Helio Massoni dhe Simey Santos i ENOTRIA, në partneritet me importimin Vincirestorant fërguara, këtu në kryeqytetin e shtetit. Për të paraqitur verë ishte në përfaqësuesit fitoren e import, Portin Rafael dhe Ederson Possatti, i cili i dha punë.

Vajza e madhe Nicolas CATENA, emrin kryesor dhe më të respektuar të verës argjentinase, Laura Catena është i njohur në të gjithë botën si një ambasador për rrushit Malbec. Ai ka studiuar biologji në Harvard dhe mjekësisë në Stanford, por të braktisur ilaç t'i përkushtohej viniticultura në krahun e djathtë BODEGAS Catena Zapata babait mesin e 90 në si zëvendëspresident dhe ende gjen kohë për të kandiduar wineries tyre, Luca (haraç djali i tij me të njëjtin emër) dhe La Posta.

Vera e bukur Laura Catena

Menuja është zhvilluar nga stafi i restorantit tweaked, udhëhequr Chef Ana Beatriz Seguchi, me sommelier e ENOTRIA Helio Massoni. Ajo ishte një shfaqje të cilësisë, ku kuzhina ka formuar një partneritet të përsosur me verërat.

Dish: Mini Brie artë me sallatë dhe mandarinë reduktimit - (Shënim 1000)

Ne kemi filluar në mbrëmje me Luca Chardonnay 2009 (rrushi i Burgundy), R $ 149,00, ST (91). Ai shkoi për 12 muaj në lis. Nose me shënim pineapple pjekur, gjalpë, kajsi dhe mjaltë. Shije butë, yndyrë, me aciditet të madhe mbështetjen e peshës, me një fund të gjatë. Sipas Robert Parker, ky bardhë madhështor është kandidati Chardonnay mirë nga Argjentina hyn vit brenda dhe jashtë vit, duke fituar 92 pikë të njëpasnjëshme në sezonin 2009.

Prato: Kamerun për gocë deti dhe xhenxhefil salcë (djegëse)

Luca Pinot Noir 2009 (rrush ORCHARD rajonin e Francës), R $ (149.00), ST (91). Flavors tradicionale e qershi, lule, prej dheu, tannins buta, aciditetit të mirë, të balancuar. Ai ka përballoi mjaft gjellë pikante. Ai ka marrë 93 pikë nga Robert Parker në këtë korrjes 2009, vlerësimin më të lartë dhënë nga një kritik Argjentinës Pinot Noir!

Prato: qeshura al Salto (bisht kau i copëtuar) - për të ngrënë gjunjët!

Luca Laborde dyfishtë Përzgjidh Syrah 2009, R $ 142,00, ST (92). Naftës, aromas fruta pjekur, lëkurë dhe mish i tymosur, me shënime thekur e dushkut dhe erëza vizuale vdes. Qiellëz është i pasur, i shëndetshëm me taninet mirë-strukturuara, me komposto frutash dhe piper. Shumë të gjatë dhe të vazhdueshme.

Prato: eskallop zezë (qymyr), me churrasqueados perime dhe pure Cassava. TOP

Pjatë e katërt u harmonizuar me dy verërat krye të verës; BESO e Dante 2009 (emrin e birit të mjeteve të Laura CATENA), R $ 189,00, ST (94), një prerje e Cabernet Sauvignon (45%) dhe Malbec (55%) me luginës UCO tre vreshtave të ndryshme të rrushit, një Gualtallary me 1500 lartësi. Në filxhan tregon një hijeshi të pazakontë ndaj verërave argjentinas, shumë i butë, të fuqishme, një vinhaço.

Tjetri është TOP Luca Malbec 2009 100% Malbec, R $ 180,00, ST (91+), e fuqishme, tregon një shumë të strukturës, yndyrë, por me një dru të shkëputura që fsheh frutin si në hundë dhe në gojë . Më shumë ne presim, unë mendoj se më shumë një 2 aninhos në shishe ky dru do të integrohen.

Parfait banane me çokollatë, për të mbyllur në mbrëmje me një dozë të glicolse!

