пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за 'Задоволство & Co' Категорија

Зима повиците за тост со полно тело вина на голем притисок. Со помош на колумнист и експерт за пијалок на Бахус Силвестер Tavares, етикети барав 40 до $ 50 во супермаркетите и винарии од Голема победа. Селекција вклучува етикети од Чиле, Аргентина, Бразил, Португалија, Јужна Африка и Уругвај. Датум на заминување:

1 - Лос Haroldos Каберне Совињон Malbec 2011 (Аргентина): арома на црвено овошје и зачин белешки. Идеален со играта месо и силни сирења. Extraplus - Р 25,80 $

2 - Doña Dominga Reserva Каберне Совињон 2010 (Чиле): Произведени во Colchagua долина, оди добро со мешани кама месо. Extraplus - Р 27,90 $

3 - Даниела Ла Finca Malbec 2011 (Аргентина): арома на свежи црвени плодови. Оди добро со месо палачинка, пица феферони и говедско месо тава со зеленчук - wine.com.br - Р 32 $

4 - Salton Интензивни Мерло 2010 (Бразил): арома на сливи и суво грозје, карамела, кафе, чоколадо и зачини. Усогласува со црвено месо и дивеч, плус зачинета тестенини и сирење. Extraplus - Р 33,90 $

5 - хемисфера резерви 2012 (Чиле): Црвена 100% Carmenere од винарската визба Мигел Торес со 13% алкохол. Одлично со ориз carreteiro. Wine4Friends - Р 34 $

6 - Morandé Pionero Carmenere 2012 (Чиле): арома на црна овошје, цреша и белешки од мајчина душица и морско оревче. Гранд Cru - Р 34 $

7 - Chronos Класик Carmenere 2013 (Чиле): арома на црвено овошје и ванила. Усогласат со тестенини Bolognese и јагнешко месо. DOC простор - Р 35 $

8 - Tabali резерви Мерло (Чиле): ароми кои се потенцира мешавина од црвена и црна боја овошје. Навестувања на ванила тост. Супермаркет Carone - Р 35,80 $

9 - Дон Џовани Мерло 2010 (Бразил): Црвена 100% мерло со шест месеци во дабови буриња. Wine4Friends - Р 36 $

10 - трошка резерви Каберне Совињон 2012 (Бразил): арома на зрели црвени плодови и допир на босилек. Придружува филе на чинија и шпагети Carbonara. Wine.com.br - Р 38 $

11 - Joffre Expresiones на terroir Malbec 2013 (Аргентина): арома на црвени бобинки, цреши и боровинки. Вид во устата, со меки, елегантни танини. Гранд Cru - Р 38 $

12 - Пет сетила Reserva Malbec 2011 (Аргентина): Red со 12 месеци во дабови буриња (американски и француски). Арома на зрело овошје црна, белешки од ванила и кожа. Оди добро со печено пилешко и црвено месо. Супермаркет Perim - Р 38,90 $

13 - Порто Narbonne во 2010 година од страна на Кармело (Уругвај): Црвена 100% Tannat од винарница Narbonne без даб, со содржина на алкохол од 14%. Wine4Friends - Р 39 $

14 - Elbo 2012 (Шпанија): арома на зрели црвено овошје, цреша, рибизла, капина и боровинки, со навестувања на зачин. Оди добро со osso Buco со палента и braised ancho бифтек. 100% Tempranillo. DOC простор - Р 39 $

15 - Војводата поле 2012 (Шпанија): Подготвени со Bobal (80%) и Шираз (20%) грозје. DOC простор - Р 39 $

16 - Карлос Рејнолдс 2010 (Португалија): Намалување на грозје Aragonese (40%), Trincadeira (40%) и Аликанте Bouschet (20%). Арома на зрели црвени плодови, со цветни ноти. . Голема да придружба Португалски чорба и говедско месо чорба Wine.com.br - Р 40 $

17 - Слон Кејп Руби Каберне 2012 (Јужна Африка): Ароматични ноти од црна слива и капини, надополнета од страна на ванила тонови. Одлична придружба на тестенини, пици и печени меса. Супермаркет Perim - Р 41,52 $

18 - Лос Vascos Каберне Совињон 2011 (Чиле): арома на зрели црвени плодови, со навестувања на црн бибер и морско оревче. . Оди добро со скара, шпагети Bolognese и Карпачо Wine.com.br - Р 42 $

19 - VISTAMAR сепија Reserva Каберне Совињон 2012 (Чиле): Арома на Blackberry со навестувања на кожа и чоколадо. Непцето е светлина, мека и избалансиран. Гранд Cru - Р 42 $

20 - Veramonte Први Слеј 2010 (Чиле): Исечете Каберне Совињон, Syrah, Мерло и Carmenere со содржина на алкохол од 14,5%. Extraplus - Р 44,90 $

21 - Andeluna Malbec 2012 (Аргентина): Доаѓаат од винова лоза засадени 1300 метри надморска височина, е избалансиран и добро-структуриран непцето со зрели танини. Вила Frutti - Р 44,99 $

22 - Ravanal Gran Reserva 2011 (Чиле): Направени со Каберне Совињон има арома на тост и тутун. На возраст од 14 месеци во француски дабови буриња. Вила Frutti - Р 44,99 $

23 - Нов 2011 Каберне Совињон и Мерло (Чиле): Црвеното вино со арома на слатка јагода кора од лимон надополнет со зачини. На возраст од 12 месеци во француски дабови буриња. Вила Frutti - Р 44,99 $

24 - Gran Reserva Carmenère 2011 Палмира (Чиле): арома со ноти на свежо овошје и зрели (Крејн и рибизли). Елегантен финиш. Вино Zanatta - Р 45 $

25 - Палмира резерви Каберне Совињон (Чиле): На арома на зрело овошје ова вино со меки дрва белешки. Вино Zanatta - Р 45 $

26 - Emiliana Novas Gran Reserva Carmenere-Каберне Совињон 2011 (Чиле): Голем придружник за печени и скара црвено месо и свинско месо со црвено вино сос и зачини. Супермаркет Perim - Р 45,65 $

27 - Вега Sauco Piedras Crianza (Шпанија): моќен, месести, урамнотежен Tinto. Комплексни ароми на захаросани овошје, кедар и кожа штавената. 100% Tempranillo. Супермаркет Carone - Р 45,80 $

28 - пунто Завршни 2012 (Аргентина): Црвена со арома на црвено овошје, црн бибер, ванила и каранфилче. Придружува на скара месо и јагнешко месо палета. DZ Emporium - Р 45,90 $

29 - Дон Laurindo Каберне Совињон 2008 (Бразил): Црвеното вино со арома на црвено овошје и интегриран со дабови зачини. Комплекс придружува црвено месо, јагнешко месо, патка, треска и тестенини со посилни сосови. DZ Emporium - Р 46,20 $

30 - Singularis Пол Laureano (Португалија): смолести арома и наздравија дрво и добри плодови. На непцето, допрете на ванила и чадат финиш. Супермаркет Carone - Р 46,50 $

31 - Almaúnica Malbec (Бразил): интегриран со арома на ванила и чоколадо арома на црвено и црно овошје (вишна, капина и cassis). Придружува месо. DZ Emporium - Р 47 $

32 - Tarima Monastrell 2011 (Шпанија): Белешки на темно чоколадо, тутун, каранфилче и шкарт. 91 поени од Роберт Паркер. Гранд Cru - Р 47 $

33 - Zuccardi Серија А Bonarda 2011 (Аргентина): интензивна арома на црвено овошје (капина, боровинка и цреша) и зачинета белешки. Комбинира со посилни вкус на месо и тестенини со зачински сосови. Супермаркет Perim - Р 47,80 $

34 - Базалт perico 2008 (Бразил): Арома на зачини и дрво. Оди добро со јагне, скара, солено говедско месо, од говежда опашка, ребро и barreado. DZ Emporium - Р 48 $

35 - Санта Digna Reserva 2010 (Чиле): Со шест месеци на премин во дабови, ова 100% Чиле Мерло има 14% алкохол. Wine4Friends - Р 49 $

36 - Rondineto Мерло 2011 (Италија): Нежен и овошен вино со белешки од зачини. Вино Zanatta - Р 49 $

37 - Rondineto Пино Нерон (Италија): вино со цветни ароми со овошни тонови на виолетова и зачин. Вино Zanatta - Р 49 $

38 - D'Oro Торо Gran Reserva Каберне Совињон 2010 (Чиле): арома на кафе, наздравија бадеми, сладунец и цреши. Десет месеци во дабови. Carone - Р 49,80 $

39 - Herdade дос Coteis 2009 (Португалија): Подготвени со Trincadeira и Touriga Национал грозје, е со полно тело и има интензивна овошен. Осум месеци во француски дабови буриња. Супермаркет Carone - Р 49,99 $

40 - Уна-хектар, резерви Каберне Совињон 2012 (Чиле): арома на зачини (цимет и ванила), со ноти од црн бибер, малина и cassis. Усогласат со месо тава со farofa и шкембето со бел грав. DOC простор $ 50

Не се сомневам дека ужива во оброкот во кој пијалок е во совршена хармонија со храна е едно од најголемите задоволства на животот. Право на вино може да се претвори наједноставниот оброк во вистински искуство.

Кога станува збор за појавување на многу стари "правила" се добива се носи. Но основно вреди злато. Рамнотежата помеѓу нив: садот и виното треба да се надополнуваат, наместо преклопување, треба да го цениме атрибути на други, новите трета вкус, добро, се разбира. А тешка задача. Не е ни чудо дека францускиот измисли професијата на сомелиер, можат да се советуваат за сите на имотот идеална вино во менито избрани.

Денешната врвот е усогласување на вино со нашите традиционални пита Еспирито Санто, комплексен, контроверзен јадење, но во зависност од состојки кои се користат, доаѓа со голем број на добро избрани вина, со радост и можностите на масата.

Во потрага по широк мислење колона се состанаа во Сан Хозе Панчев, Praia do пеење, еден од најпознатите традиционални места во подготовка на пита Еспирито Санто, искусни и љубопитни oenophiles, каде што ние се комбинираат пита со различни виното стилови за да се најде еден кој најдобро усогласува со чинија. Како и секогаш дегустација беше неверојатно, менување концепти за повеќето учесници, вклучувајќи ме и мене.

Се должи на текстура и интензивни вкусови на состојки, како, ракови, школки, треска, коријандер, меѓу другото се користат во неговата подготовка, ароматични бели, свежи, интензивно со вкус, со малку или без во дрво како Чиле Morandé резерви Gewurztraminer 2013 Лов резерви на Белата Португалски Fidalgo 2011 година, со грозје Antao Vaz и Verdelho и шпански розе Lambuena 2012, покажа најдобрите компанија за пита.

Постои опција на црвено, а неколку танини - една состојка која ги врзува устата, како и некои зелени плодови. Недостатокот на компатибилност на јод и сол риба, школки и морски плодови со танини е уште една компликација. Често се појавува горчливо, метален вкус. Тестирани со Мерло, Пино Ноар, Tempranillo и Carmenere. На само црвено и дека придружба нашата пита беше Клос des Fous Subsollum 2012 разработени со грозје Пино Ноар, а сите други прегазени пита. Ориентацијата ако сакате да го користите не е во ред како Џокер "меурчиња", блеснаа воопшто, кои се комбинираат со сè.

Ortigão Бруто - Португалија - Bairrada - £ 45 - Вила Frutti

 • Таа се подготвува од страна на класичен Bical, Марија Гомез и Cerceal метод, Arinto, претставува една убава perlage. Аромите се од квасец, суво овошје и благо цветни. На непцето тоа е, секако, неговата најголема квалитет, многу сува, покажувајќи толку интензивно и свежина.

Санта Аугуста Brut - Бразил (SC) - Ау 39,45 $ - Сан Хозе

 • Подготвен од страна на долго Charmat метод, грозје со 54% ​​Каберне Совињон, 30% шардоне и 16% мерло, претставени многу добра, свежа и интензивна арома, потсетувајќи зелено јаболко и цитрус. Непцето е светлина, овошен и многу освежувачки.

Lambuena розе 2012 - Шпанија - Ribera Дел Duero - £ 99 - Свети Јосиф

 • Подготвени со 100% Tempranillo грозје, презентирани овошна арома на цреши, малини и портокали. Тело непцето, меки и свежи медиум. Интензивна розе без губење на елеганција.

Касал Гарсија - Vinho Verde (Minho) - Португалија - Р 31,20 $ - Свети Јосиф

 • Подготвени со Trajadura, Loureiro, Azal Pedernã и грозје, е светло и освежувачки. Малку газирана, неговата арома е деликатна и се однесува на бело и цитрусни овошја.

Опфатени во Белата Fidalgo 2011 - Алентехо - Португалија - £ 35 - Carone

 • Разработени со грозје Antao Vaz и Verdelho, презентирани арома со многу тропско овошје, како што се ананас во сируп и исто така нешто на мед. Проследено иста линија во устата. Свиленкаста, мека и свежа.

Morandé резерви Gewurztraminer 2013 - Чиле - 53,00 - Гранд CRU

 • Големо изненадување од трката се смета за најдобра компанија за пита. Бујна арома на јасмин, рози и портокал цвет. Непце со кремаста текстура, со убав баланс помеѓу сладост и киселост.

Casa Марин Картагена Sauvingon Блан 2010 - Сан Антонио - Чиле - £ 59 - www.buywine.com.br

 • Подготвени исклучиво со Совињон Бланк грозје, без да поминува преку дрво, типични карактеристики ноти на цитрус, флорални и тревни овошје. Многу кул.

Клос des Fous Subsollum Пино Ноар 2012 - Чиле - £ 132 - www.ravin.com.br

 • А Пино Ноар многу ароматични, нежен, елегантен и добро упорност во устата. Единствената црвена доказ дека се усогласени со пита.

