search engine optimization website paraqesë nxjerrës email

Arkivi per 'Amarone' Category

Rajoni i Venetos, të vendosura në veri të Italisë, është një nga eksportuesit më të mëdha të verërave atij vendi. Për të marrë një ide, të prodhimit të saj - rreth 850 milion litra - ekuivalente me tre herë prodhimin e Brazilit. Në mesin e verërave të prodhuara atje, disa janë të njohur edhe këtu: Prosecco, SOAVE, Bardolino dhe VALPOLICELLA. Por ikona është quajtur Amarone Della VALPOLICELLA, Amarone ose vetëm.

Ftesa Consorzio Tutela Vini i VALPOLICELLA, unë kam qenë në qytetin e Veronës në mes të 22 dhe 29 të këtij muaji për të marrë pjesë në ANTEPRIMA Amarone, dëshmi e kulture 2010. Unë kam qenë gjithashtu e di disa wineries dhe prodhimet e tyre. Koha nuk mund të jetë më i përshtatshëm. Kulture e re paraqitet ekspertë nga e gjithë bota në Palazzo Della Gran Guardia tashmë krenohet me emërtimin e origjinës i kontrolluar dhe i garantuar (DOCG), në bazë të dekretit të ministrisë së bujqësisë lokale. Ky emërtim përmirësim, që të gjitha qëllimet e verës italiane, do të thotë se etiketat e tyre janë të certifikuara tani në përputhje me rregullat e prodhimit, kushtet sanitare dhe pozita gjeografike, duke i vënë ata në një nivel me dy ikona të tjera të vendit, Brunello dhe Barolo.

Gjeografikisht, zona e prodhimit VALPOLICELLA është e njëjtë si Amarone: një grup i kodrat në veri të Veronës. Verërat e kuqe nuk janë të ndarë në pesë nivele: Klasik VALPOLICELLA, VALPOLICELLA Superiore, VALPOLICELLA Superiore Ripasso, Amarone della VALPOLICELLA dhe Recioto della VALPOLICELLA (ëmbëlsirë).


Varieteteve

Rrushi përdorura janë gjithashtu të njëjtë. Sipas ligjit italian, duhet të jetë kryesisht corvina, RONDINELLA, Molinara dhe 14 lloje në përmasa të vogla. I pari (corvina) i jep ngjyrë dhe butësi, i dyti (RONDINELLA) strukturën dhe e tretë (Molinara) vjen me aciditetit dhe kontakt karakteristike e hidhur. Pavarësisht këtyre ngjashmërive, VALPOLICELLA është zakonisht një verë të lehta dhe të thjeshtë, me një mesatare prej 12% alkool. Por Amarone është një verë e strukturuar me përmbajtje të alkoolit që variojnë nga 14% (kërkesë minimale ligjore) në 17%. Ky ndryshim shpjegohet me metodën e prodhimit, shumë të ndryshme nga ajo që jemi mësuar të shohim. Amarone bëhet përmes një teknike të quajtur appassimento. Menjëherë pas vjeljes së rrushit, në vend se frutat janë të grimcuar dhe të thartuar, si çdo verë tjetër tryezë, ata janë të vendosur në kuti plastike apo Mats për deri në pesë muaj, derisa ata të bëhen "passificadas". Gjatë procesit, rrushi humbin rreth 35% të peshës së saj, e cila shkakton një humbje në të njëjtin raport shumën e verës, që do të thotë se çmimi i saj është i lartë. Në fund të appassimento në muajt janar dhe shkurt, fillon periudhën fermentimi, me një procesi të gjatë tretje në të cilën lëng rrushi qëndron në kontakt me lëkurën, duke e transformuar sheqerna në alkool, në mënyrë që të sigurojë të thatë, me përmbajtje të vogël të mbetur të sheqerit.


Fuçi

Pastaj vera është pjekur mbi një gamë prej 25 në 48 muaj, siç vendoset nga winemaker. Edhe në qoftë se disa prodhues tashmë duke fuçi të vogla dhe të reja janë përdorur shpesh në fuçi prodhimin e 5 litra druri të përdorura, të quajtur "Botti", i cili i jep më shumë ekuilibër. Pastaj vera qëndron në shishe për 12 muaj, para se të arrijnë në treg. Rezultati është një, pije e butë të strukturuar, me aciditet të gjallë dhe taninet ëmbël. Kjo është pothuajse një port, por pa shtimin e alkoolit. Gjithsesi, kjo është një verë e madhe, dhe për këtë arsye duhet të vlerësohet në momente festive ose meditim.

Harmonizimi tregohet me padano madh rajonal djath Grana, me Polenta me mish me erëza, Salaminë dhe Hams. Për shkak të pozicioneve të ndryshme gjeografike, vera mund të ndryshojnë në stilin dhe cilësinë. Qëllimi është që të shikojmë në etiketë për të dalluar "Amarone Classic", e cila do të thotë që në fushën e VALPOLICELLA, të cilat janë zakonisht më elegante dhe komplekse.


Alternativë

Për ata që duan të shijojnë Amarone, por mendoj se e shtrenjtë, unë sugjeroj që duke kërkuar për VALPOLICELLA Ripasso, refermentado për 15 deri 20 ditë me lëkurat e rrushit që ka prodhuar Amarone. Recioto della VALPOLICELLA tashmë DOCG, ëmbëlsirë, është bërë me të njëjtat rrush e Amarone, por fermentimi i tij është ndalur, duke e lënë sheqerit të mbetur në verë. Koncentruar dhe kompleks, plot me fruta të thata, shumë tanin dhe aciditet të mirë për të balancuar ëmbëlsi. Mbështet 30 vjet burg në heshtje. E madhe me karamele çokollatë e errët.

App me informacion të vlefshëm

Për informacion mbi akomodimin dhe kantinat e verës, harta e zonës, ka aplikacionet kritike për ju që të keni në smartphone tuaj. Ato janë: VALPOLICELLA Verërat, Strada Del Vino VALPOLICELLA dhe Itinerari në VALPOLICELLA.

Hapja zyrtare

Dhomë provë me prodhuesit

Snacks të bukura dhe të shijshme

Disa vizita - Azienda Montresor

Me origjinë franceze, në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, disa nga familja emigruar në Montresor Kalaja, Verona, ku ata blerë tokën dhe filloi në rritje në vreshtat e tyre. Kur themeluesi Giacomo Montresor, në gjysmën e dytë të shekullit të 19, ka filluar shitja e verës të cilën ai prodhuar me emrin e tij, unë nuk mund të imagjinohet se një shekull më vonë, verërat e saj erdhi në të katër anët e botës. Sot, pasardhësit e tij vazhdojnë këtë traditë, duke kombinuar operacionet e përzgjedhjes bujqësisë, plakjes, mbushje dhe shpërndarjes. AZIENDA prodhon klasike italiane të rajonit Veneto, të tilla si VALPOLICELLA, Amarone dhe Recioto.

Eduardo Montresor, brezi i tanishëm i familjes.

"Botti" siç quhen fuçi italianët.

Një bukur vertikale saj Crosara Capital: 2000, 2005 dhe 2008. Shumë elegante, komplekse, e bëri me rrush unike të pasurisë.

Azienda Agricola Novaia

Vreshtat e Azienda Agricola Novaia janë të vendosura në mes të 250 dhe 300 metra mbi nivelin e detit, në një zonë të vogël prej 7 hektarësh. Vreshtari tradicionale teknikë, u zëvendësua pothuajse tërësisht nga të ashtuquajturat kafaz, një teknikë që mundëson një përmirësim në cilësinë e rrushit, për shkak të një ekspozim më të mirë në kohë e mirë dhe një të jepnin më të ulët të rrushit për hektar. Një nga fermerët disa organike në Marano.

Varieteteve të rrushit të prodhuar nga Azienda Agricola Novaia janë: "grindavec Veronese" (50%), "Corvinone" (30%), "RONDINELLA" (20%). Për tri varieteteve të përmendura u shtua kohët e fundit "Oseleta", një gamë historik i VALPOLICELLA që është humbur gjatë pesëdhjetë viteve të fundit.

