search engine optimization website paraqesë nxjerrës email

Arkivi per 'News' Category

Rregullat e reja të Ministrisë së Bujqësisë përfshijnë detyrimin për të raportuar në etiketë e përqindjes së përbërësve të buta pijeve

Prodhuesit Pije duhet të rrisë sasinë minimale të lëng frutash në rrushi dhe portokalli nektar nga ky muaj. Nën sundimin e ri, i cili hyn në fuqi më qershor 31, përqindja shkon nga 30% në 40% në 50% nga 31 janar 2016.

Ndryshimi, përveç të qënit një përgjigje nga Ministria e Bujqësisë, Blegtori dhe Furnizimit (MAPA) të kërkesave të frutave, është një përshtatje e standardeve brazilian të drejtën ndërkombëtare të shprehura në Codex Alimentarius (Kodi i Ushqimit), dokumenti i Kombeve të Bashkuara Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO). Brazili është nënshkruese e kodit dhe autor i kapitullit mbi nectars.

"Kush përfiton nga kjo është konsumatori, i cili do të ketë një pije me përmbajtje të frutave, më autentike, origjinale dhe më pak përzierje. Ndikimi do të jetë pozitiv në zinxhirin e prodhimit, me një kërkesë më të madhe për varietetet e hibride dhe rrushit amerikane ", thotë drejtori ekzekutiv i Institutit të Verës brazilian, Carlos Paviani.

Si Caroline Dani studiues, rritja e përqindjes së frutave nectars lëng do të sjellë përfitime shëndetësore. "Sa më shumë lëng, shumë polyphenols janë të pranishme në këtë produkt. Këto komponime janë të pranishme në fruta dhe derivatet e tyre dhe të sigurojë përfitime për ata që ingests. Në rastin e rrushit, një nga këto polyphenols është resveratrol, gjendet kryesisht në lëkurë dhe farës ", thotë mjeku në Biomjekësinë dhe zellshëm lëng braziliane rrushit.

Që nga dhjetori 2014 konsumatori tashmë mund të vini re disa dallime në paketim. Rregullat e reja Harta të përcaktojë detyrimin për të informuar përqindjet e përbërësve në pije e butë etiketat. Qëllimi është për të sqaruar sasinë e lëng frutash, lëng perimesh ose pulpë frutash pranishëm në produktet.

Kuptuar dallimet:

Lëng 100% e plotë: 100 rrushi%, pa shtuar ujë dhe sheqer në përqendrimin e saj natyrore

Lëng 100%: 100 rrushi% pa shtimin e colorants ose aromatizuesit, riformohet me ujë të shtuar

Pije / përzemërta:% fruta 30, i holluar me ujë, sheqer, ngjyrë artificialisht dhe salcë

Nektar: nga rrushi 40%, i holluar me ujë dhe sheqer

Pluhur: nuk mund të përmbajë rrushit në përbërjen e tyre

Get të dini verërat më të mira të Descorchados Udhëzues 2015, një burim i besueshëm për të udhëhequr syzet tona, se kjo çështje ka rreth 500 faqe, me më shumë se 3000 (tre mijë) verëra të shijuar. Check out thekson më poshtë:

