пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за категоријата на "Совет гастрономски '

Повторно Confraternity живеење се собраа за да уживаат во добрите вина како и првата храна, која е подготвена од страна на готвач Група официјален, д-р Ања Алмеида.

Од сите региони на Италија, на островот Сицилија беше најмал променет во последниве децении. Пред триесетина години, тоа беше само земјиште речиси средновековна. Во однос на вино, имаше Марсала, име, што секој знаеше, но никој не пиеше, а исто така и слатка Moscato. Но најголем дел од виното беше невкусни. Најдобрите е извезена во Северна, за мешање.

Спасението е Програмата за регионален развој и насочено, модернизирање, да стане референца во Италија. Лозја огромен нов автоматизиран снабдување задруги кои произведуваат вина точни и модерни. 75% од сицилијанската вина се бели, 80% од вкупното производство се произведени од страна на задруги.

На AS DOCG постојат речиси небитно, помалку од 5% исполнуваат условите. Меѓутоа, неколку години назад, јасно е зголемување на квалитетот на вината, да се биде во можност да произведе многу добри вина, па дури и одличен.

Фаро Palari 2007-13,5%. - Преглед Маркос Фонсека

 • Бојата, јасен и проѕирен, тоа создаде добар очекување. Деликатна носот на свежо црвено овошје, зачини, провансалски билки и дрво речиси незабележлива, многу добро стокмено. На непцето, елегантна вино, со овошен обликувана од добра киселост, парична казна танини и упорност медиум / долго. Сигурно млади, но веќе удирање круг топката премногу. Lindo.


Gulfi Nerobufaleffj 2007-14%. - 100% Нерон на Слоновата Avola.

 • Производител верник во органското земјоделство и донесување на прописи на природните производство на вино, со малку или без додавање на SO 2: . Одржи 18 месеци во буриња од 500 литри. Повеќе детали тука: http:// www.gulfi.it / e_nerobufaleffj.html . Интензивна носот на свежо црвена и црна боја овошје, флорални, ванила и мало алкохол малку испакнати. Во непцето, моќен вино, топла, потврдува алкохол почувствував врвот на носот, со ништо друго освен агресивни танини, балансирана киселост и долго упорност. Примарните потреби време да се интегрираат на алкохол и вино се трансформира во нешто помалку огромното, посуптилно. Сепак, се чини дека имаат една ветувачка иднина.


Donnafugata Контеса Entellina и Mille Уна Notte 2007-13,5%.

 • Nero d'Avola со мал процент од други видови грозје. Ова е еден стар познаник. Никогаш не се напојувале еден толку млад, и ниту треба да оди покажа како доста основни, со црни овошје во преден план и светлина балсамик цртичка зад црна завеса. Престане да постои. На непцето, полно тело и донекаде монолитен. Дефинитивно се претвора во нешто многу повеќе интересен со 10 + години, иако во моето минато искуство Отсекогаш сум откриле дека малку повеќе киселост ќе биде од корист за вино.


Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

На вторник навечер, присуствуваше на вечера организирана од страна на динамичен дуо усогласени Massoni и Simey Helio Сантос, на ENOTRIA во партнерство со увоз Винчи, ресторан меша, овде во главниот град на Еспирито Санто. Да ги достават вина победата беше во претставници на увозникот, Рафаел и Порто Ederson Possatti, кој даде на трик.

Ќерка на големиот Никола Catena, главниот и најпочитуваните име на аргентинскиот вино, Лаура Catena е познат во целиот свет како амбасадор на грозје Malbec. Тој студирал биологија на Харвард и медицина на Стенфорд, но се откажа лек за да се посвети на viniticultura во средината на 90-тите години. Тоа е право на родителот рака Bodegas Catena Запата како потпретседател и сепак наоѓа време да се кандидира свој винарски визби, Лука (чест на неговиот син со истото име) и Ла пошта.

Позицијата на вина Лаура Catena

Менито беше развиена од страна на ресторан персонал се пресели, заповеда готвач Ana Beatriz Seguchi, со сомелиер ENOTRIA Helio Massoni. Тоа беше квалитет шоу, каде кујна соработува со совршена вина.

