оптимизација на веб-сајтот поднесе e-mail екстрактор

Архива за 'Пласман' Категорија

Како што претходно пријавени тука, Бразилецот пенливи се дел од следниот Descorchados Водич (2015), од најпочитуваните објавување на вино од Јужна Америка. И од прва рака Блог живее животот открива за вас читателите видите комплетната листа на пенливи што стоеја надвор . Следната недела (28) ќе говорат Во весник весник повеќе за ова прашање и листи на вредности и продажни места.

Најдобра пенливи

 • Geisse / пештерата Geisse terroir на природата 2009 / PINTO ЗНАМЕ

Најдобра пенливи Charmat

 • X Decima / Екслузивно палма Просеко NV / VALLEY лозови насади
 • Ѕвезда на Бразил / Brut Viognier, Шардоне NV / Сера GAÚCHA
 • Perini / куќа Perini Мускат NV / FARROUPILHA
 • Valmarino / Просеко 2014 / PINTO ЗНАМЕ

Најдобра пенливи традиционалниот метод

 • Geisse / пештерата Geisse terroir на природата 2009 / PINTO ЗНАМЕ

Најдобра пенливи природата

 • Geisse / пештерата Geisse terroir на природата 2009 / PINTO ЗНАМЕ

Најдобра пенливи брут

 • Decima X / X Decima Brut Метод Роуз / Champenoise Пино Ноар 2008 / Сера GAÚCHA

Најдобра пенливи брут

 • Луис Argenta / Brut Роуз Пино Ноар NV / F LORES да Куна
 • Geisse / пештерата Geisse Блан де Ноар Brut Пино Ноар 2011 / PINTO ЗНАМЕ
 • Pedrucci / Millesime Шардоне, Пино Ноар, Ризлинг Italico 2010 / Гарибалди
 • Perini / N 1 Пино Ноар, Шардоне 2008 / FARROUPILHA

Најдобра moscato

 • Perini / куќа Perini Мускат NV / FARROUPILHA

Најдобра Просеко

 • X Decima / Екслузивно палма Просеко NV / Сера GAÚCHA

Пенливи откровение на годината

 • Ѕвезда на Бразил / Природа 2007 / GAÚCHA Сера
 • Pizzato / Вертиго Pizzato Brut Природата 2012 / VALLEY лозови насади

Избраните Faria Lemos

 • Ѕвезда на Бразил / Природа Шардоне, Пино Ноар, Ризлинг, Viognier 2007 / НЕ читаме.

Избраните Farroupilha

 • Perini / N 1 Пино Ноар, Шардоне 2008 / FARROUPILHA

Избраните Пинто Bandeira

 • Valmarino / Valmarino и Черчил Екстра Brut Лот VI / PINTO ЗНАМЕ

Избраните Сера Gaucha

 • Адолфо платно / Пас доза на природата Шардоне, Пино Ноар, Мерло NV / Сера GAÚCHA
 • Ѕвезда на Бразил / Природа Шардоне, Пино Ноар, / Ризлинг, Viognier 2007 / Сера GAÚCHA

Избраните Долината на лозови насади

 • Casa Valduga / Природа Gran Reserva Шардоне, Пино Ноар 2009 / VALLEY лозови насади

Да се запознаат со најдобрите вина на Descorchados Водич 2015 година, сигурен извор за водење на нашите очила, дека ова прашање има околу 500 страници, со повеќе од 3.000 (три илјади) вина почувствувале. Проверете нагласува подолу:

Најдобар црвено

Cousino Macul Каберне Лота 2009-97 Поени

Најдобра бела

Де Мартино Viejas Tnajas Мускат 2013-96 поени

Бела откровение

Sierras де Bellavista Ризлинг 2013-92 поени

Црвениот откровение

Tabalí Рока Мајка Malbec 2014-93 поени

Санта Каролина Специјалитети Монтана црвено Malbec 2013-94 поени

Concha y Торо Marques de Casa Concha Земја Cinsault 2014-93 поени

ЈА Jofré ладно Vinos del Ано Carignan Tempranillo Carmenére 2014-93 поени

Развој на бренд

Сонцето The Sun, Aquitania

Винарница откровение

Куќа Casa del Vino и Ел Viejo Almacen на Souzal

Најдобра Каберне франк

Макис Франко 2011-96 поени

Најдобра Каберне Совињон

Cono Sur Silencio 2010-96 поени

Специјална резервни Санта Рита Casa Реал 2011

Најдобра Carignan

Bodegas RE Re Наце Cariñena 2013-95 поени

Најдобра Carmenere

Concha y Торо Terrunyo Лот 1 2013-95

Најдобра Шардоне

Aquitania сонцето The Sun 2011-96 поени

Најдобра Cinsault

Де Мартино Viejas Tinajas 2014-94 поени

Најдобра пенливи

RE Re Bodegas Virgen природата Ноар Пино Ноар - 94 поени

Morande природата Шардоне / Пино Ноар - 94 поени

Најдобра Malbec

Куќа Casa del Vino 2013-93 поени

Видовме прв пат го виде Мане 2011-93 поени

Најдобра Мерло

Tres Palacios cholqui 2011-93 поени

Најдобра бела комбинација

Apaltagua Coleccion Блан 2014-93 поени

Ramirana Gran Reserva 2014-93 поени

Вилијам Fevre 2012-93 поени

Најдобра Малборо Paint

Cousino Macul Каберне Лота 2009-97 поени

Најдобра Мускат

Де Мартино Viejas Tinajas Мускат 2013-96 поени

Најдобра други бели видови

Casa Марин Casona лозови насади Gewurztraminer 2014-94 поени

Најдобра други видови мастила

Lapostolle колекција Monastrel 2013-93 поени

Перез Круз Petit Verdot Chaski 2012-93 поени

Најдобра земја

Concha y Торо Marques de Casa Concha Limited Edicion 2014-93 поени

Најдобра Pinor Ноар

Maycas на Limarí Сан Julián 2013-93 поени

Montsecano 2013-93 поени

Tabalí Talinay 2013-93 поени

Најдобрите Ризлинг

Sierras Bellavistya 2014-94 поени

Најдобра Rosado

Bodegas RE Pinotel Пино Ноар Мускат 2014-92 поени

Најдобро Совињон Бланк

Laberinto 2014-96 поени

Leyda Целина 4 2014-96 поени

Најдобра Syrah

Errázuriz Коста 2013-95 поени

Leyda Лот 8 2012-95 поени

Undurraga TH 2012-95 поени

Супер цена екстремни бело

Cono Sur Велосипедска Gewurztraminer 2014-89 поени

Супер цена екстремни црвено

Санта Рита 120 Каберне Совињон Специјална резервни 2013-89 поени

Супер бела Цена

Leyda лозови насади Совињон Бланк Garuma 2014-94 поени

Супер црвена цена

Cacique Maravilla 2014-92 поени

Maycas на Limarí Sumaq Pinor Ноар 2013-92 поени

Шпанецот Луис Gutiérrez, моментално е одговорен за оценување на Чиле, Аргентина и шпански вина за Вино адвокат Роберт Паркер, го објави својот прв листа на Чилеански вина. Види:

2010 Спомени 90 + поени
2010 Ел Главен 92 поени

Критичарот Исус Грин, уредник на списанието американски Вино и алкохолни пијалоци наведени на 50 најдобри Португалски вина. Дали се тие:

