пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за 'Рецепт' Категорија

Кромидот е многу патувал. Алјаска од некаде во Централна Азија, денес има значително присуство во кујна на секој агол. Но, меѓу сите, тоа е во Франција дека таа има посилно присуство. Џулиен Роберт Courtine (1910-1998), автор на неколку книги за храна и кулинарски писател за весникот Ле Монд, се вели дека кромид тартуфа на сиромашните.

Меѓу деликатеси дека тубероза, кромид супа е од најпознатите иконски сад, присутни во секоја бистри, таверна, ресторан за едноставни или ресторан во францускиот главен град. Секој со свои варијации. Но, повеќето познати, се смета за совршен е ресторанот следење Волшебниот де Cochon во Les Halles, шармантна раскошни Арт Деко декор, и 24-часовна засолниште за крајот на студени ноќи pariesienses.

Патриша Велс, чест посетител на Волшебниот де Cochon и автор на кујна Бистро (Њујорк: Ediouro), ни нуди ресторанот кој диктира како оригиналот рецепт. Но, искрено, следниве чекор по чекор на овој рецепт, не се добие она што прекрасен резултат и Волшебниот де Cochon комплекс. Многу побогати е препарат кој ние ја опишуваат подолу, напишана од Елси Мартинс Фереира, поранешен жител на Париз и завидна Babette.

Кромид супа рецепт: Состојки: (за 6 лица)

 • 2 лажици (супени лажици) на маслиново масло
 • 4 лажици (супени лажици) Неподправената путер
 • 6 чаши исечени кромид
 • 2 чешниња лук, ситно сечкани
 • 1 лажица (чај) шеќер
 • 1/3 чаша ракија
 • 1 лажица (супа) од сенф Дижон
 • 1 мала куп свежи мајчина душица
 • 2 ниво лажици брашно
 • 2 литар бујон
 • 1 1/2 чаши суво бело вино
 • Сол и црн пипер свежо земјата да вкус
 • 6 парчиња француски леб тип baguette исечени не премногу тенка
 • Мешавина од рендано сирење: Gruyère 100 грама и 100 грама пармезан

Како да се подготват:

1 Загрејте го путерот и маслиновото масло во голем супа сад. Додадете кромид и соте над средна / висока топлина за 15 минути. Додадете лук и шеќер и продолжи крчка сега мешајќи повремено, додека кромидот да стане светло кафена боја за околу 40 минути.

2 Flambe ракија со претходно загреана. Кога пламенот излезе додадете сенф и мајчина душица. Потоа додадете брашно, се меша добро секогаш на оган, и постепено додадете супа и бело вино. Сезона со сол и бибер и оставете нежно за 1 час на тивок оган.

3.Enquanto така, подготви croutons: Бришење малку путер и искусни маслиново масло со некои лук во парчиња леб, а потоа кулата во добро загреана тава.

4.For служи место супа во ramekins, место на crouton супа, покријте секој со мешавина од сирење, и да ги преземат гратин за 4 или 5 минути или додека сирење се стопи.

Доколку сакате да се направи повеќе домот влез, ќе може да ги покрие ramekins со лиснато тесто и се пече. Сепак ние не треба да заборавиме дека вистинската супа кромид Les Halles првично беше вкусна супа за доделување на евтини в зори ја негува утробата на персоналот на стариот пазар.

Конечниот resutado е деликатес со мала арома на областа дадена од страна на мајчина душица и лук, парфимирани со добра Коњак вирус и дискретно работноспособни од crouton.

Препорачаните усогласување треба да биде добар CRU божоле Classée, особено Morgon, богати, интензивна, со ноти на црвено овошје и во согласност со бојата и светлината тело на супа.

(Текст од страна на Хозе Карлос Виеира, партнер и колумнист Блог)

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

Тоа беше за сликар и американската режисерка Енди Ворхол : "Еден ден, секој ќе има право на 15 минути слава." За пријатели е ... lol

Шегуваше настрана, последното издание на преносни компјутери Задоволство & Co, на весник весник, имав чест да соработува со оглед на новинари Evelize Calmon. Темата беше "хармонизација на вино и храна", во која шест беа поканети познати готвачи да се создаде рецепти со цел да се умножува на Вашиот дом. Мојот придонес беше да укажуваат на вина и ги оправдаат своите хармонии. Се обиде да даде едноставни и објективни објаснувања, бегајќи од "tecniques". По сите, ние треба да се донесе на луѓето од овој свет, давајќи повеќе популарен лик на виното.

