search engine optimization paraqesë website heqës email

Arkivi per 'Kili' Category

Matter botuar fillimisht në kolonën Living Life | Notebook C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta

Ju mund të keni dëgjuar shumë për fjalën "terroir". Por ju mund të vendosni atë? Terroir është terren i unitetit, klimës, të ndryshme të rrushit dhe punën e njeriut. Një kombinim i këtyre elementeve janë të lindur në çdo verërat vreshtare unike, që përfaqëson personalitetin e secilit prej rajoneve të ndryshme - me fjalë të tjera të identitetit të saj.

Pra, kur nuk është të flasim e verërave terroir, në thelb është përcaktuar një verë që shpreh një rajon apo një zonë të caktuar vreshtave. Shumë verërat që ekzistojnë në botë, me emrat e tyre apo emërtimeve të origjinës (rregullat e kultivimit), ndryshojnë nga njëri-tjetri sepse përveç kombinime të ndryshme të varieteteve, përmbajtje të alkoolit dhe të jepnin për hektar, të tokës ose të klimës në të cilën ata ishin të Pushimi i krijuar, në secilin prej tyre, një personalitet i fortë.

Kjo është arsyeja pse një Rioja (Spanjë) - i përgatitur në thelb me rrushit Tempranillo - ose Chablis (Francë) - të bëra ekskluzivisht nga rrushi Chardonnay - janë verëra shumë të ndryshme të prodhuara me të njëjtin varietet, diku tjetër në botë.

Në Kili, edhe pse ka disa rregulla të kultivimit, pas dekadash, vendi është shfaqur si një prodhues i madh i verërave të dy primit përbrenda. Çfarë tërheq vëmendjen për të është në rritje numri i kantinat e verës që prodhojnë verëra të reja dhe interesante në vende të zbuluara rishtazi. Në rajonet bregdetare të klimë të ftohtë, të tilla si Kazablanka, San Antonio, Elqui dhe Limari, disa wineries janë të përgatitur të shkëlqyera Sauvignon Blanc, shumë minerale dhe elegant Pinot Noir. Në rajonet më të butë të Maipo, Akonkagua, Colchagua dhe Cochapoal, ato janë të specializuar në aromatike dhe e shijshme Carmenere. Dhe, në Kili jugore, Bio-Bio, Malleco dhe wineries Maule Luginës po provon se ata mund të prodhojnë të veçantë Pinot Noir, Chardonnay dhe gjithashtu Reinventing Carignan.

Rafael Prieto, krijuesi i Top Verëbërësit - kanë folur këtu - dhe një nga emrat që e nënshkruara Kili Wine Guide, për shumë vite ka vlerësuar dhe ndjekur evoluimin e këtyre terrois, menaxhimin e për të identifikuar se ku ata erdhën nga rrushi më të mira. Kështu krijoi projektin Visionary Verërat dhe ftoi Juan Alejandro Jofre, votuan winemaker më të mirë të rinj në Kili në 2014 me qëllim të zhvillimit të një linjë të verërave që të mund të udhëtojnë diversitetin e stileve, klimat dhe fushat e Kilit, reflektuar në xhami e cila secili Terroir ka për të ofruar. Për të marrë një ide se ku ata duan të marrin rrushin e Cabernet Sauvignon janë blerë drejtpërdrejt nga Lugina Maipo dhe Peumo Carmenere në të jashtëzakonshme mikro-terroir për kastë në Luginën Cachapoal.

Unë kam qenë kohët e fundit në Marina Casa në Qytetin e Vjetër, importues ekskluzive e linjës në Brazil, për të provuar linjën e saj të plotë, duke përfshirë verërat e saj të dhëna (të thjeshtë), Single Edition dhe Edition Speciale të mesëm dhe të sipërm Edition privat dhe Premium Edition. Vera e bukur dhe gastronomike me një të mirë x çmim të cilësisë, në të cilën emito një mendim personal në linjat e ardhshme.

Visionary Single Edition Carmenere 2013 - R $ 39,90 - Ku për të gjetur: Wine Vix

 • 100% Carmenere, nuk ka dru për kalimin, tregon një rubin të qartë vizual, aromas mjedër dhe lules dritë. Shijoni butë, me shije frute, duke dëshmuar më tërheqëse se hundë.

Visionary Single Edition Cabernet Sauvignon 2013 - R $ 39,90 - Ku për të gjetur: Wine VIX

 • 100% Cabernet Sauvignon, pa kaluar nëpër dru, tregon një rubin të qartë vizual, hundë të këndshme e frutave të kuqe dhe të zezë, me aromë të lehta touch. Qiellëz është dritë, i freskët, me shije të theksuar frutin.

Vizionarë Verërat Edicion Special Carmenere 2012 - R $ 59,90 - Ku mund të blini: Wine Vix

 • 100% Camenére, me 50% të verës të moshës në lisi për rreth 12 muaj, të cilat kontribuan më shumë struktura dhe butësi në verë, dhe prania e mirë të frutave.

Vizionarë Verërat Edicion Special Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 59,90 - Ku mund të blini: Port House

 • 100% Cabernet Sauvignon, 50% e verës së moshës në lisi për rreth 12 muaj, të butë, raundin, me koncentrim të mirë të frutave dhe erëza.

Visionary Private Edition Verërat Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 89,90 - Ku mund të blini: Port Shtëpia

 • 85% Cabernet Sauvignon dhe Cabernet Franc 15% kalimi në fuçi të reja franceze. E bukur, elegante, me shënime të zeza dhe të kuqe fruta, dhe bimëve. Balancuar, me tannins buta dhe të përfundojë gjatë.

Visionary Verërat Premium Edition Blend 2012 - R $ 189,00 - Ku mund të blini: Port House

 • 80% dhe 20% Cabernet Sauvignon Carmenére. Granat Visual errët, hundë kompleks i qershi, kumbulla, dhe kontakt lëkurë. Qiellëz me sulm të butë, prej kadifeje, duke konfirmuar shënimet hundë. Garda e verës.