 • Адријано Рамос Пинто колекција 2009 година, црвена, Дуро
 • Алијансата, Quinta da Дона 2009 црвена, Bairrada
 • Anselmo Мендес вино, Контакт 2012 година, бела, зелена вино
 • Почетна Mouraz, Encruzado 2012 година, бела, Дан
 • Почетна Mouraz, ЕЛФА апарат 2010 црвена, Дан
 • Кората вина, планината Школки Malvasia 2011 Белата ланчиња
 • Duorum вина, резерви стари винови лози 2009 Црвена, Дуро
 • Enoport Обединетите вина, Quinta do Boição резерви 2012 година, бела, Bucelas
 • Бахус Фолиас, внимава на Големата чекор Reserva 2008 година, црвена, Дуро
 • Фонсека Гроздобер Порт 2011
 • FTP вина, Quinta do Serrado Reserva 2009 година, црвена, Дан
 • Вале Homestead Barqueiros Reserva 2008 година, црвена, Алентехо
 • Esporão Reserva 2010 година, црвена, Алентехо
 • Esporão Verdelho 2012 година, Алентехо
 • Еминенција во 2010 година, бела, зелена вино
 • João Brito е Куна, Quinta de S. Жозе Touriga Национал 2011 Црвена, Дуро
 • Хорхе Мореира, Прашина, 2010, црвена, Дуро
 • Хозе Мариа де Фонсека, Доминго Соарес Франко приватна колекција Moscatel Roxo 2012 година, П.
 • Setúbal
 • Луис Пато, Пан лозови насади, 2009 Bairrada
 • Lusovini, Стоун го откажа Избор произведувач на вино во 2010 година, црвена, Дан
 • Мадеира вино компанија, Harvest Bual Blandy е 1996 Мадеира
 • Ravasqueira многу лозата на калинки, 2010, црвена, Алентехо
  Muxagat 2011 година, црвена, Дуро
 • Niepoort вина, Batuta 2010 Црвена, Дуро
 • Niepoort вина, Гроздобер Порт 2011 година, Дуро
 • Quinta da Alorna, портал орел 2009 црвена, tejo
 • Quinta da Lixa, арома на грозје Albariño Trajadura 2012 година, бела, зелена вино
 • Quinta da Plansel, Montemor Избрани Жетва Маркиз де Touriga Franca, 2010, црвена,
 • Alentejo
 • Quinta da Понте Pedrinha стари винови лози 2007 Црвена, Дан
 • Quinta da Sequeira Reserva 2008 година, црвена, Дуро
 • Quinta das Bágeiras Garrafeira 2009 Црвена, Bairrada
 • Quinta das Bágeiras алкохол 2004 бела, Bairrada
 • Фарма Chocapalha Arinto 2011 година, бела, Лисабон
 • Фарма Chocapalha 2008 црвена, Лисабон
 • Фарма Gomariz Avesso 2012 година, бела, зелена вино
 • Сала фарма куќа Капетан генерал во 2011 година, бела, зелена вино
 • Quinta do Noval 2008 црвена, Дуро
 • Quinta do колекција Пинто недвижности 2011 година, црвена, Alenquer
 • Quinta do Портал Reserva 2008 црвена, Дуро
 • Quinta do Sagrado, мутант 2007 црвена, Дуро
 • Quinta Seara d'Нарачка TalentVs одличен избор 2010 црвена, Дуро
 • Rui Reguinga винарство, Terrenus 2011 Alentejo
 • Тајната точка вина, долина Зачувај Moscatel Galego 2012 година, бела, Дуро
 • Сонцето Albariño 2012 година, бела, зелена вино
 • Прво сончево Лозја 2012 година, бела, зелена вино
 • Sogevinus добро вино, Burmester Tordiz 40, Тони
 • Соларни на Bouças Loureiro 2012 бела, зелена вино
 • SYMINGTON Семејство имот, Греам е Слободна Жетва 1969 Тони Порт
 • Vidigal вина, Brutalis 2010 црвена, Лисабон
 • Вино и соул, Quinta da Manoella стари винови лози 2010 Црвена, Дуро

Првично објавен текстот во колона Живеење | Бележник Задоволство и Cia | Во весник весник

2013 со кои се соочува страница, тоа е време да се погледне назад, се анализира она што работел, она што не и не поставените цели и цели за годината која штотуку започна. Мојата 2013 година е спектакуларен, лично и професионално, многу учење, со патувања, настани и учество во жирито на разни натпревари. Се проценува повеќе од илјада етикети.

Не можев да заборавам на проектот тука во весникот како колумнист. Можам само да им се заблагодарам на Бога за исполнување на сонот и ми даде можност да го направи она што ми се допаѓа. Тоа е вистина "vidão", како што мојот починат татко.

За враќање на публиката на читателите кои се со мене во минатата година од страна на колоната, на блогот на Instagram, Твитер и Фејсбук се подготви листа од најдобрите вина 2013, поделени во осум категории. Тие се: Година на вино, Новиот Светски црвена, бела Новиот свет, стариот свет Tinto, Бразилецот, Бразилецот Искри и ефективноста на трошоците на годината.

Критериуми

Критериумите што се користат за изборот на етикети одат преку квалитет, вредност (се ограничи 200 reais), достапност на пазарот Capixaba или на интернет и, конечно, на личен вкус, многу субјективен критериум. Но, вината се допаѓа тоа. Препорачан подолу се нови вина, лесно да се најде на пазарот, вина кои сакал да пијат и ќе ги купат повторно. Тие беа изоставени од изборот големи икони на старите вина, што јас навистина го цениме. Но оваа информација ќе биде од мала корист за читателот, врвен чиста.

Пребарување вина да се класифицираат и да се вклучат во листата, се сетив на секој момент од ароми и вкусови, од разговори со пријатели ... тоа беше неверојатно. Ништо подобро отколку да се има право да ги уживаат добар пијалок овој пијалок. Впрочем, спротивно на она што некои сугерираат, вкусот е едноставен чин. Само имајте настроената, чаша и шише добар бренд и жетва. Ако компанијата е убаво, дури и подобро.

Ви посакувам 2014 полн со здравје, мир, достигнувања и добра супа во садот. До следниот пат!

Година вино

Дедо Ема Amplus Carignan 2009: вкусна арома, ментол, кокос и ванила (кој исто така се појавува во устата). Пријатен, со голема киселост, прашува следниот голтка. Црвениот долго, урамнотежен, импресивен во садот. Шампион. R $ 79 | Каде што: Вино VIX

Новиот Светски бело

Бабаитство Вина Совињон Бланк 2011 Марина: визуелна зеленикаво жолта и минерални ароми - Caja ЗАБЕЛЕШКА јасна и убава. Вкус многу свеж со жив и добро балансирана киселост. Vinhaço! R $ 73 | Каде: Buywine.com.br

Новиот Светски црвено

Manso де Velasco 2009: 100% Кабернет Совињон интензивен вкус (камфор, ментол и сливи во сируп). Вкусот добро тело, свилени танини и добра киселост. Балансиран и долго. Каде што: Devinum.com.br | R $ 200

Стариот свет бело

Esporão Reserva 2012: носот со добра овошна салата (ананас, мандарина, праска) и минерални допир. Масти со овошен вкус и минерални белешки. Вкусно, со добра киселост. Долго и избалансиран. £ 80 | Каде: Ville du Vin

Стариот свет црвено

Poliphonia Потпис Црвениот 2009: ништо вообичаените сечење Syrah и Аликанте Bouschet. Интензивен вкус (кокос, карамел и овошје). Маст вкус и интензивен вкус, обележана со кокос. 18 месеци во дабови. R $ 160 | Каде: Carone

Пенливи Бразилецот

Душата Слободна Природа: метод Champenoise. Парична казна и упорни меурчиња. Интензивна и сложени неговата арома потсетува на сушено овошје и наздравија вкусни. Непцето е структурирана, освежувачки и долго. R $ 48 | Каде што: Almaunica.com.br

Бразилецот на годината

Miolo Lote 43 2011: интензивна и комплексни ароми. Белешки на црвена и црна боја овошје, растителни, минерални и суптилна дрво. Мека устата свежо, со добра киселост. Структурно, долго и избалансиран. R $ 118 | Каде: Wine.com.br

Година трошоците и на придобивките

Паоло Laureano Tinto Класик 2011: арома на свежо овошје, пудинг и капина (допир на зачин). Вкусот светлина и свеж, избалансиран. Добро подготвени. Одлична вредност за парите. £ 29 | Каде: Carone

Во балон пакување годината на стогодишнината на бразилската пенливо вино, Здружението на бразилскиот винарство (ЕБА) што се одржа на 8-ми натпревар Бразилецот Искри Шампањ во Национална Капитал, Гарибалди (РС), во чест на производ, кој освои обожаватели низ целиот свет. Вкусот Бразил, што беше потврдено и се признава во чинијата за 68 дегустатори, резултираше со награда од 83 пенливи 43 Бразилецот винарии, две Гранд златен медал (до 92 поени), 59 злато (88-91 поени) и 22 Сребрена (84 87 поени). На натпреварот учествуваа 259 пенливи 69 винарски визби.

