search engine optimization paraqesë website heqës email

Arkivi për kënaqësinë & CIA-s 'Category

Bodrum ushqime dhe DZ Emporium në Praia da Costa (Qytetin e Vjetër), do të promovojë një kurs bazë vere, ku pija e dashuruar interesuar në kulturën që rrethon ajo mund të fitojnë njohuri e rrushit, dhe fazat e përgatitjes dhe prodhimit si dhe harmonizimi i koncepteve dhe këshilla në zgjedhjen e një etiketë. Klasë, mësoi nga Profesor Franklin Martins është caktuar për në 21 mars e shtunë, prej 10 deri 18 orë, në dhomë provë e dyqan. Investimi është 250 reais (për person). Më shumë informacion: tel: 3062.70.70

Matter botuar fillimisht në kolonën Living Life | Notebook C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta

Ju mund të keni dëgjuar shumë për fjalën "terroir". Por ju mund të vendosni atë? Terroir është terren i unitetit, klimës, të ndryshme të rrushit dhe punën e njeriut. Një kombinim i këtyre elementeve janë të lindur në çdo verërat vreshtare unike, që përfaqëson personalitetin e secilit prej rajoneve të ndryshme - me fjalë të tjera të identitetit të saj.

Pra, kur nuk është të flasim e verërave terroir, në thelb është përcaktuar një verë që shpreh një rajon apo një zonë të caktuar vreshtave. Shumë verërat që ekzistojnë në botë, me emrat e tyre apo emërtimeve të origjinës (rregullat e kultivimit), ndryshojnë nga njëri-tjetri sepse përveç kombinime të ndryshme të varieteteve, përmbajtje të alkoolit dhe të jepnin për hektar, të tokës ose të klimës në të cilën ata ishin të Pushimi i krijuar, në secilin prej tyre, një personalitet i fortë.

Kjo është arsyeja pse një Rioja (Spanjë) - i përgatitur në thelb me rrushit Tempranillo - ose Chablis (Francë) - të bëra ekskluzivisht nga rrushi Chardonnay - janë verëra shumë të ndryshme të prodhuara me të njëjtin varietet, diku tjetër në botë.

Në Kili, edhe pse ka disa rregulla të kultivimit, pas dekadash, vendi është shfaqur si një prodhues i madh i verërave të dy primit përbrenda. Çfarë tërheq vëmendjen për të është në rritje numri i kantinat e verës që prodhojnë verëra të reja dhe interesante në vende të zbuluara rishtazi. Në rajonet bregdetare të klimë të ftohtë, të tilla si Kazablanka, San Antonio, Elqui dhe Limari, disa wineries janë të përgatitur të shkëlqyera Sauvignon Blanc, shumë minerale dhe elegant Pinot Noir. Në rajonet më të butë të Maipo, Akonkagua, Colchagua dhe Cochapoal, ato janë të specializuar në aromatike dhe e shijshme Carmenere. Dhe, në Kili jugore, Bio-Bio, Malleco dhe wineries Maule Luginës po provon se ata mund të prodhojnë të veçantë Pinot Noir, Chardonnay dhe gjithashtu Reinventing Carignan.

Rafael Prieto, krijuesi i Top Verëbërësit - kanë folur këtu - dhe një nga emrat që e nënshkruara Kili Wine Guide, për shumë vite ka vlerësuar dhe ndjekur evoluimin e këtyre terrois, menaxhimin e për të identifikuar se ku ata erdhën nga rrushi më të mira. Kështu krijoi projektin Visionary Verërat dhe ftoi Juan Alejandro Jofre, votuan winemaker më të mirë të rinj në Kili në 2014 me qëllim të zhvillimit të një linjë të verërave që të mund të udhëtojnë diversitetin e stileve, klimat dhe fushat e Kilit, reflektuar në xhami e cila secili Terroir ka për të ofruar. Për të marrë një ide se ku ata duan të marrin rrushin e Cabernet Sauvignon janë blerë drejtpërdrejt nga Lugina Maipo dhe Peumo Carmenere në të jashtëzakonshme mikro-terroir për kastë në Luginën Cachapoal.

Unë kam qenë kohët e fundit në Marina Casa në Qytetin e Vjetër, importues ekskluzive e linjës në Brazil, për të provuar linjën e saj të plotë, duke përfshirë verërat e saj të dhëna (të thjeshtë), Single Edition dhe Edition Speciale të mesëm dhe të sipërm Edition privat dhe Premium Edition. Vera e bukur dhe gastronomike me një të mirë x çmim të cilësisë, në të cilën emito një mendim personal në linjat e ardhshme.

Visionary Single Edition Carmenere 2013 - R $ 39,90 - Ku për të gjetur: Wine Vix

 • 100% Carmenere, nuk ka dru për kalimin, tregon një rubin të qartë vizual, aromas mjedër dhe lules dritë. Shijoni butë, me shije frute, duke dëshmuar më tërheqëse se hundë.

Visionary Single Edition Cabernet Sauvignon 2013 - R $ 39,90 - Ku për të gjetur: Wine VIX

 • 100% Cabernet Sauvignon, pa kaluar nëpër dru, tregon një rubin të qartë vizual, hundë të këndshme e frutave të kuqe dhe të zezë, me aromë të lehta touch. Qiellëz është dritë, i freskët, me shije të theksuar frutin.

Vizionarë Verërat Edicion Special Carmenere 2012 - R $ 59,90 - Ku mund të blini: Wine Vix

 • 100% Camenére, me 50% të verës të moshës në lisi për rreth 12 muaj, të cilat kontribuan më shumë struktura dhe butësi në verë, dhe prania e mirë të frutave.

Vizionarë Verërat Edicion Special Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 59,90 - Ku mund të blini: Port House

 • 100% Cabernet Sauvignon, 50% e verës së moshës në lisi për rreth 12 muaj, të butë, raundin, me koncentrim të mirë të frutave dhe erëza.

Visionary Private Edition Verërat Cabernet Sauvignon 2012 - R $ 89,90 - Ku mund të blini: Port Shtëpia

 • 85% Cabernet Sauvignon dhe Cabernet Franc 15% kalimi në fuçi të reja franceze. E bukur, elegante, me shënime të zeza dhe të kuqe fruta, dhe bimëve. Balancuar, me tannins buta dhe të përfundojë gjatë.

Visionary Verërat Premium Edition Blend 2012 - R $ 189,00 - Ku mund të blini: Port House

 • 80% dhe 20% Cabernet Sauvignon Carmenére. Granat Visual errët, hundë kompleks i qershi, kumbulla, dhe kontakt lëkurë. Qiellëz me sulm të butë, prej kadifeje, duke konfirmuar shënimet hundë. Garda e verës.

Matter botuar fillimisht në kolonën Living Life | Notebook C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta

Jo çdo kulture shpreh dëshirën e prodhuesve Minesota, se edhe pse ne e shohim në vreshtat gjatë gjithë vitit, gjithashtu varet nga një klime të favorshme. Pas të gjitha, verë e mirë është rezultat i natyrës së bashkimit me ndjeshmëri dhe ekspertizën e njeriut. Këtë vit, unë kam qenë një herë në rajon, klima jo vetëm parashikuar të korrat rrushit në të paktën tre javë, por edhe i favorizuar kultivimin e rrushit të mëparshme, të përdorura në prodhimin e verërave të bardha dhe vera e gazuar, më i mirë që kemi. Tani, në fund të pritjeve korrjes sillet rreth bojës, të cilat varen nga kushtet e motit ditët e ardhshme. Pavarësisht pritur për të korrave, disa të vizitojë rajonin për të mendojë natyrën, marrjen e mostrave kuzhinën lokale dhe të gëzojnë infrastrukturë të mirë turistike atje. Prandaj ndarë disa këshilla të ndonjë gjë interesante në kantinat e verës, si dhe restorante dhe hotele. Shikoni në vijim.

Wineries

Herbicid natyror në verë Don Giovanni

Don Giovanni

E vendosur vetëm mbi 10 milje e Bento Gonçalves, në rrethin e Pinto Bandeira, vlerë prenotim një fundjavë për të vizituar këtë punishte vere, e cila ka një pension me tetë dashamirët e verës të katërt i marrjes në dorëzim dhe të dashuruar në përgjithësi. Në të njëjtin vend, një vit 1930 i rezidencë është një restorant i cili ka kapacitet për deri në 60 njerëz nga rezervim. Sidomos Don Giovanni Nature (pa sheqer), i prodhuar nga metoda tradicionale dhe 24 muaj në kontakt me maja.

WINE DHE DON GIOVANNI INN - VRS 805 - Amadeu Line (28), 12 km, Pinto Bandeira - Tel: (54) 3455-6293 | www.dongiovanni.com.br

Yeasts punojnë në shishe Cave Geisse

Cave Geisse

Gjithashtu instaluar në Pinto Bandeira 4 kl e Don Giovanni, Veraria Shpella Geisse është i njohur për përsosmërinë e tij me gaz dhe me stil, e cila mori rezultatin më të lartë të kritikave të respektuar ndërkombëtar, Jancis Robinson, për një verë të gazuar brazilian. Kantina është e udhëhequr nga winemaker Mario Geisse, fëmijët dhe Karlos Arbazua. Mario arriti në Brazil në 1976 kur ai u pajtua që të drejtojë Moet Chandon. Të ketë një strukturë të awesome ftohtë, ku ata të pjekur me gaz e tyre të përgatitur ekskluzivisht nga metoda tradicionale. Sidomos Cave Geisse Blnc Blanc.

Cave Geisse - Jansen Line, s / n - Tel:. 54 - 3455-7461 dhe 3455-7463 | 95.700-000 - Pinto Flag - Bento Gonçalves Rajoni - RS - www.vinicolageisse.com.br

Sy i Stars lë pa frymë në Brazil

Stars nga Brazili

E vendosur në rrethin Faria Lemos, Bento Gonçalves, në 525 metra mbi nivelin e detit, në një vend magjik ku mbretëron qetësi dhe ju mund të mendojë natyrën, punishte vere Star Brazili është një tërheqje turistike në Minesota. Prodhimi i tridhjetë ton të rrushit, vetëm një përqindje e vogël shkon në zhvillimin e verërave të veta, rreth 25 mijë shishe në vit. Një pjesë e madhe është menduar për veraritë tjera, si Chandon, Valduga, në mesin e kompanive të tjera. Ajo prodhon të bardhë, me gaz dhe e mrekullueshme dhe kurioz të kuqe si vera e kuqe me gaz (100% Merlot) dhe Dall'Agnol DMD, i përgatitur në të njëjtën mënyrë si Amarone. Sidomos tym Blanc 2014 100% Sauvignon Blanc me 6 muaj për të kryer një fuçi.

Yjet e Brazilit - 431-4,2 Km - Faria Lemos - Bento Gonçalves - RS - Phones: (54) 9924.016 / (54) 3439,1089 - www.estrelasdobrasil.com.br

Juaj John Valduga me familjen time në bodrum tuaj, më gaz të Amerikës Latine, me një kapacitet për të strehuar gjashtë milionë shishe ekskluzivisht nga metoda CHAMPENOISE.

Casa Valduga

Një nga gjigandët në industrinë, është përgjegjës për kompleksin e parë turistik të verës në Brazil, fshat Valduga që është në qytetin e Bento Gonçalves. Ju duhet të vizitoni për ata që janë duke kaluar, ose duan të qëndrojnë në Luginën e Vreshtat. Përveç restorantin e saj dhe han, kompleks ka një fabrikë me lëng dhe të rrushit dhe jellies. Kur nuk udhëtojnë, pronari John Valduga personalisht mirëpret vizitorët. Mos harroni të shijoni Stória, një nga verërat më të mira të kuqe prodhohen rrushit Merlot dhe gjithashtu me gaz i saj i përgatitur me metodën tradicionale në kohë të ndryshme plakjes.