Restorant tweaked - R Affonso Claudio 259 LJ 4 - Singing Beach - Vitória, ES | CEP: 29.055-570 - Tel: 3315.80.92

ENOTRIA - Avenida Rio Branco, 1383 -. Canto Beach - Vitoria-ES - 55 (27) 3.345-8.696 -

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook

Importimin Capixaba
Vëllazëria promovuar në selinë e saj dje, 30 korrik (e hënë), një provë me 12 verëra. Ngjarja kishte për qëllim lansimin zyrtar të verërave kilian linjë
François Lurton Hacienda Araucano , të gjitha urdhëruar nga sommleier Cleber Alves, duke e përshkruar pak për importuesit dhe një punishte vere në video e mësipërme.

Kantina ka marrë vetëm certifikatën e "verërave biodinamike", e cila është asgjë, por vlerësimin e tokës dhe bimëve në habitatin e saj natyral, përmes përdorimit të përgatitjeve dhe komponimet e bimëve, kafshëve dhe minerale (pjesa biologjike) në herë të sakta, duke marrë parasysh ndikimet astrale dhe ciklet e natyrës (pjesa dinamike).

Familja ka venat verë Lurton: dy baballarët, vëllezërit, gjeneruar një prejardhje e kultivuesve të rrushit, rreth 15 Verëbërësit, négociants, me pak fjalë: një brez i tërë dedikuar për verë. Jacques dhe Francois Lurton bijtë e André, një legjendë në Bordo. Gjithmonë kishte ide revolucionare për standardet konservatore franceze, eksperiment me rrush jo-tradicionale në rajone të reja, mbrojnë përdorimin e Screwcap, nisur dore dizajn kulturë të përzier rajonal të guximshme për të nxitur verërat e tyre. Ata filluan karrierën e tyre si këshilltarë, duke punuar nëpër botë si Verëbërësit fluturues. Përvoja e tij ndërkombëtare të fituara atyre kontakte dhe një nocion interesante në lidhje me gjeografinë e verës të shumë vendeve ku gradualisht filloi të realizojë prodhimin e tyre. Ata vendosën për të prodhuar verëra të cilësisë, por të përballueshme, duke përdorur rajone të mesme në rritje në vende si Kili, Argjentina dhe Spanja, si dhe krijimin e partneriteteve me prodhuesit në Uruguaj, Australi dhe Portugalia.

Foto lart: Arismario Oliveira

Grupi ngjitje për të vlerësuar verërat: mbështetjeje; Sidney Santiago, André Andres, Leonardo Conick (pronari), unë, Tom (restorant timonier) dhe shoku i tij ulur .; Fred, Julio Lemos (Papaghut), Elvecio Fae (drejtor ExpoVinhos Victoria), Kryeministri Sommelier Sonia Aiello, Cleber Alves dhe Rafael Dias (Space DOC).

Verërat nga qelqi i befasuar, kryesisht prezantoi një përfitim të shkëlqyer kosto me çmime që variojnë 29,00-329,00. Pah sipas mendimit tim mori verërat lirë, si më e shtrenjtë kishte një detyrim për të të jetë e mirë. Nga 12 verërat 4 klasifikojnë si "mirë dhe të lirë".

Verë e bardhë Kawin Sauvignon Blanc 2011 - Kili - 100% Sauvignon Blanc - Lugina Qendrore (Casablanca Valley, Curico dhe lolol) - 12.5% ​​- R $ 29,00
- ST (88)
- "Mirë dhe lirë"

Më të mirë kosto-përfitim e natës, kjo SB, tregoi aromas tipike të filxhan fruta tropikale dhe një barishtore lehtë. Qiellëz është dritë, me shije frute, aciditetit të ekuilibruar dhe të freskëta. Një verë e lehtë për të pirë dhe për të kuptuar propozimin e tij. Blej madh.

Verë e bardhë - Araucano Sauvignon Blanc 2011 - Kili - 100% Sauvignon Blanc - Valley lolol - Colchagua Valley - 12.5% ​​- R $ 69,00 - ST (86)

Ky tjetri SB 5% është i thartuar në fuçi, tregoi prapa në hundë, më pak i bollshëm se i pari. Qiellëz është i butë, pak me shije frute, më shumë karakteristika minerale, bilanci i mirë, aciditetit të mira, të përfundojë këndshme.