MOVI - Lëvizja e Pavarur Verëbërësit Kilit - www.movi.cl   - A është një shoqatë kilian prodhuesit, që nga viti 2009, ndan të njëjtin pasion dhe mendim: për prodhimin e verërave me cilësi të mëdha, në prodhim të kufizuar, në një të lirë, të qëndrueshme dhe që pasqyron personalitetin e terroir lokale. Verërat e saj mund të quhet autor ose Garage Verërat Verërat. Kjo është një alternativë për të prodhuesve të mëdha të verërave nga Kili. Për këtë, ata përpiqen për të përhapur mesazhin e tyre, dhe të tregojnë verërave, në të cilin personalitet e prodhuesit dhe tokës është në çdo shishe.

Unë vetëm të bashkohet me një tjetër takim virtuale në www.winebar.com.br ku përfaqësuesit e movi shpjegoi projektin. Unë gjithashtu kishte mundësinë të shijojnë një verë. Kjo është Polkura (guri të verdhë në gjuhën Mapuche, duke iu referuar shumës së madhe të granitit të verdhë të pranishëm në tokat argjilore të rajonit) Syrah 2010, një e kuqe e prodhuar në rajonin Marchigüe në fund perëndimore të Luginës Colchagua, me lartësi mbidetare, Klima pije freskuese dhe tokat e varfra në shpatet, duke gjeneruar vendosur që ofron kushte ideale për ripening e rrushit. Në tas tregoi një shumë të përqendrimit fruta, strukturë dhe përmbajtje të alkoolit. Për ata të cilët i vlerësojnë stilin pancadão. Nevoja për të marr frymë për të paktën 1 orë. Duhet të evoluojnë në shishe. ST (87+).


Mbarimi skenarin për të udhëtuar nga Kili, tashmë duke qëndruar në Londër, unë shkova për të vizituar Almaviva punishte vere. Getting atje është e lehtë. Ajo është brenda zonës metropolitane, rreth 20 minuta me makinë nga qendra. Adresa është: Av Santa Rosa, 821 - Paradero 45, Puente Alto .. Vizita dhe dëshmi të të korrave 2008 kushton U $$ $ 80 për person, vetëm me takim e hëna deri të premten në kohërat: 09:30, 11:30, 14:00 dhe 16:00. Kontakt email: | Site: www.almavivawinery.com | Telefoni: (56-2) 2270 4226.

Kantina që është themeluar përmes një "ndërmarrje e përbashkët" midis Mouton Rothschild Château në Francë dhe gjigand kilian llapë e veshit y Toro, i lindur në vitin 1997, nën konceptin e franceze Chateau. Karakteristikat e saj arkitektonike përzierje modern me peizazhin e Andeve përtej traditat e banorëve të lashtë të rajonit, indianët Mapuche.


Kam pasur privilegjin të duke u intervistuar personalisht nga winemaker Michel Friou, personi i mënyrave gjobë, kapacitet shumë të përulur dhe profesionale, të cilat gjithashtu kap mua deri në hotel. Pas mbërritjes turne në vresht zë një vreshtat unik, dhe pastaj vetëm punishte vere e në të cilin Michel komandon një ekip të dedikuar për Almaviva verë, ikonë të lartë të verërave të lartë të Kilit, dhe verën e tij të dytë, EPU, një version më ekonomike, por me cilësi të mëdha.

Terroir e Luginës Maipo në Kili qendrore, Puente Alto, njihet si ofertë më të mirë kushtet ideale për rritje rrushi Cabernet Sauvignon. Në cilat 85 hektarë janë të rezervuara ekskluzivisht për Almaviva.

Image emërtim është një nderim për paraardhësit Chileans, me riprodhimin e një dizajn që simbolizon vizionin e universit nga qytetërimi Mapuche.

Prodhimi i Almaviva vërtitet rreth 12.000-15.000 9 kuti litër, duke u shitur për të gjithë me përjashtim të Shteteve të Bashkuara, nëpërmjet shpërndarësve të posaçme, të njohur "Dealer" Bordo dhe nëpërmjet zinxhirëve të shpërndarjes. Aktualisht, shpërndarja e Almaviva në Amerikën Latine është 17% të shitjeve të saj vjetore, ku tregu më i rëndësishëm është Brazili. Azia është 50%, 18% Evropa dhe Amerika e Veriut 15%. Kostot midis 550-900 reais në Brazil.

Verë e dytë e verës, EPU (që do të thotë "dy" në Mapuche), është bërë edhe nga rrush Puente Alto dhe i përbërë nga e njëjta gjykatë e Almaviva, dallimi është se kjo përqindje e përbërjes mund të ndryshojnë vit për vit. Verë është shishe në punishte vere edhe të njëjta si Almaviva. Tani është duke u lëshuar vreshtin e 2012, ashtu, si Almaviva. Kushton rreth US $ 190 në Brazil.

Mapuche Indians

Rrushi vjetra të Cabernet Sauvignon, kastës mbizotërues në oborrin e Almaviva.

Rrushi rinj mbjellë në gurishte.

Rrushi arrijnë në punishte vere në kuti të vogla plastike, e cila është plotësuar nga një përzgjedhje të saktë të rrushit. Pas përzgjedhjes është bërë ngutshme dhe fermentimi.

Të fermentimi tanke ku përbindësh mbetet për një periudhë prej gati dy deri tre javë me riddling bërë me pompë hidraulike.

Pas këtij procesi verë është transferuar në fuçi lisi frëngjisht, ku ajo maturohet veç e veç, para se të përgatitur përzierje.

Michel Silvestre Friou dhe Tavares

Shisheve dhomë dhe etiketimi.

Dhomë provë

Në fund të vizitës patën mundësinë të shijojnë një vertikale të Almaviva të korren: 1997, 2005, 2008 dhe 2011, së bashku me Mishel Friou. Në xhami verërat ishin tepër të ndryshme, duke treguar ndryshimin klimatik në mes vintages, koha e tij fazë në fuçi, shishe Cabernet Sauvignon dhe përqindja e prerë. Ndryshe nga kantinat e tjera të verës Almaviva shishe çdo vit, madje edhe në kushte të këqija të motit.

Almaviva 1997-72% Cabernet Sauvignon, 23% Carmenere dhe 5% Cabernet Franc - 16 muaj në fuçi lisi - 13,5% - ST (93)

 • Visual tashmë duke treguar progres me atijolado ton. Hundë intensive e frutave të zezë dhe të kuqe, dhe duhanit, kafe dhe prek bukur e mente dhe kamfor. Në gojë, një verë i trashë me tannins butë, aciditetit të mirë dhe të përfundojë gjatë. Edhe pse në përgjithësi, elegant dhe i ndërlikuar, nuk mendoj se kjo do të zhvillohet më shumë. Një vinhaço për t'u provuar tani.

Almaviva 2005-74% Cabernet Sauvignon, 21% Carmenere dhe 5% Cabernet Franc - 18 muaj në fuçi lisi - 14,5% - ST (91)

 • Rubin violet Visual, aroma i sinqertë dhe i freskët, duke treguar shënime fruta të kuqe dhe e zezë, dhe erëza dhe shënime minerale. Qiellëz me taninet buta konfirmuar shënimet hundë.

Almaviva 2008-66% Cabernet Sauvignon, 26% Carmenere dhe Cabernet Franc 8 18 muaj në fuçi lisi - 14,5% - ST (92)

 • Ruby violet dendur, aroma me shënimet e frutave të kuqe, erëz dhe minerale. Shijoni trup të mirë, me gjobë dhe të ëmbël. Një Almaviva i bukur, i thellë, kompleks dhe trup shumë të mirë.

Almaviva 2011-67% Cabernet Sauvignon, 25% Carmenere, 5% Cabernet Franc, Merlot dhe 2% Petit Verdot 1% - 18 muaj në fuçi lisi - ST (91+)

 • Visual padepërtueshëm, aroma intensive, me një shumë të përqendrimit të fruta dhe dru integruese. Shijoni kadifeje, me tannins gjobë. Shijoni balancuar trademark koncentrohen e markës Almaviva.

Gazeta - 2014/10/10 - 66 (2) .pdf nga Tavares Silvestre Gonçalves

Si për të udhëtuar, wineries vizitë dhe shijojnë verërat gjobë? Njihuni gjashtë wineries në Kili që ofrojnë strukturë e madhe për të marrë turistëve.

Matter botuar fillimisht në kolonën Living Life | C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta


(lugar de ouro no idioma nativo), em Cachapoal – Endereço: Millahue, San Vicente de Tagua Tagua. Pas turneut të Kilit, arrijmë në Vik punishte vere në luginën e Millahue (vend të arit në gjuhën amtare) në Cachapoal - Adresa: Millahue, San Vicente de TAGUA TAGUA. Tours: $ 80 per person. Kjo përfshin vizitoni vreshtave, kantina dhe provë. Dreka në verë: 90 $ per person me një gotë verë. Kontakt: . Hapur çdo ditë 10-19 orë.

Kantina është aktualisht një nga projektet më të rëndësishme dhe kantinat mbresëlënëse në botë. Me investime të mëdha të huaja të bëra nga miliarderi norvegjez Alexander Vik dhe teknika të reja në vresht, Vik pamundurën asgjë më pak se sa për të bërë verë e parë 100 pikë të Kilit. Në një ngastër prej 4300 hektarësh - ku moderniteti dhe teknologjia janë të lidhur me traditat më të lashta të verës - një ekip elite e Verëbërësit Patrik VALLET (Ex Chateau Pavie dhe El Principal), kilian Cristian Vallejo dhe gjithashtu Winemaker Gonzague Lambert janë duke punuar shumë për të prodhuar verën më të mirë në Kili.


Së bashku me vreshtat, Vik ndërtuar një hotel të vogël katër-dhomë me sipërfaqe komod përbashkët, fireplace dhe mjedisit lezetshëm ku darkë është ofruar për të ftuarit.


Hotel i vogël do të rezultojë në një më i madh se 22 dhoma, në majë të një kodre në mes të pronës, duke ofruar një pamje 360 ​​shkallë, me rehati dhe luks. U $$ 600 ditë. A është e gatshme më vonë këtë vit.

Pas mbërritjes ne u përshëndet në 4 × 4 ku kemi pasur mundësi të udhëtojnë pronën dhe diktim tetë luginat, të ndarë në 12 subvales ku rrushi Carmenère janë mbjellë, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah, Petit Verdot që paraqesin në karakteristikat e saj terroir. Kantina prodhon vetëm një verë, Vik, me prodhimin maksimal prej 24.000 shisheve.

Ne provojë varietal (Cabernet Sauvignon, Franc, Merlot, Syrah dhe Carmenere) i terrois ndryshme.

Hyrja punishte vere

Taques fermentimi

Vozë Room


Vlerësim personal i të lashtave: Çmimi R $ 500

Vik 2009 - Carmenère (60%), Cabernet Sauvignon, Franc Cabernet, Merlot, Syrah, Petit Verdot - 18 muaj në fuçi lisi - 14,5% - R $ 450,00 - ST (94)

 • Ruby, të qartë dhe të ndritshme. Aromas evoluar shumë mbi provë. Shumë intensive, duke shfaqur një aromë të ndërlikuar, fruta të kuqe dhe tipare delikate lules, puro dhe kuti kafe. Organ i mirë, prej kadifeje cilësi, ekuilibër të përsosur në mes alkoolit dhe aciditetit. Finish të gjatë.

Vik 2010 - Carmenere, Cabernet Sauvignon (54%), Franc Cabernet, Merlot, Syrah, Petit Verdot - 23 muaj në fuçi lisi - 14,5% - R $ 450,00 - ST (91+)

 • Visual rubin, të qartë dhe të ndritshme. Aroma më i turpshëm, me karakter të lehta balsamic, fruta të kuqe dhe me lule. Pah e saj është në gojën ku ajo paraqet fuqishme dhe elegante, përqendrim të mirë të shënimeve fruta dhe minerale. Aciditeti i shkëlqyer, duke i liruar shumë freski. Balancuar, por ende nuk evoluar dhe me një rrugë të gjatë për të shkuar. E ardhme premtuese, bodrum atë!

Kulture e tanishme

Vik 2011-55% Cabernet Sauvignon, 29% Carmenere, 7% Cabernet Franc, 5% Merlot dhe 4% Syrah - ST (94+)

 • Visual padepërtueshëm vjollcë, e zezë, me shumë lot. Hundë i hapur me shënime të frutave shumë të pjekur të errët, barishtore të lehta, lule dhe minerale. Qiellëz është i fuqishëm dhe elegant. Përqendrim shumë i frutave, aciditeti i madh, taninet shumë të bukura dhe të pjekur. Balancuar dhe të gjatë të përfundojë. Një vinhaço!

Pas turit të Luginës Colchagua në Kili, ndalesa ishte në VIU përhershëm, një verë punishte vere familje Centennial Colchagua Valley shitur enë në qendër të Santiago, në vitet 1930 Përvetësimi i vreshtave ndodhur vetëm në 1966, kur Familja blerë tokën aktuale në Cunaco, ku kishte tashmë vreshtat e vjetra të Cabernet Sauvignon dhe Malbec, pak i njohur në Kili, sot të sigurojë bazën për verërat më të njohur të verës, aktualisht fokusuar në prodhimin prodhon verëra me cilësi jashtëzakonisht të lartë.

Dhomë duke treguar historinë dhe identitetin e terroir

Opsionet në vizitën fillon me turne topi përmes vreshtave dhe punishte vere ($ 28). Provë Shpenzimet Top verëra (u $$ 60). Një tjetër tip është një duhet të ketë drekë në restorant verës quajtur Rayuela, tabelat në natyrë janë shërbyer, salads, ushqim deti, mish me një shpenzim mesatar për person (U $$ 35). (Carretera del Vino, 37 km, 72 / 858-350, viumanent.cl ). Hapur çdo ditë 10:00-18:00.

Duke u përballur me vreshta të Andeve

Udhëtim transportimi i mallrave nëpër vreshtat

Wonderful drekë në restorantin Rayuela comtemplando pamjen e të lë pa frymë!

Tavares Silvestre, José Mighel Saw (Owner), Sandra Polanco (Export Maneger) dhe Hong Sup Kim (Bodrum Magazine)

Vlerësim personal i verërave. Të gjitha të importuara nga www.hannover.com.br . Winemaker Juan Pablo Lecaros.

Viu përhershëm Secreto Sauvignon Blanc 2014 - R $ 70

 • Kjo e bardhë është 85% Sauvignon Blanc dhe 15% e "fshehta" rrush nga Lugina Casablanca. Kupa paraqitur verdhë, hundë vizuale gjelbër intensive me shënimet e pjeshke, fruta të lehta pasion, pineapple dhe Caja. Një sallatë e vërtetë fruta. Në interes ka konfirmuar frutin me aciditet të shkëlqyer, i cili siguron të shkëlqyera. ST (90)

Vetëm Vineyard Syrah Viu përhershme 2012 - R $ 150

 • Një 100% Syrah habitshme. Vdes Visual vaj, aromas fruta të zeza, zier, lëkurë, shumë çokollatë, e pjekur dhe erëza. Qiellëz është i pasur, i shëndetshëm me tannins kadifeje, me komposto frutash, çokollatë dhe piper. Shumë i gjatë dhe i vazhdueshëm. ST (94+)

Vetëm Vineyard Viu përhershëm Malbec 2012 - R $ 150

 • A "kilian Malbec" i bërë nga rrushi e Centennial Vreshtat. Aroma Intense kujtuar frutat pjekur, erëza, shënime lules dhe duhanin. Shijoni strukturuar, me tannins buta megjithatë. Konfirmon shënimet hundë. Këmbëngulës dhe të këndshëm. ST (90)

Viu përhershëm Single Vineyard Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 150

 • 100% Cabernet Sauvignon, i nënshtrohet 16 muaj në fuçi francezë. Visual violet hundë me shënimet e frutave të kuqe, bimor dhe mente. Shijoni trup të mirë dhe aciditetin e duhur. Taninet firmë. Këmbëngulje e mirë. ST (88)

El Incident 2010 - R $ 260

 • Një prerë prej 93% Carmenère, Petit Verdot dhe Malbec 4% 3%, me rrush tri vreshta të vendosura në Luginën Colchagua. Vineyard carmenere La Capilla, vresht Malbec San Carlos dhe Petit Verdot Vineyard El Olivar. Balona në etiketë referohen udhëtimin dështuar tullumbace që përfundoi me një ulje përplasje në mes të një sheshi në qytetin kilian e Santa Cruz. Verë shumë të strukturuar, ende taninet nervor, cilësi të lartë ikur fruta cloying djegës. ST (92)

Saw 1 2010 - R $ 600

 • Verë premium nga vera e bërë me një prerje prej 98% Malbec dhe 2% Petit, pjekur për 16 muaj në fuçi lisi frëngjisht. Visual violet, aromas shijshme e ribesit të zi dhe kumbull, kafe, mente dhe erëza. Qiellëz është shpërthyese, taninet të fuqishme, ende elegant dhe me balancuara acide dhe shumë minerale prek tij. Këmbëngulje e madhe në shije, me një fund shumë elegante. Një vinhaço! ST (93)