Еден од најчесто поставуваните прашања во светот на Baco е: поскапи подобро вино? Одговорот не е секогаш позитивна. Само висока цена не е гаранција за квалитет, и дека е супериорен во однос на друг со помала вредност. Љубопитност е прилично важен фактор. Јас имале неколку изненадувања во слепа дегустации (не знаеме кога таа етикета е доказ) дека пет пати поевтини вина беа повисоки во однос на светла. Ова е несомнено најдобрата опција, пријатно вина што ни дава добри трошоците и на придобивките однос. Џеб благодарност.

Во наша полза сметка на сортата и вина што се нудат на бразилскиот пазар, кој е во пораст. Несомнено, ова е одлична вест. Ништо подобро сакате да изберете по волја. Ова, исто така, открива дека се повеќе и повеќе луѓе се донесување здрави и пријатни навика за конзумирање на вино. Ние сите да сфатат дека во овој свет величенственоста преовладува и потрошувачите не се заглавени со неколку куќи. Кои се соочуваат со повеќе опции, што да правам, што да изберете, таа етикета купат, со толку многу нови случувања кои доаѓаат на пазарот?

Размислува за помагање на читателите, јас подготвени невиден избор со осум етикети, и повеќе прифатлива, 45-75 долари. Па новина. Избори неодамнешните докази и лични искуства, кои беа вреди да се зајакне идејата дека цената не е секогаш синоним за квалитет и дека е можно да се најде убав вина за добри цени беа остварени врз основа.

Сепак се обиде да формира универзален што е можно, репрезентативен избор на најголемата количина на различни производство на земји, како и различни стилови на вина: пенливи, бела, розе и црвено вино. Без заборавајте да размислат бразилски вина, кои се зголемија во квалитетот, и се повеќе добива на своето место под сонцето во оваа цена опсег. Тоа не прави никаква смисла да се стават настрана, етикети и производители со избор на увезени само. Добредојдовте. Читателите треба да знаете дека.

Проверете подолу на избрани и докажани да подготви сопствени заклучоци. Здравје!

Cristalino Кава Brut - Шпанија - www.buywine.com.br - Р 45,90 $

 • Кава е официјален термин за традиционалниот метод пенливо вино произведени во Шпанија. Намалување на три видови на мајчин грозје, Parellada, која дава кремаста текстура и тежина, тоа Xare, која додава комплексност и Viura, Macabeo локално наречен, која дава освежувачка киселост.

QPA Vinho Verde Loureiro 2012 - Португалија - Простор DOC - 49,00

 • Одлична можност да ги вкусите бело јадат Loureiro грозје. Ароматични, потсетува на бело-fleshed овошје како јаболка и круша. Просечната киселоста во устата ќе биде мека, освежувачки и бавни заврши.

Pizzato Legno Шардоне 2013 - Бразил - www.pizzato.net - Р 59 $

 • Вкусни и неверојатно Австралија Шардоне. Комплекс, со зрело тропско овошје, путер, ванила и мед белешки. Масти непцето, со добра киселост и вкус.

Garofoli Verdicchio dei Кастели ди Jesi Anfora DOC Classico 2011 - Италија - £ 46 - Гранд Cru

 • Одгледува главно во регионот на Марке (Италија), домородните бело грозје Verdicchio, го добило името од зборот зелена, зеленкасто жолта боја референца. Тоа е сосема свежи, со минерални и овошни ноти.

LOpale Ла Presquile Сен Тропе 2011 - Франција (Provance) - www.viavini.com.br - R $ 69

 • Вкусни се зголеми од Provance, избалансиран со многу minerality и живописни арома на црвено овошје и богат зачинета белешки. Свежина, леснотија, juiciness и фер цена.

Almaúnica резерви Syrah 2010 - Бразил - www.almaunica.com.br - $ 50

 • Бразилскиот да се пробие на предрасудите Syrah. Визуелна виолетова со длабоки тело, интензивна и долга непцето. Комплекс со белешки на зачини и вкусови, зрели темно овошје, кожа и катран, во прилог на "empyreumatic", печени и пушеле.

Chono Carmenere Слободна Хавана 2012 - Чиле - www.wine.com.br - $ 75

 • Најдобрите Carmenere сум вкусил во оваа цена опсег. Многу убаво арома, со ноти на овошје и зеленчук, без прејадување. Не може да биде комплексна, но пријатен почеток до крај. Лесно и пијат и уживаат. Мека, свежо, свилен, со парична казна танини и лисја во вашата уста топол fuzzy чувството.

Moras Ла Reserva Malbec 2011 - Аргентина - трговски центар Dz - Р 56 $

 • Изготвен од страна на најдобрите производител во Сан Хуан. Видот на мирисна вино, со навестувања на чоколадо, кафе и црна овошје, исто така. На непцето, елегантна и шармантна. Може да се подобри малку со текот на времето, но сега е подготвен за употреба.

Вино - текст колона првично се појави во Живеење | В2 + Задоволство & Co | Во весник весник

Нормално, кога мислам на шпански вино, наскоро доаѓа на чело на регионот Риоха. Можеби историја на добри изненадувања во сад. Името доаѓа од реката Оја, мала притока на големиот реката Ебро, која тече низ североисточна Шпанија. Риоха вина се претежно направени со Tempranillo грозје, со потекло од таа земја. Таа произведува длабоки бои, богати вкусови и со голем потенцијал за стареењето на вина. Исклучително сложени, со текот на времето се развива карактерот кој наликува кожа.

Можете да проверите на име на етикетата на некои подрегиони: Риоха Долна и Риоха Alavesa Риоха Алта. Секој од нас има малку поинаква клима и топографија. Риоха Алта, на североисток, произведува моќен и повеќе структурирана вина кои им треба повеќе време да стигнат до врвот. Кога зрели, тие се најдобри и најделикатните на регионот. Риоха Alavesa, исто така, во североисточниот дел, сметки за помала површина од Риоха, и произведува повеќе овошен и богата вино. Веќе Риоха Долна е во југоисточниот дел, каде што почвата не помогне, стана најчеста вина, врз основа главно на Garnacha грозје (Grenache).

Веќе регионот на Ribera дел Duero, во која се сместени големите винарски визби во земјава, со потекло, исто така, во однос на прекрасни вина од Риоха. Името доаѓа од реката Ribera дел Duero Duero, што го прави познатиот Дуро на Порто Португалија да го следат на запад. Климата на оваа долина е екстремно суви со многу топли денови и многу студени ноќи во текот на летото, и многу интензивен зими. Во оваа состојба на киселоста на грозјето Tempranillo, со парична казна црвена таму името се зголемува. Резултатот е вина со голем интензитет, структурата и свиленкаста текстура.

Како да се Изберете шпански вино

Во принцип, на шпански вино е дефинирана со возраста. Затоа условите на етикетата; Млади или Roble; Crianza, Reserva и Gran Reserva; се однесуваат на времето кога зрели вина во дабови буриња, а потоа шишињата пред се продава.

Вина етикетирани како "Младите или Roble" има малку или воопшто нема даб стареење. Вината се за љубителите на овошен и свежо стил. Веќе "Crianzas", кој помина една година во буре, а друг во шише, нудат добри комплексност, повеќето од нив се уште доминираат овошен карактер. На "резерви" понуда навестувања на ванила, зачини, кожа, затоа што уште една година тие потрошија во дабови. И, конечно, Gran Резервации ", кои се" најдобри ". Произведени само во голема вина, поминат најмалку две години во буре и уште три во шише пред да бидат продадени.

Беа овие вина, посебно оние од Риоха (винарница Bagordi- ) и Ribera (винарница Lambuena- ), главните актери кои се стави во нова фаза голтки Шпанија, во еден неодамнешен дегустација организирана од страна на увозникот Радар Aroeira ресторан Бистро & складиште.

Една група на оценувачи: Фернандо Rabelo (увозникот Радар), Тиаго вљубените (GB5), Марсело Vasconcellos (Aroeira), шпански сомелиери Дебора Санчез (Soeta ресторан), Фредерико Cassaro (Радар - Продај), Висенте (Директор Радар) и Андре Коста Leal (GB5).

Подолу е на сметка на нагласува:

Округот Palacios црвени 2009 - Ribera дел Duero - £ 85 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • Вино на винарница Lambuena влез, без да поминуваат низ дрво; претставува убава арома, свеж со ноти на темјанушка, зрели црна и црвено овошје. Добро тело, интензивна и со добра упорноста на непцата.

Lambuena Roble 2011 - Ribera дел Duero - £ 112 - Радар Адреси (27-3213-3131)

 • А сорта Tempranillo поминува 70% американски даб и 30% француска за четири месеци. Вкусна арома, цветни. Круг "жешко", но не и алкохол.

Lambuena 2010 Crianza - Ribera дел Duero - £ 215 - Радар Адреси (27-3213-3131)

 • Неверојатно црвено во голем момент од вашиот живот. Моќен, со полно тело и елегантен. Интензивна арома со ноти од кокос, какао и зачини. Во устата, структурирана, елегантен и долго, со добро интегрирани алкохол. Да медитираат!

Usoa Младите Bagordi 2012 - Риоха - £ 76 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • Подготвени во согласност со, еколошки, биодинамички концепт покажа со голема арома, отворен уште од самиот почеток, со ноти на црна и црвена овошје и зачини како каранфилче. Светлина и елегантен вкус.

Usoa на Bagordi 2009 Crianza - Риоха - £ 140 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • Исто така, подготвен во рамките на биодинамички концепт покажа атрактивна арома на грозје, ванила и зачини. Непце: Тркалезни, слатка танини со добри плодови и убав крај.

Bagordi 2008 Crianza - Риоха - £ 117 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • Мека, круг и со добра упорност. Направени на традиционален начин со стадиум 12 месеци во barriques за 12 + шише. Моќен но сепак избалансиран.

Bagordi Reserva 2005 - Риоха - £ 190 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • И покрај тоа што во 2005 година, девет години од животот, се покажа како многу нови. Арома нешто со млеко и ванила. Со полно тело, моќни и мека. Вкусен пијалок, но тоа ќе се развива многу во текот на следната деценија. За oenophiles кои не се брза!

Bagordi Gran Reserva 2001 - Риоха - £ 440 - увоз Радар (27-3213-3131)

 • Многу фини и комплексни со ноти на овошје, печени кафе, пури, со цветни спомени кои беа наизменично како еволуираше во садот. На непцето, вкусен, елегантен и избалансиран, потврдувајќи забелешките на носот. Треба 1 час утаителни да се покаже дека дошол.

На уште една посета на Сера Gaucha, учествуваше во февруари 8, 4 Жетва Хавана во симболична свет. На настанот присуствуваа 40 гости, вклучувајќи уметници, претприемачи, владини претставници и новинари на еко-музеј на вино култура Pizzol Дал, кој вклучува историски Route кантини во Бенто Gonçalves (РС). Дали би можел да ги сумира овој ден со израз ќе биде "надвор од чаша."

Луис Фернандо Veríssimo истакнати присуство присуствуваа на настанот со неговата сопруга, Елена Луција Маса. Да ги собереш еден куп на грозје Шираз, Иран, писателот вели дека живее ова искуство беше нешто навистина значајно.

Во силна сончева светлина, на 38, јас учествуваа во активности кои зјапаа надвор од жетвата, во посета на еко-музејска поставка, на отворањето на изложбата на отворено, на екранот на Bersaglieri фанфари де Faria Лемос, покажуваат 35 берат грозје и презентација Vinum вкус и 2013 Мунди, составен од 100 сорти грозје од лозјето свет.

Еко-музеј на вино култура пречекан од претседателот на Институтот Pizzol Р Дал, Дал Pizzol Риналдо, нашата група можат да одговорат на еволуцијата на вино во музејска поставка соба каде што има збирка од над 330 парчиња, од кои 235 примероци нив вина , ексклузивни шишиња на производство на вино и историски објекти.

Проектот е финансиран Rouanet закон за поттикнување на културата. Жетва Во оваа прилика, секој гостин носеше на престилка и го стави сламена шапка и поседување на ножици жетвата, можат да живеат искуство на бербата еден куп на одреден тип на грозје.

Тоа беше вистински вино турнеја низ вселената преку Хавана свет, која вклучува 401 сорти од 30 земји на пет континенти, со 164 во целосна продукција, 131 првата берба во 2015 година и 106 во 2016 година за производство на (оние на кавкаски потекло). Светската Хавана колекција е трет по големина приватна колекција на грозје на планетата. Во две сезони, кога сите сорти ќе биде производство на проектот ќе биде втора по големина приватна колекција во светот. "Лозјето на светот е симбол и порака на човечката солидарност дека само културата на виното и филозофски импликации се способни за изразување. Културата на виното не е ограничено на она што е во чинијата ", рече Риналдо Дал Pizzol.

Патувачка изложба

Застанавме следната во отворено изложба, каде што би можеле да уживаат шоуто која ги интегрира дизајн еко-музеј на вино култура, презентирани на модерен начин, овозможувајќи поголема јавна интеракција со зачувување на споменот на имиграција и културата на пијалок. Изложбата, патуваат, треба да бидат дел од настани и годишнини, како Ден на виното.

Движевме во ресторан местото каде што бевме пречекани од Bersaglieri фанфари де Faria Лемос. Креирани и одржувани од страна на Здружението Патеки Faria Лемос, фанфари има 35 членови, на возраст меѓу 11 и 78 години, повеќето лозарите campesinos и студенти. Аматери се занимаваат со ентузијазам и љубов кон уметноста.

Коло заврши со ручек со дегустација на вино и пенливо вино од Дал Pizzol. Протагонистот на менито беше Vinum Мунди 2013, Gran монтажа направени со 100 сорти одгледувани во лозјето на светот.

Етикетата на виното отсликува работата на уметникот gonçalvense Бенто Aido Дал Но, инспириран од гроздобер 2013.

Слики на уметници Eliane Averbuck и Соња Bervian Possamai ќе бидат испечатени во следната жетва, на Vinum Мунди 2014 произведувач на вино на Дал Pizzol, Dirceu SCOTTA зборовите: "подготви Vinum Мунди е можеби една од најпредизвикувачките проекти на винарската визба, поради променливи воведени со овој тип на вино и овој голем собир. " Се само 600 нумерирани шишиња, што не се за продажба.

Услуга

Еко-музеј и Хавана Светското се отворени за посетителите, со слободен прием, на км 5,3 на РС 431, во Faria Лемос, Бенто Gonçalves. Групни посети мора да бидат закажани по телефон (54) 3449-2255. Колумнист патувал на покана на винарската визба Дал Pizzol.

Texto publicado originalmente na coluna Vivendo a Vida | C2 + Prazer & Cia | Jornal A Gazeta

Embora o clima no Brasil peça vinhos mais leves e refrescantes no paladar, como os brancos, ainda há uma certa resistência na hora de aprecia-los. Que a nossa bebida favorita faz bem, principalmente os tintos, já sabemos. Mas isto não deveria ser uma justificativa para deixar os vinhos brancos de lado. É bom lembrar sobre “paradoxo francês” (fenômeno que intriga pesquisadores, em que franceses, mesmo comendo alimentos ricos em gordura, apresentam baixos índices de mortalidade por doenças coronarianas) vem de um país onde se produz e consome grande quantidade de vinhos brancos. Quem quiser outra justificativa para se render ao prazer dos vinhos brancos, tem essa: cientistas da Universidade de Milão, afirmaram que substâncias contidas nos brancos diminuem a propensão de doenças como artrite e osteoporose.

Existe uma ampla gama de vinhos brancos para vários paladares e várias ocasiões. Hoje, ficamos com os elaborados com a uva Sauvignon Blanc, originária de Bordeaux, na França, onde costuma ser mesclada à Sémillon, tanto nos vinhos secos, como nos vinhos de sobremesa, o Sauternes e o Barsac. Mas foi no Vale do Loire (Luar), na região central, onde uva se apresentou melhor com o nome de Pouilly-Fumé. Do outro lado do Rio Loire, Sancerre é outra denominação importante da Sauvignon Blanc, dando vinhos tão bons quanto. Nas duas apelações os vinhos têm características minerais, bastante frescos.

Atualmente é cultivada em regiões do novo mundo, como Brasil, Chile, Califórnia, Australia e Nova Zelandia, conseguindo ótimos resultados, apresentando de acordo com os métodos de cultivo, solo e clima, diferentes notas no paladar. Em geral, exibem uma coloração amarela esverdeada, acidez elevada e aromas frutados (pêssego, maracujá, cajá e outras). É possível também perceber notas herbáceas, minerais e cítricas. Normalmente gera vinhos para serem consumidos jovens, já que não evoluem bem.

Na hora de harmonizar os brancos são mais versáteis e combinam com um leque maior de alimentos. Enquanto o tanino dos tintos é um fator complicador ao “brigar” com uma série de receitas, o que mesmo não acontece com os brancos. Além de saladas, frutos do mar, os brancos vão bem com aspargos, cozinha chinesa, japonesa, tailandesa, carpaccio ou um tartare de peixe, além de ceviches peruanos. São perfeitos com queijo de cabra.

Chronos Reserva 2012 – Curico y Maipo – Chile – R$ 49,00 – Espaço DOC

 • Com uvas provenientes dos vales de Curicó e Maipo de altitude superior a 500 mts, esse sb ressalta aromas de frutas cítricas e ervas, com paladar refrescante e de boa persistência.

Vicar's Choice Sauvignon Blanc 2012 – Marlborough – Nova Zelândia – R$ 95,00 – Grand Cru

 • A Sauvignon Blanc é a grande casta da Nova Zelândia. Esse exemplar é leve e refrescante, com notas herbáceas, maçã verde e florais. Impossível não gostar.

Villa Francioni Sauvignon Blanc 2012 – São Joaquim (SC) – Brasil – R$ 103,00 – Ravin.com.br

 • Fresco e equilibrado, com aroma frutado com destaque para abacaxi, maçã, notas de flores brancas mescladas a um leve toque cítrico ao final. Excelente para iniciar um almoço no verão.

Bueno Bellavista Sauvignon Blanc Safra 2012 – Campanha Gaúcha – Brasil – R$ 45,00 – Ok hipermercado

 • A Sauvignon Blanc encontrou um parceiro perfeito no terroir da Campanha Gaúcha. Preservando aspectos minerais e de grande frescor. Surpreendente.

Henri Bourgeois Pouilly Fumé en Travertin 2011 – Loire – França –R$ 131,00 – Grand Cru

 • Pouilly-Fumé é um vinho do Vale do Loire, próximo a Sancerre, no centro da frança, feito exclusivamente com Sauvignon Blanc, é pouco encorpado e mais fresco. Вреди да се знае.

Château de Rougerie Branco 2011 – Entre-Deux-Mers – França – R$ 75,00 - wine.com.br

 • Um Sauvignon Blanc elaborado por um petit château com bastante fruta e frescor prolongado.

Регионот Венето, кој се наоѓа северно од Италија, е еден од најголемите извозници на вина таа земја. За да добиете идеја, своето производство - околу 850 милиони литри - еквивалент на три пати на производството во текот на Бразил. Меѓу вина направени таму, некои се добро познати тука: на Просеко, Soave, Bardolino и Valpolicella е. Но затоа пак иконата е наречен Amarone Della Valpolicella, Amarone или само.

На Consorzio Tutela Вини покана на Valpolicella, Верона беше во градот помеѓу 22-ри и 29-ти овој месец да се приклучат на Amarone Anteprima, докази за 2010 култура, исто така, беше знаете некои винарски визби и нивните продукции. Тајмингот не можеше да биде повеќе поволни. На нова култура презентирана специјалисти од целиот свет на Палацо дела Гран Гвардија веќе го носи името на контролирана и загарантирана потекло (DOCG), според одлука на Министерството за локална земјоделството. Оваа надградба деноминација, која има за цел сите италијански вино, значи дека нивните етикети сега се сертифицирани во согласност со правилата за производство, санитарни услови и географската локација, ставајќи ги на par со други две икони на земјата, а во Brunello Barolo.

Географски, од областа на производство на Valpolicella Amarone е иста: збир на ридови северно од Верона. Црвено вино има поделена на пет нивоа: класичен Valpolicella, Valpolicella Superiore, Valpolicella Superiore Ripasso, Amarone дела Valpolicella и Recioto дела Valpolicella (десерт).


Сорти

Грозјето се користи, исто така, на истиот. Според италијанскиот закон, треба да биде главно Corvina, Rondinella, Molinara и 14 видови во мали размери. A primeira (Corvina) confere cor e maciez, a segunda (Rondinella) estrutura e a terceira (Molinara) entra com a acidez e o toque amargo característico. Mesmo com essas semelhanças, o Valpolicella é normalmente um vinho leve e simples, com média de 12% de teor alcoólico. Já o Amarone é um vinho estruturado, com teor de álcool que vai de 14% (mínimo por lei) a 17%. Essa diferença é explicada pelo método de elaboração, muito diferente do que estamos acostumados a ver. O Amarone é feito através de uma técnica chamada appassimento. Logo após a colheita das uvas, em vez de as frutas serem esmagadas e fermentadas, como em qualquer outro vinho de mesa, as mesmas são colocadas em caixas plásticas ou em esteiras por até cinco meses, até que se tornem “passificadas”. Durante o processo, as uvas perdem cerca de 35% de seu peso, o que acarreta uma perda na mesma proporção na quantidade de vinho, o que faz com que seu preço seja alto. Ao final do appassimento, nos meses de janeiro e fevereiro, começa o período de fermentação, com um longo processo de maceração em que o suco da uva permanece em contato com a casca, transformando os açúcares em álcool, a fim de se apresentar seco, com leve teor de açúcar residual.