НАШИОТ VILLA Vecchia - готвач Cleuza Коста

Шпагети со ракчиња, тиквички, модар патлиџан, домати и допир на сланина

Бело вино

Kawin Совињон Бланк 2011 - Чиле - 29.00 - Братството

Ароми на тропско овошје и благо тревни. Непцето е светлина, овошен, балансирана киселост и освежувачки. Лесен вино да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Casas Дел Боске Совињон Бланк Reserva 2010 - Чиле - Р 49,00 $ - ENOTRIA

Многу ароматични со белешки од рузмарин зеленчук и овошни m (страст овошје и гуава, се развива со минерална допири. Непцето претставува темпераментен киселост, средно тело, урамнотежен, многу свежа, со весел и многу пријатен финиш.

ТИ - terroir Хантер Совињон Бланк 2011 - Чиле - Р 99,00 $ - Ville du Vin

Интензивна носот, осврнувајќи се на забелешките на зрели тропско овошје (страст овошје, диња) и цитрус (лимон и мандарина). Непце покажаа многу свежа, светлина тело, овошен, со убаво завршувањето и средни упорност.

Забелешка: Да братство е увозник Еспирито Санто, која расте многу добро и квалитетно х цена вина, продажбата сајт е www.vinhosdaconfraria.com.br

Пржени јајца рецепт ресторан - готвач Bia Seguchi

Whitefish во кревет од пире од тиква и очи зеленчук.

Viapiana 192 дена Brut - Бразил - 46,00 - Enotria

Perlage ред и упорни во добра количина. Носот доминација на бело овошје, допир на fermento.Paladar со соодветни киселост, добар баланс, средни тело, средна упорност и ретро-olfaction на агруми со цветни ноти. Својот најдобар атрибут е неговата личност и извонреден финес.

Les Амис Brut Блан де Blancs - Франција - £ 49, 80 - Проширете

Perlage просек, во добра количина. Носот покажува агруми (лимон и грејпфрут) и светлина допир на праска. Вкус со добра свежина, лесен и добар упорност.

Шампањ Brut Irroy - Франција - Ау 90,00 $ - Вино

Многу фини perlage, типични ароми на мед, квасец. Крем, полно тело непцето, со многу долга завршница.

НАШИОТ Soeta - готвач Барбара Verzola

TAGLIOLINE шафран НА ЗЕМЈАТА И свинско месо колбаси FUNGHI porcini

Црвено вино

Farnese Montepulciano Д Абруцо - Италија - Р 45,00 $ - Ville du Vin

Арома на црвено овошје, свежо, добро тело и убав киселост.

Beronia Crianza 2008 - Шпанија - Р 64,80 $ - Carone

Арома на ванила, малина, со навестувања на цреша и зачин. Непцето е овошен и свежо, избалансиран, структурирана, со парична казна танини, со убав завршеток.

Рубио Сан Поло 2009 - 100% Sangiovese (Италија) - Р 72,00 $ - Гранд Cru

Арома на цреша, слива, рибизла, зачин и мало ванила. Иако ново во устата покажа добра рамнотежа структурирани и сочни.

НАШИОТ Daju Бистро - готвач Јулија Faria

Филе Стилски баба

Црвено вино

Leyda Reserva Carmenere 2010 (Чиле) - Ау 46,00 $ - Гранд Cru

Овошни ароми особено јагоди и традиционалните тревни допир. На непцето потврдува овошје, со добра киселост, мека, средна тело и конечниот просек упорност.

Ла Мадрид Malbec 2010 - Аргентина - Ау 52,00 $ - Порто Madero

Носот покажува арома на зрело овошје и благо зачини. Непце со слатки танини и кадифено, урамнотежен, добро тело, лесно да се напие.

Crasto Супериорен DOC 2009 - Португалија - Р 82,90 $ - Carone

Compotadas суптилна арома на овошје, завиткани во дабови белешки, па дури и основно смолести белешки. Непцето е избалансиран, со киселост и алкохол во одреден степен, многу концентрација, парична казна танини, долг завршеток и овошен ретро-olfaction многу вкусна. А вино, кои ги комбинира моќта и елеганцијата во чаша!

НАШИОТ Арџенто - готвачи Иван Ди Чезаре и Емилио Recchia

Ossobuco да ора диск, придружуван од тиква Пире со коцки на козјо сирење и лук confit.

Црвено вино

Heredad Malbec 2010 - Аргентина - Ау 34,90 $ - Enotria

На носот арома на црвени цветни цреши и зачин. Непцето покажува среден тело, овошен, добар баланс помеѓу киселините и алкохол.

Araucano резерви Каберне Совињон Резерва 2009 - R $ 49,00 - Братството

Арома на бибер свежо земјата, црна и црвено овошје. Непце покажа фирма танини, добро тело, овошен и соодветна киселост. Голема можност за скара.

Embocadero 2009 Tempranillo (Шпанија) - Ау 54,00 $ - Гранд Cru

Доста миризливи, печени, зачини, кафе и црна овошје. Во устата е маст со овошен и елегантен вкус, со многу пријатен долг финиш.

НАШИОТ VERO - готвач Vinicius Dobal

Сицилијанската Cassata со желе Caja

Десерт ВИНО

La Cellia Доцна Жетва 2008 - Аргентина - Ау 49,00 $ - Ville du Vin

Овошје компот, (ананас, праска), минатото овошје, флорални, со навестувања на мед. Непцето е слатко, добро тело. Добра киселост, со мала доминација на содржина на шеќер. Долго упорност.

Morande Доцна Жетва Совињон Бланк 2008 - Р 54,80 $ - Проширете

Пријатна арома на мед и страст овошје. Во устата, белешки потврдува носот, урамнотежен и долго.

Hukapapa 2007 Ризлинг десерт вино - Нов Зеланд - £ 79, 00 - Enotria

Арома на кора од портокал, кајсија и манго. Непцето е интензивен со вкус на мед, цитрус и мармалад ...

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук


Што изгледа интересно врвот гурманските Јас само видов на фејсбук на Ubiraja Пинто, на местото страница thekitchn објавена Замрзнување билки во маслиново масло или путер Неподправената (растопен) коцки, која може да се користи на различни начини во вашата кујна .: печени, печени компири, итн

Види чекор по чекор:

1 Изберете свежи билки, по можност на саемот или вашата градина.

2 Ако сакате можете да ги исецка добро, или да се остават во поголеми гранки и лисја. Во фото, беа ситно сецкани билки.

3 Место на коцки коцки (околу 2/3 полн со билки) мраз.

4 Можете да се меша билки (жалфија, мајчина душица, рузмарин).

5 Стави екстра девственото маслиново масло во текот на билки.

6 капак со проѕирна фолија и замрзнување.

7 Отстрани замрзнати коцки и се чува во мали контејнери или торби да ги замрзне.

8 Не заборавајте да се означат секој пакет се наведува каков вид на билка коцки!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

Подобрување на земјоделски методи промовирани од страна на модерното индустриско општество доведе до некои зборови да падне во лоша состојба, со што стана заборавени, па дури и игнорирани од страна на сегашната генерација. Ова е случај, на пример, ракавите збор, воденички камен мелење жито и се користи за да се произведе како пченични трици, пченкарно брашно, итн Ветерниците биле измислени од страна на Грците, а потоа се шири низ Европа од страна на Римјаните во вториот век. Се напојува со вода тркала, кога тие биле во близина на струја, или од животински влечење.

Така е дека некаде во Средоземното Море Франција, во загуби во Магла време на податоци, имаше мелница работник чија пченица, на Милер (meuniere), беше многу убава млада жена посакуваната од страна на другите. И завршување на местото на настанот, исто така, риби малку реката и страствен готвач.

Оваа љубов да го видам нејзиниот носат изговор да одиме таму за да купат жито. Во негова чест, или да го освои, создаде антена која стана класика на француски кујна, Поасон La Belle Meunière. Рецептот како оригиналот, што е опишано од страна на Escoffier во неговата "Ле Водич Cuillinaire" (уредници Flammarion, 1993-стр 282) и на тој начин се транскрибира:

Состојки:

 • Филе на бела риба за добра текстура, како камбала, пастрмка или tilapia
 • Сол и црн пипер свежо земјата бело царство
 • Појасни путер
 • Исплакнат каперси
 • Грубо сецкан магдонос
 • Сок од лимес
 • Пченица во дупка, па причина за meuniere.

Како да се подготват:

 • Сезона филети со сол и црн пипер царство, Книга од 20 минути.
 • Enfarinhar на филети и потоа отстранете го вишокот пченица.
 • Во една тешка дно тава, загрејте ги путерот и. Тогаш кафеава секоја страна на стек за 3 минути без изпортвам. Резерва на загреана чинија.
 • За сос, загрева малку путер, додадете каперси, сецкан магдонос и лимон. Добро промешајте.
 • Веднаш да му служи на риба со сос на врвот.

Како што можете да видите, ова е деликатна риба сад со малку солена и кисела која доминира во арома на путер и магдонос вкус. Препорачаните усогласување треба да биде бело вино, светлина, сува, деликатна, добра вирус, умерено полно тело без дрво или многу малку очигледно. Секако Шардоне од Бургундија или Napa Valley ниту последен ниту најмала рака, вистински Brut шампањ.

Voila!

Од страна на Хозе Карлос Виеира, нов партнер Блог живее животот

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук