search engine optimization të paraqesë website nxjerrës email

Arkivi për Ribera del Duero 'Category

Wine - kolona Tekst fillimisht u shfaq në Living Jeta | C2 + kënaqësinë & Co | Journal Gazeta

Normalisht kur unë mendoj për një verë spanjolle, së shpejti vjen në krye të rajonit Rioja. Ndoshta historia me surpriza të mira në tas. Emri vjen nga lumi Oja, kontribues i vogël në lumin e madh Ebro, i cili kalon përmes verilindore Spanjë. Verërat Rioja janë bërë kryesisht me rrushit Tempranillo, me origjinë në atë vend. Ajo prodhon ngjyra të thella, shije të pasur, dhe me potencial të madh për verërat e plakjes. Jashtëzakonisht kompleks, me kohë të zhvillojnë një karakter që i ngjan lëkurë.

Ju mund të kontrolloni emrin etiketë e disa nën-rajone: Rioja Baja, dhe Rioja Alavesa Rioja Alta. Secili ka një klimë pak më të ndryshme dhe topografi. Rioja Alta, në verilindje, prodhon verëra të fuqishme dhe më të strukturuara që kanë nevojë për më shumë kohë për të arritur kulmin. Kur pjekur, ata janë më të mirë dhe më delikate të rajonit. Rioja Alavesa, edhe në verilindje, llogaritë për zonën më të vogël të Rioja, dhe prodhon verë më shumë me shije frute dhe të pasur. Tashmë Rioja Baja është në juglindje, ku toka nuk do të ndihmojë, bëhet verërat më të zakonshme, bazuar kryesisht në Garnacha rrushit (Grenache).

Tashmë rajoni i Ribera del Duero, e cila pret wineries të mëdha në vend, me origjinë edhe në lidhje me verërat e mrekullueshme të Rioja. Emri vjen nga lumi Ribera del Duero Duero, e cila e bën Douro famshme në Oporto Portugali për të ndjekur në perëndim. Klima e kësaj lugine është jashtëzakonisht e thatë me ditë shumë të nxehta dhe netët shumë të ftohtë gjatë verës, dhe dimra shumë të forta. Në këtë gjendje aciditetit të Tempranillo rrushit, me emrin e të hollë të kuqe atje rrit. Rezultati është verëra me intensitet të madh, strukturë dhe cilësi të mëndafshtë.

Si te Zgjidhni një verë spanjisht

Në përgjithësi, verë spanjolle është përcaktuar nga mosha. Prandaj termat në etiketë; Rinj apo Roble; CRIANZA, Reserva dhe Gran Reserva; referohen kohës që verërat pjekur në fuçi lisi, dhe pastaj shishe para duke u shitur.

Verërat etiketuar si "të rinj apo të Roble" ka pak ose aspak plakjes lisi. Verërat janë për të dashuruar e me shije frute dhe stil të freskët. Tashmë e "Crianzas", i cili kaloi një vit në fuçi dhe një tjetër në shishe, të ofrojë kompleksitetin mirë, shumica janë ende të dominuar nga karakteri shije frute. Të "Rezervat" ofrojnë lë të kuptohet se e vanilje, erëza, lëkurë, për shkak se një vit tjetër ata kaluan në lisi. Dhe së fundi, të Rezervime Gran ", të cilat janë" më të mirë ". Prodhuar vetëm në vintages të mëdha, kalojnë të paktën dy vjet në fuçi dhe tre më shumë në shishe para se të tregtohet.

A ishin këto verëra, veçanërisht ato të Rioja (qilar me verë Bagordi- ) dhe Ribera (qilar me verë Lambuena- ), aktorët kryesorë që e vënë në fazë të re sips e Spanjës, në një provë të fundit të organizuar nga importuesi Radar Aroeira restorant Bistro & Magazina.

Një grup i vlerësuesve: Fernando Rabelo (Importues Radar), Thiago Shën Valentinit (GB5), Marcelo Vasconcellos (Aroeira), sommelier Spanjisht Deborah Sanchez (Soeta Restorant), Frederico Cassaro (Radar - Sales), Vicente (Drejtor Radar) dhe André Costa Leal (GB5).

Më poshtë është një llogari nga pikat kryesore:

Qarkut Palacios kuqe 2009 - Ribera del Duero - 85 £ - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Verë e input qilar me verë Lambuena, pa kaluar nëpër dru; paraqet aromë të bukur, të freskët me shënimet e vjollcë, e zezë e pjekur dhe fruta të kuqe. Trupi Mirë, intensive dhe me këmbëngulje të mirë në shije.