Barricas

Em seguida, o vinho é amadurecido durante um intervalo de 25 a 48 meses, conforme decisão do enólogo. Mesmo que alguns produtores já utilizem barricas pequenas e novas, habitualmente são empregados na produção barris de 5 mil litros de madeira usada, chamados de “botti”, o que confere mais equilíbrio. Em seguida, o vinho descansa em garrafas por 12 meses, antes de chegar ao mercado. O resultado é uma bebida estruturada, macia, com acidez viva e taninos doces. É quase um vinho do Porto, porém sem a adição de álcool. De qualquer modo, é um grande vinho, e por isso deve ser apreciado em momentos festivos ou de meditação.

A harmonização indicada é com o grande queijo regional grana padano, com polenta, com carne condimentada, com salames e com presuntos. Em virtude dos posicionamentos geográficos diversos, os vinhos podem variar em estilo e qualidade. A dica é procurar no rótulo a distinção “Amarone Clássico”, o que significa estar na área de Valpolicella, onde normalmente são mais elegantes e complexos.


Alternativa

Para quem quer provar o Amarone mas acha caro, sugiro procurar pelo Valpolicella Ripasso, refermentado por 15 a 20 dias com a casca da uva que produziu o Amarone. Já o Recioto della Valpolicella DOCG, de sobremesa, é feito com as mesmas uvas do Amarone, porém sua fermentação é interrompida, deixando assim o açúcar residual no vinho. Concentrado e complexo, cheio de frutas secas, muito tanino e boa acidez para equilibrar o dulçor. Suporta 30 anos de guarda tranquilamente. Ótimo com doces de chocolate preto.

App com valiosas informações

Para informações sobre vinícolas, hospedagem e mapas da região, há aplicativos indispensáveis para você ter no seu smartphone. São eles: Valpolicella Wines, Strada Del Vino Valpolicella e Itinerari in Valpolicella.

Abertura oficial

Salão de prova com os produtores

Belos e saborosos petiscos

Algumas visitas – Azienda Montresor

Com origem francesa, no século XVI, alguns da família migraram para Castelo Montresor, Verona, onde adquiriram terras e começaram a crescer suas vinhas. Quando o fundador Giacomo Montresor, na segunda metade do século 19, começou a vender o vinho que ele produziu com o seu nome, não poderia imaginar que um século mais tarde, os seus vinhos chegaram aos quatro pontos do mundo. Hoje, seus sucessores continuidade a esta tradição, que combina operações de seleção de agricultura, envelhecimento, engarrafamento e distribuição. A azienda elabora clássicos italianos da região do Vêneto, como Valpolicella, Amarone e Recioto.

Eduardo Montresor, a atual geração da família.

“Botti” como são chamados os barris italianos.

Uma bela vertical de Capitel dela Crosara: 2000, 2005 e 2008. Muito elegantes, complexos, feitos com uvas exclusivas da propriedade.

Azienda Agricola Novaia

Os vinhedos da Azienda Agricola Novaia estão situados entre 250 e 300 metros acima do nível do mar, em uma pequena área de 7 hectares. A viticultura técnica tradicional, foi quase completamente substituído pelo chamado espaldeira, técnica que permite uma melhoria na qualidade das uvas, em virtude de uma melhor exposição ao sol e uma menor produção de uvas por hectare. Um dos poucos produtores orgânicos em Marano.

Variedades de uvas produzidas por Azienda Agricola Novaia são os seguintes: “Corvina Veronese” (50%), “Corvinone” (30%), “Rondinella” (20%). Para as três variedades mencionadas foi recentemente adicionado “Oseleta”, uma variedade histórica de Valpolicella que se perdeu durante os últimos cinquenta anos.

A adega foi recentemente restaurada e renovada tanto na estrutura e equipamentos, realizando, dessa forma, um “casamento” perfeito entre o passado e o presente, entre a tradição e a tecnologia.

Enólogo Marcello Vaona de NOVAIA é a 4ª geração da família.

Produtos: Amarone della Valpolicella Classico DOC “Selezione Corte Vaona” – Amarone della Valpolicella Classico DOC Riserva “Le Balze” – Recioto della Valpolicella Classico DOC “Le Novaje” – Valpolicella Classico DOC Superiore “Eu Cantoni” – Valpolicella Classico DOC Superiore “Ripasso” – Valpolicella Classico DOC.

Cantina Valpolicella Negrar

La Cantina Valpolicella Negrar foi fundada em 1933 com o objetivo de promover e valorizar a cultura e produção de pequenos produtores de uvas do vale de Negrar, no coração da Valpolicella Classico. Hoje, a empresa dirige e coordena as atividades de mais de 200 produtores de vinho para um total de 500 hectares de vinhedos, direcionando o cultivo até o máximo respeito pelo meio ambiente, com especial atenção para a preservação da biodiversidade e vocações de seu território e vinhas.

As uvas no processo a apassimento.

Maravilhoso almoço com belos pratos e todas as uvas do amarone ao fundo em caixas para prova.

Provamos na Cantina cinco Amarones da safra 2005 Domini Veneti, um de c ada um vale de Valpolicella Classico.

Azienda Agricola San Felice

Azienda Agricola San Felice nasceu em 1974, formado por membros da Família Falezza, os proprietários de cerca de 12 hectares totalmente plantados com vinhas Valpolicella Doc. Nos últimos anos, a empresa adquiriu novos terrenos plantados com vinhas na área Marcellise e Mezzane na província de Verona. Foto acima:

Vinhedos anexo a sede da azienda.

Uma degustação de três safras do seu Amarone 2008/2009/2010. O destaque na taça foi 2010, já com o status DOCG. Muito futuro pela frente.

Azienda Agricola Rocca Sveva

A Cantina di Soave é uma cooperativa fundada em 1898 por 30 produtores. Hoje são 2.200 agricultores, sócios, tem 6.000 hectares e produzem cerca de 30 milhões de garrafas. Rocca Sveva é uma de suas cantinas, dedicado as marcas top, onde recebe uvas de somente 100 melhores membros e vinhedos.

A cave de totaliza uma área de 2500 m2 foram usadas como bunkers na Segunda Guerra Mundial.

Dois valpolicella Ripasso 2007 e 2009 e quatro safras de Amarone- 2006/2004/2001/2000 – na taça. Muito bem feitos, equilibrados e saborosos.

Azienda Agricola Corte Adami


Uma pequena azienda jovem, que desde 2004 vinificam uvas provenientes do terror de Castelcerino nas colinas di Soave. Mantem nos 36 hectares de vinhedos, apenas uma parte, para garantindo o máximo cuidado e processamento de vinho.