E kuqe e mirë

Cousino Macul Cabernet Lota 2009-97 Pikët

Më të mirë të bardhë

De Martino Viejas Tnajas Muscat 2013-96 pika

Shpallja e bardhë

Sierras de Bellavista risling 2013-92 pika

Shpallja e kuqe

Tabalí Roca Nëna Malbec 2014-93 pika

Santa Carolina Specialitete e Montana Malbec kuqe 2013-94 pikë

Concha y Toro Marques de Casa Concha Vendi Cinsault 2014-93 pika

JA Jofré ftohtë Vinos del Ano Carignan Tempranillo Carmenére 2014-93 pika

Zhvillimi i markës

Sun Sun, Aquitania

Shpallja qilar me verë

Shtëpia Casa del Vino dhe El Viejo Almacen e Souzal

Franc mirë Cabernet

Makiet Franco 2011-96 pika

Sauvignon Cabernet mirë

Cono Sur Silencio 2010-96 pika

Santa Rita Casa Real Rezerva speciale 2011

Mirë Carignan

BODEGAS RE Re Nace Cariñena 2013-95 pika

Carmenere mirë

Concha y Toro Terrunyo Lot 1 2013-95

Chardonnay mirë

Aquitania Sun Sun 2011-96 pika

Cinsault mirë

De Martino Viejas Tinajas 2014-94 pika

Gaz mirë

RE Re BODEGAS Virgen Natyra Noir Pinot Noir - 94 pikat

Morande Natyra Chardonnay / Pinot Noir - 94 pikat

Malbec mirë

Shtëpia Casa del Vino 2013-93 pika

Ne pamë për herë të parë e panë Manet 2011-93 pikë

Merlot mirë

Tres Palacios cholqui 2011-93 pikë

Përzierje e mirë e bardhë

Apaltagua Coleccion Blanc 2014-93 pika

Ramirana Gran Reserva 2014-93 pika

William Fevre 2012-93 pika

Blends mirë Paint

Cousino Macul Cabernet Lota 2009-97 pika

Muscat mirë

De Martino Viejas Tinajas Muscat 2013-96 pika

Shtamet më të mira të tjera të bardhë

Casa Marin Casona Vineyard Gewurztraminer 2014-94 pika

Më të mirë presione të tjera Bojëra

Lapostolle Mbledhja Monastrel 2013-93 pika

Pérez Cruz Petit Verdot Chaski 2012-93 pika

Vendi më i mirë

Concha y Toro Marques de Casa Concha Kufizuar gjeog 2014-93 pika

Mirë Pinor Noir

Maycas e Limarí San Julian 2013-93 pika

Montsecano 2013-93 pika

Tabalí Talinay 2013-93 pika

Riesling mirë

Sierras Bellavistya 2014-94 pika

Mirë Rosado

BODEGAS RE Pinotel Pinot Noir Muscat 2014-92 pika

Mirë Sauvignon Blanc

Laberinto 2014-96 pika

Leyda Lot 4 2014-96 pika

Mirë Syrah

Errázuriz Costa 2013-95 pika

Leyda Loti 8 2012-95 pika

Undurraga TH 2012-95 pika

Çmimi super të bardhë ekstreme

Cono Sur Biciklete Gewurztraminer 2014-89 pika

Çmimi Super kuqe ekstreme

Santa Rita 120 Cabernet Sauvignon Reserve Speciale 2013-89 pika

Super Çmimi bardhë

Leyda Vineyard Sauvignon Blanc Garuma 2014-94 pika

Çmimi super e kuqe

Prijës Maravilla 2014-92 pika

Maycas i Limarí Sumaq Pinor Noir 2013-92 pika

Highlight edicionin e parë të MasterChef Brazil (TV Band), gazetar dhe prezantues Ana Paula Standard ishte emri i zgjedhur në krye të darkë çmime të 12 Verërat vjetore e Kilit Awards (AWoCA), i cili zgjedh etiketat më të mira në Kili dhe në vitin 2014 Ajo u mbajt të parë në Brazil.

Tani në TV Band, gazetar, reporter, botues, shkrimtar dhe menaxher i madh spirancë lajmeve televizive ishte në lëshuesve të rëndësishme braziliane të tilla si TV Globo, SBT dhe Rede Record. Ai është gjithashtu përgjegjës për herë të faqes dhe të Grave Forum Momenti organizatës Gratë, ngjarje që sjell së bashku drejtuesit, aktivistë dhe personalitete për të diskutuar ndikimin e gruas në shoqërinë bashkëkohore.

Shpallja e fituesve do të jetë nesër, 2 dhjetor, në një darkë gala që do të mbahet në Hotelin RenaissanceSão Paulo (Al. Santos, 2233), për 19 orë.

Blog jetojnë jetën do të jetë aty duke bërë mbulimin e ngjarjes.

Qindra shishe verë që janë blerë nga FIFA për Kupën e Botës do të nxirret në ankand nesër, ditë 30. filluar Kërkesa Oferta për disa produkte përfaqëson një zbritje 90% në çmimin fillestar. Produktet janë blerë për përdorim në fushat e stadiumet mikpritjes, hapësira për të cilën FIFA mori miqve të saj dhe sponsorët. Match, kompania që koordinuar këto fusha, vendosi në ankand artikujt të cilat nuk janë konsumuar gjatë ngjarjes.

Duke filluar Kërkesa Oferta nga një kuti me 60 shishe lëmoshë gaz është $ 300. Çdo etiketë, e cila kushton R 46 $ me pakicë, $ 5 shkon në ankand, duke përfaqësuar një zbritje prej 89%.

Një shumë prej 60 shishe e fytyrave të bardha verë, verë zyrtare e Kupës së Botës, ajo retails për 240 £ çdo shishe, e cila kushton R $ 39,80 me pakicë, shkon R $ 4 (90% zbritje) .

Ofertës duhet t'i jepet nga interneti

Ankandi do të bëhet tërësisht në internet në 12:00 ditën e 30. Ata që duan të marrin pjesë duhet të regjistrohen në faqen shitur ankandet ( http://zip.net/bspFMl ) dhe për ofertën deri në 29.

Sipas kolumnist Kjo është Money - Susana Barelli, punishte vere kilian Santa Rita pritet të njoftojë së shpejti prodhimin e saj në portofolin e importues Grand Cru. Dhe tashmë ajo përcakton punishte vere Miolo do të jetë importuesi i ri.

Një importuesi shkon nga biznesi. Këtë herë ajo ishte Ana Import ish-anëtar i Gum band me Banane Bell Marques. Kompania që zgjati tetë vjet, duket se kaloi probleme financiare, të shkaktuara kryesisht nga vlerësimi i monedhave të huaja kundrejt vërtetë.

Importuesi Verërat Portus ka rritur vetëm katalogun e produkteve me importimin ekskluzive e verës verë italiane Argiano, prodhuesi i Brunello di Montalcino, një nga etiketat më të vjetra të rajonit dhe i pari për të marrë DOCG certifikimit (Emërtimi i origjinës kontrolluar dhe garantuar).

Referenca në importues braziliane tregut të markave portugeze verës Bacalhôa, Quinta da Romaneira dhe Quinta da Herdade, importimin Portus shpreson për të zgjeruar marketingun e produkteve Argiano në vend në vitin 2014.

Sipas shkencëtarëve në Universitetin e Londrës, hahet nivele të larta të flavonoids gjenden në fruta, çaj dhe çokollatë (Black) mund të ofrojë mbrojtje kundër diabetit tip 2.

Gati 2,000 gra të shëndetshme iu kërkua që të plotësoni një pyetësor ushqim për të vlerësuar futje e flavonoids që janë gjetur në herbs dhe perime të tilla si majdanoz, trumzë dhe selino, dhe anthocyanins, gjenden në manaferrat, rrushi i kuq, verë dhe perime shumëngjyrëshe.

Rezultatet tregojnë se njerëzit me konsum të lartë të këtyre ushqimeve ka pasur rezistencë të ulët insulinë dhe kontrollin e përmirësuar glukozës në gjak.

Burim

Kritiku Joshua Greene, redaktor i Wine amerikan & Spirits revistës shënuar 50 verërat më të mira portugalisht. A janë ata:

 • Mbledhja Adriano Ramos Pinto 2009, e kuqe, Douro
 • Aleanca, Quinta da Dona 2009 të kuqe, Bairrada
 • Anselmo Mendes Wine, Kontakt 2012, White, Wine gjelbër
 • Shtëpi Mouraz, Encruzado 2012, të bardhë, Dan
 • Shtëpi Mouraz, ELFA 2010 të kuqe, Dan
 • Leh Verërat, Mount predhat Malvasia 2011 Bardhë Necklaces
 • Duorum Verërat, Rezerva Vines vjetra 2009 Kuq, Douro
 • Enoport Bashkuara Verërat, Quinta bëni Boição Reserve 2012, të bardhë, Bucelas
 • Bacchus Folias, Syri në Bigfoot Reserva 2008, e kuqe, Douro
 • Fonseca Vintage Port 2011
 • FTP Verërat, Quinta bëni Serrado Reserva 2009, e kuqe, Dan
 • Vale Fermë-shtëpi Barqueiros Reserva 2008, e kuqe, Alentejo
 • Esporão Reserva 2010, e kuqe, Alentejo
 • Esporão Verdelho 2012, Alentejo
 • Famë në vitin 2010, të bardhë, verë Gjelbër
 • João Brito e Cunha, Quinta de S. José Touriga Nacional 2011 Kuq, Douro
 • Jorge Moreira, Pluhuri, 2010, e kuqe, Douro
 • Jose Maria da Fonseca, Domingo Soares Franco Privat Mbledhja Moscatel Roxo 2012, P.
 • Setúbal
 • Luís Pato, Pan Vineyard 2009 Bairrada
 • Lusovini, Stone anullon Selection winemaker në vitin 2010, të kuqe, Dan
 • Madeira Wine Company, Blandy e Harvest Bual 1996 Madeira
 • Shumë Ravasqueira i hardhisë shegësh 2010, të kuqe, Alentejo
  Muxagat 2011, e kuqe, Douro
 • Verërat Niepoort, Batuta 2010 Red, Douro
 • Verërat Niepoort, Vintage Port 2011, Douro
 • Quinta da Alorna, Portali Eagle 2009 të kuqe, Tejo
 • Quinta da Lixa, Aromas i rrushit Albariño Trajadura 2012, White, Wine gjelbër
 • Quinta da Plansel, Montemor zgjedhura Harvest Marquis de Touriga Franca 2010, e kuqe,
 • Alentejo
 • Quinta da Ponte Pedrinha Vines vjetra 2007 Kuq, Dan
 • Quinta da Sequeira Reserva 2008, e kuqe, Douro
 • Quinta das Bágeiras Garrafeira 2009 Kuq, Bairrada
 • Quinta das Bágeiras pijeve 2004 të bardhë, Bairrada
 • Farm Chocapalha Arinto 2011, e bardhë, e Lisbonës
 • Farm Chocapalha 2008 e kuqe, e Lisbonës
 • Farm Gomariz Avesso 2012, White, Wine gjelbër
 • Hall Farm House kapiteni i përgjithshëm në vitin 2011, të bardhë, verë Gjelbër
 • Quinta bëni NOVAL 2008 të kuqe, Douro
 • Quinta bëni Pinto Estate Koleksion 2011, e kuqe, Alenquer
 • Quinta bëni portali Reserva 2008 të kuqe, Douro
 • Quinta bëni Sagrado, Mutant 2007 të kuqe, Douro
 • Quinta Seara d'Urdhërat TalentVs Great Choice 2010 të kuqe, Douro
 • Rui Reguinga Enologjisë, Terrenus 2011 Alentejo
 • Sekret Spot Verërat, Lugina Ruaj Moscatel Galicianisht 2012, të bardhë, Douro
 • Sunny Albariño 2012, White, Wine gjelbër
 • Vreshtat e parë me diell 2012, White, Wine gjelbër
 • Sogevinus Fine Verërat, Burmester Tordiz 40, Tawny
 • Solar i Bouças Loureiro 2012 White, Wine gjelbër
 • Symington Family Estates, Graham Vetëm Harvest 1969 Tawny Port
 • Vidigal Verërat, Brutalis 2010 e kuqe, e Lisbonës
 • Wine & Soul, Quinta da Manoella Vines vjetra 2010 Red, Douro

Duke filluar nga ky muaj, klubi më i madh i verës në Amerikën Latine nis ClubeW Një Qëllimi i këtij nënshkrim të ri është për të mundësuar një nga shtyllat që mban të kompanisë që nga themelimi i saj :. zgjidhë dhe demokratizuar botën e verës. Për këtë, kompania u bashkua me cilësi x çmimi për kuratore e vetme për një shumë fikse: R $ 25 çdo shishe.

Tani klubi ka tre versione: ClubeW Njëra, me verë gjithmonë e lehtë për të pirë, për të harmonizuar dhe vlera të shkëlqyera x çmimeve; ClubeW Classic, me zgjedhje të TERROIRS kryesore të botës dhe Premium ClubeW me kopjet e përsosmërisë, vreshtave fisnike dhe prodhimit të kufizuar.

Zgjedhja e parë e verërave, muaji shkurt, do të jetë verërat kilian: Santa Helena Reserva Cabernet Sauvignon dhe Shën Helena Reserva Carmenere.