Gran bardhë verë araucano Chardonnay 2007 - Kili - 100% Chardonnay - Colchagua Valley - 14% - R $ 129,00 - ST (88)

Chardonnay tregoi se "provë bukuri" ari vizual të verdhë, të qarta, të ndritshme, aromas shumë intensive, duke kujtuar kokoshka gjalpë, mjaltë, kajsi, vanilje. Shije dhe shëndoshet, me shije frute, aciditeti i mirë, por mëkatuar në bilancin, dru mund të ketë më pak vëmendje, ajo fshehu një fryt të vogël. Një çështje e shijes personale.

Verë e kuqe Kawin Cabernet Sauvignon 2010 - Kili - 100% Cabernet Sauvignon - Valley Central - 13% - R $ 29,00 - ST (86)

Wine shërbyer propozimin tuaj, të lehta, me shije frute, pa shumë shtirje, zgjedhje e shkëlqyer për partinë.

Araucano Red Wine RESERVE Cabernet Sauvignon 2009 - Kili - 100% Cabernet Sauvignon - Colchagua Valley - 14% - R $ 49,00
- ST (88)
- "Mirë dhe lirë"

Rezervat CS tashmë tregon një kompleksitet më të madh, aromas piper të tokës fllad, fruta të zezë dhe të kuqe. Shije tregoi taninet fortë, trup të mirë, me shije frute dhe aciditetit adekuate. Zgjedhje të madhe për një Barbecue.

Araucano Red Wine RESERVE Carmenere 2010 - Kili - 100% Carmenere - Colchagua Valley - 13.5% - R $ 49,00
- ST (87)
- "Mirë dhe lirë"

Carmenere gjithashtu i kënaqur me mua, shënimet tipike të piper, erëza dhe manaferrat. Qiellëz është me shije frute, trupi mirë, aciditetit të mirë dhe një këmbëngulje të mirë.

Araucano Red Pinot verë NOIR RESERVE 2010 - Kili - 100% Pinot Noir - Valley Central - 13.5% - R $ 69,00 - ST (88)

Lulushtrydhe shumë të pjekur, rrush pa fara dhe qershi. Shije të freskët, drita trashë, të lehtë për të pirë dhe për të kënaqur.

Verë e kuqe Humo Blanco 2008
- Kili - 95% Pinot Noir dhe 5% Syrah - Valley lolol - 15.5% - R $ 109,00 - ST (90)

Më shumë i përmbajtur në hundë, por me një gojë të shijshme, i butë, me shije frute, druri të vendosur shumë mirë, të balancuar dhe një fund të gjatë.

Araucano Red Wine RESERVE Syrah 2011 - Kili - 100% Syrah - Colchagua Valley - 14.5% - R $ 65,00
- ST (88) - "mirë dhe të lirë"

Verë shumë e bukur, shumë të rrumbullakët, i gatshëm, fruta Docinha, një e vërtetë "verë femërore."

Verë e kuqe CLOS DE lolol 2009 - Kili - 38% Carmenere, 28% Cabernet - Sauvignon, 20% Syrah, 14% Cabernet Franc - Valley lolol - 18 muaj në fuçi të përdorimit të dytë - 14.5% - R $ 109,00 - ST (90 +)

Kjo gjykatë ka pasur shënime anise, fruta lules dhe të kuqe. Qiellëz ka trup të mirë, taninet gjobë, aciditetit të mirë dhe të përfundojë mirë vazhdueshme.

Red Wine Cabernet Sauvignon Gran araucano 2009 - Kili - 100% Cabernet Sauvignon - Colchagua Valley - 18 muaj në fuçi (70% i ri, 30% e përdorin e dytë) - 14.5% - R $ 149,00 - ST (90 + )

Shënimi i parë në hundë ishte ulliri Ade e zezë, e cila shpërndarë hapur shumë fruta, kumbull, gujava dhe sfond vanilje. Qiellëz është e dendur, aciditeti i mirë, duke krijuar një freski të këndshme, me shije frute, dritë minerale, me një fund të këndshme.

Red Wine ALKA CARMENERE 2009 - Kili - 100% Caemenére - Colchagua Valley - 18 muaj në fuçi lisi - 15% - R $ 329,00 - ST (92+)

Me të gjitha detyrim të jetë e mirë, Alka, në krye të verës, prezantoi shënime harlisur mbi hundë, kafe i pjekur, kuti puro, drurë, fruta të kuqe dhe vanilje. Qiellëz konfirmon cilësinë dhe hundë vëren, shumë i butë, me shije frute, të balancuara, që kanë nevojë për disa vjet në shishe për të treguar kompleksitet më të madh. Verë e bukur!

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook

Dhënia proseguimento kolonën "mirë dhe të lirë", unë flas sot për një verë të bërë të kuqe prodhuesi francez Chapoutier, Syrah dhe Grenache, të cilat nuk kalojnë nëpër fuçi, Marius kuq 2010. vreshtat e tij vetjake janë të vendosura brenda IGT Pays D'OC, Languedoc Roussillon.

Languedoc Roussillon është prodhuesi më i rëndësishëm i vin de paguan (VDP) të Francës, me 80% të totalit. Pjesa më e madhe është emërtuar sipas emërtimit rajonal Vin de Pays d'OC dhe të tjera me emrat e rretheve lokale. Rregullat për VDP janë më pak të rrepta se ato të AOC, duke lejuar Verëbërësit fraksion verëra varietal nga tensionet jo-tradicionale dhe përzierje me rrush vendas dhe ndërkombëtarë. Statusi i VDP jep njohje më të madhe se në bazë të nivelit vin de tryezë. Pothuajse të gjithë janë bërë nga një përzierje e pesë rrushit klasike jugore dhe përzierje është e rregulluar me AOC. Syrah, i famshëm në rajonin fqinj të Luginës Rhône, është gjithnjë e më popullore; Mourvèdre dhe Carignan Katalonje bërë verërat errët, tannic dhe djegëse. Grenache dhe Cinsaut, shumë i kultivuar janë me shije frute dhe të lehtë.

Chapoutier është emri më i madh i Rhône. Michel Chapoutier është një nga Verëbërësit më të mëdha të Francës, i zgjedhur disa herë Winemaker i vitit nga Revue du Vin de France, i dha një dimension të ri për verërat e rajonit, duke arritur përsosmëri në prerje të ndryshme të Veriut dhe Jug. Vreshtat janë rritur organikisht dhe kanë të ardhura të ulëta. Vera është një haraç të madh-gjyshi i tij, Marius.

Personale Vlerësim: ST (88) - Francë - Languedoc Roussillon - Syrah dhe Grenache - 13.5% - Importuesi Mistral - R $ 52,00

Siç thashë më lart këtë verë nuk do të shkojnë përmes drurit e cila i jep një fruta të freskëta, të pastër. Visual rubin mesme intensiteti, të qartë dhe të ndritshme. Në hundë kuq e zi fruta, piper i zi, lule dhe balsamic prekje. Qiellëz është me shije frute, të freskëta, të mesme trashë, i balancuar në mes aciditetit dhe përmbajtje të alkoolit; taninet butë e cilësisë së mirë. Në fund me këmbëngulje të mirë. Shumë vlerë e ditur.

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook

Prodhohet vetëm në vitet më të mira, vera Rajonale Alentejo, e kuqe Esporão Përzgjedhja Privat 2008 moshës për 12 muaj në fuçi lisi frëngjisht, e ndjekur nga një tjetër fazë e 18 muaj në shishe para se të shkojnë në treg. Personaliteti cilësisë së mirë 2008 është rezultat i freskinë e pranverës, kushtet ekstreme verore dhe zgjedhjen e varieteteve të rrushit DOC Alicante Bouschet, Aragones dhe Syrah. Pjesa më e madhe e kredisë për suksesin e kësaj vere është për shkak të winemaker australian David Baverstock.

Personale Vlerësim: ST (93) - Portugali - Alentejo - Alicante Bouschet, Aragones dhe Syrah - 14.5% - medaljen e artë në Bruksel garë në mbarë botën 2012 Award Excelência- Wine Magazine 2011

Visual intensive, të qartë dhe të ndritshme kuqe. Aromas fillestare kujton kumbulla në shurup, thekur, dritë me lule dhe një sfond mineral mrekullueshme. Qiellëz është yndyrë, elegante, aciditetit të mirë dhe taninet strukturuara, me bilanc të madh. Këmbëngulje të gjatë aromatike, me koncentrim të mirë të frutave. Taninet e saj të hollë dhe të gjallë të tregojnë moshën e tyre të hershme, duke e bërë të besojnë në një potencial të madh plakjes. Një verë që bën thirrje për një gotë pas tjetrit, nuk i lodhur. Ideali përputhen Enët janë të gjuetisë bazë ose djathrave të buta.

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook