пребарување оптимизација поднесе веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за 'Syrah' Категорија

Almaúnica 2012 Syrah, црвено вино направени од лозјата во долината (РС) регион, кој исто така ја напушти некои од најдобрите црвени вина на Бразил, е мојот вино од седмицата. На Almaúnica винарија е производство на одлични вина, како овој Syrah, круг, мека, комплекс, минувајќи за 18 месеци во дабови буриња, која ме погоди многу добро стокмено, не нарушувајќи плодот. Волшебен арома, црна и црвено овошје, карамел, чоколадо, тутун, зачини и, исто така, печење. Проследено на исто ниво во устата. Секогаш со нијанси на дрво и плод. А вино на големо тело не, добие морска болест и служи за да се скрши предрасуди против бразилски вино. . 56 £ Каде што можете да најдете Emporio DZ (Стариот град) - Телефон: 3062-7070

На Portus увоз, познат во пазарот на вино за продажба на португалскиот етикети како Quinta da Bacalhôa и Romaneira, го прошири својот каталог. Новина на вина се италијанското вино Argiano, производител на Brunello di Montalcino, една од најстарите етикети во регионот и прв да добијат DOCG (деноминација на контролирани и Загарантирана потекло) сертификација.

Основана во 1580, италијанскиот Argiano, кој се наоѓа во регионот Тоскана, беше под команда на грофицата Ноеми Marone Cinzano 1992 до неодамна - март 2014 година - по купувањето од страна на бразилскиот Андре Esteves, BTG Pactual. Со 100 хектари лозја и маслинови дрвја, е една од најстарите винарски визби во Montalcino, откако учествуваа во создавањето на конзорциумот Brunelllo.

За прикажување на нивните етикети, Роберто Родригез Џуниор (локален претставник - 98.168-1.718 / 99.874-2.727) се состана во Carone Вино Продавница Вила Velha, Еспирито Санто, усогласен група на trendsetters неодамна сите со јадења од готвач Арлет, кој прави успешно. Вината импресионирани од висок квалитет, особено за елеганција, многу тешко да се најде во последно време.


На L'Rosato 2009 - Р $ 115: Оваа розова корали боја, носи деликатна арома на цреша, јагода и BlackBerry црвено. Во устата, ја потврдува миризливи впечатоци, со одлични киселост и свежина. Благи и пријатни, погоден за пиење со мезе или како придружба на салати и други entrees. Усогласува совршено со морски плодови, риба и други безалкохолни храна. Произведени со 100% Sangiovese грозје. И покрај 5 години од животот покажа неверојатно свежо ST. (88)

Полнети тиквички со нане, arugula и сирење!

ДоН 2008 - R $ 130: CN, кој на латински значи уникатен и непогрешлив, е вино од голема личност, добро тело, со меки танини и долг завршеток. Таа е мешавина на Каберне Совињон (40%), Мерло (20%), Syrah (20%) и Sangiovese (20%) покажува силата на Каберне Совињон, Мерло Водење на Трик мост помеѓу силна Питу карактеристика на Sangiovese грозје, и зачини, црвена и црна боја плод на Syrah. ST (90)

Медалјон на филе мињон придружуван од муслин Baroa и кашу ореви


Росо di Montalcino 2010 - Р $ 130: А медиум работноспособни вино, добра концентрација и интензивна рубин црвена боја. Непцето е елегантен, балансирана со вкусови на црвено овошје, темјанушки, ментол и Питу. А убаво, мека и кадифено вино, произведено од Sangiovese грозје. Може да се усогласи со црвено месо, јунешко месо, bruschetta, сирење и тестенини. ST (90)

Brunello di Montalcino 2007 - R $ 290: Од Интензивни рубин боја, арома на црвено овошје и цветни, и непцето повеќе од домот, нежен збор. А Brunello да се докаже на колена. Грозје: 100% Sangiovese ST (94).

Solengo 2008 - £ 460: А вино со свеж, добро избалансиран карактер и модерна со голема концентрација. Нејзината боја е интензивна со букет зрели плодови како црна рибизла и капина, со траги од тост даб. Опејува за свилен структура. Многу тенка. Прашува за голтка по друг. Сорти: 45% Каберне Совињон, Мерло 30% и 25% Syrah ST (95 +).

Магнум увоз на донесе во Бразил винарите Рафаел Tirado на Чилеански вино Laberinto (на сликата е далеку лево) и Meinard Bloem, исто така, чилеанскиот Lagar де Bezana (на сликата погоре десниот крај). Првиот град во посета Викторија, а потоа ќе биде Рио и Сао Паоло.

Во Bristro вечера одржана од страна на Ville du Vin во Praia do Пеење, винарите прибавено мислење на одлуки за дегустација каде вината Laberinto Совињон Бланк Cenizas Barlovento 2011 беа презентирани лавиринтот Пино ноар 2010 Lagar де Bezana Каберне Совињон 2008 Lagar де Bezana нанос и на Големиот Reserva 2007 Lagar де Bezana Limited Edition 2007. вина беа придружени со специјални јадења подготвени од страна на готвач Томато како октопод Карпачо, стек тартар и нога confit вино рижото со funghi јагне. Усогласување на јадења со бели и црвени вина е совршен! "Второ мене." Конечно, посебен десерт била доставена: Panna теракотни луксуз.

Претприемач и сопственик на увоз, Рафаел Zanette (на сликата погоре центар), исто така, присуствуваше на настанот и наздравија со гости. Вината се сега на располагање во продавницата Ville du Vin.

Следете ги моите личен преглед подолу:

Се наоѓа на претходна Андите, 600 метри надморска височина, брегот на езерото Colbun, овој фантастичен дизајн на Rafael Tirado, еден од најпознатите и најпочитуваните Чиле винари, е само 18 хектари и голем број на награди и признанија. Името Laberinto Рафаел отсликува лозја, кои беа засадени во кривини и различни правци да ги искористат предностите на разновидноста на почви и да се зголеми изложеност. Со тоа грозје и вино добивка во структурата и комплексност.

Laberinto Совињон Бланк Cenizas Barlovento 2011-12,5%-Р 94,00 $ - ST (93) Ова е еден од најдобрите, или најдобро, Чиле Совињон Бланк сум вкусил досега. Се покажа од 2007 година, која е увезена од страна на Порт куќа, јас се уште имаат неколку шишиња и е Vivinho Силва. Тековната 2011 гроздобер 94 поени LED (Descorchados 2012), покажа истите карактеристики, но со поизразен киселост од возраста. Визуелни зеленкаста жолта, мириса на биче слива, светлината трева и анасон. Непцето е свежа, чиста и цитрусни со некои минерални и необичен текстура за Совињон Бланк.

Октопод Карпачо x Совињон Бланк

Лавиринт Пино ноар 2010 - ST (90) - 13,5% - Р 120,00 $ - Ова Пино е прв пат јас вкуси. Визуелни рубин јасни, се појавува интригантна носот покажува резултат од чад, смола, малку оштетување на плодот. Сепак на непцето покажа дека дојде. Голема киселост, генерира многу свежина овошје свежо и чисто. Добар баланс и конечна пријатен устата.

Стек тартар x Пино Ноар

Историјата на винарница Lagar де Bezana, започна во 90-тите години кога претприемач Рикардо Benzanilla авантури во светот на лозовите насади и вина. Избра земјиште се наоѓа во Алто Cachapoal во подножјето на Андите, 87 километри јужно од Сантијаго. Благата клима и температура варијација помеѓу ден и ноќ, специјални вина потекнуваат од единствена terroir. Холанѓанецот кој отиде во Чиле со 15 години Meinard Bloem, пред една година произведувач на вино на винаријата. Тоа беше неговата прва посета на Бразил.

Lagar де Bezana Каберне Совињон 2008-85% Каберне и 15% Syrah - 14,4% - ST (88) - Ау 62,00 $ - Lagar де Bezana Aluvión Гранд резерви 2007-63% Syrah и 47% Каберне - 14,5 % - ST (90) - Р 105,00 $ - Lagar де Bezana Limited Edition 2007 - ST (90 +) - 100% Syrah - 14,5% - 145,00 £ долари.

  • За вина од Lagar де Bezana, кои се наоѓаат многу слични. Смолести носот, со белешки од црна овошје во сируп, многу се извлече и алкохоличарите. Сите со 14,5%. Со оглед на овие карактеристики укажуваат прва проветрување минимум 1 час со цел да се елиминира голем дел од алкохол. Второ, обидете се да се усогласат со unctuous јадења, со доволно juiciness. Друг интересен и позитивен фактор е очигледна долговечноста на овие вина. Со оглед дека алкохолот е суштинска компонента во еволуцијата на вино, во прилог на танини и киселост, recomento, и покрај веќе се во веќе напредната возраст, добро време визба, загрева разбира!.

Нога на јагнешко со confit вино рижото funghi x црвените на Lagar де Bezana, совршен, како што реков погоре, треба unctuous јадења ... LOL!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук


Од страна на Марк Фонсека - Луис Бернард Gigondas 2003-14%.

Конфликтни информации на страницата на производителот на идна и вино на задната етикета. Она што е сигурно е дека има во својата мнозинството Grenache сорта на грозје, проследено со Syrah, кои може или не може Mourvèdre и Cinsault или Mourvèdre и Carignan.

Од она што читам, на "лице" е négociant кој купува грозје и производство на вино речиси и да нема дрва за зачувување на овошје карактер и, мислам, да се спаси dindin.

Се меша на црно и црвено овошје со многу дискретно estrebariazinha, зачадена светлина и срамежлив малку црн пипер. Она што навистина се издвојува е овошје, уште е прилично полн на врвот на својата девет години. Во устата, мека вино со безопасни танини, точно киселост и средни упорност. Добар баланс. И покрај релативно млади овошје, не знам дали структурата на многу подолго стража. Ако имав ново шише, да пијат во следните 2 или 3 години.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На вторник навечер, присуствуваше на вечера спонзорирана од страна на хармонизирани динамичен дуо Helio Massoni и Simey Сантос на ENOTRIA, во партнерство со увоз Винчи, ресторан Scrambled овде во главниот град на државата. Да ги достават вина Been да победи на претставници на увоз, Рафаел Порто и Ederson Possatti, тие дадоа работа.

Ќерка на големиот Никола Catena, главниот и најреномираните име во аргентинската вино, Лаура Catena е познат во целиот свет, како амбасадор на Malbec грозје. Студирал биологија на Харвард и медицина на Стенфорд, но се откажа медицина да се посвети на viniticultura во средината на 90-тите години. Е десната рака на таткото во Bodegas Catena Запата како потпретседател и сепак наоѓа време да се кандидира свој винарија, Лука (наречен на својот син со истото име) и Ла пошта.

Позицијата на Лаура Catena вина

Менито беше развиена од страна на ресторан персонал се пресели, заповеда готвач Ana Beatriz Seguchi, со сомелиер ENOTRIA Helio Massoni. Тоа беше квалитет шоу, каде што кујна е формирана партнерство со совршен вина.

Плоча: Златна Brie со салата и намалена мандарина мини - (Забелешка 1000)

Почнавме ноќта со Luca Шардоне 2009 (грозје од Бургундија), САД $ 149,00, СТ (91). Помина за 12 месеци во дабови. Носот со ноти на зрел ананас, путер, кајсија и мед. Крем вкус, дебел, со голема киселост поддршка на тежината, со долга завршница. Според Роберт Паркер, овој врвен бело е најдобар кандидат за Шардоне од Аргентина влегува година, во и надвор година, ја освои 92 последователни поени во сезоната 2009.

Антена: Ракчиња со остриги сос и ѓумбир (Зачинета)

Luca Пино Ноар 2009 (градина грозје од регионот во Франција) (149,00 £), ST (91). Традиционалните арома на цреша, флорални, Питу, меки танини, добро киселост, балансирана. Издржале доволно добро зачинета антена. Доби 93 поени од Роберт Паркер дека жетвата 2009 година, највисок рејтинг доделена од страна на критичар на Пино Ноар Аргентина!

ТВ: Смеењето Ал Salto (рендан од говежда опашка) - да се јаде колена!

Luca Laborde Двоен Изберете Syrah 2009, R $ 142,00, СТ (92). Визуелни пропаѓа масло, арома на зрело овошје, кожа и пушени меса, со навестувања на тост даб и зачини. Непцето е богат, бујна, добро структурирани танини, со овошје компот и бибер. Многу долго и упорни.

Плоча: фестонирам црна (јаглен), churrasqueados со зеленчук и пире од маниока. Топ

Четвртиот сад е усогласен со двете највисоки вина од винаријата; BESO DE DANTE 2009 (чест на син преку Лаура Catena), САД $ 189,00, СТ (94), намалување на Каберне Совињон (45%) и Malbec (55%), со грозје од uco долина 3 различни лозја, еден од Gualtallary со 1500 надморска височина. Во чинијата покажува необична елеганцијата, многу крем, потентни, еден vinhaço Аргентина вина.

Од друга е на врвот LUCA Malbec 2009 100% Malbec, 180,00 £, СТ (91 +), моќно, покажува многу структура, масти, но со самостоен дрво, се крие на овошје и на носот и во устата . Повеќе чекаме, мислам дека повеќето 2 годишна возраст во шише која ќе се интегрираат дрво.

Банана parfait со чоколадо, да се затвори на ноќта со доза на glicolse!

Испомешани ресторан - 259 £ Affonso Клаудио LJ 4 - Брегот катче - Виторија, Шпанија | CEP: 29.055-570 - Телефон: 3315.80.92

ENOTRIA - Avenida Рио Бранко, 1383 - кантон Beach - Виторија-ES - 55 (27) 3345-8696 -

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

На Еспирито Санто увоз
Братство организирани во неговото седиште вчера, 30 јули (понеделник), дегустација на 12 вина. Настанот беше во насока на официјалниот почеток на Чилеански вина онлајн
Франсоа Lurton Hacienda araucano , сите под команда на sommleier Cleber Алвес, опишувајќи малку за увозник и винарија во видео погоре.

Винаријата само го доби сертификатот "биодинамички вина", што не е ништо повеќе од вреднувањето на почвата и растенијата во својата природна средина, преку употреба на минерални соединенија и препарати на растенијата, животните и (органски дел) во прецизни пати, водејќи сметка за астрална влијанија и циклуси на природата (динамичен дел).

На Lurton семејство има вино во неговите вени, два татковци, браќа и сестри, потомци генерирана за 15 лозарите, винарите, négociants, на кратко: една генерација посветени на виното. Жак и Франсоа, синови на Андре Lurton, легенда во Бордо. Секогаш имаше револуционерни идеи за францускиот конзервативна стандарди, експеримент со нетрадиционалните грозје во нови региони, промовирање на употребата на screwcap, се направи употреба на храбар дизајн меша со локалната култура да ги промовираат своите вина. Ја започна својата кариера како консултанти, кои работат низ целиот свет како се вее винарите. Неговата меѓународно искуство и контакти ги освои интересна идејата за винаријата географија на многу земји, кои постепено почнаа да ги направат своите сопствени производство. Тие одлучија да се произведуваат вина на квалитет, но прифатлива, користење на секундарни региони во пораст во земјите како Чиле, Аргентина и Шпанија, како и воспоставување на партнерства со производители во Уругвај, Австралија и Португалија.

Фото кредит погоре: Arismario Оливеира

Класа качување да се оцени вина: Постојаниот; Сидни Сантијаго, Андре Andres, Леонардо Conick (сопственикот), Јас, Том (кормиларот ресторан) и неговиот пријател седи.; Фред, Хулио Лемос (Papaghut), Elvecio Fae (директор ExpoVinhos Победа), Премиер сомелиер Соња Ајело, Cleber Алвес и Рафаел Dias (DOC Површина).

