пребарување оптимизација достават веб-сајт e-mail екстрактор

Архива за 'ST (86)' Категорија

22 години понапред од неговото семејство винарија, произведувач на вино Ернст олабави, веќе освои најважните награди во светот на виното: Најдобри германскиот продуцент (списание за вино и алкохолни пијалоци, 2007); Еден од врвот производители во светот на последните 25 години (вино и алкохолни пијалоци списание, 2007); Човек на годината (Декантер списание, 2005); Еден од 50 највлијателни Винарите светот (вино и алкохолни пијалоци списание, 2004); Продуцент на годината (Gault Мијо, 2001); "Сте го внеле германскиот вино на светската сцена и во XXI век" (Jancis Робинсон, Декантер 04/2005).

Д-р винарија Олабавување му припаѓа на семејството на Ернст повеќе од 200 години. Кога тој го презеде во 1988 година, заклучи дека лозовите насади со просечна возраст од околу 60 години, засадени во "ungrafted" (не накалемен на американски корен од Mosel е една од ретките региони во Европа, каде што виновата лоза се ungrafted дозволено, бидејќи филоксера не можат да преживеат добро исцедена почва) и се наоѓа во некои од најдобрите terroirs на Германија, ги имаше сите суровини и материјали потребни за да се произведе длабоки, комплексни и од светска класа вина.

За да се постигне ова, Ернст драматично го намали производството на своите лозја и заменува сите хемиски ѓубрива од органски. Исто така, усвои нови практики посуптилно и минимална интервенција вино технологија, па нивната вина искажат целосно верен и неговото потекло, seuterroir. Тоа се принципите усвоени во нејзините две винарски визби: д-р олабави, JL Волф во Mosel и Пфалц.

- Германија - Mosel - 100% Ризлинг - 7,5% - Р 118,00 $ - Проширете ST (86): Персонал Евалуација

Визуелна зеленкаста жолта, јасен и силна светлина. Во носот на бело овошје (ананас во сируп), минерали, со цветни допири, и мед. Забележлива Шеќери, светлина телото, добра киселост (свежината), и мека. Вкус на зрели бели овошје, растителни и мед. Просечната упорност. А освежувачки suquinho!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

Смета за втор најшироко засадени грозје во Италија е во Пиемонт, особено во областите на грозје Асти и Алба Барбера што се издвојува.

Постојат два вида на Babera на располагање. Првиот, традиционални, се чува во буриња (големи дабови буриња, која се меша со малку, давајќи речиси и да нема дрва вкус на вино). А втората е повеќе под влијание на даб на возраст во буриња (француски дабови буриња од 225 литри), се обично поскапи.

Иако двата стила се добри, со исклучоци се разбира, претпочитаат традиционален стил. Јас сум да се измориме на вина се продаваат и денес, иако признаваат дека некои Барбера возраст во буриња, како засегнати, минувајќи 24 месеци во дабови буриња, е пријатно во купот. Од друга страна Барбера, различни од грозје со невообичаена карактеристика, за едвај содржат танини, е фаворизирана и дополнети со танини доделена од страна на сцената во мали буриња.

Усогласување наведено се тестенини јадења, пици и други јадења со сос од домати како состојка.

- Италија - Пиемонт - Барбера D'Асти - 24 месеци во француски дабови буриња - 14,5% - ST (86) деи Vigne Барбера D'Асти Mastri Галилео DOC 2007: Лична оценка Winelands Вино клуб

  • Рубин боја со добар интензитет и воден ореол. Интензивна арома на црвено овошје (малини), минерали, ванила и цветни допири. Медиум тело, средна киселост и истакна tanicidade. Релативно добра ароматични упорност, со некои рецидив дрво, не негира последниот сет.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

Бранот на органски вина е стекнување на сила. Употребата на хемикалии во одгледување на грозје и ферментација на квасец е испрашуван повеќе секој ден, а се изоставени. Овој став ги прави поздрава и затоа повеќе вкус вина. Папата на Biodynamics, Французинот Никола Joly вели дека кожата на грозјето има природни конзерванси кои ги штитат пиење. Во Бразил, истражувањето спроведено во 2009 година од страна на Националната агенција за здравствен надзор (ANVISA) откри дека 56% од грозје примероци собрани во земјата имаше пестициди над дозволените. Но, верувам дека ова ќе се промени брзо, по светски тренд органски.

За уште не се знае, Чиле е еден од најпознатите одржливи земји во Америка. На Зелената награди 2012, натпревар организиран од страна на британскиот магазин пијалаци Бизнис, Viña Emiliana беше прогласен за "Зелена визба на годината", што е највисока категорија на награди, која ги спојува целиот вино индустрија во светот. Хозе Томаж Во видеото погоре Urrutia, извоз Maneger Viña Emiliana, зборува за винаријата. Ако сакате да знаете за другите добитници на награди Зелен 2012, видете тука .

На Emiliana беше избран поради тоа што е компанија која ја покажа својата посветеност на животната средина, нивните вработени и заедницата, и постојано ја намали присуството на јаглерод. Вреди да се запамети, исто така, дека таа е само 100% органски Чиле вино од Чиле. Вината се увезени од Бразил во Ла Pastina .

Антонио Marques Bermudez (Ла Pastina), Rogério Baracho, Vanderlei Мартинс (Carone), Dulcino Този, Жозе Томаж Urrutia (Viña Emiliana), Olicio Сантана (Carone) и Даглас Chamon (економист)

Поканата Vanderlei Мартинс имаа можност да се оцени нивната органско вино минатата ноќ, виното Продавница Carone на Вила Velha, во која јас транскрибирам мое лично мислење подолу. Цените не беа обелоденети, но 15 дена во вината ќе бидат достапни во мрежа Супермаркети Carone.

Emiliana Шардоне 2011 - Чиле - Централниот долина - 100% шардоне - 3 месеци од нерѓосувачки челик - 13,5% - ST (86)

  • Светло жолта очите, носот со арома што се потсетиме многу зрел плод, како што диња, ананас и круши. Во устата, телото е медиум, добра киселост, создавајќи свежина и добра концентрација на овошје. На вкус е овошен, со свежи финиш.

Adobe Пино Ноар 2009 - Чиле - Вале Казабланка - 100% Пино Ноар - 8 месеци, 20% на француски barriques - 14,4% - ST (86)

  • Визуелна рубин со средна интензитет ароми кои личат на малини, цреши, цветни ноти и допир на ванила. Непцето е сува, со мала доминација на алкохол на киселост, светло тело, средна танини во квантитет, со благи astringency и средни упорност.

Adobe Каберне Совињон 2011 - Централниот долина - 85% Каберне Совињон и 15% Syrah - шест месеци, 20% на француски дабови буриња - 14% - ST (86)

  • Визуелна рубин, средни интензитет арома на зрело овошје. Непцето покажува точно, добро тело, лесно алкохолни киселост. Танини добар квалитет. Вкус на овошје и потврдува во просек упорност.

Новиот Gran Reserva Каберне Совињон Мерло 2008 - Вале де Maipo - 85% Каберне Совињон и Мерло 15% - 12 месеци, 70% на француски barriques - 14,6% - ST (90)

  • Изгледот на ова вино е виолетова, интензивен, непробоен без еволуција. Аромите, интензивна темно овошје, со ноти на карамела, чад, пријатно затоплен и зачинета белешки. Непцето е мека, со балансирана киселост и алкохол, добра концентрација, овошен вкус и доста интензивно.

Новиот Gran Reserva Carmenere Каберне Совињон 2009 - Colchagua долина - 85% Carmenere и 15% каберне совињон - 12 месеци, 70% на француски barriques - 14,5% - ST (87)

  • Визуелна рубин на добар интензитет, арома на дрво, смола и зрел плод. Непце со добра киселост, средно тело, урамнотежен. Среден танини веќе во резолуција, светлината astringency крај. Добар упорност.

Coyam 2010 - Colchagua долина - 41% Syrah, 29% Carmenere, 20% мерло, 7% Каберне Совињон, 2% Mourvedre и 1% Petit Verdot - 13 месеци, 80% на француски barriques и 20% во американски дабови буриња - 14, 8% - ST (91+)

  • Визуелна рубин многу темна, интензивна арома и вкусни темно овошје многу зрели, чоколадо, со елегантен цветни ноти, навестувања на зачин и даб. Непцето има голема концентрација, со добар баланс, многу фини танини, долг завршеток. А вино од голема финес, која е веќе многу пријатен за употреба сега, сепак мора да се чуваат за уште неколку години во визба, стекнување на поголема комплексност. Тоа беше најдобро вино на ноќта, според мислењето на привилегираните кои имале можност да учествуваат во овој вкус.

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

Увозникот Capixaba
Братство промовиран во неговото седиште вчера, 30 јули (понеделник), на дегустација со 12 вина. Настанот беше во насока на официјалниот почеток на Чилеански вина онлајн
Франсоа Lurton Hacienda araucano , сите команда на sommleier Cleber Алвес, опишувајќи малку за увозник и винарска визба во видео погоре.

Винаријата штотуку доби сертификат "биодинамички вина", кој не е ништо повеќе од вредноста на земјиштето и фабриката во својата природна средина, преку употреба на минерални соединенија и препарати на растенијата, животните и (органски дел) во прецизни пати, земајќи ги предвид астралното влијанија и циклуси на природата (динамичен дел).

На Lurton семејство има вино во неговите вени: два татковци, браќа, генерирана потекло од околу 15 лозарите, винарите, négociants, на кратко: една цела генерација посветен на вино. Жак и Франсоа, синови на Андре Lurton, легенда во Бордо. Секогаш имаше револуционерни идеи за францускиот конзервативните стандарди, експеримент со нетрадиционални грозје во нови региони, промовирање на употребата на Screwcap, се направи употреба на храбар дизајн меша со локалната култура да ги промовираат своите вина. Започнале своите кариери како консултанти, кои работат низ целиот свет како се вее винарите. Неговата меѓународно искуство и контакти ги освои интересна идејата за вино географија од разни земји, кои постепено почнаа да се одржи нивната сопствена продукција. Тие одлучија да се произведуваат вина на квалитет, но прифатлива, користење на секундарни региони во пораст во земји како Чиле, Аргентина и Шпанија, како и воспоставување на партнерства со производители во Уругвај, Австралија и Португалија.

Кредитни слика погоре: Arismario Оливеира

Класа качување за да се оцени вина: Постојаниот; Сидни Сантијаго, Андре Андрес, Леонардо Conick (сопственик), јас, Том (кормиларот ресторан) и неговиот пријател Седејќи .; Фред, Хулио Лемос (Papaghut), Elvecio FAE (директор ExpoVinhos Победа), Премиер сомелиери Соња Ајело, Cleber Алвес и Рафаел Дијаз (DOC простор).

Вината од стакло изненадени, главно претстави одлична цена корист со цени кои се движат 29,00-329,00. Осветлувањето во моето мислење беше со најевтините вина, со оглед на најскапиот имаа обврска да бидат добри. 4 од 12 вина се класифицираат како "добри и евтини".

Kawin Бело вино Совињон Бланк 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - Централниот долина (Казабланка Долина, Curico и lolol) - 12,5% - Р 29,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

Најдобра цена x корист ноќ, оваа СБ покажа типичен чинија тропско овошје ароми и мало тревни. Непцето е светлина, овошен, балансирана киселост и освежувачки. Лесен вино да пијат и да се разбереме Вашиот предлог. Голем купите.

Бело вино - Совињон Бланк araucano 2011 - Чиле - 100% Совињон Бланк - lolol долина - Colchagua долина - 12.5% ​​- Р 69,00 $ - ST (86)

Дека другите 5%, што СБ се ферментира во буре, беше повеќе срамежлив на носот, помалку темпераментен од првиот. Непцето е крем, помалку овошен, повеќе минерални карактеристики, добар баланс, добра киселост и пријатен финиш.