Плоча: Мини Златен Brie со салата и намалена мандарина - (Забелешка 1000)

Почнавме на ноќта со Luca Шардоне 2009 (грозје од Бургундија), САД $ 149,00, СТ (91). Помина за 12 месеци во дабови. Носот со ноти на зрел ананас, путер, кајсија и мед. Вкусот Крем, масти, со голема киселост поддршка на тежина, со долг завршеток. Според Роберт Паркер, овој врвен бело е најдобар кандидат за Шардоне од Аргентина влегува година, во и надвор година, откако заработил 92 последователни поени во 2009 жетва.

Антена: Скариди со остриги сос и ѓумбир (Зачинета)

Luca Пино Ноар 2009 (грозје овоштарник во регионот на Франција) (149,00 £), СТ (91). Традиционалните цреша ароми, флорални, Питу, меки танини, добра киселост, балансирана. Издржа на јадење доста зачинета. Доби 93 поени од Роберт Паркер во оваа 2009 жетвата, највисока оценка доделена врз основа на критичка аргентинската Пино Ноар!

Прато: Riso Ал Салто (рендан говежда опашка) - да се јаде на колена!

Luca Laborde Двоен Изберете Syrah 2009 година, САД $ 142,00, СТ (92). Визуелни пропаѓа, масло, арома на зрело овошје, кожа и пушеле месо, со навестувања на наздравија даб и зачини. На непцето е богат, бујна, добро-структуриран танини, со овошје компот и црн пипер. Многу долги и упорни.

Плоча: escalope црно (јаглен), churrasqueados со зеленчук и пире од маниока. Топ

Четвртиот курсот беше усогласен со првите две вина од винарската визба; BESO DE DANTE 2009 (именувана по средината дете на Лаура Catena), САД $ 189,00, СТ (94), намалување на Каберне Совињон (45%) и Malbec (55%), uco долина грозје со 3 различни лозја, еден од Gualtallary 1500 со надморска височина. Сад покажува необична елеганција на аргентинската вина, многу крем, потентни, еден marc.

Другата е на врвот LUCA Malbec 2009 100% Malbec, 180,00 £, СТ (91 +), моќно, покажува многу структура, масти, но со дрвена одвоен, се крие на овошје и на носот и во устата . Повеќе чекаме, мислам дека уште неколку во шише 2 aninhos ова дрво ќе се интегрираат.

Банана parfait со чоколадо, да се затвори на вечерта со доза на glicolse!

Испомешани ресторан - £ 259 Affonso Клаудио Љ 4 - Пеење - Виторија, Шпанија | CEP: 29.055-570 - телефон: 3315.80.92

ENOTRIA - Avenida Рио Бранко, 1383 - кантон Beach - Виторија-ES - 55 (27) 3345-8696 -

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

Настанот се среќаваат готвачи од целиот Бразил за три дена на активностите во главниот град на Еспирито Санто

Помеѓу Август 30 - Септември 1 случува на XVII Конгрес на ресторан асоцијација на добри сеќавање. На годишниот состанок на членовите ќе биде во хотелот Senac Ilha направите Бои во Виторија (Шпанија), и ќе вклучуваат учество на акредитирани и директори на субјектот. Целта е да се оцени на резултатите од минатата година и постави нови цели за наредниот период.

Меѓу активностите на конгресот се на презентацијата на резултатите и отчетноста, акционо планирање, изложбени проекти и нови партнери, одобрување на нови кандидати, извештај од фестивали и настани, прашања во врска со јадење на добри сеќавање и клуб колектор поставување на календар на настани во 2013 година. Во планирањето на 30-ти во попладневните часови, ќе има тркалезна маса на пазарот на труд отворен за јавноста и, во текот на ноќта, отворање коктел за конгресмени. За 31 сесии и се предвидени ручек на традиционалната кујна capixaba понудени од страна Senac.

Исто така, на 31, четири готвачи ќе подготвуваат менито на традиционалната вечера корист на Конгресот ќе учествуваат 150 луѓе. Биба Фернандес (Chiwake / ПЕ) подготвува ceviche за влез, Wanderson Medeiros (Picuí / АЛ) е првиот курс за една треска brandade, зачнување Neroni (Marguba Ciba / RJ) кујна палета јагнешко со couscous за втората плоча. Готвач Роберто Бенто (Бистро на Слоновата Acampora / SC) го прави пченка пудинг за десерт. Вредноста на повикот е £ 120 по лице, вклучувајќи безалкохолни пијалоци и вина. Дел од средствата од вечерата ќе оди на Avedalma институција која се грижи за сиромашните стари лица. Како и во сите на Конгресот HSLA, комеморативна плоча ќе бидат произведени за овој настан.