Kantina është restauruar kohët e fundit dhe rinovuar si në strukturën dhe pajisjeve, kryerjen pra një "martesë" të përsosur në mes të kaluarën dhe të tashmen, në mes të traditës dhe të teknologjisë.

Winemaker Marcello Vaona i Novaya është gjenerata e 4 e familjes.

Produkte: Amarone della VALPOLICELLA Classico DOC "Selezione Gjykata Vaona" - Amarone della VALPOLICELLA DOC Classico Riserva "Le Balze" - Recioto della VALPOLICELLA Classico DOC "Le Novaje" - VALPOLICELLA Classico DOC Superiore "Unë CANTONI" - VALPOLICELLA Classico DOC Superiore "Ripasso" - VALPOLICELLA Classico DOC.

Kantina VALPOLICELLA Negrar

La Cantina VALPOLICELLA Negrar u themelua në vitin 1933 me objektivin për të promovuar dhe të rritur kulturën dhe prodhimin e prodhuesve të vegjël të rrushit Negrar Valley, zemra e VALPOLICELLA Classico. Sot, kompania e drejton dhe koordinon aktivitetet e më shumë se 200 prodhuesve të verës për një total prej 500 hektarë vreshta, drejtimin e kulture për respektimin maksimal për mjedisin, me vëmendje të veçantë për ruajtjen e biodiversitetit dhe profesione të territorit të saj dhe rrushi.

Rrushi në procesin e apassimento.

Drekë të mrekullueshme me enët e bukur dhe të gjithë rrushi amarone në sfond dëshmon për kuti.

Ne dëshmuar në Kantina pesë Amarones të cilësisë së mirë Domini Veneti 2005, një Ada C një luginë VALPOLICELLA Classico.

Azienda Agricola San Felice

Azienda Agricola San Felice ka lindur në vitin 1974, i përbërë nga anëtarë të Falezza Familjes, pronarët e rreth 12 hektarë të mbjellë plotësisht me vreshta VALPOLICELLA Doc. Në vitet e fundit, kompania fituar tokë të re mbjellë me vreshta në Marcellise dhe Mezzane zonë në provincën e Verona . Foto më sipër:

Aneksi vreshtat presë AZIENDA.

Një provë e tre vintages e Amarone 2008/2009/2010 tuaj. Pah në kupë ishte në vitin 2010, tashmë me statusin DOCG. Ardhme shumë më përpara.

Azienda Agricola Rocca Sveva

Kantina di SOAVE është një kooperativë e themeluar në 1898 nga 30 prodhuesve. Sot atje janë 2200 fermerë, partnerët, ka 6.000 hektarë dhe prodhojnë rreth 30 milionë shishe. Rocca Sveva është një nga restorantet e saj, shenjat e dedikuar të lartë, i cili merr rrush nga vetëm 100 anëtarë dhe vreshta të lartë.

Bodrumin e arrin një sipërfaqe prej 2500 m2 janë përdorur si bunkerët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Dy Ripasso VALPOLICELLA 2007 dhe 2009 dhe të katër stinët e Amarone- 2006/2004/2001/2000 - filxhan. Shumë mirë e bërë, të balancuar dhe të shijshme.

Azienda Agricola Corte Adami


Një djalë i ri AZIENDA vogël që nga viti 2004 rrushit vinificam nga Castelcerino të terrorit në kodrat di SOAVE. Mban 36 hektarë vreshta, vetëm një pjesë, për të siguruar kujdes maksimal dhe përpunimin e verës.

Vreshtat rreth 20 minuta me makinë nga selia.

VALPOLICELLA Superiore Ripasso 2011 bukur, e gatshme për konsum.