Бело вино ГРАН araucano ШАРДОНЕ 2007 - Чиле - 100% шардоне - Colchagua долина - 14% - Р 129,00 $ - ST (88)

Шардоне покажа дека "шармот" дегустација, жолто злато изглед, јасен, светол, многу интензивна арома, потсетува на пуканки путер, мед, кајсија, ванила. Вкусот и дебеличка, овошен, добро киселост, но згрешија во рамнотежа, дрво може да има помалку внимание, се скрив малку овошје. А прашање на личен вкус.

Kawin црвено вино Каберне Совињон 2010 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Централниот долина - 13% - Р 29,00 $ - ST (86)

Вино служи вашиот предлог, светлина, овошен, без понатамошно преправање, одличен избор за партијата.

Вино РЕЗЕРВА Каберне Совињон araucano 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 14% - Р 49,00 $
- ST (88)
- "Добар и евтини"

CS веќе резервации покажува поголема комплексност, арома на бибер свежо земјата, црна и црвено овошје. Непце покажа фирма танини, добро тело, овошен и соодветна киселост. Голема можност за скара.

Вино araucano РЕЗЕРВА 2010 Carmenere - Чиле - 100% Carmenere - Вале де Colchagua - 13,5% - Р 49,00 $
- ST (87)
- "Добар и евтини"

На Carmenere исто така ми задоволни, карактеристични ноти од црн пипер, зачини и црвено овошје. Непцето е овошен, добро тело, добар киселост и добро упорност.

Вино Пино Ноар РЕЗЕРВА araucano 2010 - Чиле - 100% Пино Ноар - Централниот долина - 13,5% - R $ 69,00 - ST (88)

Многу зрела јагода, црна рибизла и цреша. Свеж вкус, светлина тело, лесно да се напие и пријатен.

Вино Хумо BLANCO 2008
- Чиле - 95% Пино Ноар и 5% Syrah - lolol долина - 15,5% - R $ 109,00 - ST (90)

Повеќе ограничени на носот, но со вкусна, крем, овошен, дрво многу добро поставени, урамнотежен и долга завршница устата.

Вино araucano РЕЗЕРВА Syrah 2011 - Чиле - 100% Syrah - Вале де Colchagua - 14,5% - Р 65,00 $
- ST (88) - "Добар и евтини"

Многу убаво вино, многу круг, подготвени, овошје docinha, вистински "girly вино."

Вино Клос DE lolol 2009 - Чиле - 38% Carmenere, 28% Каберне - Совињон, 20% Syrah, 14% каберне франк - lolol долина - 18 месеци во буриња на вториот употреба - 14,5% - Р 109,00 $ - ST (90 +)

Овој суд имаше забелешки на анасон, флорални и црвено овошје. Непцето има добро тело, парична казна танини, добро киселост и добро упорност крај.

Црвено вино Каберне Совињон ГРАН araucano 2009 - Чиле - 100% Кабернет совињон - Colchagua долина - 18 месеци во буриња (70% нови, 30% вториот употреба) - 14,5% - Р 149,00 $ - ST (90 + )

Првата белешка на носот беше Ade црна маслиново, кој потрошил отворање многу овошје, слива, гуава и позадината на ванила. Непцето е густа, добра киселост, создавајќи пријатен, овошен, светлина минерални свежина, со пријатен финиш.

Вино АЛКА CARMENERE 2009 - Чиле - 100% Caemenére - Colchagua долина - 18 месеци во дабови буриња - 15% - Р 329,00 $ - ST (92+)

Со обврска да бидат добри, Алка, на врвот на винарската визба, презентирани темпераментен белешки на носот, печено кафе, пури кутија, дрвени предмети, црвено овошје и ванила. Непцето го потврдува квалитетот и забелешките на носот, многу крем, овошен, урамнотежен, потребна неколку години во шише да покаже поголема комплексност. Убава вино!

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук

На покана на мојот пријател Роберто Џуниор, доцна во средата, 25, присуствуваше на дегустација на вина Шпански увозник Б-коцка на ENOTRIA, во која тој е тука во Светиот Дух. Тоа беше многу интересна турнеја на Шпанија, каде што би можел да се одржи од 7 различни региони на вино: Penedes, Навара, Ribera дел Duero, Торо, Риоха и Somontano, вистинска лекција за личноста на секој регион. Во видео над комерцијален директор на увоз Валерија Ролна зборува малку за увозникот и вина почувствувале.