Вината од страна на стакло изненадени, главно претстави голема цена корист со цени кои се движат 29,00-329,00. Осветлувањето во моето мислење доби најевтиниот вина, бидејќи најскапиот имаше обврска да биде добро. 4 од 12 вина се класифицираат како "Добар и евтини".

Kawin Бело вино Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Централниот долина (Казабланка Долина, Curico и Lolol) - 12,5% - Р 29,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

Најдобрите трошоците и на придобивките на ноќта, овој СБ, покажа типичен чинија тропски овошни вкусови и мало тревни. Непцето е светлина, овошен, урамнотежен киселост и освежувачки. Лесен вино да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Бело вино - araucano Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Lolol долина - Colchagua долина - 12,5% - Р 69,00 $ - ST (86)

Оваа други СБ дека 5% се ферментира во буриња, беше повеќе скромен носот, помалку темпераментен од првата. Непцето е крем, помалку овошен, повеќе минерални карактеристики, добар баланс, добра киселост, пријатен финиш.

Бело вино ГРАН araucano ШАРДОНЕ 2007 - Чиле - 100% шардоне - Colchagua долина - 14% - Р 129,00 $ - ST (88)

Шардоне покажа дека "поставен дегустација" визуелна жолто злато, јасен, светол, многу интензивна арома, потсетува на пуканки путер, мед, кајсија, ванила. Вкусот и дебеличка, овошен, добра киселост, но згрешија во рамнотежа, дрво може да се помалку видливи, stashed некои овошје. А прашање на личен вкус.

Kawin црвено вино Каберне Совињон 2010 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Централниот долина - 13% - Р 29,00 $ - ST (86)

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен, без многу претенциозност, одличен избор за партијата.

Вино araucano РЕЗЕРВА Каберне Совињон 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 14% - Р 49,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

CS веќе резервации покажува поголема комплексност, арома на црн пипер свежо земјата, црна и црвено овошје. Непце покажа фирма танини, добро тело, овошен и соодветна киселост. Одлична опција за скара.

Вино araucano РЕЗЕРВА 2010 Carmenere - Чиле - 100% Carmenere - Вале де Colchagua - 13,5% - Р 49,00 $
- ST (87)
- "Добар и евтини"

На Carmenere исто така ми задоволни, типична белешки на пиперка, зачини и црвени плодови. Непцето е овошен, добро тело, добар киселост и добро упорност.

Вино Пино Ноар РЕЗЕРВА araucano 2010 - Чиле - 100% Пино Ноар - Централниот долина - 13,5% - Р 69,00 $ - ST (88)

Многу зрели јагоди, црна рибизла и цреша. Свежо непцето, светлина тело, лесно да се пијат и префинета.

Вино Хумо BLANCO 2008
- Чиле - 95% Пино Ноар и 5% Syrah - Lolol долина - 15,5% - Р 109,00 $ - ST (90)

Повеќе здржано на носот, но со вкусна, крем, овошен, дрво многу добро поставени, урамнотежен и долг завршеток устата.

Вино araucano РЕЗЕРВА Syrah 2011 - Чиле - 100% Syrah - Colchagua долина - 14,5% - Р 65,00 $
- ST (88) - "Добар и евтини"

Вино многу пријатен, многу круг, подготвени овошни docinha, вистински "girly вино."

Вино Клос DE LOLOL 2009 - Чиле - 38% Carmenere, 28% Каберне - Совињон, 20% Syrah, 14% каберне франк - Lolol долина - 18 месеци во втората употреба барели - 14,5% - Р 109,00 $ - ST (90 +)

Овој суд имаше забелешки на анасон, флорални и црвени плодови. Непцето има добро тело, парична казна танини, добро киселост и добро упорност крај.

Вино ГРАН araucano Каберне Совињон 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 18 месеци во буриња (70% нови, 30% вториот употреба) - 14,5% - Р 149,00 $ - ST (90 + )

Првата белешка во соодветната носот беше црно маслиново, кој потрошил отворање многу овошје, слива, гуава и позадината на ванила. Непцето е густа, добра киселост, создавање на пријатна, овошен, светлина минерални свежина, со пријатен финиш.

Вино АЛКА CARMENERE 2009 - Чиле - 100% Caemenére - Colchagua долина - 18 месеци во дабови буриња - 15% - Р 329,00 $ - ST (92 +)

Со никаква обврска да биде убаво, Алка, на врвот на винарската визба, презентирани темпераментен белешки на носот, печени кафе, пури кутија, дрвени предмети, црвено овошје и ванила. Непцето го потврдува квалитетот и забелешките на носот, многу крем, овошен, урамнотежен, потребна неколку години во шише да покаже поголема комплексност. Убава вино!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Давање proseguimento колоната "евтини и добри", јас зборувам денес за француски црвено вино елаборирани производител Chapoutier, Syrah и Grenache грозје, која не поминува низ барел, Мариус Руж 2010 година. Нивните сопствени лозови насади се лоцирани во рамките на IGT плаќа d'oc, Лангедок Roussillon.

Лангедок Roussillon е најважниот производител на vin de плаќа (VDP) од Франција, со 80% од вкупниот број. Многу е означен според регионалната ознака Вин де плаќа на Слоновата OC и други со имињата на локалните единици. На VDP стандарди се помалку строги од оние на AOC, дозволувајќи им на винарите фракција сортен вина од нетрадиционални видови и се мешаат со мајчин и меѓународни грозје. На VDP статусот дава поголемо признание од основно ниво vin de табела. Речиси сите се направени од мешавина од пет грозје Јужна Classic и смесата се регулирани од страна на AOC. На Syrah, познат во соседниот регион на долината на Рона, станува се повеќе популарен; Mourvèdre и Carignan, ние се темни, танинов и зачинета вина. На Grenache и Cinsaut, се одгледуваат многу овошен и лесно.

Chapoutier е едно од најголемите имиња во Рона Мишел Chapoutier е еден од најголемите произведувачи на Франција, избран неколку пати произведувач на вино на годината од страна на Ревија du Vin де Франс, даде нова димензија на вина од регионот, достигнувајќи совршенство во различни апоени од Северна и Јужна Лозовите насади се од фармите органски и имаат ниски приноси. Виното е во чест на својот дедо, Мариус.

Лична Преглед: - Франција - Лангедок Roussillon - Syrah и Grenache - ST (88) 13,5% - Увозник Мистрал - Р 52,00 $

Како што реков погоре ова вино не оди низ шумата, која дава свеж, чист плод. Визуелен медиум интензитет рубин, јасни и светли. На носот црвена и црна овошје, црн бибер, флорални и светлина балсамик допир. Непцето е со свежите овошни, средни тело, балансирана помеѓу киселост и содржина на алкохол; добар квалитет меки танини. Заврши со добар упорност. Тоа е вредно да се знае.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук

Произведени само во најдобрите години, на Alentejo регионалното вино шпора Приватен Избор 2008 црвено вино возраст за 12 месеци во француски дабови буриња, проследено со понатамошна фаза на 18 месеци во шише пред да замине на пазарот. Личноста на 2008 година е резултат на свежина на пролетта, екстремни летни услови и изборот на Аликанте Bouschet грозје DOC, Aragones и Syrah. Многу кредит за успехот на ова вино е резултат на австралиската произведувач на вино Дејвид Baverstock.

Лична Преглед: - Португалија - Alentejo - Аликанте Bouschet, Aragones и Syrah - ST (93) 14,5% - Златен медал Concours Mondial de Bruxelles 2012 награда за извонредност-2011 Вино списание

Визуелни интензивна, јасни и светли гранат. Почетна ароми потсетува на слива во сируп, тост, мала цветни и прекрасен минерални позадина. Непцето е маст, елегантни, добра киселост и структурирани танини, со голема рамнотежа. Долго ароматични упорност, со добра концентрација на овошје. Неговите убави и пријатни танини покаже нивната рана возраст, во верувајќи во голема стареење потенцијал. А вино, кој се повикува на чаша по друг, не е уморен. Идеален за појавување се базира јадења лов или меки сирења.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте во страната Блог живеење на Фејсбук