Андре Saburo, сегашниот претседател на ресторан асоцијација на добри сеќавање очекува да се постигне позитивни резултати од членовите, како ова ќе биде годишниот конгрес подобро подготвени во врска со извршната власт и регионални директори. Преку активности со тркалезна маса и да имаат корист вечера, настанот сака да донесе студентите и Гурманите capixabas наместо готвачи на Здружението може да понуди по вкус и знаење за светот на високата кујна. "Се надевам дека овој конгрес може да се обединат обврзници на пријателство меѓу членовите, бидејќи HSLA отсекогаш бил голем семејството и секогаш ќе биде на располагање за да им помогне на земјите во се што е потребно" завршува.

XVII КОНГРЕС НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ресторани на добар потсетник

ДАТУМ: 30/08 до 01/09

ЛОКАЦИЈА: хотел Senac Ilha не се прави Boi

Виторија (Шпанија)

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

Кромид е високо патувал. Мајчин некаде во Централна Азија денес има значително присуство во кујна на секој агол. Но, меѓу сите, тоа е во Франција дека има повеќе истакнати присуство. Роберт Courtine Џулиен (1910-1998), автор на неколку книги за храна и кулинарски колумнист на весникот Ле Монд, вели дека е кромид на тартуфи на сиромашните.

Меѓу деликатеси дека тубероза, кромид супа сад е најпознатите иконски, присутна во секој бистри, таверна, ресторан за едноставни или ресторан во францускиот главен град. Секој со свои варијации. Но повеќето познати, се смета за совршен е ресторанот Au шарен де Cochon во Les Halles, поставен на раскошни Арт Деко декор, отворени 24 часа и безбеден рај за пиш часа на ладно ноќи pariesienses.

Патриша Велс, чест посетител на Волшебниот де Cochon и автор на Кујна Бистро (Сао Паоло: Ediouro), ни нуди рецепт диктира како единствена на оваа ресторанот. Но, искрено, по чекор по чекор на овој рецепт, резултатот не може прекрасен и сложени Волшебниот де Cochon. Побогата е подготовка дека ние ја опишуваат подолу, напишана од Елси Мартинс Фереира, поранешен жител на Париз и Babette завидна.

Кромид супа рецепт: Состојки: (за 6 лица)

 • 2 лажици (супени лажици) маслиново масло
 • 4 лажици (супени лажици) Неподправената путер
 • 6 чаши исечени кромид
 • 2 чешниња лук, ситно сечкани
 • 1 лажица (чај) шеќер
 • 1/3 чаша ракија
 • 1 лажица (супа) Дижон сенф
 • 1 мала куп свежи мајчина душица
 • 2 ниво лажици брашно
 • 2 литри супа
 • 1 1/2 чаши суво бело вино
 • Сол и црн бибер, свежо земјата да ги вкусите
 • 6 парчиња француски леб тип baguette не исечени многу тенка
 • Мешавина од рендано сирење: 100 грама Gruyère и 100 g пармезан

Како да се подготви:

1. Загрее путер и масло во голем сад на супа. Додадете ги кромидот и соте над средна / висока топлина за 15 минути. Додадете лук и шеќер и продолжи крчка сега секогаш мешајќи повремено додека кромидот стане светло кафена боја за околу 40 минути.

2. Flambe со ракија претходно загреано. Кога пламен излезе додадете сенф и мајчина душица. Потоа додадете брашно, се меша добро засекогаш во оган, и постепено додадете супа и бело вино. Сезона со сол и бибер и врие нежно за 1 час на тивок оган.

3.Enquanto тоа, подготви croutons: Бришење малку путер и маслиново масло зачинети со малку лук во парчиња леб, а потоа кула нив во добро загреана тава.

4.For служат стави супа во ramekins, место на еден crouton супа, покријте секоја со мешавина од сирење, и ќе ги преземе гратин за 4 или 5 минути или додека сирење се стопи.

