оптимизација на веб-сајтот поднесе e-mail екстрактор

Архива за "бела" Категорија

Првично објавен текстот во колона Живеење | C2 + Задоволство и Cia | Во весник весник

Иако времето во Бразил побара повеќе светло и освежувачки вина во вкус, како белците, се уште постои и отпор во тоа време да го почитувате. Дека нашиот омилен пијалок е добра, особено на црвена, знаеме. Но, ова не треба да биде изговор за да белците настрана. Добро е да се запамети за "француски парадокс" (појава која интригира научниците, во кои француски, па дури и јадење храна богата со масти, имаат ниска стапка на смртност од коронарна срцева болест), доаѓа од земја која произведува и троши многу бели вина. Секој кој сака повеќе оправдување да се предадат на задоволство на бели вина, е следнава: научниците од Универзитетот во Милано, изјави супстанции во бело ја намали склоноста кон болести како артритис и остеопороза.

Постои широк спектар на бели вина на различни вкусови и разни прилики. Денес, ние се елаборира со грозје Совињон Бланк, по потекло од Бордо, Франција, која често се меша со Семијон, како во суви вина, а десерт вина, Sauternes и Barsac на. Но, тоа беше во долината на Лоара (Месечината) во централниот регион, каде грозје врши најдобро со името на Pouilly-чад. Од другата страна на реката Лоара, Sancerre е уште еден важен името на Совињон Бланк, давајќи добра како вино. Во двете жалби вина имаат минерали, сосема свежо карактеристики.

Во моментов се одгледува во регионите на новиот свет, како што се Бразил, Чиле, Калифорнија, Австралија и Нов Зеланд, постигнување на одлични резултати, презентирање во согласност со методите на одгледување, почвата и климата, различни белешки за непцето. Генерално покажуваат зеленикаво жолта боја, со висока киселост и овошни ароми (праска, страст овошје, биче слива и други). Вие исто така може да се види тревни, минерални и цитрусни ноти. Обично тоа се создава вина да се конзумира младите, како што не реагираат добро.

Време е да се усогласат на белците се повеќе разноврсна и одговара на поширок спектар на храна. Додека танини на црвено е комплицира фактор за да се "борат" со серија на рецепти, што не е случај со белците. Во прилог на салати, морска храна, белците одат добро со аспарагус, кинески, јапонски, тајландски, Карпачо или риба тартар, и Перу ceviches. Тие се перфектни со козјо сирење.

Хронос резерви 2012 - y Curico Maipo - Чиле - R $ 49,00 - Д-Р простор

 • Со грозје од Curico и Maipo долините на надморска височина над 500 метри, оваа СБ нагласува арома на цитрус овошје и билки, со освежувачки вкус и добар упорност.

Избор свештеник е Совињон Бланк 2012 - Марлборо - Нов Зеланд - R $ 95,00 - Grand Cru

 • Совињон Бланк е голем избор на Нов Зеланд. Оваа копија е светло и освежувачки, со тревни белешки, зелено јаболко и цветни. Невозможно да не им се допаѓа.

Вила Francioni Совињон Бланк 2012 - Сао Жоаким (SC) - Бразил - R $ 103,00 - Ravin.com.br

 • Свежи и избалансиран, со овошна арома особено ананас, јаболка, белешки од бели цвеќиња се меша со светлината цитрус допир до крај. Одлично е да се започне ручек во текот на летото.

Bueno Bellavista Жетва Совињон Бланк 2012 - Гаучо Кампања - Бразил - R $ 45,00 - Добро хипермаркет

 • Совињон Блан најде совршениот партнер во terroir на кампањата Гаучо. Зачувување аспекти минерали и извонредна свежина. Неверојатни.

Анри Bourgeois Pouilly чад en Травертин 2011 - Лоара - Франција -R 131,00 $ - Grand Cru

 • Pouilly-чад е вино од долината на реката Лоара, во близина на Sancerre, во центарот на Франција, се направени исклучиво со Совињон Бланк, тоа е полно тело и малку поладна. Вреди да се знае.

Château de Rougerie Белата 2011 - Entre-deux-mers - Франција - R $ 75,00 - wine.com.br

 • А Совињон Бланк произведени од страна на petit дворец со многу овошје и свежина долго.

Јас неодамна беше побарано од страна на еден пријател од страна на изјава не сум направил во колоната Живеење пишувам сите петок во списанието весник (Виторија-ES). На 10/01 2013 објавен на најдобрите вина во 8 категории, изборот природен резерват Almaúnica (Долината на лозови насади - £ 55 - www.almaunica.com.br ) како најдобар бразилски пенливо вино. Тоа беше година кога имав можност да посетат неколку пати поголеми вински региони на Бразил, докажувајќи стотици пенливи. Almaunica природата вкуси за прв пат во своите вино и беше импресиониран од неговите карактеристики, со елегантен комплекс и наздравија белешки, многу блиску до Шампањ (всушност, lol).

Па, минатата ноќ "се доказ за 9", ставањето до една убава шампањ шампањ Р. Pouillon и, син Cuvée резерва Brut, а другите две национални награди пенливи, Maximo Boschi Speciale Екстра Brut (треба да се докаже ново шише - R $ 99), Gran Legado Brut Metodo Champenoise (првите десет - ExpoVinis СП - R $ 50). Даде очекува, тој потврди квалитетот чашата, која пишуваше погоре. Тој го освои второто место, но со многу малку растојание од шампањ. Тоа е подарок за нашите читатели.

Првично објавен текстот во колона Живеење | Бележник Задоволство и Cia | Во весник весник

Дегустација на вино обично е поврзан со постудено сезона. Но, тоа не е пречка за пијалок е добредојдена во текот на летото. Наместо на повеќе полно тело, доаѓаат во сликата, светло и освежувачки вино: пенливо, бела, розе и црвено вино без да поминат низ дрво.

Во подрумите јас Ви препорачуваме да изберете етикети за нови култури. Овие ќе бидат повеќе киселост и, следствено, поголема свежина. Не заборавајте да се провери, исто така, со содржина на алкохол. На пониски (13% е идеален), толку е помала чувство на топлина. Во принцип, лето вина се полесно да се пие и поевтини.

Па имате поголема перцепција на ароми и вкусови, температурата е клучен фактор. Ако виното се вкусува многу студено, а ја откажа својата арома, тоа го прави поочигледна чувството на огорченост и танини за црвена боја. Се служи топла, алкохолот е позначајно. Во тоа време, мраз кофата е од суштинско значење галантерија.

Искри (работна температура од 6 до 8 C)

И покрај шампањ е светски познат и почитуван, национално пенливи исто така имаат изненадувачки свежина.

Бела (Работна температура 10º до 12ºC)

Индискиот Чиле Совињон Бланк, Шардоне Brasileiro, Vinho Верде од Португалија, Аргентина Torrontes, француски Muscadet, светло и освежувачки. Со оглед на киселост како највисок квалитет на бело вино, секогаш се одлучат за нови култури.

Роуз (Работна температура помеѓу 10º до 12º C)

Тие се направени со грозје и винифицира со кора за малку време, само да се измери со бојата на пијалок. Резултатот е деликатна вина како бели, ароматични, но со повеќе структура на непцето, кои им овозможуваат да го следат повеќе структурирана јадења.

Црвено светло (Работна температура 14º C)

Светло црвена, добра киселост и ниска танини оптоварување се најпогодни. На пример, Пино Ноар, Gamay, Tempranillo, Bonarda се исто така добри опции.

Адолфо платно Brut - Бразил - R $ 33 - простор Док

 • Светла жолто-визуелни, средни и мали меурчиња со добра упорност. Арома потсетува на квас леб, овошни и цветни. Непцето покажува просечната creaminess, добри плодови, свежи, интензивна и балансирана киселост.

Castellroig Кава Brut суд - Шпанија - £ 74 - Grand Cru

 • Пенливо убава шпански, подготвени со сечеше грозје Macabeo, Parellada, Xarel·lo. Цитрус мирис со ноти од јаболко, круша и некои тост и минерали. Сува и структурирани непцето, голема киселост и creaminess.

Бело поле Војводата 2012 - Шпанија - £ 30 - Простор Док

 • Подготвено со Viura грозје (80%) и Совињон Бланк (20%), претставува визуелна слама жолта со зелени нагласува. Blackberry свежо овошје како јаболка и праски. Непцето е овошен и има избалансиран и добро интегрирани киселост.

Dadivas Пино Ноар 2012 - Бразил - R $ 42,90 - Добро Супермаркет

 • Избрани од страна на англискиот магазин Декантер како еден од шесте најдобри бразилски вина, Пино Ноар, како и голема цена покажува многу typicality со зрели црвени плодови белешки, со некои цветни нијанси. Мекото непце, свеж и круг. Лесен вино да пијат и да се молам.

Tapada направи Fidalgo Роуз 2012 - Португалија - £ 35 - Carone

 • Оваа ознака, многу пофален во трката, покажа визуелни живо цреша, интензивна арома, овошен, потсетувајќи цариградско грозде. Тој продолжи delighting во устата. Таа го привлече вниманието со голема киселост и свежина.

Палмира Совињон Бланк 2012 - Чиле - £ 29 - Zanatta

 • Пријатен мирис, со агруми. Како отсуство на тревни. Вкусот светлината, со мека текстура и добра киселост. Да се ​​вкуси без поголеми претензии. Вино за ден на ден.

Палмира Шардоне 2012 - Чиле - £ 29 - Zanatta

 • Свежи, весели, се состои од белешки од бел овошје, круша, праска, цитрус и минерални светлина. Вкусот блага, со сегашните и балансирана киселост. Друга вино треба да се преземат на плажа или базен.

Crios Сузана Balbo Torrontes 2012 - Аргентина - £ 46 - www.wine.com.br

 • Јас не може да го пропушти еден аргентински Torrontés. Свеж мирис со цветни ноти типични за рози и Lychee. Непцето е светлина и свеж, со мека текстура, голема киселост. Стилски и добри упорност.

Одгледува главно во регионот Марке (Италија), бела домородните грозје Verdicchio, го добило името од зборот зелена, повикување на зеленикаво жолта боја, кој своите вина може да се претстави на вашиот изглед. Се смета за еден од најважните видови на регионот Марке.

Општо земено, таа се карактеризира со висока киселост постигнување на непцето со цитрусни ноти. Добра жетви, кои се тешко да се помине поради нестабилноста на резултатите од грозје може да има лимон вкусови и вкус на орев белешки. Тоа е исто така се користи како основа за производство на пенливи вина.

Историски документи покажуваат неговото присуство од XIV век.

Виното Garofoli Anfora "Verdicchio" dei Кастели ди Jesi DOC Classico 2011 година беше уште една пријатно изненадување на Големиот Cru дегустација, презентирање на одлична цена x корист во садот. Референцата "класичен" во шише е резервирана за вино во најстарите областа на производство во Кастели ди Jesi.

Лични разгледа Verdicchio dei Кастели ди Jesi DOC Classico 2011 - 100% Verdicchio - Inox - 12% - Италија -Marche - R $ 38,00 - ST (90) - Големиот Cru

Арома на овошје бела, флорални светлина, многу минерали и допир на намалување на трева на крајот, тоа сосема не се мачи. Во устата има добро тело, ја потврдува белешки носот, жив киселост, генерира доволно свежина. Многу вреди да се знае!

Систем: придружува риба, јапонски храна, зелена салата со цитрус сос.

Следете го блогот го живее животот на Твитер

Уживајте во блог страница живеење на Фејсбук