Во прилог на квалитет кој е веќе очигледна меѓу експертите и потрошувачите, бразилскиот пенливо вино, исто така, покажа, според претседателот на ЕБА, произведувач на вино Лучијано Vian, неговата еволуција. "Оваа година имавме привилегија на дегустација пенливи млади и зрели. Силното присуство на постарите задржани вина беше означуван како и разновидност на стилови ", вели тој.

Примероците беа оценети од 67 панелисти поделени во пет панели, секој со различни примероци. На дегустации се одржа во средата и четвртокот (16 и 17), само во утринските часови, Комората за индустрија и трговија Гарибалди (CIC). Работата следи правилата на Меѓународниот лозарство и винарство (ОИВ) и Меѓународната унија на винарите (UIOE).

Во секое издание на натпреварот прерасна во број на регистрирани примероци и нивната репрезентативност. Од 2011 до 2013 година зголемување на бројот на пенливи беше 12%, 231-259 примероци. Внесен на конкуренцијата во согласност со правилата, пенливи - веќе во маркетинг - природен, Vitis vinifera грозје од во две категории: Искри втора ферментација (Charmat и традиционалните) и првата ферментација Искри (Мускат).

Дисеминација на резултатите и испорака на медали се одржа во коктел синоќа, 18, CTG Сентинел Сера, во Fenachamp парк. Најдобар пенливи подредени по категорија беа доделени, почитување на лимит од 30% од претплатниците.

Tavares Силвестер оценување - Фото кредит (Гилмар Гомез)

68 дегустатори

Affonso Ритер - Bandeirantes група и весник на стопански комори

Алберто Miele - Embrapa лозарство и винарство

Алехандро Кардосо - Cia Piagentini

Алваро Cezar Galvao - Мапа Божествена Водич

Амарилдо Nespolo - Министерство за земјоделство, сточарство и продоволствието

Андерсон Schimitz - Амазон група

Андре Donatti - Винарија Campestre

Andreia Debon - Издавач нов циклус (бонвиван)