Lambuena Roble 2011 - Ribera del Duero - £ 112 - importuesi Radar (27-3213-3131)

 • Një varietal Tempranillo kalon 70% lisi amerikan dhe 30% frëngjisht për katër muaj. Aroma e shijshme, me lule. Round, "e nxehtë", por jo alkool.

Lambuena 2010 CRIANZA - Ribera del Duero - £ 215 - importuesi Radar (27-3213-3131)

 • Një e kuqe e mahnitshme në një moment të madh të jetës tuaj. Fuqishëm, i trashë dhe elegante. Aroma intensive me shënimet e kokosit, kakao dhe erëza. Në gojë, e strukturuar, elegante dhe të gjatë, me alkool të integruar mirë. Për të medituar!

Usoa Rinj Bagordi 2012 - Rioja - £ 76 - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Përgatitur në përputhje me, miqësore me mjedisin, koncept biodynamic tregoi me aromë të madhe, të hapur që nga fillimi, me shënime të frutave të zezë dhe të kuqe, dhe erëza si karafil. Shije të lehta dhe elegante.

Usoa e Bagordi 2009 CRIANZA - Rioja - £ 140 - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Gjithashtu përgatitur nën konceptin biodinamike tregoi një aromë tërheqëse të thatë, vanilje dhe erëza. Shije: Round, taninet e ëmbël me fruta të mirë dhe duke i dhënë fund të bukur.

Bagordi 2008 CRIANZA - Rioja - £ 117 - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Soft, të rrumbullakta dhe me këmbëngulje të mirë. Made në mënyrë tradicionale me fazën 12 muaj në barriques për 12 + shishe. Fuqishme ende të balancuar.

Bagordi Reserva 2005 - Rioja - £ 190 - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Pavarësisht se në vitin 2005, nëntë vjet të jetës, e kanë dëshmuar shumë i ri. Aroma diçka me qumësht dhe vanilje. I trashë, të fuqishme dhe të butë. Pije të shijshme, por ajo do të zhvillohet shumë gjatë dekadës së ardhshme. Për oenophiles që është në asnjë ngut!

Bagordi Gran Reserva 2001 - Rioja - £ 440 - importimin Radar (27-3213-3131)

 • Shumë të bukura dhe komplekse me shënimet e fruta, kafe i pjekur, puro, me kujtimet e lules që janë të alternuara si evoluar në tas. Në interes, të shijshme, elegante dhe të balancuar, duke konfirmuar të shënimeve në hundë. Duhet 1 orë damixhanë për të treguar se erdhi.

Natën e kaluar kemi pasur takimin e 3-të të vëllazërisë Living Life. Tema e zgjedhur më parë ishte Spanja, e cila u shijuar verbër. Si gjithmonë unë flas këtu, verbërisht çdo gjë bëhet më e qartë.

Një nga diversione të preferuar të tasters verë është provë verbër. Para se të mendoni në dhoma të errëta, tasters sytë të lidhur, ose forma të tjera të mazoshizëm së shpejti do të shpjeguar se tasters nuk janë të verbër (lol), shishe janë. Ose, gjithsesi shishe kanë fytyrat e tyre të mbuluara, (foto lart).

Në një provë të verbër, i cili po merr pjesë nuk e di se çfarë jeni duke provë. Teoria prapa këtij ushtrimi është që duke e ditur identitetin e verërave mund të bëjë tasters preferojnë ose ndryshe nga një verë me reputacionin e tij (emri, çmimi, vini re ...) dhe jo atë që është me të vërtetë ndjenja kupën. Ndonjëherë, tasters jashtëzakonisht i aftë të bëjë tastings verbër verë dhe të përpiqet për të identifikuar ato, duke përmirësuar njohuritë e tyre ndijor.

Nëse ju nuk e njihni aq verë të merren në pyetje nga etiketat, nuk ka arsye më shumë për të kryer këtë test. Megjithatë, ka diçka në provë verbër që me të vërtetë ndihmon të përqëndrohet përqëndrimin tuaj në atë që është provuar; dhe ajo është gjithmonë një praktikë e mirë. Praktika është e do të ketë surpriza të mëdha!

Spanja është një vend malor, e nxehtë dhe e thatë, me më shumë tokë me vreshta se çdo komb tjetër në botë. Ajo është e treta në prodhimin e prodhimit të verës botëror pas Francë dhe Itali.

Verë Spanjisht zgjua një periudhë të gjatë në gjumë me poshtë performancë mesatare. Aktualisht, Spanja është një vend më të gjallë në drejtim të verës, me një të madhe të çmimeve cilësi raport x. Për dekada me radhë, vetëm rajoni më të famshme të Spanjës për verërat e saj të kuqe, Rioja, dhe rajonin klasike e verës fortifikuar, Jerez, u dallua në mesin e verërave ndërkombëtare gjobë.

Aktualisht, shumë rajone të tjera të verës, vera e prodhuar janë me të vërtetë të cilësisë, disa edhe e habitshme.

Ligjet mbi verërave të Spanjës kanë një kategori QWPSR në dy nivele: Emërtimi i origjinës (DO), një renditje më të lartë (DOC), e krijuar në vitin 1991 deri më tani, Rioja dhe Priorat janë të vetmet rajone me nivelin DOC (e njohur edhe si Doca). Verërat që nuk kualifikohen si pjesë e kategorisë DO verë tryezë quajtur Vino de tierra (ekuivalent me Vins de Pays i Francës).

Mish derri fileto

Në natën kemi pasur ndërhyrës 2, Las Brujas Sauvignon Blanc nga Uruguai dhe pra Rye Passito di Pantelleria një, unë do të komentojë në një post në të ardhmen.

Në propozimin e takimit, ne e bëmë një turne të vogël të Spanjës: Ribera del Duero, Rioja dhe Priorat verbërisht.

1 - Protos Gran Reserva 2004 - Spanja - Ribera Del Duero - 100% Tempranillo - 14% - Gadishulli - 400.00 - ST (87)

 • I famshëm për verërat e saj me cilësi të lartë të kuqe, rajoni i Ribera del Duero ndihmuar ngjallin interes në botë me verëra spanjolle.
 • Visual purple, pak me re me grimcat e suspenduara. Nose tregoi frutat pjekur e zezë, aluzion të drurit të rëndë, me këmbëngulje të mirë aromatike. Interes me aciditet të mirë, përmbajtje të lartë të alkoolit, taninet gjobë, një hidhërim të vogël në fund të gojës, që shqetëson. Përmirësuar në masë të madhe me ushqim. Një verë që nuk e justifikon çmimin e saj. Ndryshe nga sezonit 2001, të cilat unë përshkruajnë këtu .

2 - Vallobera Reserve 1997 - Spanjë - Rioja - 100% Tempranilo - Jo importues në Brazil - $ 30 - ST (91+)

 • Rioja është e vendosur në veri-qendrore Spanjë, rajonit më të mëdha prodhimin në vend (pas Ribera del Duero dhe Priorat). Paraqet verëra me fytyra të ndryshme, në varësi se sa kohë ata janë të moshës para se të largohen nga punishte vere. Unë jam një tifoz i stilit tradicional, si mostra më poshtë, pushimi në fuçi lisi të mëdha për periudha të gjata.
 • Visual kuqe, të qarta dhe të ndritshme. Në hundë paraqitur shënime tradicionale të fruta të thata, kontakt të çaj mate, zift. Shije tregoi ekuilibër mes taninet, alkoolit dhe aciditetit, taninet të bukura dhe të këndshme me këmbëngulje të madhe gustatory. Gati për t'u shijuar, dhe me perspektivë të mirë të plakjes në të ardhmen. Ishte vera më e mirë e panelit në mendimin tim.

3 - Psalms 2007 - Spanjë - Priory - Grenache, Syrah, dhe Cabernet Sauvignon Cariñena - 14.5% - Devinum - 175.00 - ST (90)

 • Priorat është një nga rajonet më të reja të Spanjës, konsiderohet optimale për verërat e kuqe, është në veri të qytetit të Tarragona, verilindore Spanjë.
 • Visual purple, përmbajtja e lartë e alkoolit (i dendur dhe lot gjatë). Hunda kishte aromas e pelte kuqe fruta, kafe, vanilje dhe dolli të lehta. Shije tregoi trupin e mirë, taninet gjobë, raund të butë gojës. Këmbëngulje të gjatë gustatory. Alkooli dominuar mbi aciditetit, duke i dhënë ndjenja e të qënit e ëmbël.

Ndiqni jetojnë jetën në Twitter Blog

Gëzojnë e faqes Blog Living Jeta në Facebook

Me ftesë të mikut tim Roberto Jr, vonë të mërkurën, 25, po ndiqte një provë e verëra spanjolle Importuesi B-CubeENOTRIA, në të cilën ai është këtu në Frymën e Shenjtë. Kjo ishte një turne shumë interesant i Spanjës, ku unë mund të takohen nga 7 rajone të ndryshme Wine: Penedès, Navarra, Ribera del Duero, Toro, Rioja dhe Somontano, një mësim i vërtetë për personalitetin e secilit rajon. video e mësipërme drejtori komercial i importuese Valeria Reel flet pak për importuesit dhe verërat shijuar.

Spanja është një vend malor, e nxehtë dhe e thatë, me më shumë tokë me vreshta se çdo komb tjetër në botë. Ajo është e treta në prodhimin e prodhimit të verës botëror pas Francë dhe Itali.

Verë Spanjisht zgjua një periudhë të gjatë në gjumë me nën performancë mesatare. Aktualisht, Spanja është një vend më të gjallë në drejtim të verës, me një të madhe të çmimeve cilësi raport x. Për dekada me radhë, vetëm rajoni më të famshme të Spanjës për verërat e saj të kuqe, Rioja, dhe rajonin klasike e verës fortifikuar, Jerez, u dallua në mesin e verërave ndërkombëtare gjobë.

Aktualisht, shumë rajone të tjera të verës, të tilla si ato të cituara më lart në verërat provë janë prodhuar me të vërtetë të cilësisë, disa edhe e habitshme.

Al ligjet verërat nga Spanja kanë një kategori QWPSR dy nivele: Emërtimi i origjinës (DO), një renditje më të lartë (DOC), e krijuar në vitin 1991 deri më tani, Rioja dhe Priorat janë të vetmet rajone me nivelin DOC (gjithashtu të njohur si Doca). Verërat që nuk kualifikohen si pjesë e kategorisë DO verë tryezë quajtur Vino de tierra (ekuivalent me Vins de Pays i Francës).

Sipas mendimit tim, pjesa më interesante e mbrëmjes ishte Masters Cava 1312 (data e fillimit të aktiviteteve të saj) - Penedès - 12% - Xarel ajo; Parellada - R $ 129,00 - ST (91)

Cava është termi zyrtar për metodën tradicionale të verë të gazuar, prodhuar kryesisht në Penedès, edhe pse ka disa prodhuesit pak në pjesën tjetër të Spanjës.

Visual mesme kashtë intensiteti Perlage verdhë, e hollë, e vazhdueshme dhe të mëdha, të qartë dhe të ndritshme. Aromas intensive, vë në dukje i ngjan një dolli shampanjë, brioche, gjalpë, fruta të thata (lajthi dhe bajame), dhe një kontakt të frutave të freskëta dhe një sfond pak mineral. Shije kryer thatë, trup të mirë, aciditetit të mirë dhe freski e madhe. Mus butë, këmbëngulës, të përfundojë gjatë me një cilësi të butë dhe aromas e bukë e thekur, fruta të bardhë, dhe.

Ndjekur mbi 10 vera në përgjithësi shumë i kënaqur, përveç sipas mendimit tim e parë e bardhë (SB), që ishte aromatike me "mace Pee" i fortë, Inurrieta ORCHIDEA "Sauvignon Blanc Navarra" (13%) ST (84) £ 76.00 (Penin Guide 2011: 91 dhe Medaljen e Artë - Concours Mondial de Bruxelles 2008). Sipas bardhë: LAUS lulja e Chardonnay "Somontano" 13.5% ST (90) 89,00 £. Së pari u rrit: Inurrieta MEDIODIA Garnacha; Merlot "Navarra" (14%) ST (88) R $ 76,00 - Sipas rrit :. LAUS LULES I Merlot (Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah) "Somontano" (13.8%) R $ 89,00 pari kuqe : LAUS OAK Merlot; Cabernet Sauvignon; Tempranillo Somontano 13.8% ST (86) 89,00 £. Sipas Red: IUVENE "Tempranillo" Rioja (13%) ST (86) R $ 59,00.

Kuqe treti: Tempranillo DARDANELOS 04 muaj në fuçi lisi të reja franceze (13.8) ST (89) £ 89,00 - shishe është shumë e bukur, dizajn modern. Room Red: Inurrieta SUR "Garnacha; Syrah; Graciano "(06 muaj në fuçi lisi amerikan) (14.5%) ST (89) R $ 76,00. Kuqe pestë: Tempranillo Rioja LORIÑON CRIANZA 14 muaj në fuçi lisi amerikan (13%) ST (88) R $ 76,00. Verë i gjashtë dhe i fundit: CARODORUM saj "Tinta de Toro" (10 muaj në fuçi lisi frëngjisht) (15%) ST (92+) R $ 129,00, i butë i trashë, për ata që si stil, është një vinhaço!

Verërat do të jenë në dispozicion në të ardhmen ENOTRIA Avenue Rio Branco, 1383, Vitoria - ES, 29055-643

Telefon: 27 3345-8696 / 27 3345-8696

www.enotria-es.com.br

Ndiqni jetojnë jetën në Twitter Blog

Gëzojnë e faqes Blog Living Jeta në Facebook