Linja Leopoldina - Lugina e Vreshtarisë - RS Bento Gonçalves - Telefon: (54) 2105.3122 - Fax: (54) 2105.3122 - Site: www.casavalduga.com.br

Kënaqësi në Kopshtin verës së hullizim

Bërthamë

Me 1200 hektarë vreshta dhe 12 milion litra verëra gjobë në vit, kernel ka zona më e madhe e vreshtave të saj në vend. Kërkuar, dhe shëtitje nëpër vreshtat, të brendshme punishte vere dhe dhoma e tij spektakolare provë, është për të shijuar fundjavat dhe festat në Kopshtin Wine, vendosur në një zonë të madhe dhe të bukur të gjelbër prapa pakicë verës. Risia ka një hapësirë ​​fëmijët për prindërit që të gëzojnë me të besimit dhe gaz verërave nga qelqi, plus tidbits që vijnë nga një lloj "kamion verës."

RS 444, KM 21 - Lugina e Vreshtarisë, Bento Gonçalves - Telefon (54) 2102-1540 - site: www.miolo.com.br

Bolognese shijshme Polenta me djathë Osteria House druri

Restorante

 • Casa di Paolo - www.casadipaolo.com.br
 • Dru House - Leopoldina Line - www.casavalduga.com.br
 • Restorant Valle Rustico - www.vallerustico.com.br
 • Trattoria Primo Camilo - www.primocamilo.com.br
 • Trattoria & Magazina Mamma Gema -


Simpatik Pousada Don Giovanni

Banesë

 • Farina Park Hotel - www.farinaparkhotel.com.br
 • Hotel Laghetto Viverone Bento - www.laghettoviveronebento.com.br
 • Wine Spa Hotel & Condo Wine - www.spadovinho.com.br
 • Hotel Villa Michelon - www.villamichelon.com.br
 • Pousada Castello Benvenutti - www.pousadacastellobenvenutti.com.br
 • Pousada Don Giovani - www.dongiovanni.com.br

Perceptues

Kompania League Perceptues në Minesota ofron enoturísticos paketa themed me banim në hotele, turne dhe tastings në disa wineries në zonë, si dhe kurse të harmonizuara dhe darka, pikniqe në vreshtat, si dhe transportin e ekzekutivit. Këto paketa kanë vlera duke filluar nga R $ 1,300.00 për person duke përfshirë akomodimin dhe shërbimeve.

Surpriza e javës vjen nga Lugina Elqui, një rajon gjysmë-shkretëtirë në Kili, ku vera Falérnia vlerësuar me çmime pioneered prodhimin e një verë e bardhë me të rrushit Pedro Ximénez, fillimisht u përdor për prodhimin e verërave ëmbëlsirë në rajonin e Jerez në Spanjë . Në tas provuar deliciously thatë, me shije frute, minerale dhe dhe freski. Ku mund të gjeni në Victoria: Wine VIX - R $ 60 - Tel: 3019.58.58

Qytetin e Vjetër fitoi, më pak se një muaj, një hapësirë ​​të re për të dashuruar e pije Bacchus. Është Spot Wine, e cila mblidhet në dyqanin tuaj zonë e verës dhe gustator dyqan ushqimore, Shopping Vila Velha. Komanda është Gilberto Faria, i cili ka mbi 20 vjet në tregun e verës, dhe Helio Massoni (Ish ENOTRIA dhe Perim), me 10 vjet si një sommelier.

Në punishten e verës të ri është e mundur për të gjetur rreth 800 etiketa nga 15 vende, në një përzgjedhje që përfshin prodhuesit të njohur dhe disa rarities. Shtëpia ka një makinë Enomatic që lejon fraksionimi të verërave, me një zgjedhje e deri në katër etiketat, paketimin dhe në temperaturë të përsosur.

Dyqan ka një hapësirë ​​për kurse, ligjërata, Fraternities, darka të harmonizuara dhe ngjarjet në përgjithësi. Ata janë gjetur gjithashtu nuk pi si uiski, rum, vodka, raki dhe microbrews.

Për të ndiqni swallows, nuk është një përzgjedhje të veçantë të ftohtë mish, salcice, djathrave, ruan, vajra dhe menu me enët doganore, të bëra me kuzhinier konsultuar Isaura CALIARI.

Sugjerimet Matching: Tapas Cheese (iberik, Manchego dhe dhi) RS 38,90 x Wine Viu përhershëm Estate Reserve Cabernet Sauvignon. RS 49,90 - Granapadano Cheese me mjaltë, RS 36,00 x verë - Nero D'Avola Borgo Sanleo IGT, RS 48,00, Për ëmbëlsirë, manaferra pudre pastë RS 18,00 x Sparkling Wine Stravaganzza Don Giovanni Muscat, RS 43 90.

Konsumatori mund të gjeni një gamë të gjerë të aksesorëve. Ajo së shpejti do të hapet një kiosk me një shumëllojshmëri më të madhe të verës nga qelqi. Ne do të flasim së shpejti.

Adresa: Shopping Vila Velha - Kati L2 - Vila Velha - ES - Telefon: (27) 3533,2173

I njohur verë Reynolds, në rajonin Alentejo, zhvilluar në partneritet me dyqan të verës dhe importues DOC Space, një linjë e verërave të kuqe dhe të bardhë me emrin Figueira de Cima, ekskluzivisht për Brazil. Shijuar Harvest, etiketë hyrje nga lart Harvest Figueira, një prerje e 40% Alicante Bouschet, Trincadeira 40% dhe 20% Syrah. Juicy, me shije frute, e rrumbullakët, me aciditet të mirë dhe vlerës për para. ST (88) Sa: £ 68 Tel: 3024-1222

Surprizë e javë është një llogari Brazilian gaz (Lugina e Vreshtarisë) Cuvée Prestige Almaúnica Reserve Brut Rose, një prerje të pazakontë e Chardonnay, Pinot Noir dhe "Malbec" të përgatitur me metodën tradicionale të fermentimit në shishe, ku ai qëndroi për dymbëdhjetë muaj në bodrumet nëntokësore të verarisë. Në tas të magjepsur nga struktura, fruta të pastër, freski dhe ekuilibër. ST (90) - R $ 63 ne DZ Emporium. Tel: 3062.7070

Konsumi i verërave të cilësisë është në rritje. Edhe me rritjen e çmimit për shkak të taksave, tërheqjen dhe magjepsje që pi ka mbi Espirito Santo dhe brazilian tjetër është duke u bërë më të mëdha. Përveç kësaj, çdo vit rrit furnizimin e prodhuesve që vijnë për të shtetit nga të katër anët e ndryshimit, për të treguar e bardhë e tyre dhe të kuqe, në stile të ndryshme.

Por ne duhet të jemi të kujdesshëm. Të ballafaquar me një treg të rëndësishëm edhe para se parametrat e shteteve më të pasura, kurthe për të joshur Multiply konsumatorit. Pjesërisht për shkak të larmi të madhe të verërave me cilësi të dyshimtë dhe të përfitojnë me kosto shumë të dyshimtë, që duan të kalojnë nëpër të mëdha kërkohet.

E pra, duke ditur se konsumatori meriton respekt, çdo vit të përpunuar këtë renditje të pavarur. Natyrisht, pësoi ndikimet e pothuajse të përditshme tastings kam ndjekur gjatë vitit 2014 me importuesit, shitësit, miqtë dhe tokës. Dhe sigurisht, nuk mund të dështojnë për të përmendur provë në disa udhëtimit ndërkombëtar dhe gjithashtu disa udhëtime në rajonet verë të Brazilit.