Антонио Czarnobay - Bodega Czarnobay

Атила Zavarize - Херман вино и лозови насади

Бруна Cristófoli - Четири дрвја разузнавање и вредност

Бруно Motter - Винарија Дон Guerino

Карлос Abarzúa - Винарија Geisse

Карлос Zanus - Salton Винарија

Cedenir Fortunatti - Фанте прехранбената индустрија

Кристијан Бернарди - природни производи

Клаудија Stefenon - Biotecsul

Daniel De Paris - Винарија Дон Кандидо

Darci Дани - AGAVI

Delto Гарибалди - Лабораториски Lavin

Dirceu Scotta - Винарската визба Црна Lemos

Edegar Scortegagna - Луис Argenta добро вино

Едуардо Милан - визбата списание

Edvaldo Galon - Винарската визба Црна Lemos

Елтон Viapiana - Винарија Viapiana

Фаусто Filippon - Laurentia лозови насади

Firmino сјај - Adega сјај

Флавио Novello - Кооперативна Винарија Новиот завет

Флавио Zilio - Кооперативна Винарија Аурора

Габриела Poletto - IBRAVIN

Geyce Salton - Vistamontes Сокови

Gilberto Pedrucci - Winery House Pedrucci

Gilberto Simonaggio - Miolo

Gilson Berselli - Courmayeur во Бразил

Giseli Scopel - Винарија Perini

Иринеј Guarnier Син - Мапа на добри нешта на животот и РБС ТВ

Ismar Pasini - Кооперативна Винарија Свети Јован

Џеферсон Nunes - Лабораториски Enolab

Joice Seidenfus - Salton Винарија

Хорхе Cattani - Кооперативна Винарија Гарибалди

Жозе Venturini - Винарија ме & Venturini

Juciane Casagrande - Casa Valduga добро вино

Jurandir Nosini - Кооперативна Винарија Аурора

Leandro Santini - Винарија Perini

Luciane Daux - Денот Вести весник

Лучијано Manfroi - МСФИ-BG

Лучијано Scomazzon - Chandon во Бразил

Lucindo Copat - Salton Винарија

Луис Ренато Pozza - Винарија пештерата Стоун

Magnos Басо - Басо и пенливи вина

Марсел Miwa - Списание маса задоволства

Марко Salton - Винарија Valmarino

Означи Carlesso - Casa Valduga добро вино

Означи Vian - ENOVITIS

Метју Poggere - famiglia Zanlorenzi

Mauricio Roloff - Ibravin и весник Пионер

Mauro Zanus - Embrapa лозарство и винарство

Нелсон Rotta Randon - Лабораториски Randon

Neuri Bruschi - Mercantil Венето

Пола Schenato - Aracuri добро вино

Филип Mével - Chandon во Бразил

Рикардо Morari - Винарија Peterlongo

Серхио Коска - Винарија Ла пивница

Tavares Силвестер - Мапа Живеење во животот, весник весник и радио CBN Виторија (ES)

Силвија Mascella Rosa - визбата списание

Томас Bolzan - пијалаци компанијата Panizzon

Vanderlei Gazzi - Винарија Gazzaro

Ванеса Стефани - Винарија Geisse

Крајниот резултат:

За да ја преземете PDF http://www.clicrbs.com.br/pdf/15745326.pdf

Оспорени од страна на ViniPortugal, мајстор на вино и мајстор за сомелиери САД оценува Португалски вина и според вашето мислење избран за најдобар Португалски вина во САД.

Даг Фрост анализирани 500 португалска вина. Во рамките на оваа селекција, предлага 10-те најдобри од најдобрите, идентификација на најдобрите од најдобрите во рамките на испитната опсег, и Топ 10 најдобрите вредности (cost-benefit), на предлог на вина кои се најпогодни за американскиот пазар и подобро може да очаровам потрошувачите, вредност за парите.

10 На врвот на Топ избор:

2005 - Adega Соработка де Palmela, Palmela визба Мускат
Адријано Рамос Пинто, 20 години Quinta do Бум Retiro
Casa Агрикола Horacio Simões, одлична Moscatel Roxo
2008 - Извори да Куна, Munda Touriga Национал
2009 - Луис Пато, Пан лозови насади
2005 - Murganheira, Гроздобер Искри Грос, Távora-Varosa
2009 - Quinta do Crasto, стари винови лози Reserva, Дуро
2009 - Хорхе Мореира, Прашина
2010 - Quinta ДОС Roques, Touriga Национал
1969 - SYMINGTON Семејство имот, В. & Ј Греам Тони Порт Слободна жетва,

Топ 50 Велики Португалски вина:

1980 - Adega Кооператива де Favaios, Мускат Favaios
2011 - Adega Кооператива де Moncao, ѕидовите на бели Мусон
2005 - Adega Кооператива де Palmela, Palmela визба Мускат
2008 - Adega Кооператива де Penalva направи до Кастело, Penalva Tinto визба
2008 - Борба визбата, Montes Кларос Garrafeira
2009 - Адријано Рамос Пинто Duas Quintas резерви
Адријано Рамос Пинто, 20 години Quinta do Бум Retiro Порт
2011 - Anselmo Мендес вино, Melgaço Alvarinho Muros
2011 - Armindo Фернандес Vianna Loureiro, Vinho Острови
2009 - Bacalhôa Вина на Португалија, Moscatel де Setúbal
Malmsey Мадеира Жетва Blandy е - 1994
2011 - Добар Фарм, Quinta da Giesta Tinto
Casa Агрикола Horacio Simões, одлична Moscatel Roxo
2007 - Куќа Аграрна Хорхе Сантос, Herdade дос Machados резерви
2009 - Casa Сантос Лима, CSL Sousão
2009 - Вина кората, лушпи Црна Ramisco
2009 - Companhia das Quintas, Quinta do cardo Голем избор
2009 - Companhia das Quintas, Herdade da Farizoa Голем избор
2008 - Esporão, Quinta das Murças резерви
2010 - Filipa Пато, Нашата варовник
2008 - Извори да Куна Munda Touriga Национал
2009 - Фарм старо дрво, Zéfyro
2008 - Herdade дос Coelheiros, Tapada де Coelheiros
2009 - Јулија Кемпер вина, Touriga Национал
2009 - Луис Пато, Пан лозови насади
2009 - ManzWine, за борба против приказни
2008 - Marcolino Sebo, Борба резерви Виконт
2009 - планината Ravasqueira, винова лоза на калинки
2009 - Mouchão вина, Дом Рафаел
2005 - Murganheira, Гроздобер Искри бруто
2009 - PARRAS вина, Quinta do Gradil
2009 - Prats & SYMINGTON, Chryseia
2011 - Quinta da Раза, Дон Диего Alvarinho
2008 - Quinta de Lemos, Дона Георгина
2011 - Quinta do Ameal, Loureiro
2009 - Quinta do Касал Монтеиро, уметност образец за РЕЗЕРВАЦИЈА
2009 - Quinta do Crasto, стари винови лози Reserva
2008 - Quinta do Escudial, Reserva стари винови лози
2008 - Quinta do Perdigão, Touriga Национал
2009 - Quinta do Пинто, Touriga Национал
2009 - Петта прашина, прашина
2009 - Quinta do Портал Touriga Национал
2008 - Quinta do Quetzal резерви
2010 - Quinta дос Roques, Touriga Национал
2009 - Sobredos, копар
1969 - SYMINGTON Семејство имот, В. & Ј Греам Тони Порт Слободна Жетва
2009 - Tahora, Medeiros Tinto
2009 - Алтер земјиште, Fado резерви
2009 - Vidigal вина, Brutalis

Топ избор на 10-те најдобри Вредности:

2008 - Борба визбата, Montes Кларос Garrafeira
2011 - Armindo Фернандез, Vianna Loureiro
2009 - Bacalhôa Вина на Португалија, Moscatel де Setúbal
2009 - Casa Сантос Лима, CSL Sousão Tinto
2009 - ManzWine, за борба против приказни
2008 - Marcolino Sebo, Борба резерви Виконт
2009 - Quinta do Касал Монтеиро, уметност образец за РЕЗЕРВАЦИЈА
2008 - Quinta do Escudial, Reserva стари винови лози
2008 - Quinta do Quetzal Reserva Tinto
2009 - Алтер земјиште, Fado резерви

Извор: revistadevinhos

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

Нил Мартин, советник Роберт Паркер, кој го презеде одговорноста за да се оцени вината на Шпанија, Аргентина и Чиле за списанието адвокат за вино во местото на Џеј Милер, конечно, и по дегустација 943 вина од 187 Аргентина производители, го објави својот извештај за земјата. На тема: "Креирање на Malbec на лунен сцена: Аргентина 2012", Мартин ја истакна улогата и перцепциите на неколку локални производители на вино. Тој исто така предложи дека Аргентина се уште не се откриени потенцијал да генерираат интересни мешавини. Целосни информации за erobertparker.com .

PS: Минатата ноќ научив сивата практики
што може да доведе да се дискредитираат тие докази. Јас сум се истражува. Ако биде потврдено, тоа ќе биде кршење на довербата во системот за оценување на вино адвокат, под раководство на нашиот драг пријател Роберт Паркер.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

На послужавник е Јужна Африка Вина водич е во 33th издание и ги носи на евалуација на 7300 вина од 900 производители во Јужна Африка. Платер Јужна Африка Вина 2013
е објавен во два печатени и дигитални верзии, кои се доволно информации за светот на виното во земјата, хотели, ресторани, посета на винариите, сите координирани од страна на GPS. Во ова издание на 2013 година дванаесет винарии доби 5 ѕвезди рејтинг.