Azienda Agricola Bertani

Bertani është një prodhuesi kryesor i Amarone, dhe kulture e tij të parë të Amarone Bertani është bërë në vitin 1958. Selia e saj është e vendosur në Grezzana, një fshat i bukur në luginën Valpantena, ndodhet në lindje të Verona. Ajo u themelua nga dy vëllezërit Bertani, Giovan Battista dhe Gaetano, në 1857. (Në një post të veçantë së shpejti).

Grup gazetarësh nga disa vende.

Fuçi dhomë

Ne provuar tre korrat e Amarone tij 2005, 2006 dhe 1967 (fantastike).

Ftuar nga Consorzio di VALPOLICELLA, Verona sot për të ndjekur në Itali për të marrë pjesë në edicionin e 11-të ANTEPRIMA Amarone (2010), nga vera e madhe e Veneto, tashmë nën statusin DOCG (Kontrolluar dhe Garantuar Emërtimi i origjinës). Mbetem deri javën e ardhshme duke e ditur prodhimin e tyre me anë të vizitave teknike në kantinat e verës, të ndjekur leksionet në mënyrë të thelluar njohuritë e mia për industrinë e verës të vendit dhe produktet e saj.

Ndiqni nëpërmjet instagramsilvestretg
udhëtim. Më 31 janar unë botojë në kolonën jetojnë jetën + C2 kënaqësinë & gazetën Co në Gazetën një çështje ekskluzivisht.

Shijoni verërat italiane është që të udhëtojë nëpër histori. Atje, vera është më shumë se një produkt, është një identitet i vërtetë kulturor. Vonë të hënën kemi mbajtur takimin e 2 e Vëllazërisë jetojnë jetën, me mundësinë për të shijuar stile të ndryshme, duke gjeneruar një shumë të dijes dhe kënaqësi në filxhan!

Mbrëmja filloi ndryshe (intensiteti), ne u përshëndet me një shishe verë e madhe e Veneto, Tommasi Amarone 2004 ofruara nga kolegun Flavio Maraninchi.

Përgatitur në Amarone Della VALPOLICELLA Veneto DOC është bërë nga rrushi corvina Veronese, RONDINELLA dhe Molinara (detyrimisht). Rrushi i tyre është të kalojnë nëpër një proces tharje, duke marrë si rrush, pak ujë dhe sheqer. Plakje e saj është të paktën 24 muaj. Rezultati është një i fuqishëm, i pasur, verë e gjatë-jetuar, me një përmbajtje të alkoolit që variojnë nga 14% në 16%. Një verë e përkryer për netët e ftohta, i shoqëruar nga djathrave të fortë, kompani të mira dhe meditim.

Enët:

Pas një anëtar i vaditur Amarone, shkuam në fakt të fillojë tryezë provë, e cila kishte kuzhinier Anja Almeida cilët përgatitur një festë i vërtetë për anëtarët, i cili filloi me një sallatë bukur amerikane, e ndjekur për një Brasato "pa Barolo" dhe duke i dhënë fund me një cotta Panna me mbulimin e carambola në anise yll shurup rum.

Brasato "pa Barolo"

Panna Cotta me mbulimin carambola në yje salcë anise me Rum

Verërat: Përshkrimi i verës është bërë nga kolegu Marcos Fonseca.

Rrushit Dolceto është e ëmbël, por ajo është dukshëm e thatë dhe me shije të mjaftueshme frutash dhe një tanin shquar. Kjo është zakonisht në krahasim me Beaujolais (Francë), por është e thata dhe ndjek më të mirë një vakt.

1 Elvio Cogno Dolcetto d'Alba Vinja del Mandorlo 2009-13%. 8 muaj plakjes në çelik inox (60 ditë "gënjeshtër sur") + 6 muaj në shishe.

  • Fruta të pjekur të egra, sidomos qershi, dhe një tip dritë e ëmbël. Në gojë një verë të bukur me fruta të mira (në vend deri sa ajo ishte më pak nxjerrë), tannins buta dhe aciditetit të mesme. Në gjysmë të rrugës në mes të këtyre gjërave më të ekzagjeruar atje dhe ata më të thjeshtë dhe modest, që, kur është fjala për Dolcetto, zakonisht lutem mua më shumë. Ndjeva një nuancë e pretekstin se këtu, por hartuar bukur.

Rrushit Barbera është i dyti rrushi më të mbjellë kuqe në Itali (Sangiovese është i pari). Ajo është në Piemonte, veçanërisht në fushat e rrushit Asti dhe Alba, Barbera që qëndron jashtë. Kjo është një verë e pasur me aciditet të lartë dhe një dash bujare të butë.

2. Bruno Giacosa Barbera d'Alba 2003-14%. 12 muaj plakjes në fuçi lisi të mëdha (ndoshta lisi Botti Sllavonisë) + 6 muaj në shishe.

  • Një bukuri Barbera, me fruta tashmë duke treguar shenja të evolucionit, supë pak djegëse, lule matur dhe druri të integruar të përkryer. Në gojë një verë shumë të ekuilibruar me taninet bukur, aciditetit të mirë dhe në fund shijshme gojë. Trego.

Vreshtat rreth fshatit Barbaresco llogari për 45% të prodhimit rajonal, me shumë vreshta të vendosura brenda qytetit. Vreshtat e kësaj zone priren të jenë relativisht të lehta në ngjyrë dhe kanë një trup më të mirë strukturuar dhe aromatike.

3 Albino Rocca Barbaresco Vigneto Brich Ronchi 1998-1914%

  • Ai ishte i dashuruar ende nga Giacosa Barbera, kur kam hapur këtë. Po ... të gjithë etiketë shpërthyer, feinho ferr. Shkon duke thënë se kushdo që vjen të mos përballen shohin zemrën. Gorgeous mrekullueshëm, me fruta (të mirë) evoluar, plot me luks alcatrãozinho terciar, Funghi, erëza dhe druri integradíssima. Nose me zë të lartë, papeshë, plot nuanca. Për herë të parë unë nuk e humbas atë lules se si e kënaq mua në Nebbiolo. Ndoshta për shkak se gjithmonë e lidhin atë me një verë shumë delikate, shumë elegante. Kjo, megjithatë, ishte e gjithë kjo edhe pa lules bekuar. Delikate, elegante, komplekse, të balancuar, të përshtatura mirë. Taninet zgjidhur, aciditetit të përsosur dhe amëz qarë. Një nga më të mirë Barbary unë kam pasur ndonjëherë kënaqësinë e pijshëm. Stole zemrën time.

Pavarësisht duke përdorur të njëjtën larmi dhe të prodhohet në 15 km nga njëri-tjetri, verërat e Barolo dhe Barbaresco DOGC të ketë dallime të dallueshme. Barolos priren të jenë më të mbyllur dhe i lidhur, por edhe taninet që zgjidh ndryshim të madh. Barbary priren të kenë taninet më delikate dhe mund të pihet herët, ndërsa Barolos mund të kërkojë dy herë më gjatë për të shijuar.

4 Gianni Gagliardo Barolo preve 1996-13,5%

  • Kjo këtu është mënyrë shumë e ftohtë shumë. Ajo mori vetëm pafat të mjaftueshme për të kanë qenë të hapur në rend Barbaresco Brich Ronchi. Elegant, evoluar me fruta, një dash prej dheu, çaj mate, katranit diskrete dhe shtëpi të vjetër prej druri. Më pak se shumë aspekte Brich, edhe më i përmbajtur, me një aluzion e seriozitetit. Lloji sizudo bibliotekë gjyshi (imi ishte ... thjesht nuk kishte bibliotekë).


Unë do të bëjë një post të veçantë në lidhje me këtë në Itali fortifikuar.

Ëmbëlsirë: CANTINE Pellegrino Marsala Superiore Riserva Ambra semisecco 1985-1918%.

  • Për të përmbledhur, mango, arra dhe mjaltë. Asgjë cloying. Aciditeti i mirë dhe alkoolit të integruar mirë. Ai e mbylli natën me falënderim.

Ndiqni që jetojnë jetën në Twitter Blog

Enjoy faqen blog jetuar jetën në Facebook