Во случај да сакате да се направи повеќе домот запис, можете да ги покрие ramekins со лиснато тесто и се пече. Сепак не смееме да заборавиме дека вистинската кромид супа Les Halles првично беше супа вкусна евтини да се стави во раните утрински часови негува утробата на персоналот на стариот пазар.

На крајот resutado е деликатес со мала арома на областа дадени од страна на мајчина душица и кромид, парфимирани од коњак добар вирус и дискретно тело од crouton.

Се препорачува за усогласување треба да биде добар CRU божоле Classée, особено Morgon, богата, интензивна, со белешки од црвени овошја и во согласност со боја и светло тело на супа.

(Текст од страна на Хозе Карлос Виеира, партнер и колумнист Блог)

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

Спонзориран од страна на Туристичката асоцијација на Pedra Azul, регионот се подготвува да биде домаќин, во деновите на 21, 22 и 23 и 28 29 и 30 септември оваа година (2012), на второто издание на Pedra Azul гастрономски, настан што ќе ги собере 50 компании претставени од областа на храна, агро туризам, екологија, угостителство и услуги, со седиште во општина Domingos Мартинс.

Blue камен гастрономски се издвојува по својата посебност: тоа е единствениот настан во земјата да го вклучите agritourism, исто така, ќе биде првиот празникот гастрономски планински регион на Светиот Дух. Тоа ќе се одржи на последните два викенди на месецот, ветувајќи дека ќе привлечат гурмани и гурмани држава и Бразил, со мени на атракции кои се движат од ручеци и вечери усогласува со дегустации и посети на знаменитости во областа.

Настанот вклучува храна фестивалот, Blue камен гастрономски оди подалеку демонстрација на талент и експертиза на готвачи кои ја создаваат и да се пријавите менија во ресторани расфрлани низ планинскиот предел на Светиот Дух. Тој сака да се посвети како настан кој ја цени професионалци во регионот, да бидат тие готвачи, готвачи, бизнисмени во хотел и agritourism во регионот, барајќи да се потенцира и рекламира, исто така, важноста на локална културна продукција.

Неговата тема ќе се обрати одржливост, истакнување на влијанија на agritourism како партнер во гастрономијата на ресторани и нивна адаптација кон вкусот на Еспирито Санто.

Меѓу главните цели на Pedra Azul гастрономски нагласи стимулира и подобрување на професионални и локалните бизниси; зајакне идентитетот на гастрономски планински регион на Светиот Дух да се зајакне и дисеминација на концептот на органска храна; зајакнување и промовирањето agritourism во регионот, и да ги поттикне го промовира развојот на професионалци кои работат во градот и привлекување на туристи од државата и Бразил, како и нови клиенти за претпријатија со седиште во регионот.

Нејзините креатори се надеваат на настанот, исто така, ќе се зголеми обемот на продажбата на производи од регионот во текот на периодот на реализација, во месец септември.

Повеќе информации:

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

Тоа беше за сликар и американски режисер Енди Ворхол : "Еден ден, секој ќе има право на 15 минути слава". И пријатели ... lol

Шегуваше настрана, последното издание на преносни компјутери Задоволство & ЦИА, весникот весник, имав чест да соработуваме со цел да работи на новинарите Evelize Calmon. Темата е "усогласување Вино & Храна", во која тие беа поставени шест познати готвачи да се создаде рецепти, со цел да се игра со вас дома. Мојот придонес беше да укажуваат на вина и ги оправдаат своите хармонии. Бараше објаснувања едноставна и директна, избегнување на "техно-џагорат". По сите, ние треба да се донесе на луѓето од овој свет, давајќи повеќе популарни вино.

Рецепт VILLA Vecchia - готвач Cleuza Коста

Шпагети со шкампи, тиквички, модар патлиџан, домати и допир на сланина

Бело вино

Kawin Совињон Бланк 2011 - Чиле - 29.00 - На братство

Ароми на тропско овошје и благо тревни. На непцето е светлина, овошен, избалансиран киселост и освежувачки. А вино лесно да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Касас дел Боске Совињон Бланк Reserva 2010 - Чиле - Р 49,00 $ - ENOTRIA

Многу ароматични со белешки од рузмарин зеленчук и овошен m (страст овошје и гуава, се развива со минерална допири. Непцето претставува темпераментен киселост, средно тело, урамнотежен, многу свежа, со младешки и многу пријатен крај.

ТИ - terroir Хантер Совињон Бланк 2011 - Чиле - £ 99,00 - Ville du Vin

Интензивна носот, осврнувајќи се на забелешките на зрели тропско овошје (страст овошје, диња) и цитрус (лимон и мандарина). Непце покажа многу свежина, светлина тело, овошен, со убав доработка и средни упорност.

Забелешка: Од Братството е увозник Еспирито Санто, која расте неверојатно и со одличен квалитет вина х цена, продажбата сајт е www.vinhosdaconfraria.com.br

Пржени јајца рецепт ресторан - готвач на Bia Seguchi

Whitefish на кревет од пире од тиква и очи зеленчук.

Viapiana 192 дена Brut - Бразил - 46.00 - Enotria

Perlage парична казна и упорни во добра количина. На носот доминација на бело овошје, допир на киселост fermento.Paladar соодветна добар баланс, средни тело, средна упорност и ретро-olfaction агруми со цветни ноти. Неговиот најдобар атрибут е неговата личност и извонреден финес.

Les Амис Brut Блан де Blancs - Франција - £ 49, 80 - Проширете ги

Perlage просек, во добра количина. Носот покажува агруми (лимон и грејпфрут) и светлина допир на праска. Непце со добра свежина, светлина и добар упорност.

Irroy Шампањ Brut - Франција - £ 90,00 - Вино

Многу фини perlage, типична арома на мед, квасец. Крем вкус, со полно тело, со прилично долги крајот.

Рецепт Soeta - готвач Барбара Verzola

TAGLIOLINE шафран НА земјата, и свинско месо колбаси FUNGHI porcini

ВИНО

Farnese Montepulciano Д Абруцо - Италија - Р 45,00 $ - Ville Ду Вин

Арома на црвено овошје, свеж, добро тело и убаво киселост.

Beronia Crianza 2008 - Шпанија - Р 64,80 $ - Carone

Арома на ванила, малина, со навестувања на цреша и зачин. На непцето е овошен и свеж, урамнотежен, структурирани, со парична казна танини со убав крај.

Рубио Сан Поло 2009 - 100% Sangiovese (Италија) - САД $ 72,00 - Гранд Cru

Арома на цреша, слива, рибизла, зачин и мало ванила. Иако нови во устата покажа добра рамнотежа, структурирани и сочни.

Рецепт Daju бистри - готвач Јулија Faria

Филе Стилски баба

ВИНО

Leyda Reserva Carmenere 2010 (Чиле) - САД $ 46,00 - Гранд Cru

Овошни ароми особено бобинки и традиционалните тревни допир. На непцето потврдува овошје, со добра киселост, мека, средна тело и конечниот просек упорност.

La Мадрид Malbec 2010 - Аргентина - Р 52,00 $ - Порто Madero

Носот има арома на зрело овошје и светлина зачини. Непце со слатки танини и кадифено, урамнотежен, добро тело, лесно да се напие.

Crasto Супериорен DOC 2009 - Португалија - Р 82,90 $ - Carone

Compotadas суптилна арома на овошје, завиткани во дабови белешки и смолести белешки, сепак основното. Непце е избалансиран, киселост и алкохол е само право, премногу концентрација, парична казна танини, долг завршеток и ретро-овошен мирис навистина вкусен. А вино, кои ги комбинира моќта и елеганцијата во чашата!

Рецепт Арџенто - Готвачи Иван Ди Чезаре и Емилио Recchia

Osso Buco диск плуг, придружуван од пире од тиква коцки со козјо сирење и лук confit.

ВИНО

Heredad Malbec 2010 - Аргентина - Р 34,90 $ - Enotria

На носот арома на црвено цреши, цветни и зачин. Непцето покажува среден тело, овошен, добра рамнотежа помеѓу киселост и содржина на алкохол.

Araucano резерви Каберне Совињон резерва 2009 - Р 49,00 $ - На братство

Арома на црн пипер свежо земјата црн овошје и црвена боја. Непце покажа фирма танини, добро тело, овошен киселост и соодветна. Одлична опција за скара.

Embocadero Tempranillo 2009 година (Шпанија) - САД $ 54,00 - Гранд Cru

Доста мирисна, пријатно затоплен, зачини, кафе и црна овошје. Во устата е маст со овошен и домот, завршувајќи доста убаво и долго.

Рецепт ВЕРО - готвач Vinicius Dobal

Сицилијанската Cassata со желе Caja

Десерт ВИНО

La Cellia Доцна Жетва 2008 - Аргентина - Р 49,00 $ - Ville Ду Вин

Овошје компот, (ананас, праска), презрее овошје, флорални, со навестувања на мед. На непцето е слатко, добро тело. Добра киселост, со мала доминација на содржина на шеќер. Долго упорност.

Morande Доцна Жетва Совињон Бланк 2008 - Р 54,80 $ - Проширете ги

Пријатно арома на мед и страст овошје. Во устата, белешки потврдува носот, урамнотежен и долго.

Hukapapa 2007 Ризлинг десерт Вино - Нов Зеланд - 79 £ 00 - Enotria

Арома на кора од портокал, кајсија и манго. Во устата е интензивен со вкусови на мед, цитрус и мармалад ...

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук

Италијански дегустација на вино е да се патува низ историјата. Таму, виното е повеќе отколку само плодот, тоа е вистински културен идентитет. Вечерта на Понеделник одржавме на 2-ри состанок на Confraternity живеење, со можност да уживаат во разни стилови, генерирање на многу знаење и задоволство во чашата!

Вечерта почна напротив (интензитет), бевме пречекани со шише од голема вино од Венето, на Tommasi Amarone 2004 понудени од страна на Флавио Maraninchi confrere.

Изготвен во Венето Amarone Della Valpolicella DOC се произведува со грозје Corvina Веронезе, Rondinella и Molinara (задолжително). Грозјето се подложи на процес на сушење, добивање, како суво грозје, шеќер и многу малку вода. Стареењето е барем 24 месеци. Резултатот е моќен вино, богат, долгата, со содржина на алкохол кои се движат од 14% до 16%. Одличен вино за студени ноќи, придружуван од силни сирења, добра компанија и медитација.

Кујна:

По разговор со Amarone обвивале, отиде да се започне навистина дегустација маса, која имаше за готвач Aldir Алмеида кој го подготви вистинска гозба за членовите, која започна со убава американски салата следи за Brasato "без Barolo" и завршува со Panna теракотни со капак carambola ѕвезда анасон сируп во рум.

Brasato "без Barolo"

Panna теракотни со капак carambola во ѕвезда анасон сируп со рум

Вината: Описот на вина беше задолжен за колега Марк Фонсека.

Dolceto На грозје е слатка, сепак е јасно суво и добро вкус на овошје и танини со извонреден. Тоа е обично во споредба со божоле (Франција), но е повеќе суви и ја придружува еден оброк подобро.

1. Елвио Cogno Dolcetto d'Алба Vigna Дел Mandorlo 2009-13%. Фаза 8 месеци од нерѓосувачки челик (60 дена "сур лага") + 6 месеци во шише.

 • Зрели бобинки, особено цреши, и мала слатка раб. Во устата убав вино со добри плодови (а додека таа беше малку помалку извлечена), меки танини и средни киселост. Средина помеѓу оние нешта кои се толку претерани и оние едноставен и скромен, кој, во случај на Dolcetto, обично молам да ми повеќе. Се чувствував нијанса на претензија дека тука, но убаво стокмено.

На грозје Барбера е вториот најголем засадени црвено грозје од Италија (Sangiovese е првиот). Тоа е во Пиемонт, посебно во областа на грозје Асти и Алба, Барбера што се издвојува. Таа е богат вино со висока киселост и дарежлива цртичка на малина.

2. Бруно Giacosa Барбера d'Алба 2003-14%. Возраст за 12 месеци во големи дабови буриња (веројатно даб Botti на Славонија) + 6 месеци во шише.

 • А убавината на Барбера, со овошје веќе покажуваат знаци на напредок, супа малку зачинета, флорални дискретна и совршено интегрирани дрво. Во устата на вино добро избалансирани со убав танини, добра киселост и по вкус вкусни. Покаже.

Лозјата околу селото Barbaresco се одговорни за 45% од регионалната продукција, со многу лозја наоѓа во рамките на градот. Лозовите насади во оваа област имаат тенденција да бидат релативно посветла боја и имаат тело подобро структуирана и ароматични.

3. Албино Рока Barbaresco brich Ронки Vigneto 1998-1914%

 • Се 'уште вљубени од страна на Giacosa Барбера кога ја отворив оваа. Је ... Етикета сите активирал feinho пеколот. Што вели поговорката дека секој кој гледа човек не гледа срцето. Прекрасна прекрасна со овошје (многу добро) еволуирале, полн со високото alcatrãozinho луксуз, funghi, зачини и дрво integradíssima. Носот гласно, етерични, полн со нијанси. За прв пат јас не пропушти дека цветни нешта што ми се допаѓа во врска со Nebbiolo. Можеби затоа што секогаш се дружат со вино повеќе деликатна, поелегантните. Ова, сепак, е дека дури и без сите благословени цветни. Нежен, елегантен, комплекс, урамнотежен, и зашиени. Реши танини, совршен киселост и вкус плаче. Варварски Еден од најдобрите некогаш сум ја имал задоволството на пиење. Украле моето срце.

И покрај користење на истите каста и да бидат произведени до 15 милји оддалеченост, вината на Barolo и Barbaresco DOGC имаат многу различни разлики. На Barolos имаат тенденција да бидат повеќе затворени и крупен, но танини со кој се воспоставува на голема разлика. На Варварски имаат тенденција да имаат пофини танини и може да се пие порано, додека Barolos може да бара двојно повеќе за да се осети.

4. Џани Gagliardo Barolo Preve 1996-13,5%

 • Овој овде тава прилично кул исто така. Траеше само коцкање е отворена во низа Barbaresco brich Ронки. Елегантен, со еволуирале овошје, цртичка Питу, бате чај, катран дискретна и дрво стара куќа. Помалку од повеќеслојна brich, повеќе здржано премногу, со навестување на сериозност. Тип библиотека дедо sizudo (рудникот беше ... само немаше библиотека).


Ќе се направи еден пост за овој уникатен збогатена Италија.

Десерт: Cantine Pellegrino Марсала Superiore Riserva Ambra semisecco 1985-1918%.

 • Да резимираме, манго, ореви и мед. Ништо не cloying. Добра киселост и добро интегрирани алкохол. Затвори вечер со пофалби.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживаат Блог на страната живеење на Фејсбук


Olha que dica gourmet interessante que acabei de ver na página do facebook de Ubiraja Pinto, que o site thekitchn publicou. Congelamento das ervas em azeite ou manteiga sem sal (derretida), em cubos , que poderá ser usado de diversas formas na sua cozinha: assados , batatas cozidas e etc.

Veja o passo a Passo:

1. Escolher ervas frescas, de preferência da feira ou do seu próprio jardim.

2. Se quiser você pode picá-las bem, ou deixá-las em ramos e folhas maiores. Na foto, as ervas foram finamente picadas.

3. Colocar em bandejas de cubos de gelo (cerca de 2/3 cheio de ervas).

4. Você pode misturar as ervas (sálvia, tomilho, alecrim).

5. Colocar azeite extra-virgem de oliva sobre as ervas.

6. Cobrir com filme plástico e congelar.

7. Remover os cubos congelados e armazenar em recipientes ou sacos pequenos de congelamento.

8. Não esqueça de etiquetar cada embalagem informando qual é o tipo de erva dos cubos!

Siga o Blog Vivendo a Vida no Twitter

Curta a pagina do Blog Vivendo a Vida no Facebook

Quanto mais aprendemos sobre vinhos, mais temos vontade de provar novos rótulos e conhecer novas regiões . O problema é que para realizar todos estes desejos o custo começa a ficar caro, a escada é alta. Nesta hora, a melhor coisa a fazer é reunir um grupo de amigos e montar uma confraria. A iniciativa é divertida, diminui o custo, além de proporcionar momentos de alegria e confraternização.

O primeiro encontro da confraria Vivendo a Vida foi realizado nesta quarta feira, com a presença dos seguintes confrades: Silvestre Tavares, Julio Antunes, Marcos Fonseca, Aldir Manoel e Flavio Maraninchi . A idéia é ter mais um, completando seis confrades .

Harmonização foi Salada de entrada eo principal, Filé ao molho de vinho tinto e risoto de açafrão e aspargo verde (by Maraninchi)

A noite foi dedicada aos vinhos tintos da Hungria , quebrando a máxima sobre Hungria x Tokaji.

A tradição da família Gere em elaborar vinhos atravessa sete gerações no extremo sudoeste húngaro, nas regiões de Villány e Siklós. Esta produção contínua foi interrompida somente uma vez ao longo da história familiar, quando após o término da segunda guerra mundial, muitas empresas foram arruinadas e houve forte êxodo de mão de obra qualificada. Devido a esse triste episódio, Attila Gere tornou-se guarda florestal, até que em 1978 , através de seu sogro se interessasse novamente pela vinicultura.

Attila e sua esposa, Katalin, iniciaram o cultivo de poucos hectares de vinhedos em Csillagvölgy. Esse primeiro cru, lhes foi entregue como presente de casamento e em 1986 eles engarrafaram a primeira safra.

O Clima na região de Villány é marcadamente continental, com mesoclima submediterrâneo. Os invernos são suaves, a primavera é mais precoce, seguida por um verão seco e bastante quente. É notavelmente a região com o maior índice de luminosidade e que detém as maiores temperaturas no país. As características climáticas regionais são reforçadas pelas massas de ar quente que sopram do mar mediterrâneo.

Опис на виното беше оставено на Маркос Фонсека, oenophile голем научник, искусни, познавања и одлични вина од стакло, во која тој транскрибира своето мислење, покажа дека според мнозинството, вклучувајќи ме и мене.

 • Копар 2007-50% C. Франк, 40% Мерло и 10% В Совињон - 15% алкохол - нешто возраст меѓу 16 и 20 месеци во дабови (60% од вино во нови дабови буриња унгарски и останатите 40% во големи буриња 2500-5000 литри) - Villány - Екстремни југозападниот дел на Унгарија - Лозја со 7-13 годишна возраст, густината на 7200 растенија / ха - Цена: 280,00 - Внесување на Декантер

  Mix de frutas negras e vermelhas, um pouco de mato seco e madeira muito bem integrada. Ligeiro acento floral. Na boca, um vinho com taninos presentes porém nada agressivos, boa acidez delineando muito bem a boa fruta presente e persistência média/longa. Passaria fácil por um bom Bordeaux. Obviamente, ainda um pouco primário, mas já bastante equilibrado e sem excessos. Os 15% de álcool assustam, mas se mostram incrivelmente integrados. Meu preferido eo menos caro dos três.

 • Solus 2007 – 100% Merlot – 15% de álcool – Elaborado apenas em safras consideradas excelentes – 16 meses em barricas novas de carvalho húngaro – Villány – Extremo sudoeste da Hungria – Vinhedos com 5-13 anos de idade, em densidade de 7.200 plantas/ha, com exposição sul – R$ 400,00 – Importador Decanter

  Fruta um pouco mais extraída que a do Kopár, com predominância das vermelhas, ligeiramente compotadas, e um traço de baunilha, deixando o conjunto com um viés meio adocicado quanto comparado aos outros dois. Na boca, um vinho com taninos macios, acidez correta e boa persistência. Mais uma vez o alto teor alcoólico não se faz sentir. Naturalmente, um vinho jovem, com estilo meio internacional. Apesar dos pesares, um excelente Merlot húngaro .

 • Em minha opinião – ST – Foi o melhor tinto no Decanter Wine Show

Attila 2007 – 50% Cabernet Franc, 35% Merlot e 15% Cabernet Sauvignon – Villány – Extremo sudoeste da Hungria – Vinhedos com 10-15 anos de idade, em densidade de 7.200 plantas/ha. – Também elaborado só nas melhores safras, com uma seleção das melhores cuvées – 16 meses em barricas novas de carvalho húngaro – 15% de álcool – R$ 800,00 – Importador Decanter

 • Paleta aromática na onda da do Kopár, só que mais exuberante, com fruta mais evidente. Na boca, um vinho encorpado, com fruta um pouco mais extraída que o primeiro, mas sem o traço adocicado do segundo, taninos redondos e acidez correta. Outro grande vinho . De cara impressiona mais que os outros. Entretanto, no decorrer da noite, diante da maior elegância do primeiro, se torna uma segunda opção de luxo , principalmente se formos levar em conta o custo/benefício.

Siga o Blog Vivendo a Vida no Twitter

Curta a pagina do Blog Vivendo a Vida no Facebook