Вина 5 ѕвезди 2013 се:

Каберне франк

• Рака 2009

• Вон Ortloff квинтесенција 2008

• Ворвик 2009

Каберне Совињон

• Delaire Граф Лоренс Граф книга 2009

Pinotage

• Кејп Шамони Greywacke 2010

• Kanonkop 2010

Пино Ноар

• Шамони резерват Кејп 2011

• Њутн Џонсон Семејство Лозја 2011

Шираз / Syrah

• Boschendal Сесил Џон книга 2010

• Cederberg КРГ аукција Книга Teen умре Hoog 2010

• Delheim Вера Круз 2009

• Басна Bobbejaan 2010

• Феарвју Jakkalsfontein 2009

• Mullineux Семејство шкрилци 2010

• Mullineux Семејство Syrah 2010 (Црвено вино на годината)

• Рака Биографија 2010

• Saronsberg 2010

• Simonsig Merindol Syrah 2010

Црвена (Малборо)

• Дала Cia вино и Дух компанијата Џорџо 2007

• Fleur de Кап Лазло 2008

• Keets првиот стих 2010

• Кен Forrester ромската 2009

• Ла Моте Pierneef Шираз-Viognier 2010

• Mvemve Raats Де Compostella МР 2009

• Нико ван дер Merwe Но, Никола Кејп 2007

• Sadie Семејство Columella 2010

Шардоне

• Boschendal резерви 2011

• Шамони резерват Кејп 2011

• Хамилтон Расел во 2011 година

• аукција резерви на Јордан КРГ 2011

• Јордан Девет дворови 2011

Chenin Блан

• Alheit Cartology 2011

• Бомонт Надеж Маргарет 2011

• Ботаника 2011

• DeMorgenzon книга 2010

• Жан Daneel Потпис 2011

• KWV катедрала визбата 2011

• Sadie Семејство Skurfberg 2011

• Спајс Route 2011

Совињон Бланк

• Cove Fryer 2011

• Стартувај Греам Бек фазан 2012

• Tokara Вокер Залив 2012

Бела (Малборо)

• АА Badenhorst Семејство 2010

• Шамони резерват Кејп 2011

• аукција резерват Кејп Точка КРГ 2011

• Дејвид Aristargos 2011

• Феарвју Nurok 2011

• Договорот плоча на дрвото книга 2010

• Мајлс Mossop Саскиа 2011

• Nederburg Светот На Генијалноста 2011

• Nederberg Совињон Бланк-Семијон Приватен Бин D252 2012

• Nitida Coronata интеграција 2011

• Rall 2011

• резерви Tokara директор за 2011 година

Méthode Кап Classique

• Бон Храброст Жак Bruère Brut резерви 2008

• Villiera Monro Brut 2007

Десертни вина unfortified

• Феарвју Ла Beryl Блан 2011

• Fleur du Cap Нобл Доцна Жетва 2011

• Mullineux Семејство Строу Вино 2011

• Nederburg winemaster резервна Нобл Доцна Жетва 2011

• Пол Cluver Нобл Доцна Жетва 2011 (бело вино на годината)

Засилени порта тип

• Де Krans Кејп Гроздобер резерви Последна Порт 2010

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

За оние кои се уште не се знае, има натпревар кој го избира авиокомпании кои нудат најдобар вино. Наградата е спонзорирана од страна Skyscanner, специјализиран сајт за авионска карта пребарувања, хотели и изнајмување на автомобили. Жирито беше составен од 12 сомелиери дека слепите вкуси 21 вина се служат во економски класи на европските компании.

Томсон ервејс беше изгласан како ги нуди најдобрите црвено вино, Finca Ла Линда Каберне Совињон 2011 година, продадени во Бразил за R $ 38,00 од Декантер увозник.

2 САС - Backhouse Пино Ноар, САД, 2011 година.

3 Pegasus Airlines - Kavaklidere ангорска Мачка 2011 година.

4 БМИ (Britishi Мидленд) - Големиот Суд Мерло 2011 година.

5 KLM (Koninklijke Maatschappij Luchtvaart) - Тера Andina Каберне Совињон, Мерло (Чиле) во 2011 година.

Најдобрите компании во категорија Бело вино

1 Луфтханза - Петар и Петар Ризлинг, Mosel, Германија 2011

2 КЛМ - Тера Andina Совињон Бланк-Шардоне (Чиле) 2012

3 Easyjet - Луј Mondeville, Совињон Бланк, плаќа d'OC, 2011)

4 Пегаз - Kavaklidere Чанкаја 2011

5-ти БА и Иберија - Вал де лос Frailes, Bodegas Matarromera Verdejo 2011

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук