пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за 'Долината на лозови насади' Категорија

Сите кои го следат блогот знаат за мојата огромна страст за стари, еволуирале вина. Нормално ние веќе се навикнаа да повикување на стариот свет вина, кои се теоретски долгата, а не давање на кредит на бразилски вина, верувајќи дека тој ја има способноста да се развива со квалитет. Овој концепт или пред-концепт може да се менува со посета на винарската визба ретки Дон Laurindo Долината на лозови насади (РС). Има Адемир Brandelli грижи скапо завидна винарска визба со вина од неговата винарија која живеат ретки и стари вина, некои повеќе од 30 години.

), Morgana Miolo ( Diretora de Marketing da Miolo ), Marina Rossi ( IstoÉ Dinheiro ) e Gilmar Gomes ( Fotógrafo ). На 26/09 оваа година го посетив на винаријата и вкуси втор пат неговата прва Tannat, кој беше подготвен во 1995 година трката се случи во раните утрински часови со пријателите Гил џамија ( блог вино за сите ), Орест Andrade Џуниор (Ibravin) Моргана кернели (директор на маркетинг кернели), Марина Роси (IstoÉ пари) и Гилмар Гомез (фотограф). Тоа беше уште еден неверојатен ноќ во која виното потврди својата способност да старееме со квалитет. Има вкуси малку повеќе вина, кои Јас ќе се опише тука постепено.

Лична Оценка: ST (91) Дон Laurindo Tannat 1995

Кафеава изглед со убави ореол еволуираше (портокал). Ароми се однесуваат на вина на "Риоха", белешки од месо, стари, мед дрво поврзани со суво овошје и зачини. Непцето покажа мека, со овошен карактер, потврдувајќи носот, круг, добро киселост и долга завршница. Еволуирале многу добро. Здравје!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

За оние кои не знаат, во Бразил, на жетвата во 2012 година се смета за еден од најдобрите на сите времиња, фаворизирана од страна на суво и сончево клима, генерира здрава грозје со повисока концентрација, што резултира со вината на повисок квалитет, концентрирани, комплексна и можеби долговечни .

Оваа недела додека шопинг во локален супермаркет бев љубопитен кога го видов ова шише Шардоне Casa Valduga Leopoldina "2012" ( Долина на лозови насади ) и одлучи да ги преземе е да придружба на ракови рижото со лимон кора од лимон.

Зборовите "Leopoldina" на шише се однесува на царски период, со пристигнувањето на првиот слегува Valduga во Бразил, ја крсти монархијата на Вале лозови насади по име принцезата Leopoldina. Се наоѓа во истиот регион, винарската визба Casa Valduga чест во 1972 неговиот прв вино означени со името на принцезата. По 40 години, винарската визба одлучи повторно да им оддаде почит, но не само на принцезата, но на целиот период на борба на првиот имигранти.

Лична Оценка: - Бразил - долина на лозови насади - Шардоне - 13% - R $ 41,00 - ST (87) Каде да се најде на Win: Супермаркети Carone

  • Во стакло вино покажа бледо, проѕирен и сјајна изглед. На многу свежо носот со белешки од тропско овошје, дрвото и цитрус, круша се најистакнатите. Непцето покажа јасна и избалансиран светлина тело, киселост (свежината). По-вкус потврдува белешки во носот, со конечниот просек упорност. Тоа беше многу добра компанија за рижото.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук


Како што јас сум почнуваат мојот блог и денес јас сум објавувате старите приказни како роденден на мојот пријател Paulinho убав пријател за сите времиња супер дечко, беше во minuano скара со семејството и пријателите, се царскиот шише 6ltrs MIOLO ГОЛЕМО 43 (st91) секој кој вкуси одлична придружба месо, Paulete долг живот !!!!!