I njohur Winemaker Jean Pascal Lacaze (qendër foto lart dhe André Andres djathtas) i njohur më mirë nga capixabas për përgatitjen e verërave nga Quebrada de Macul: Penalolen, Domus Aurea, Stella AUREA, zbarkoi në Victoria për të paraqitur në një drekë në kantinë BACCO, sponsorizuar nga Vinos importues & Vinos ( http://www.vinosevinos.com.br ), të reja Crazy Verërat punishte vere nga e Kilit. Kantina shtoi një Syrah (R $ 280,00) linjë Triangle, konsiderohet krye të verës, një verë të ndërmjetëm, i quajtur Crazy Angel, varg aktuale të $ 80 dhe një verë për të hyrë në vëllimin e tregut, të quajtur T Triangle, nën r $ 50 reais. Etiketat e reja duhet të jenë në Espirito Santo dhe në tregun e brendshëm, brenda 30 ditëve, sipas Hidelbrando Lacerda, drejtor i import.

T Triangle (50% Cabernet Sauvignon dhe 50% Syrah) - r $ 50

 • Kjo verë siç thashë më lart do të jetë e pozicionuar për një treg të vëllimit, poshtë 50 €. Në tas tregon trupin e mesme, intensiteti të mirë dhe një shije të këndshme dhe të freskëta. ST (88)

Crazy Angels (50% Cabernet Sauvignon, 25% Carignan dhe 25% Syrah) - R $ 80

 • Crazy Angels është më i butë, kompleksiteti i mirë në hundë, shije me më shumë trupin dhe këmbëngulës, dhe fruta intensive. ST (89)

Triangle Carignan 2010 - R $ 278

 • Triangle Carignan është plot trashë, me shumë fruta dhe erëza. Ajo qëndron për aciditetit dhe ekuilibër. Gustator shumë. ST (91)

Triangle Syrah 2012 (New) - R $ 278

 • Risi Wine, sipas mendimit tim më simpatik i të treve, të bollëk e aromas dhe shijet. Syrah nuk mund të humbasë atë! ST (93)

Triangle Cabernet Sauvignon 2009 - R $ 278

 • Një 100% Cabernet Sauvignon, tipik, me barishtore dhe shënime të veçanta, plus tymit dhe lëkurë. Shije të strukturuar, i gjerë, për të provuar tani apo bodrum për deri në 15 vjet. I gjatë! ST (90 +)

Stella Aurea 2009 - R $ 169

 • Njohje e vjetër me shënimet tipike të eukalipt dhe mente, të cilat janë të konfirmuara në gojë. Freski e mirë dhe trup të mesme. E shijshme. ST (90)

Vazhdimi Luginën Colchagua, më saktë në qytetin e Palmilla vizitë është tani në makiet (El Bosque Sur 130 katin e 14 - Santiago, Kili Telefon: + 56-2-3794500 Fax: + 56-2-3794581 - www.maquis. cl ) një punishte vere e bukur e rrethuar nga lumi Tinguiririca dhe Chimbarongo.

Historia e pronës nën komandën e familjes Hurtado Vicuña filloi rreth 1927, kur inxhinier i ri Ignacio Hurtado vendosur për të ndërtuar një bodrum vere në fermë. Megjithatë, biznesi u fokusuar në shitjen e rrushit të tyre, dhe vetëm vjet më vonë, pronarët kanë vendosur të rimbjell 135 hektarë vreshta me klonet e mira të varieteteve të kuqe për të prodhuar verë e tyre, fokusuar në cilësi, personalitetit dhe më shumë e natyrshme të jetë e mundur.

Të terroir përfiton nga lumi dhe në grykëderdhjen, të cilat janë në një nivel 4-8 metra më poshtë vreshtit dhe për këtë arsye nuk depërtoj gjeneruar lagështi. Gjithashtu, ky diferencial do të veprojë si një kullimit e natyrshme e vreshtit në pjesët më të ulta të vendit, veçanërisht pasi disa toka të thella janë kryesisht të zhavorrit dhe gurëve. Përveç faktit se ujore janë aq afër plantacione, të cilat gjithashtu do të ndihmojnë për të mbajtur temperaturat maksimale në këtë faqe interneti pak më të mirë se normale në luginën gjatë pjekurisë së rrushit.

Që nga viti 2005, Vina makiet shkon përmes një procesi ambicioze të modernizimit, me ndërtimin e një punishte vere re me teknologjinë e fundit dhe krijimin e një ekipi të kryesuar nga menaxheri i përgjithshëm Ricardo Rivadeneira Hurtado, Emily Faulconer si kreu i enologjinë dhe këshilltarëve francezë si Xavier Chone, i cili gjithashtu këshillon Chateau Yquem, Leoville Las Rastet, Opus One dhe të tjerët. Nën ndikimin e Xavier vreshta janë mbjellë strategjike dhe rritur me ujitje minimale. Carmenere është mbjellë në pikat më të nxehta dhe Cabernet Franc, shprehjes së madhe të verës, në zona të ftohta. Vines me bujqësi të qëndrueshme, në rrugën e certifikimit organik.

Eksperti i verës Jacques Boissenot, e cila ofron shërbime këshilluese për katër nga pesë Premier Grand Cru Classe Bordo - shato Margaux, Lafite, Latour, dhe Mounton Rothschild, është në krye të ekipit të verës. Vështirë të shkojnë keq, apo jo? rs

Në përgjithësi mund të them se unë gëzuar verërat, i freskët, me përmbajtje të alkoolit të ulët dhe me një aciditet të ekuilibruar dhe të natyrshme, pa korrigjime.


Hong Sup Kim (magazine Bodrum), Winemaker Ricardo Rivadeneira dhe Silvestre Tavares.


Ne fillojmë me linjë të verarisë së hyrjes quajtur Calcu. Në gjuhën indigjene, Calcu do të thotë "Oz". Linja është tani në www.buywine.com.br .

Calcu Sauvignon Blanc 2014 - R $ 40

 • Made nga rrushi të mbjella në këmbët e Cordillera, ishte freskuese me shënime të mollës jeshile, dardha, pineapple dhe frutave agrume. ST (87)

Calcu Cabernet Sauvignon Grand Reserve 2012 - R $ 40

 • Intense nenexhik aroma kujtuar, frutat e pjekur e kuqe dhe e zezë, dhe erëza. Shije Medium trup, taninet dhe aciditetit saktë. Jo simpatik, por ka personalitet. St (88)

Calcu Futa Cabernet Sauvignoin 2009 - R $ 100

 • Futa do të thotë "i bukur" në gjuhën vendase. Aroma e frutave pjekur, erëza, vanilje dhe një dritë e perimeve rresht Calcu verë Më të ishte i integruar mirë. Shije është e strukturuar, me e ëmbël dhe tannins. Gjatë dhe të këndshme. ST (90)


Ne kemi përcaktuar për linje të primit të verës, e cila është jo më importues në Brazil. Një keqardhje, janë të mëdha.

Makiet Rose 2014 - U $$ 6

 • Një rozë prodhuar 100% Malbec, me kontakt të shpejtë me lëkurën, duke treguar një ngjyrë të bukur. Qiellëz është delikat, me aciditet të madh, fruta të pastër dhe të lehtë e ëmbël, por asgjë që shqetëson shije. ST (87)

Makiet Carmenere Reserva 2011 - U $$ 6

 • Ekskluzivisht Carmenere, ka aromë intensive e karafil pikante dhe një shënim të bukur të rozmarinë, plus fruta theksuar të kuqe. Qiellëz është i freskët, me taninet ëmbël dhe një aromë të plotë për punë dhe të vazhdueshme. ST (88)

Makiet Cabernet Franc Reserve 2011 - U $$ 6

 • Përgatitur ekskluzivisht me Franc Cabernet, tregoi taninet fuqishme, kuq e zi fruta, erëza, koncentruar pa qenë cloying, i ndihmuar nga aciditetit të gjallë. Gastronomik. ST (89)

Makiet Lien 2010 - U $$ 10

 • Made me një përzierje e 42% Cabernet Franc, 32% Syrah, 23% Carménère, Petit Verdot 3%, nga rrushi që marrin një maksimum prej 12 bunches në bimë, ku vetëm më i pjekur janë korrur. Pas vinified kalon për 12 muaj në lis francez. Rezultati është një verë e strukturuar, por me sipërfaqe të freskët frutash, aciditetit të mirë, duke i dhënë të gjithë mbështetjen. ST (90)

Makiet Viola 2009 - U $$ 22

 • Made nga rrushi i vreshtave më të mira në pronë makiet. Një verë e balancuar, elegant, i fuqishëm dhe kompleks. Qiellëz me cilësi të qetë e Carmenere, gjykatës kryesore të rrushit, plotësuar me finesë dhe forcë të Franc Cabernet. Viola është 85% Carmenere, 15% Cabernet Franc. ST (92+)

Makiet Franco 2010 - U $$ 40

 • Me një reputacion për të mirë Franc Cabernet (100%) e Kilit, Franco është verë ultrapremium e verës, të cilat mund të jenë të gëzuar tani apo për më shumë pacientë e kanë aftësinë për të zhvillohet gjatë 20 viteve të ardhshme. Një verë e pasur, me koncentrim të madh të frutave, të balancuar dhe të kompleksitetit të madh. ST (94+)

Pas turit të Luginës Colchagua, Kili, destinacioni ishte punishte vere Casa Silva (San Fernando, qasje në km 176 të Ruta 5, 72 / 710-204, casasilva.cl ). Nuk ka dyshim se një duhet ta vizitoni. Arkitektura e saj kolonial dhe Vreshtat e saj njëqindvjeçar të bërë verë një vend ideal për të përjetuar verë kilian mendon një peizazh të mrekullueshëm. E hënë e hapur për të e diel 10:00-18:00 orë (U $$ 14 me provë) rezerva: [email protected] Telefon: (56 72) 2913117. Restoranti është i hapur për drekë dhe darkë me Grills dhe opsionin e peshkut . Nuk ka dyshim se një duhet ta vizitoni.

Hoteli në të cilin ka shtatë dhoma gjumi (U $$ 140 dopio), nuk është i mundshëm për shkak të një zjarri në shtëpinë e presidentit Mario Silva Cifuentes. Për këto arsye, ai kishte për të shkuar në hotel. Ajo do të jetë e hapur vetëm për të marrë, sa më shumë të jetë e mundur dhe sipas mundësisë së tyre.

Histori

Viña Casa Slva nasceu em 1997, com Don Emilio Bouchon, a primeira geração chegou ao Chile em 1892, de Bordeaux, St. Emilion, França. Desde esse tempo, ele dedicou à produção de vinho, sendo pioneiro no Vale de Colchagua. Em 1997 que Mario Pablo Silva, filho mais velho da quinta geração, compartilhou com seu pai, Mario Silva, o sonho de produzir vinhos com sua própria marca, se dedicando grande parte de sua vida na recuperação de antigos vinhedos, na adega, e também no ganho de conhecimento sobre terroir do Valle de Colchagua. Pouco depois de seus filhos, Francisco, Gonzalo e Raimundo, seguem contribuindo para o desenvolvimento e gestão integrada da Viña Casa Silva.