Ajo ishte një tjetër vit të mahnitshme, me përvojë shumë të fituar dhe një pellgun ujëmbledhës për qiellzën time, me preferencë të fortë për hijeshi, freski dhe kompleksitetit. Shijuar verërat më të bardha, trëndafila dhe gaz se stilet e tjera, të tilla si Reds, të fortifikuara dhe ëmbëlsirë. Në një asgjë të klimës tropikale më koherente. Gjithashtu, unë u përpoq për të njoh dhe ra në dashuri me verëra të qëndrueshëm; organike, biodynamic dhe natyrore. Një trend në të gjitha segmentet e pushtetit që erdhi me çdo gjë në Brazil.

Në këtë renditje përfshihen verërat që ngjalli entuziazmin tim pavarësisht nga vargjet e çmimeve.


Verë e vitit

Domaine Arnoux-Lachaux Chambolle-Musigny 2009 - Francë - Burgundy - Francë - www.magnumimportadora.com.br - Çmimi: R $ 400

Një e kuqe monumentale dhe i fuqishëm. Në të njëjtën kohë i butë, elegante, të integruar mirë. Fruta delikat në një strukturë të fortë. Një përvojë e mrekullueshme.

Tinto vit

La Gerla Brunello Di Montalcino DOCG 2007 - Itali - Toscana - www.buywine.com.br - R $ 249

Intensiteti, bilanc, shije përsosmëri. Elegant, i rafinuar me fruta dhe nuanca të ndryshme. Më shumë se merituar rëndësi në renditjen.

White Viti

Ringtones & Clochers St Martin 2010 - Francë - Limoux - www.vinhosevinos.com.br - R $ 225 (promovimi £ 99)

Intensive në aromas tropikale fruta, me disa agrume dhe minerale. Gojë të gjerë, vajor, kompensohet nga aciditetit të bukur.

Rose i Vitit

Château Saint-Hilaire ONE Cuvée 2013 - Francë - Provence - Wine Vix - R $ 120

Në xhami tregoi një ngjyrë të admirueshme salmon zbehtë, aromë delikate, me një gamë të larmishme të aromas, erëza, lule dhe fruta, sidomos agrume. Shije është e thatë me një fryt të pastër shijshme. Shumë të gjallë, freskuese dhe të balancuar. Thjesht mirë kam shijuar Rose.

Gaz i vitit

Yll i Brazilit Brut 2006 - Brazil - Bento Gonçalves -www.estrelasdobrasil.com.br - R $ 60

Made nga varieteteve të rrushit Chardonnay, Viognier dhe Riesling italik nga Bento Gonçalves dhe Ashland, paraqiti një ari vizuale, aroma intensive e mjaltë, bajame, karafil, bukë e thekur. Shijoni edhe pse i butë, i trashë, ajo është e freskët dhe e këndshme.

Brazilian i Vitit

Pizzato ADN-99 2008 cilësisë së mirë - Brazil - Valley Vreshtat - www.pizzato.com.br - R $ 180

Një nga Merlot më të mirë të lindur ndonjëherë në tokën brazilian, në këtë rast brenda Luginën vreshta Serra Gaucha. Në hundë ka fruta të pjekur, prek me mente dhe pjekje. Qiellëz është i gjerë, të angazhohen dhe të butë.


Viti i qëndrueshëm

L'tavel Rose Anglore 2007 - Francë - Côte-du-Rhône - R $ 120 - www.worldwine.com.br

Prodhuar natyrisht pa shtimin e SO2 në shisheve, pa zam apo filtrimit, ky rozë pazakontë e Grenache, Cinasault dhe Aramon tregoi aromas mjedër dhe shijet dhe një kontakt intrigues. Shijoni shijshme, me një cilësi të mirë dhe aciditetit të përsosur që ju bën të të duan të përtyp këtë verë.