Шпанија е планинска, топла и сува земја, со повеќе земјиште за лозја од која било друга земја во светот. Таа е трета во производството на светското производство на вино по Франција и Италија.

Шпански вино разбуди долго хибернација период со потпросечна изведба. Во моментов, Шпанија е повеќе енергична земја во однос на виното, со одличен квалитет цена сооднос х. Со децении, само најпознатите регион на Шпанија за своите црвени вина, Риоха и класичната регионот на укрепени вино, Херез, стоеше надвор меѓу меѓународната вина.

Во моментов, многу други вински региони, како што се оние наведени погоре во дегустација вина се произведуваат навистина квалитет, некои дури и изненадувачки.

Ал закони вина од Шпанија имаат QWPSR категорија на две нивоа: деноминација на потекло (DO), повисок пласман (DOC), создадени во 1991 година досега, Риоха и Priorat се единствените региони со DOC ниво (исто така познат како DOCa). Вина кои не се квалификуваат како дел од DO категорија на трпезно вино наречен Вино де Тиера (еквивалент на Vins де плаќа на Франција).

Во моето мислење, за нагласување на вечерта беше Кава Мастерс 1312 (датум на почетокот на своите активности) - Penedes - 12% - Xarel неа; Parellada - Р 129,00 $ - ST (91)

Кава е официјален термин за традиционалниот метод пенливо вино, произведени главно во Penedes, иако постојат неколку производители во остатокот од Шпанија.

Визуелен медиум интензитет слама жолта, тенки, упорни и големи, јасни и светли perlage. Интензивните ароми, белешки личи на шампањ тост, Brioche, путер, суво овошје (лешници и бадеми), и допир на свежо овошје и малку минерална подлога. Непце врши сува, добро тело, добар киселост и голема свежина. Крем пена, упорни, долг завршеток со мека текстура и арома на тост леб, бели овошје, и.

Проследено над 10 вина воопшто многу задоволен, освен во моето мислење првата бела (СБ), која беше миризлива со "мачка пишам" силна, Inurrieta ORCHIDEA "Совињон Бланк Навара" (13%) ST (84) £ 76,00 (Penin Водич 2011: 91 и Златен медал - Concours Mondial de Bruxelles 2008). Според бели: Laus цвет на Шардоне "Somontano" 13,5% ST (90) £ 89,00. Стана првиот: Inurrieta MEDIODIA Garnacha; Мерло "Навара" (14%) ST (88) R $ 76,00 - Според зголеми :. Laus ЦВЕЌЕ НА Мерло (Мерло, Каберне Совињон, Syrah) "Somontano" (13,8%) R $ 89,00 Прво црвена : Laus OAK Мерло; Каберне Совињон; Tempranillo Somontano 13,8% ST (86) £ 89,00. Според Црвена: IUVENE "Tempranillo" Риоха (13%) ST (86) Ra 59,00 $.

Трета црвена: Tempranillo DARDANELOS 04 месеци во новиот француски дабови буриња (13,8) ST (89) £ 89,00 - Шишето е многу убава, модерен дизајн. Црвената Соба: Inurrieta SUR "Garnacha; Syrah; Graciano "(06 месеци во американски дабови буриња) (14,5%) ST (89) Ra 76,00 $. Петтиот црвена: Tempranillo Риоха LORIÑON CRIANZA 14 месеци во американски дабови буриња (13%) ST (88) R $ 76,00. Шестата и последна вино: CARODORUM својата "Tinta де Торо" (10 месеци во француски дабови буриња) (15%) ST (92+) Р 129,00 $, полно тело крем, за оние кои сакаат стил, е vinhaço!

Вината ќе бидат достапни во иднина ENOTRIA авенија Рио Бранко, 1383, Виторија - Шпанија, 29.055-643

Телефон: 27 3345-8696 / 27 3345-8696

www.enotria-es.com.br

Следете ги Блог живеење на Твитер

Уживајте на страната Блог живеење на Фејсбук