оптимизација на веб-сајтот поднесе e-mail екстрактор

Архива за 'шампањ' Категорија

Тоа е мојот пријатели, ако 2015 година ќе биде добро јас не не знам, но почетокот е прекрасна, РС. Претходно оваа недела присуствував со пријателите Фелипе Коломбо, Велингтон Andrade, Маркос Фонсека и домаќин Ања Алмеида во Балкон "NALOCA" вино вечер го одзема здивот, магично, со ретки вина, величествен, одлична храна и многу се смее. На средбата имаше четири фази. Се започна со шампањ Dom Perignon Гроздобер 2004 (Фелипе), Круг Гранде Cuvée Brut NV (Марко) и Dom Perignon Роуз Гроздобер 2003 Џеф Кунс Edition (Велингтон), проследено со две сезони, 1966 (Силвестер) и 1985 година (Ања), толку повеќе славни Португалски црвено вино, Барса Velha - ние се обидуваме да го заврши со Quinta де Vargellas Fladgate Гроздобер Порт 1968 (Силвестер) прекрасната Тејлор и беа изненадени од домаќинот со Pera Manca 1995 година да се затвори на ноќта. Во овој прв пост ќе зборуваме за champas дека се соодветно усогласени со божествена Mariscada, слика подолу:

Готвачот Mariscada Aldir Алмеида

Dom Perignon Гроздобер 2004

Корпата покажа парична казна perlage, цветни и цитрусни ноти, со наздравија малку (печење). А вино со средна тело, многу елегантна, со исклучително свеж вкус, и минерали, со голема киселост и вечен упорност. Забелешка (ST): 91/100

Круг Гранде Cuvée Brut NV

Сосема различно од ДП, поголема концентрација и структура, но свежо, крем и елегантен. Слад белешки, ореви, костени, мед, зрел плод, кои доаѓаат од мешавина од околу 40 вина база на до 10 различни вина. Забелешка: (ST): 92/100

Dom Perignon Роуз Гроздобер 2003 "специјални потпишан од страна на уметник Џеф Кунс издание."

Смета од страна на Ричард Geoffroy на Maison скапоцен камен, на розата Шампањ има одличен избор на бело грозје (шардоне) што балансира на силна личност на мастило (Пино Ноар), проследено со стареењето осум до десет години по подрумите. Високата! Визуелна кора од кромид, кремаста пена, парична казна perlage, и ароматичен вкус и богатството направи Dom Perignon Роуз навистина посебен шампањ. Освежувачки и свиленкаста. Забелешка (ST): 96/100

Sabragem на француски sabrage, е името на техниката за отворање на шише шампањ или пенливо вино со сабја. Тоа стана популарен по Француската револуција, кога Наполеон Бонапарта, на коњи не можеше да стори традиционалните отворањето на услугата, а се користат својот меч да му ја отсечат главата неколку шишиња шампањско која победи на Мадам Clicquot (вдовицата Cliqcuot). Овековечен фраза: "Во победата е заслужена, неопходни во поразот"

Да сакате да вложување во Ева оваа Нова Година тука се и некои корисни совети copiladas списанието визбата:

 • На местото на настанот треба да биде сеопфатен и без кршливи предмети.
 • Присутните да присуствувате на овој настан мора да застане зад него, никогаш не пред, бидејќи стакло тесно грло ќе лета неколку метри.
 • Шишето ќе биде обезглавен мора да бидат добро разладени (6 ° C е идеален) и не треба да и 'се тресат да не се зголеми внатрешниот притисок. Оваа содржина е од фундаментално значење, бидејќи ако течноста е жешко, шишето може да експлодира кога сабја удар. Препорачливо е дека тоа е во кофа со мраз и вода за најмалку два часа пред sabragem.
 • Отстрани ги сите капсула која го опкружува вратот на шишето.
 • Тоа е од клучно значење да се најде стакло споеви, што ги дели двете половини на шишето. На средство кое се користи за да се отвори треба да ги следат точно измена на вратот на шишето.
 • Интересен предлог е дека крпа салфетка е поврзана со метална жица држење на плута. Така, при држење на салфетка време sabragem, вратот (во прилог на салфетка) нема да леташ, избегнување на секаков вид на оштетување или повреда.
 • Исуши шишето, така што можете да го држите со целосна решителност.
 • Држете го шишето завиткан во салфетка со една рака. Шишето треба да биде во навалена положба, така што на мечот може да се лизне низ стаклото за да стигнат до испакната уста на вратот.
 • Ударот треба да биде сува и цврста. Внатрешниот притисок на цилиндри ќе предизвика остатокот од услугата. Обично вратот на број на оставајќи мазна површина на уста на шишето. Ако вино е добро ладни течноста ќе бидат изгубени. Може да има, сепак, некои загуба на гас, па затоа препорачуваме да не користат скапи шишиња во пракса. Потоа сите ќе уживаат во шампањ и на партијата ќе биде завршена.

Еве неколку видеа:
При изборот на младите важно е - постојат кампањи, cavas и други специјални пенливи дека може да се вкуси со децении. Но, во принцип се направи овој вид на вино да се пие младо. По три години за производство на вино, тој почнува да ја губи киселоста, свежи ароми и perlage, радост симбол.

Stay tuned до нивото на шеќер - Важна точка да бидат задоволни со пенливи е нивната содржина на шеќер. Ако ви се допаѓа хауба, на брут и екстра-брут се најпогодни. Постои, исто така, природата или нула доза, со помалку шеќер во споредба со екстра-брут. Веќе секунди или Деми-секунди се послатка.

Претпочитаат Charmat или традиционални? Кога како пенливи белешка ако е направен од страна на традиционалните или Charmat метод. Оваа информација обично се наоѓа на предниот дел на етикетата, под името на брендот. Потекнува од познатиот француски регионот на шампањско, и се користи во неколку други делови на светот, на традиционалниот метод (втора ферментација во шише) се користи кога сакате да направите пенливи полно тело, комплексна и стареењето капацитет. Веќе изготвен од страна на метод Charmat (втора ферментација во големи резервоари од нерѓосувачки челик), обично се полесни и свежо, со арома на овошје и треба да се пие младо.

Температурата заштита - Ice да. Глупаво, не! Во Бразил, пенливи се многу поврзани со летото; и многу имаат тенденција да докаже глупаво студ. Ова е грешка. Ако го почувствувале многу ладно на ароми и вкусови се срамежливи. Пијте поедноставно околу 6 степени (плус или минус температура на фрижидерот), и повеќе комплекс од 12 степени. Како што е тука е многу топло, пенливи може да се отстрани од фрижидер или винарска визба малку под температурата на оперативен и се чуваат во мраз кофа.

Научете како да ги вкусите

Визуелна анализа - Во пенливо бело, со посветла боја укажува на младите. Но, жолто злато укажува на тоа дека пенливи имаат некои возраст.

Проценка на меурчиња или perlage - Обрни внимание. Повисок квалитет на производот, се помали и многу меурчиња.

Чувствуваат мириси - Гледај разлика аромите кои се појавуваат. Некои пенливи вина се повеќе свежи и овошни ароми. Други, пак, посочуваат ореви, лешници, бадеми и тост леб. Ако знаете да каже кој од двајцата сакате, и помогна на продавачот за да се покаже нешто на Вашите потреби.

На линкот горе ќе мора пенливи Корисно -
ТУКА.

Друга Шампањ проект супа на жеден. Тој се појави по Selosse и одржа правни бран. Великодушност пријател, д-р Јулие Португалија, студент претвори учител. \ O /

"Мишел и Франсис EGLY-Ouriet визионерски производители. Во својот 11-акр имот во Abonnay, Verzenay и Bouzy, речиси Grand Cru и примарна локација, расте без пестициди во лозовите насади на повеќе од четириесет години на Пино Ноар, Пино Meunier и Шардоне. Грозјето се бере рачно, секогаш на највисоката точка на неговата зрелост, а виното е направено од стебла и нефилтриран. Резултатот е мала количина на вино од голема сложеност, со силна и длабока вкус. Според Bettane & Desseauve водич, EGLY-Ouriet е вино кое најголем напредок во текот на последните 10 години, а нејзините производи се оспорени од страна на шампањ љубителите низ целиот свет. "

Во купот, и покрај тоа што се појавува по Selosse, Шампањ EGLY-Ouriet Grand Cru Brut Роуз NV Магнум, тој одржа бран и покажа дека исто така е лабава животните, РС. Визуелна кора од кромид, многу фини perlage во количина од свежо црвено овошје ароми, како и праски, brioches и зачини. Сув вкус, добра структура, долго. Маѓепсува. Забелешка: ST (96). 750 ml шише чини $ 590, тука .

Во светот на вино како и во животот не сакаат е моќ. Чекорите се високи и ние треба $ да се потпре на дарежливоста на пријатели да не го помине овој без почитување на некои чорби кои го прават среќни душата.

Јас неодамна имаше можност да се сретне на стакло работата на Anselme Selosse ( ), една од најпознатите восхитуваат гаражи на регионот Шампањ, Франција (55 000 шишиња година), која ги надминува нивните етикети (1000) тука во Бразил. Неговата работа филозофија започнува со биодинамички одгледување во 6 ха во Avize, Cramant, Огер, Le Mesnil, Ај, Ај и Mareuil-сур- Ambonnay, кои се винифицира одделно во мали буриња кои се купени од Domaine Leflaive, големо име на Бургундија. Некои од нивните етикети, како што се материјата се направени во вино преку системот Solera (Шпанија). Тие се користат само природни квасци во ферментација, и доза на експедицијата ликер е мал.

Моето искуство е во чаша со NV Brut розе шампањско Жак Selosse, 12,5%, сечење Шардоне и Пино Ноар, кои покажаа многу карактер, за разлика од нешто што го почувствувале шампањ. Perlage совршен, сложеноста и creaminess, како и со еволуцијата. Пријатно затоплен арома на тврд карамел, цитрус, ванила и зачини. Вкусот структурирана, широк и кремасти, одлични киселост. А енергична шампањ, единствена и неповторлива практично. Забелешка: ST (99)

Секој знае дека пештерата Geisse е еден од најпочитуваните и признати производители на пенливо вино во Бразил и во светот. Но, малкумина знаат дека сега потпишува Шампањ Премиер Cru.

Во попладневните часови од сабота имав привилегија да вкусат од прва рака, првиот блог објавувате лично мислење на првата група на Шампањ пештерата Geisse Филип Dumont Премиер Cru шише бр 00176 од 1500 произведени. Ова Шампањ е резултат на партнерството меѓу две семејства, кои ја споделуваат истата работа филозофија, францускиот Dumont и бразилската Geisse.

Проектот започна во 2007 година, кога Geisse примени во винарската визба во неговиот Пинто Bandeira, Французинот Филип Dumont, сопственик малку повеќе од 5 хектари Премиер Cru во Chigny-les-розите - Ремс, со над 300 години традиција во регионот . Филип бил воодушевен од квалитетот и стилот на пенливи елаборирани од страна на Марио Geisse, и афинитети поради работата филозофијата на двете семејства заврши во поканата за Марио Geisse ќе произведе првиот шампањ со бразилската етикета.

Се 1.500 шишиња, со оглед на обемот на производството во земјите со премиерот Cru ознака е многу ограничен, а вредноста на подрачјата со овој стандард за квалитет може да достигне 1,5 милиони евра по хектар. Од 200 села во Шампањ, само 43 имаат право да го користи името Премиер Cru, ознака доделена на ретките производители во регионот за висок квалитет функција и локација на своите лозја.

Лични Оценка:
ST (93) - 50% Шардоне / Пино Ноар 50% - 12,5% - производство по хектар: 8000 kg - жетва: септември - одлуки метод: Champenoise / Традиционални - Ферментација време: прибл. 180 дена - созревање време: 36 месеци - содржина на шеќер: 12 грама на литар - производство: 1.500 шишиња - R $ 290,00 во Викторија.

 • Visual бледо слама жолта, perlage со мали меурчиња, бројни и добро упорност. Носот има забелешки на Brioche и леб доминантниот (без тост), бела овошје, и прилично познат минерал. Непцето има добра киселост, со полно тело, со добра концентрација на бело овошје, одлична упорност и вкусни вкус, особено квасец. Треба да се подобри со неколку години на визбата. Голем шампањ, достоен за ова партнерство помеѓу двата големи производители.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

Винстон Леонард Спенсер Черчил, подобро познат како Сер. Винстон Черчил, беше најпознатиот британски државник, пред се како премиер на Велика Британија за време на Втората светска војна и, според некои, го поздрави демократски свет, како одличен возач на воената кампања која го порази Хитлер.

Покрај државник, Винстон Черчил бил писател. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1953 година, како резултат на шест тома од неговото познато дело "Втората светска војна". Измислен многу фрази, кои станаа познати:

Недостатоци на капитализмот е нееднаква распределба на богатството; предност на социјализмот е еднаква распределба на мизерија.

На репортерот го прашува стариот Черчил, на 80 или 90-нешто ...

- Черчил, она што е тајната на долговечноста ова?

- Спорт, драги мои, спортот ... никогаш не се практикува.

Никој не се преправа дека демократијата е совршен или беспрекорно. Тоа е, рече дека демократијата е најлошата форма на влада, освен на сите оние други форми кои се испробани од време на време.

Черчил бил во љубов со шампањ, особено од страна на куќата на Пол Роџер и добија секој ден. Тој имаше добри односи со Одета Пол Роџер, директор на познатиот шампањ куќа. Во 1944 година, тие беа претставени на ручек во Британската амбасада во Париз, а, според компанијата, Одета беше курир за францускиот отпор за време на годишната окупација, кој е зошто Черчил зајакнат своите односи со Домот на Пол Роџер.

На Пол Роџер произведени посебно за него 500ml шишиња, бидејќи, според премиерот, "цела шише (750ml) е премногу за мене да пијат сами и половина шише (375ml) е веројатно нема да биде вреди да се слуша на хокане жена ми ќе дај ми, бидејќи јас сум за пиење. 500ml е совршен износ. "

Кога Черчил почина во 1965 година, куќата Пол Роџер го плати данок. За 25 години, ставија црна жалост лента на сите шишиња шампањ во Велика Британија.

Во Бразил, шампањ Пол Роџер Cuvée Сер Винстон Черчил Brut се увезува Мистрал и трошоците R $ 790,00.

Лични Оценка:
ST (99) примероци на состанокот Мистрал 2012

 • Асамблаж е главно Пино Ноар, надополнета од страна на Шардоне. Избира само најдобрите плодови доаѓаат од лозјата во Vallee De La Marne и Брегот на де Blancs. Ова шампањ останува зреење во подрумите во контакт со пепел на квасци за повеќе од седум години пред лепење.
 • Жолта визуелен медиум интензитет, со ситни меурчиња и бројни; интензивна и постојана perlage. Носот со традиционалните белешки на Brioche, квасец, бела овошје, цитрус, со цветни допири.
  Непцето има голем тело, добра киселост, парична казна и богата пена. Балансиран и мека, без горчина. Ароматични упорност е многу долг, со вкус на Brioche, агруми и сушено овошје. Вистински нектар на боговите!

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

Во текот на 2011 година, редакцијата на списанието оценува над 1000 кампањи кои се на располагање. За дегустација, најважните критериуми беа квалитетот и пристапноста. Кога резултатите беа сумирани меѓу првите 10, многу познати имиња, но на првата беше едногласна, Taittinger Comtes де Шампањ 2000 година ликовна Шампањ списание е единствената меѓународна публикација посветена на шампањ.

Во продолжение е листата "100 најдобри 2012 кампањи".

 • Taittinger Comtes де Шампањ 2000
 • Taittinger Гроздобер 2004
 • Louis Roederer Cristal Роуз 2002
 • Dom Perignon Роуз 2000
 • Dom Perignon 2002
 • Bollinger Гранде Année Роуз 2002 Ла
 • Laurent-Perrier Александра Роуз 1998
 • Пајпер-Heidsieck Ретки 2002
 • Чарлс Heidsieck Brut задржуваме NV
 • Чарлс Heidsieck Бланк des Millénaires 1995

Од вкупно 100 најдобри "пласман" кампањи може да се прочита тука:

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук

Основана е од 1912 година во срцето на Шампањ областа на Damery близина Epernay, Ј Telmont има 146 ха (36 од нивните сопствени лозови насади), Де Telmont има извонреден извор на квалитет на грозјето од најдобрите terroirs, како Брегот на де Blancs и Vallee De La Marne. Грозјето се најважниот дел на шампањ. Значи DeTelmont се грижи за е користење на идеален методи за култура да се создаде хармонија и рамнотежа помеѓу земја и лозја.

Винарија: Ј Де Telmont - Држава: Франција - Име: Гран резерви Brut - грозје: 34% Шардоне, 33% Пино Ноар и Пино Meunier 33% - Боја: слама жолта - Вид: Искри - Апелациониот: Шампањ - Просечна возраст на лозите: 30 години - Географска Локација: Шампањ - производство на вино: Традиционални со контролирани temperatua - Галерија Дома: Од 15 до 24 месеци во шише - ALC: 12%

Увозникот: www.daconfraria.com.br

Мапа на: http://www.champagne-de-telmont.com

Цена: 190,00

Лични Оценка: ST (90)

Visual светло жолта, мали меурчиња во добра количина со мала јака. Носот претставува функции белешки на тост леб, квасец, праска и бадем. Непцето покажа многу сув, фантастична киселост, добро тело, маслен вкус и долг завршеток. Шампањ со весел карактер.

Следете го блогот го живее животот на Твитер