Vinhedos

Angostura (sede), Lolol, Paredones (próximo ao mar) e Los Lingues (continental) são os terrois da Casa Silva, que se distinguem, possibilitando mpla adaptação de diversas cepas. Los Lingues, ao norte de Colchagua é mais favorável para a Carmenère. Em Lolol a aposta são na Syrah e Viognier. Já Paredones mais próximo ao mar, produz bem a Sauvignon Blanc.


O responsável pelo sucesso da vinícola é nada menos que o enólogo Mario Geisse (foto acima). Velho conhecido dos brasileiros, que comanda em conjunto com seus filhos, Inácio, Rodrigo e Daniel, a Cava Geisse, uma vinícola especializada na produção de espumantes, em Pinto Bandeira, Serra Gaúcha (RS), Brasil.

Barrica Carmenére de Los Lingues – The Best

Mário também é conhecido como o mago da Carmenére, uma das cepas mais apreciadas pelos brasileiros, sucesso da vinícola, mas que exige um manejo preciso. Originária na França, foi no Chile que a Carmenère (por muito tempo confundida com a Merlot) encontrou seu lugar, se desenvolvendo e mostrando sua qualidade. Atualmente uva símbolo do país. Colhida antes de seu completo ciclo de maturação, mostra um intenso caráter vegetal, o famoso pimentão verde, que muitos relacionam a tipicidade e a qualidade. Mas não é qualidade, e sim defeito. Normalmente é a ultima uva a ser colhida, em maio aproximadamente. A vinícola sob o comando de Mario realiza ha bastante tempo um estudo que vai decifrar os melhores terrois para cada um dos clones da uva existentes no Chile. Que são muitos, diz Mário.

Export Manager Brasil – Thomas Wilkins, gente da melhor qualidade.

Vinhedo antigo de Sauvignon Gris (branco), redescoberto em 1998, sendo hoje a Casa Silva uma das poucas vinícolas no mundo que elaboram um vinho feito 100% a partir desta casta cujo as vinhas datam de 1912.

A Viña Casa Silva vem transformando seu vinhedo em orgânico.

A foto da foto, rs. Flagrando o momento do click do meu colega de viagem, Hong Sup Kim, colaborador da revista adega.

Os vinhos são importados pela “Vinhos do Mundo” – http://www.vinhosdomundo.com.br

Casa Silva Cool Coast Sauvignon Blanc 2013 – R$ 90

 • Elaborado com uvas da parte fria do Vale do Colchagua, apresenta um nariz fresco com nota intensa de frutas, como cajá e maracujá e também aspargos. O paladar, além da confirmação da fruta, mostrou muita mineralidade, aportada pelo solo granítico da região. ST (89)

Casa Silva Sauvignon Gris 2013 (Andes) – R$ 60

 • Um curioso branco elaborado 100% com a uva Sauvignon Gris de vinhedo antigo e raro, redescoberto em 1998, cujo as vinhas datam de 1912. Um vinho com menos acidez e com maior estrutura e cremosidade. ST (88)

Casa Silva Quinta Geración 2012 – R$ 110

Um corte incomum de uvas brancas – Sauvignon Blanc, Chardonnay, Sauvignon Gris e Viognier. Toque de ervas, flores e fruta fresca. Estruturado, cremoso, com uma pontinha doce que não chega a incomodar. ST (89)

Casa Silva Carmenére Reserva 2012 – R$ 60

 • Bastante frutado, com notas típicas, paladar de corpo médio, fácil de beber, macio. ST (88)

Casa Silva Carménere Gran Terroir 2012 – R$ 105

 • 100% de uvas de Los Lingues, o melhor terroir para a casta, mostrou mais estrutura e imponência ao vinho. ST (89)

Casa Silva Cabernet Sauvignon 2012 – R$ 105

 • Um vinho bastante aromático, com notas de frutas vermelhas e negras, vegetais, terra molhada e especiarias. Paladar com taninos presentes, um pouco duros. Boa acidez e persistência. ST (88)

Casa Silva Quinta Geración Tinto 2010 (corte) – R$ 120

 • Um corte de 58% Cabernet Sauvignon, 22% Carmenere, 16% Syrah, 4% Petit Verdot, que mostra principalmente equilíbrio e elegância. Aroma mostrando frutas negras e vermelhas, tabaco, café e especiarias. Paladar concentrado, taninos presentes e finos. Confirma as notas do nariz. Longa persistência. ST (90)

Casa Silva Microterroir Carmenére 2007 – R$ 430

 • Após anos de estudos foram selecionadas pequenas parcelas dentro dos vinhedos de Los Lingues, os melhores lotes de plantas que produziam o melhor Carmenère. Denominou-se esse lote de “Micro Terroir Carmenère”. Esse vinho mostra estrutura, taninos suaves, frutas e especiarias, e longa persistência. ST (91+)

Casa Silva Altura 2008 – R$ 620

 • Vinho ícone da vinícola, de produção limitada, 14 meses em barricas francesas + 36 meses em caves subterrâneas esperando o momento de seu lançamento no mercado. Uvas 40% Carmenere, 30% Cabernet Sauvignon, 15% Syrah e 15% Petit Verdot. Na taça mostra muita força e elegância. Nariz complexo com um mix de frutas, especiarias, tosta, café e chocolate. Paladar concentrado, longo e super prazeroso. Um vinho de guarda. ST (94+)

Udhëtimit i keq dhe ata të shkojnë shpejt, dhe kthimi në jetën reale është gjithmonë e vështirë. Por gjithmonë merrni kujtime të mira, miqësi të reja, gastronomi, dhe natyrisht, të fitojë njohuri me vizita në kantinat e verës, të tilla si Los Vascos (Camino Pumanque KM 5 Peralillo VI Rajoni Kili, Telefoni: 56 72 350900, Fax: +56 72 350967, ) në colchagua Valley, e cila filloi një skenar të shkurtër, por të mahnitshme për Kili.

Vizitat

 • Nga 9h në 17h
 • E hëna deri të shtunën gjatë periudhës së vjeljes
 • E hëna deri të premten tjetër e vitit
 • vetëm me takim
 • Normat vizitoni dhe dëshmi kërkoi $ 15 në person.

Kapacitet

 • Maksimumi i 15 njerëzve
 • Language (s)
 • Anglisht - Spanjisht
 • Provë
 • 10.000 $ pesos kilian ($ 15) - Tour dhe provë e tre verërave të përfshira

Pagesë

 • Pagesa me kartë krediti, mundësisht


Familja Rothschild, dega kilian i familjes Rothschild, të njëjtat pronarët e Château Lafite Rothschild legjendar, ishte një nga kompanitë e para për të investuar në Kili Vina Los Vascos blerë në 1988, e cila kishte një histori që prej 1750, kur familja Echeñique ( nga Bask, Spanjë) i cili e mbjellë vreshtat e para në Luginën Colchagua.


Pikëpamja e vreshtave

Vendimi për të blerë punishte vere nga Rothschild ishte bazuar mbi studimeve gjithëpërfshirëse të klimës dhe tokës, duke vizituar disa vreshta dhe rajone, dhe provë shumë verëra. Rezultati ishte i sigurt se rajoni i Los Vascos kishte kushte të mëdha: kohë e mirë dhe burimeve ideale e ujit, gjysmë të thata, gamë të dendur temperatura dhe rrezikun e ulët të acar. Në fund, mikroklima dhe tokat që garantojnë një prodhimin e rrushit me nivele të përsosur maturimit.


Sot, përveç marrjes kontributin e madh të investimeve, të tilla si stacionet e monitorimit të klimës dhe bodrum zgjeruar dhe modernizuar, vreshtat e saj ishin restauruar me një orar replanting, duke rezultuar në një të jepnin të reduktuar për hektar - Los Vascos Rothschild praktikë standardet e përsosmërisë në të gjithë fazat e prodhimit. Rezultati: verërat me cilësi të lartë në të gjitha vargjet e çmimeve të tyre. Importohen nga www.inovini.com.br .


Rrushi e Syrah mbjellë në pjesën e sipërme të luginës, ku mund të merrni rezultatin më të mirë.


Prova e verërave

Los Vascos Sauvignon Blanc 2014 - R $ 45

 • Me rrush nga Kazablanka dhe Leyda Luginat, të vendosura më tej në veri të Colchagua, përfituar nga ndikimi i Paqësorit ftohtë jug. Maturohet disa muaj në vaska çelik inox dhe është në shishe i ri për të ruajtur të gjitha freski dhe varietore karakterin e saj. Asparagus jeshile tipike, fruta pasion, llokum derr i tredhur, herbs, shumë e aciditetit, i freskët, freski, me më shumë strukturë. ST (90)

Los Vascos Chardonnay 2014 - R $ 45

 • Rrushi Chardonnay vijnë nga vreshtat në Colchagua, plotësohet nga një përzgjedhje të rrushit nga Kazablanka dhe Leyda Luginat. Pass vetëm në butet çelik inox. Fresh, ëmbëlsi dritë, aromas dhe shijet e frutave tropikale. ST (87)

Los Vascos Cabernet Sauvignon Rose 2014 - R $ 45

 • Për prodhimin e këtij roze rrushit u korrur para maturimit të verës mbajë një aciditet të gjallë, karakterin fruta të freskëta dhe përmbajtje të moderuar të alkoolit. Pas butë tretje të ngutshme dhe të shkurtër lëkurat dhe lëng, lëng ndjekur (pa predha) për tanke çelik inox, ku atje fermentimi alkoolik. Shumë të freskëta, pa korrigjimin e aciditetit, fruta viti. A nuk merrni të sëmurë. ST (89)

Los Vascos Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 45

 • Rrushi janë fermentuar në tanke çelik inox, atëherë nuk është një periudhë e gjatë e esencave (në predha e kontaktit dhe verë) prej 15 deri 20 ditë. E gjithë vera është pjekur në butet çelik inox për 14 deri në 16 muaj deri në kohën e shisheve. Fruta mjaft i shquar, taninet, megjithatë e butë. ST (88)

Carmenere Reserva 2012 - Mos eksportuar në Brazil

 • Rrushi i zhdukur në Francë, i hutuar gjatë në Kili si Merlot, është e fundit për të korrur në maj, për shkak të nevojës së pjekjen, Zbutja pjesë barishtore të profilit organoleptik të verërave. Easy për të pirë, e ëmbël dhe e butë taninet. ST (87)

Los Vascos Grande Reserve 2012 - R $ 85

 • Se rrush e verës janë përdorur në komplote të vjetra vreshtave, rreth 70 vjet. Ajo është prodhuar në mënyrë tradicionale, me fermentim alkoolik në tanke çelik inox dhe tretje të gjatë (25 ditë) me pompimit periodik. Pjekur për 10 muaj në fuçi lisi franceze, e cila 30% re. verë me më shumë kompleks, i strukturuar pa dëmtuar shijen. ST (90)

Los Vascos Le Dix 2011 - R $ 269

 • Krijuar për të festuar dhjetë vjetorin e ardhjes së baronëve de Rothschild Kilit, Le Dix është prodhuar vetëm në vintages të jashtëzakonshme. Ajo është e përgatitur me një përzgjedhje të mirë të ngastrave Cabernet Sauvignon prodhuara nga vreshtat me rreth 70 vjeç, plotësohet nga Carmenère dhe Syrah. Pjekur për 18 muaj në fuçi lisi të reja franceze. Ngjyra e bukur violet, aromas intensive të kompleksitetit të madh, me tone fruta të kuqe. Qiellëz me strukturën e ngritur dhe në trup, çokollatë dhe vanilje. Meriton roje. ST (93+)