Surpriza e Vitit

Damijan Ribolla Gialla 2010 - Itali - Friuli - R $ 298 - www.decanter.com.br

Një italian e pabesueshme, me portokalli, aromas të thata kajsi, bimeve dhe lëvozhgë portokalli. Shije intrigues, freskuese, cilësi e bukur, aciditeti i rastësishëm dhe të përfundojë gjatë.

Kosto-përfitim i Vitit

Salton VOLPI Pinot Noir 2013 - Brazil - Bento Gonçalves - R $ 32 - Carone

Rubin Visual qartë, aroma shënime veçanërisht me shije frute, si qershi. Dritë shije, të freskëta dhe me shije frute, incremented nga një aciditet të madh. Shije të zgjatur. Finish Pleasant pa hidhërim. Verë jetën time të përditshme.

Viti ëmbëlsirë

Taylor 20 vjet - Porto - Portugali - R $ 250 - www.qualimpor.com.br

Tregoi aroma mjaltë, erëza, portokalli zhvishem dhe të tjerët. Gjatë shije, i freskët dhe i butë. Shumë i balancuar. Një port për të qëndruar në kujtesë.

Matter botuar fillimisht në kolonën Living Life | Notebook C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta

Gjatë vitit, një punë e palodhshme është bërë në mënyrë që vera arrin gotë. Ajo fillon në vreshtat me mbjelljen, krasitjes dhe korrje - dhe turma kështu që nuk ka dëmtuesit apo moti Klima dëmtojë kulture -, përmes një procesi të kujdesshëm të prodhimit, dhe mbaron në departamentin e marketingut punishte vere.

Për një verë dal në raftet ai duhet të tërheqë vëmendjen. Kështu, dizajni i shishes dhe emërtim është një faktor kyç në vendimin e blerjes. Nga atje, vetëm cilësi në kupë do të vendosë riblerjen e saj.

Aktualisht, shumë wineries janë duke punuar për të zhvilluar etiketat krijuese dhe tërheqëse. Një shembull është i pasurive portugez të nxisë, referencë në verërat Alentejo. Që nga viti 1985, ai kombinon kulturën verë të artit për të riprodhuar veprat e artistëve në etiketat e disa prej verërave të tyre. Çdo vit, një artist është i ftuar për të personalizuar etiketat e çdo linjave korrjes Rezervës dhe Përzgjedhjen Privat. Deri më sot, 27 ishin portugalisht, dy Angolan dhe Brazilian, piktor Rubens Gerschman.

Provë vertikale dhe liron

Me ftesë të përfaqësuesve punishte vere, mori pjesë kohët e fundit në një test në Wine Store Carone, me re linjë lashtat Reserve, dhe gjithashtu një e kuqe Privat linjë vertikale Selection, me korren 2005, 2007, 2008, 2009 dhe 2011 .

Etiketa liron, Book Bardhë 2013 dhe Reserva Tinto 2012, janë projektuar nga artisti portugez Alberto Carneiro. Frymëzuar nga fshat Alentejo dhe besnik ndaj parimeve të punës së tij, Ram tërhoqi një tregim që përfshin të gjitha etiketat e SPUR. Përfaqësim pamor fillon me një pemë dhe katër retë dhe përfundon me një përmbysja numerike të këtyre elementeve.

Nxisë Book Bardhë 2013 | Alentejo | Portugali | R $ 70

Korrjes në 2013 ishte verë me shi thatë ndjekur pranverë me temperatura të ditës së lartë, e cila lejohet ripening ideal dhe të qëndrueshëm të rrushit. Në tas, tregoi shënime aromatike e pineapple, mandarinë, bukuroshe dhe kontakt mineral të lehta. Qiellëz është medium i trashë, me një mbizotërim të shënimeve me shije frute. Dru erdhi si një ndihmës, në dozën e duhur, pa lënë në hije frytin. E shijshme, me aciditet të mirë.