Os vinhedos cerca de 20 minutos de carro da sede.

Valpolicella Superiore Ripasso 2011 убава, подготвена за консумирање.

Azienda Агрикола Bertani

Bertani е еден од водечките производители на Amarone, и неговиот прв култура на Bertani Amarone беше направен во 1958 Компанијата е со седиште во Grezzana, убава село во Valpantena долина, источната страна на Верона. Таа е основана од страна на двајца браќа Bertani, Гаетано и Giovan Батиста во 1857 година (кратко ексклузивен пост).

Група новинари од повеќе земји.

Соба буриња

Вкуси три реколти од нивните Amarone 2005, 2006 и 1967 (фантастична).

Texto publicado originalmente na coluna Vivendo a Vida | C2 + Prazer & Cia | Jornal A Gazeta

A coluna de hoje é dedicada à Pinot Noir , uma das mais importantes e antigas uvas tintas do mundo consagrada na região da Borgonha, na França, pelos seus vinhos incríveis. É também conhecida por sua utilização na elaboração de champanhes.

A principal característica da Pinot Noir é a elegância. Quando jovem, a casta apresenta sabores de frutas vermelhas e taninos macios e frescos, com textura mais leve que os da Cabernet Sauvignon, o que torna seus vinhos palatáveis e ideais para o clima do verão.

No passado, quem decidiu cultivar a Pinot Noir fora da Borgonha teve problemas. A uva é de difícil cultivo, mesmo em seu local de origem. Porém, mesmo diante das dificuldades, plantá-la sempre foi uma tentação. Que o diga os produtores do Novo Mundo. Ao longo do tempo, além de ter demandado conhecimento técnico e dedicação por parte dos enólogos, a casta mostrou sua capacidade de adaptação, desenvolvendo características próprias, com diferentes sabores, níveis de qualidade, capacidade de rendimento e tempo de maturação.

Hoje, já podemos degustar bons Pinots de diversas regiões do mundo, como, por exemplo, do Oregon e da Califórnia, nos EUA, e de países como Chile, Argentina, Uruguai, Nova Zelândia, Alemanha e até mesmo do Brasil.

A grande procura por vinhos de Pinot Noir no Brasil e no mundo ocorreu após o lançamento do filme “Sideways”, em 2004. Na trama, um homem depressivo tenta se tornar escritor. Fascinado por vinhos de Pinot Noir, ele decide dar de presente de despedida de solteiro ao seu melhor amigo uma viagem pelas vinícolas da Califórnia.

Provei para esta coluna rótulos de dentro e de fora da Borgonha, com preços entre R$ 60 e R$ 170. Ao final da degustação, tive uma grande surpresa: os vinhos não mostraram uma grande diferença de qualidade e, sim, uma nítida distinção de estilo. Os do Novo Mundo mostraram um frutado vivo, lembrando muitas vezes goiaba madura. Os do Velho Mundo, por sua vez, apresentaram um caráter mais austero e menos carregado na fruta. Sugiro para a harmonização queijos suaves, salmão, atum, vitela e pizza.

Santenay Vicent Girardin 2007 | Bom equilíbrio e concentração, com frutas vermelhas, toque de violeta e leve herbáceo. Fresco e equilibrado, com taninos muito redondos. Para quem tem mais litragem. Onde: Ok Hipermercado | R$ 176 | França

Domaine Pierre Andre Bourgogne Pinot Noir Vieilles Vignes 2011 | Notas de frutas frescas, morango e cereja, minerais e balsâmicas. Delicado e elegante. Голема киселост. Bastante equilibrado. Onde: Buywine.com.br | R$ 99 | França

Bueno Bellavista State Pinot Noir 2011 | O vinho do comentarista Galvão Bueno é intenso, e ao mesmo tempo elegante, com fruta na medida. Macio e sedoso. Final longo. Onde: Carone | R$ 65 | Brasil

Matua Valley Pinot Noir 2011 | Belo exemplar da Nova Zelândia | Seu aroma intenso lembra frutas vermelhas, framboesa e amora (leve toque terroso). Delicado, com notas frutadas, elegantes. Onde: Wine Vix | R$ 65 | Nova Zelandia

Marichal Pinot Noir 2009 | Frutado, intenso, temperado com especiarias. No paladar, apresenta taninos macios e levemente doces. Um vinho fácil de beber e de gostar. Onde: Enótria | R$ 75 | Uruguai

Dr. Loosen Villa Wolf Pinot Noir Qualitatswein 2011 | Provei, pela primeira vez, um Pinot da Alemanha. Gostei. Boa tipicidade. Aroma gostoso, frutado e floral. Redondo, “quente”, mas não alcoólico. Onde: Wine.com.br | R$ 67 | Alemanha

Chilcas Pinot Noir Single Vineyard 2011 | Ervas e frutas dão um toque muito especial a esse vinho. Enche a boca e deixa um retrogosto duradouro e gostoso. Potente, mas não alcoólico e enjoativo. Голема свежина. Onde: Buywine.com.br | R$ 74 | Chile

Bodega Del Fin Del Mundo Reserva Pinot Noir 2011 | Frutas vermelhas e especiarias (canela). Paladar aveludado, com muita fruta madura e goiaba. Deixa uma impressão gostosa na boca. Onde: Wine.com.br | R$ 64 | Argentina

Texto publicado originalmente na coluna Vivendo a Vida | Caderno Prazer & Cia | Jornal A Gazeta

Virada a página de 2013, é hora de fazer uma retrospectiva, analisar o que deu certo, o que não deu e traçar metas e objetivos para o ano que acaba de começar. Meu 2013 foi espetacular, pessoalmente e profissionalmente, de muito aprendizado, com viagens, eventos e participações no júri de diversos concursos. Avaliei mais de mil rótulos.

Não poderia esquecer do meu início aqui no jornal, como colunista. Só tenho a agradecer a Deus por realizar meus sonhos e me dar a oportunidade de fazer o que gosto. É um verdadeiro “vidão”, como dizia meu falecido pai.

Critérios

Os critérios que utilizei para a escolha dos rótulos passam por qualidade, valor (limite 200 reais), disponibilidade no mercado capixaba ou pela internet e, finalmente, o gosto pessoal, um critério bastante subjetivo. Mas os vinhos são assim. Os sugeridos a seguir são de safras novas, facilmente encontrados no mercado, vinhos dos quais gostei muito e compraria para beber novamente. Ficaram de fora da seleção grandes ícones de safras antigas, que muito aprecio. Porém essa informação seria de pouca utilidade ao leitor, pura soberba.

Pesquisando os vinhos para classificar e incluir na lista, lembrei-me de cada momento, dos aromas e dos sabores, das conversas com amigos… foi incrível. Nada melhor do que ter o direito de desfrutar de um bom gole dessa bebida. Afinal, ao contrário do que alguns sugerem, degustar é um ato simples. Basta ter um abridor, uma taça e uma garrafa de boa marca e safra. Se a companhia for agradável, melhor ainda.

Desejo a todos um 2014 repleto de saúde, paz, realizações e bons caldos na taça. До следниот пат!

Вино на годината

Santa Ema Amplus Carignan 2009 : aroma gostoso, com mentol, coco e baunilha (que também aparece em boca). Prazeroso, com ótima acidez, pede o próximo gole. Tinto longo e equilibrado, impressiona na taça. Campeão. R$ 79 | Onde: Wine Vix

Branco do Novo Mundo

Bravado Wines Marina 2011 Sauvignon Blanc : visual amarelo esverdeado e aromas minerais – nota de cajá evidente e encantadora. Paladar muito fresco, com acidez viva e bem equilibrada. Vinhaço! R$ 73 | Onde: Buywine.com.br

Tinto do Novo Mundo

Manso de Velasco 2009 : 100% Cabernet Sauvignon de aroma intenso (cânfora, mentol e ameixa em calda). Paladar de bom corpo, taninos sedosos e boa acidez. Equilibrado e longo. Onde: Devinum.com.br | R$ 200

Branco do Velho Mundo

Esporão Reserva 2012 : nariz com uma boa salada de frutas (abacaxi, tangerina, pêssego) e toque mineral. Paladar gordo, com notas frutadas e minerais. Saboroso, com ótima acidez. Final longo e equilibrado. R$ 80 | Onde: Ville du Vin

Tinto do Velho Mundo

Poliphonia Signature Tinto 2009 : corte nada habitual de Syrah e Alicante Bouschet. Aroma intenso (coco, caramelo e frutas). Paladar gordo e retrogosto intenso, marcado pelo coco. 18 meses em carvalho. R$ 160 | Onde: Carone

Espumante Brasileiro

Alma Única Nature : método champenoise. Borbulhas finas e persistentes. Seu aroma intenso e complexo lembra frutas secas e um delicioso tostado. Na boca, é estruturado, refrescante e longo. R$ 48 | Onde: Almaunica.com.br

Brasileiro do Ano

Кернели Лот 43 2011: интензивна и комплексни ароми. Notas de frutas vermelhas e negras, florais, minerais e madeira sutil. Boca macia, fresca, com ótima acidez. Estruturado, longo e equilibrado. R$ 118 | Onde: Wine.com.br

Custo-benefício do ano

Paulo Laureano Clássico Tinto 2011 : aroma de frutas frescas, ameixa e amora (toque de especiarias). Paladar leve e fresco, equilibrado. Bem-elaborado. Excelente custo-benefício. R$ 29 | Onde: Carone

Texto publicado originalmente na coluna Vivendo a Vida | Caderno Prazer & Cia | Jornal A Gazeta

A degustação de vinhos é normalmente associada à estação mais fria do ano. Mas isso não impede que a bebida seja apreciada no verão. Em vez dos mais encorpados, entram em cena, os vinhos leves e refrescantes: espumantes, brancos, rosados e tintos sem passagem por madeira.

Nas adegas sugiro que você escolha rótulos de safras novas. Estes terão mais acidez e, consequentemente, um maior frescor. Não esqueça também de verificar o teor alcoólico. Quanto mais baixo (13% é o ideal), menor será a sensação de calor. Em geral, os vinhos de Verão são mais fáceis de beber e mais baratos.

Para que você tenha uma maior percepção de aromas e sabores, a temperatura é um fator fundamental. Se o vinho é provado muito gelado, além de ter seus aromas anulados, deixa mais evidente a sensação de amargor e dos taninos, no caso dos tintos. Se é servido quente, o álcool fica mais perceptível. Nesse momento, um balde de gelo, é acessório indispensável.

Espumante (Temperatura de serviço 6º a 8º C)

Apesar do champagne ser mundialmente conhecido e reverenciado, os espumantes nacionais também apresentam um frescor surpreendente.

Branco (Temperatura de serviço 10º a 12ºC)

Indico Sauvignon Blanc chileno, Chardonnay Brasileiro, Vinhos Verdes de Portugal, Torrontes Argentino, Muscadet Francês, leves e refrescantes. Considerando a acidez como a maior qualidade de um vinho branco, opte sempre por novas safras.

Rosé (Temperatura de serviço entre 10º a 12º C)

São elaborados com uvas tintas e vinificados com a casca por pouco tempo, só para aferir uma cor à bebida. O resultado são vinhos delicados como os brancos, aromáticos, porém com mais estrutura no paladar, o que os tornam capazes de acompanhar pratos mais estruturados.

Tinto leve (Temperatura de serviço 14º C)

Tintos leves, de boa acidez e com pouca carga tânica são os mais indicados. Ex: Pinot Noir, Gamay, Tempranillo, Bonarda também são boas opções.

Adolfo Lona Brut – Brasil – R$ 33 – Espaço Doc

 • Visual amarelo claro brilhante, borbulhas médias e pequenas com boa persistência. Aromas lembram fermento de pão, frutado e floral. O paladar mostra cremosidade média, boa fruta, fresco, intenso e uma acidez equilibrada.

Castellroig Cava Brut Corte – Espanha – R$ 74 – Grand Cru

 • Um belíssimo espumante espanhol, elaborado com um corte de uvas Macabeo, Parellada, Xarel·lo. Aroma cítrico com notas de macã, pêra e algum tostado e mineral. Paladar seco e estruturado, ótima acidez e cremosidade.

Duque de Campo Branco 2012 – Espanha – R$ 30 – Espaço Doc

 • Elaborado com as uvas Viura (80%) e Sauvignon Blanc (20%), apresenta um visual amarelo palha com reflexos verdes. Amora de frutas frescas, como maçã e pêssego. Na boca é frutado e tem acidez equilibrada e bem integrada.

Dadivas Pinot Noir 2012 – Brasil – R$ 42,90 – OK Hipermercado

 • Eleito pela revista inglesa Decanter como um dos seis melhores vinhos brasileiros, esse Pinot Noir além de ótimo preço mostra muita tipicidade com notas de frutas vermelhas maduras, com algumas nuances florais. Paladar macio, fresco e redondo. Um vinho fácil de beber e de agradar.

Tapada do Fidalgo Rosé 2012 – Portugal – R$ 35 – Carone

 • Esse rótulo, muito elogiado na prova, mostrou um visual cereja vivo, aroma intenso, frutado, lembrando groselha. Continuou encantando na boca. Chamou atenção pela ótima acidez e frescor.

Palmira Sauvignon Blanc 2012 – Chile – R$ 29 – Zanatta

 • Aroma agradável, com frutas cítricas. Agrada pela ausência de herbáceo. Paladar leve, com textura macia e boa acidez. Para ser degustado sem maiores pretensões. Vinho para o dia-dia.

Palmira Chardonnay 2012 – Chile – R$ 29 – Zanatta

 • Fresco, alegre, apresenta notas de frutas brancas, pêra, pêssego, cítricos e um leve mineral. Paladar leve, com acidez presente e equilibrado. Outro vinho para ser levado para praia ou piscina.

Crios Susana Balbo Torrontés 2012 – Argentina – R$ 46 – www.wine.com.br

 • Não podia faltar um torrontés argentino. Aroma fresco, com notas típicas florais, de rosas e lichia. O paladar é leve e fresco, com uma textura macia, ótima acidez. Elegante e de boa persistência.