Nxisë Tinto Reserva 2012 | Alentejo | Portugali | R $ 94

Pri një vit jashtëzakonisht i thatë, me prodhim të ulët, por me cilësi të mëdha dhe përqëndrimit të rrushit. Verë të moshës 12 muaj në fuçi lisi amerikan (70%) dhe frëngjisht (30%). Pas mbushjes u pasua nga një tjetër 12 muaj në shishe. I pasur, i koncentruar dhe e shijshme. Verë e bukur. A do të jetë në dispozicion në treg në janar.

Kuriozitet

Etiketa të të korrave 1999 është një pikturë e artistit Pedro Proenca për nder të maurët të cilët e pushtuan rajonin. Kjo është shifra e një mjekër arabe, me një gotë në dorë, ashtu si udhëheqësi më parë të panjohur terrorist bin Laden. Por në shtator të atij viti, ka pasur sulm në Kullat Binjake në Nju Jork, e cila kishte organizatori i dyshuar, Osama Bin Laden, urryer nga amerikanët. Në atë kohë, Spur Reserve 1999 po vinte në Nju Jork. Të gjitha shishe janë mbledhur dhe ka kthyer në etiketat janë të anulluara. Shishe është bërë pika një koleksionist, dhe për këtë arsye ishte rritur çmimi i saj.


Përzgjedhja vertikale Private

Përzgjedhja Private kuqe është një vazhdim i të nxisë pijeve Store, nisur në vitin 1987. Fillimisht, kjo ishte një zgjedhje e tytave të mira të nxisë Reserve, dhe, me kalimin e kohës, evoluar në një përzgjedhje të parcelave më të mirë të pronës. Në fund të viteve '90, një bodrum ekskluzive verë është ndërtuar për të, e cila u bë qendra e vëmendjes. Verë është bërë kryesisht me rrush Alicante Bouschet, Aragonese dhe Syrah.

Nxisë Selection Private 2005

Të dy hundë dhe gojë tashmë kishte shënime oxidative. Në interes, fryt u duk pak e kaluar. Wine tashmë në një kurbë në rënie. Integruar alkool dhe druri. Taninet Soft. Aciditeti dhe këmbëngulje të mesme.

Nxisë Selection Private 2007

Hundë dhe gojë balancuar. Fruta dhe taninet ende gjallë. Aciditeti i mirë dhe këmbëngulje. Integruar alkool dhe druri. Komplekse dhe elegante.

Nxisë Selection Private 2008

Hundë dhe gojë të balancuara, me fruta dhe taninet që ende janë gjallë. Karakter pak me shije frute, me gjurmët e erëza. Aciditeti i mirë dhe këmbëngulje. Integruar alkool dhe druri. Komplekse dhe elegante.

Nxisë Selection Private 2009

Këtu stil ndryshuar. Provuar të jetë i fortë dhe i fuqishëm. Shumë e frutave pjekur dhe sfond me lule. Unanimisht, provë më të mirë. Jashtëzakonisht komplekse dhe elegante. Këmbëngulje e shkëlqyer. Wood (vanilje) alkool të integruar dhe të balancuar. Fuqia Alia dhe elegance. Potencial të zhvillohen.

Nxisë Selection Private 2011 (kulture aktual) | R $ 220

Koncentrohen Wine, por jo agresive. Aroma e fuqishme dhe me nuanca të ndryshme. New por gati për konsum. Shije Round, e shijshme. Mjaft e gjatë. La përshtypje të këndshme dhe të qëndrueshme.

Kënaqësi e shef Arlette Nunes

Cod fileto mishi

Raft i qengjit me burynxhuk baroa

Çokollatë mus me kafe


Vetëm njerëz të mirë! - Leonardo Dantas, João Carlos Prado Son, André Andres, Tavares Silvestre, Rogerio Baracho, Vanderlei Martins dhe Chef Arlette Nunes.

Teksti i publikuar fillimisht në kolonën Living Life | C2 + Kënaqësia & Co | Journal Gazeta

PDF>